Nová varianta červa Conficker je schopna masivního útoku

24. března 2009
Vit Registry Fix: Ukrajinský čistič
Nová varianta červa Conficker je schopna masivního útoku

Internetem se už šíří nejnovější varianta nebezpečného červa Conflicker. Předcházející varianty odstavily tisíce počítačů na celém světě, ale Win32/Conficker.X (jinými společnostmi označovaný jako Conflicker.C nebo Conflicker.D) představuje podle expertů potenciálně ještě větší hrozbu. Je perfektně připravený na masivní útok na počítačovou infrastrukturu a krádeže dat.

Červ Win32/Conficker.X zneužívá zranitelnosti operačního systému Windows a dokáže se masivně šířit pomocí vyměnitelných médií. Červ je naprogramován tak, že poté, co se usadí v počítači, se stane ovladatelný na dálku, čímž je využitelný jako součást botnetu (sítě) na rozesílání spamu nebo jiných nebezpečných druhů počítačových hrozeb.

Pro tuto novou variantu červa Conficker je zajímavý fakt, že po 1. dubnu 2009 by se měl radikálně zvýšit počet internetových domén, ze kterých se červ bude snažit získat instrukce k další činnosti. Zatímco současné varianty operovaly řádově se stovkami domén denně, po 1. dubnu jich má být až 50 tisíc denně.

Odborníci netuší, jaký příkaz dostanou červi v infikovaných počítačích a vznikají spekulace, že v nejhorším případě může jít o připravený a zničující útok na infrastrukturu internetu.

„ESET se plně soustředí na sledování šíření této hrozby a uvažuje nad personálním posílením ve svých virových laboratořích na začátek dubna. Nové varianty Confickeru jsme detekovali proaktivně, díky tomu byli uživatelé stoprocentně chráněni“, komentuje aktuální situaci Juraj Malcho, vedoucí virové laboratoře ESET.

V historii počítačových hrozeb je Conficker jednou z těch nejnebezpečnějších, protože dokáže najednou zasáhnout obrovské množství počítačů. „Základním cílem autorů červa je vybudovat a stabilizovat botnet dosud nevídané síly, který mohou využít na útok vůči infrastruktuře nebo k masové špionáži“, dodává Malcho.

Win32/Conficker.X zejména:

  • modifikuje DNS, čímž blokuje všechny nástroje související s bezpečností operačního systému
  • blokuje nebo ukončuje aplikace bezpečnostního softwaru
  • dokáže komunikovat v síti peer-to-peer (P2P)
  • po 1. 4. 2009 začne získávat instrukce až z 50 000 domén denně

Jak se chránit?

Doporučuje se mít záplatovaný operační systém a nainstalovaný bezpečností software. ESET připravil i speciální Conflicker Removal Tool.

Diskuze (7) Další článek: Vit Registry Fix: Ukrajinský čistič

Témata článku: Variant, Záplatovaný systém, Varianta, Počítačová historie, Masivní útok, Peer, Speciální situace, Nebezpečná situace, Počítače levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky