Ptejte se: kdy bude diakritika na českých doménách?

Zadávání otázek bylo ukončenoNačíst nové odpovědi

IDN (Internationalized Domain Name) je systém, díky kterému mohou internetové domény obsahovat znaky národních abeced. V budoucnu by se mohlo stát, že by čeští uživatelé internetu mohli do svých vyhledávačů zadávat některé adresy s háčky a čárkami. Kdy se tak stane? Jaké to přinese výhody a nevýhody? Jak by na ryze české domény přistupovali zahraniční návštěvníci? Zeptejte se na vše, co vás zajímá.

Martin_Peterka_b.jpgNa otázky ohledně IDN bude dnes od 13:30 odpovídat Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC. Otázky můžete zadávat již nyní. A pokud si myslíte, že je diakritika na českých doménách jen plané teoretizování, vyzkoušejte adresu www.háčkyčárky.cz, možná budete překvapeni.

 

Pravidla živých diskuzí

  • Pokládejte pouze dotazy, které souvisí s tématem diskuze
  • Buďte slušní, věcní a struční, pište česky a srozumitelně
  • Vyhrazujeme si právo na úpravu dotazů: jazykovou, stylistickou, zkracovací
  • Nemůžeme zaručit, že dotazovaný odpoví na všechny otázky
  • Naopak zaručujeme, že vulgární, agresivní a nečitelné otázky nebudou zodpovězeny
  • Dotazy se v diskuzi objeví až po jejich zodpovězení
Ptal se: Jakub Čížek

Co pro vás bude při rozhodování o zavedení IDN do praxe nejdůležitější?

Odpověděl: Martin Peterka

Dobrý den,

děkuji serveru zive.cz za pozvání k této diskusi.

K vaší otázce: faktorů, které budou ovlivňovat (a ovlivňují) toto rozhodnutí je celá řada, včetně těch technických. Jedním z nejdůležitějších je ale zájem ze strany veřejnosti - uživatelů internetu a držitelů domén. Právě proto, že nás názor těchto lidí zajímá, otevíráme na téma IDN diskusi.

Nechceme ji vést ani v duchu "ANO", ani v duchu "NE". Snažíme se otevřeně informovat jak o IDN samotném, tak o možných úskalích a nevýhodách. Všechny tyto informace můžete nalézt na www.háčkyčárky.cz

V této chvíli žádné rozhodnutí o zavedení, resp. nezavedení IDN do domény .cz nepadlo a názory veřejnosti, stejně jako výsledky průzkumu  veřejného mínění,  nás rozhodně ovlivní.

Ptal se: Jakub Čížek

Pokud IDN zavedete, možná se z důvodu ochrany proti typo-squattingu zvětší zájem o ceske a české domény. Zlí jazykové by tedy mohli namítnout, že je IDN pouze prostředek ke snadné akceleraci trhu s doménami. Co byste jim odpověděl?

Odpověděl: Martin Peterka

Osobně nevidím v IDN žádný extrémně velký prostor pro zisky, ať už naše nebo registrátorů. Počet IDN domén v okolních státech se pohybuje v řádu procent v poměru k "normálním" doménám (např. 1,5% v Polsku, v Německu je to cca 3,5% atd.).

 Kdybychom chtěli IDN protlačit za každou cenu, určitě bychom si dokázali najít vhodnější způsoby, než je otevření diskuse. Snažíme se dát prostor k vyjádření všem, kteří k tomu mají co říct - ať už v kladném, nebo záporném smyslu.

Navíc - naše vystoupení na téma IDN podle mne nejsou v duchu nějakého výrazného doporučování IDN nebo jeho vychvalování. Naopak, sami otevíráme problémy a upozorňujeme na ně, ať už jde o záležitosti technické, nebo organizační.

Ptal se: Daniel K.

už jsem o tom dřív slyšel ale moc to nechápu. vždyť po najetí na adresu www.háčkyčárky.cz se stejně objeví v URL http://www.xn--hkyrky-ptac70bc.cz/page/451/ takže jak to tedy je??? nikde jsem ještě neviděl v url háčky a čárky... Ano pokud zkutečně zadám do adresy www.háčkyčárky.cz někam se dostanu ale opě jen na www.xn--hkyrky-ptac70bc.cz, takže jde jen o jakýsi typ přesměrování ne?

Odpověděl: Martin Peterka

To, zda uvidíte v (například) prohlížeči tvar URL s diakritikou nebo uvedený xn-- tvar záleží na tom, jak se k IDN názvům chová ta která aplikace (prohlížeč atd.).

Když chcete, aby vaše doména byla funkční (někdo se dostal na váš web nebo vám třeba mohl poslat mail), je nutné, aby doména byla zavedena do DNS. DNS ale "neumí" jiné než ASCII znaky. Proto je nutné pro potřeby počítačů tvar s diakritikou - nebo třeba psaný azbukou - převést do tvaru, který obsahuje pouze ASCII znaky. Proto ten tvar xn--hkyrky-ptac70bc.cz.

Pro uživatele to ale neznamená, že se tvar xn--hkyrky-ptac70bc.cz musí naučit. Prostě napíše www.háčkyčárky.cz a dostane se na správnou adresu.

Ptal se: Farley CZ

Dobrý den.

Jednoduchý dotaz.

Nebylo by jednodušší zamontovat do prohlížečů ořezávání diakritiky?

Odpověděl: Martin Peterka

Nebylo

V rámci češtiny se IDN zjednodušuje na psaní s diakritikou. Je to proto, že používáme latinku. Je ale celá řada jazyků, které latinku nepoužívají, jako je azbuka nebo řecká abeceda.

Jsou jazyky, které používají jednotlivé znaky pro slova a ne pro písmena - viz čínština. A navíc jsou jazyky, které se píší zprava doleva, tedy opačně než jsme zvyklí.

Ta konverze by tedy vůbec jednoduchá nebyla ...

Ptal se: Pinouk

Pane Peterka, jste si jisty ze to bude prakticke? Nebude tak vice mene odriznut pristup ze zbytku sveta kde klavesnice nema potrebne znaky? Co treba o dovolene v zahranici z internetove kavarny treba v londyne? Myslite ze se svet ceske abecede prispusobi? Nemelo by to byt naopak?

Odpověděl: Martin Peterka

IDN ale není jen o češtině.

Problémy, které popisujete, by určitě nastaly, objevily by se i další (nepřipravenost aplikací apod.).

Na druhou stranu IDN jako takové má otevřít internet světu, který nepoužívá latinku. Existují miliony uživatelů, kteří ani latinku neovládají a v podstatě by ji ani nepotřebovali - chtějí na web, který je psaný v japonštině nebo čínštině, kterému rozumí, ale aby se na něj dostali, musí do URL použít znaky, které jim nic neříkají.

Ptal se: 10Minute

Dobrý den
opravdu potřebujeme domény s diakritikou? Nepřinese to víc problémů (zahraniční návštěvníci, ...) než užitku?
Díky za odpověď.

Odpověděl: Martin Peterka

To je otázka, na kterou chceme slyšet názor všech, kteří mají potřebu se k tomu vyjádřit.

Ptal se: nowizz

dobrý den, zajímalo by mě, jestli si myslíte, že nasazení diakritiky přinese nějaké pozitivní výsledky. Já osobně jsem toho názoru, že lidé pracující s internetem si už zvykli na adresy bez diakritiky a jakákoli změna způsobí (dle mého názoru) zbytečný chaos. Analogicky bych to asi přiřadil k přechodu celého internetu na IPv6

Odpověděl: Martin Peterka

Těžko odpovědět ... Osobně žádným velkým přívržencem diakritiky nejsem, ale zároveň si myslím, že před vývojem se oči zavírat nedají.

Pamatuji doby, kdy mail, který vám přišel s diakritikou (a navíc se dal přečíst) bylo něco dost výjimečného. Dnes je to naprosto běžná věc, nad kterou se nikdo nepozastaví.

Myslím, že před pár lety by se podobná diskuse jako dnes odehrávala "cesky". Nikdo by se tomu nedivil, stejně jako se dnes nikdo nediví, že diakritiku používám.

Je tedy možné, že předpoklady o chaosu, který by vznikl, jsou přehnané. Koneckonců i kdybychom do diakritiky v doménách .cz "šli", nebyli bychom první. Jen pro příklad - IDN funguje v Německu, Rakousku i Polsku (abych zmínil naše sousedy) a žádná hrůza se tam nekonala.

IPv6 není předmětem této diskuse, přesto poznámka : IPv6 není žádný výmysl několika síťařů. IPv4 adresy v dohledné době dojdou a přechod na IPv6 je nezbytností k tomu, aby internet mohl růst.

Ptal se: eSko

Zajimalo by me, zda-li budou adresy s dikritikou prednostne blokovany pro majitele verzi bez hacku a carek. Napriklad aby se nestalo, ze nekdo zaregistruje www.živě.cz drive, nez majitel zive.cz. Predem dekuji za odpoved.

Odpověděl: Martin Peterka

V této chvíli jsme celý problém pouze otevřeli. Není žádné rozhodnutí o tom, jestli IDN do domény .cz vůbec zavedeme a nejsou tedy ani plány jak problém případně řešit.

Obvyklý postup při zavádění nových domén v posledních letech je použití tzv. sunrise period. Jde o jakési přechodné období, kdy platí jiné než normální pravidla registrací a upřednostňují se v něm určité skupiny uživatelů.

Tato sunrise může být nastavena různě - umím si představit přednostní právo pro držitele ochranných známek, názvů společností, státních úřadů a organizací atd., tedy přednost ve smyslu, v jakém byla použita například v sunrise pro doménu .eu. Druhým pohledem je potom právo na přednostní registrace pro držitele „ne-IDN“ tvarů příslušných domén, případně kombinace obojího.

Ale znovu podotýkám - ještě nevíme, zda vůbec diakritiku zavedeme. Teprve v případě, že bychom se rozhodli že ano, bychom  řešili konkrétní postupy a pravidla

Ptal se: Miron

Hodně se diskutuje o dvou problémech: nebezpečí spekulací s doménami s diakritikou a potom problémy při zadávání diakritiky v cizině. Podle mého názoru existuje jednoduchý způsob, jak oboje vyřešit: doménu s diakritikou by si mohl registrovat pouze ten, který už vlastní stejnou doménu bez diakritiky. Například živě.cz, živé.cz, zíve.cz atd. by si mohl registrovat pouze vlastník zive.cz. Tím by se zabránilo spekulacím a zároveň by byla zaručena funkčnost domény i pro cizince ve tvaru bez diakritiky.
Můj dotaz zní, jestli se o takovémhle řešení uvažuje, a pokud ne, tak proč. Děkuji!

Odpověděl: Martin Peterka

Ano, i tohle je jedno z možných řešení.

Jak už jsem psal, žádná rozhodnutí ohledně IDN zatím nepadla. Není tedy ani vyloučena žádná z možností, jak případně IDN zavést.

Ptal se: Saky

Dle mého názoru to přinese spoustu negativních efektů. Přestože zavedení české diakritiky jistě potěší společnosti mající diakritiku v názvu firmy a výrobce zboží, pro ostatní uživatele se otevře řada pastí typu squatting. Provozovatel serverů již dnes musí (pokud chce toto riziko omezit) zaregistrovat více doménových jmen, nemluvě o národních koncovkách. Představa, že budu muset pro každou TLD registrovat mnoho domén také v diakritice mě opravdu děsí. Dále, jak je již psáno na stránkách háčkyčárky.cz, je psaní domén bez diakritiky pro běžné uživatele snadno odvoditelné například od názvu firmy a diakritika to pouze zkomplikuje. Pro přístup zahraničních návštěvníků, budu stejně nucen vlastnit doménové jméno i bez české diakritiky, jelikož když pominu přístup přes nějaký vyhledávač, těžko budou ochotni vkládat speciální české znaky do řádky adresy přes mapu znaků.
Saky

Odpověděl: Martin Peterka

Typosquatting je tu již dnes. Řada držitelů domén si registruje různé tvary domén - s pomlčkou, bez pomlčky, s překlepy typu y/z atd. aby těmto problémům zamezila.

Další řada držitelů problém typosquattingu za důležitý nepovažuje a registruje si jen tu doménu kterou skutečně chce.

Nemyslím si, že by se v případě zavedení IDN situace změnila, máte ale pravdu v tom, že počet variant pro registraci by vzrostl.

Ptal se: rejca

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak by byly domény s diakritikou přístupné ze zahraničí a co si myslíte o nových závodech v registraci domén, aby byly podchyceny všechny varianty s diakritikou?

Osobně bych tuto hrůzu nezaváděl

Odpověděl: Martin Peterka

Ano, s přístupem ze zahraničí by samozřejmě problém byl.

Můj názor je ten, že držitel, který bude chtít, aby jeho web navštěvovali i uživatelé ze zahraničí, bude registrovat jak tvar s diakritikou, tak bez ní.

Pokud jde o závody, případně spekulace, bylo by to samozřejmě otázkou nastavení pravidel, ať už obecných, nebo pro případné přechodné období, o kterém jsem už psal.

V tomto případě je těžké usuzovat podle zahraničních zkušeností (zvyklosti v každé zemi jsou přece jen vždy trochu jiné) ale např. v Polsku prostě otevřeli registr pro IDN domény bez jakéhokoliv upřednostňování a žádné problémy tam nevznikly... Osobně si ale nemyslím, že by tohle byla ta správná cesta.

Ptal se: Jaroslav Šnek

A jak to vidíte s cenou IDN domén? Budou, jakožto exkluzivní zboží, dražší? Nebo bude naopak jejich cena totožná jako jiné *.CZ domény?

Odpověděl: Martin Peterka

Tohle je absolutně předčasná otázka.

Jak už jsem psal, zatím jsme se vůbec nerozhodli, zda IDN zavést či ne, otázka ceny v tuto chvíli rozhodně není na pořadu dne.

Ptal se: Pavel Václavík

Existuje nějaká studie, která by vám byla známá a která by dávala obraz ohledně diakritiky a písemných anomáliích v jiných národních prostředích? Jak se na využívání diakritiky s ohledem na globalizaci díváte vy sám a vaše bezprostřední okolí?

Odpověděl: Martin Peterka

Já žádnou takovou studii neznám. Ale diakritika samozřejmě není "výsadou" jenom češtiny - stačí se podívat na jazyky našich sousedů, pro mne podivné znaky používají Francouzi, Švédové atd.

Pokud jde o globalizaci, řekl bych, že diakritika je jen kapkou v moři. Když se zamyslíte nad tím, kolik je Číňanů a jaký jazyk používají ...

Jinak samozřejmě systém IDN má význam pro lokální uživatele. V případě, že vaší cílovou skupinou budou i zahraniční uživatelé, s největší pravděpodobností diakritiku nepoužijete. Navíc to není jen o diakritice - je poměrně běžné, že domény v .cz jsou anglické názvy/slova

Ptal se: Jakub Čížek

Myslíte si, že může případné masové a globální zavedení IDN do budoucna ovlivnit podobu vstupních zařízení, klávesnic na mobilech, PDA, u nejrůznějších "internet kiosků" apod., kde šlo doposud pracovat s webem na klávesnici s libovolnou latinkou?

Odpověděl: Martin Peterka

Myslím, že tohle nijak zvlášť s IDN nesouvisí. IDN je diakritika "pouze" v doménách (URL, mailové adresy, ...). Dnes je již přece naprosto běžné, že weby jsou v lokálním jazyce a písmu a nainstalovat v podstatě libovolnou klávesnici pro zařízení typu PC nebo PDA je také běžná záležitost.

Osobně mám diakritiku jak na PDA, tak na telefonu (ne, že bych ji používal, ale je tam .

Ptal se: Pavel Jarošek

Dobrý den.
Já bych preferoval aby nebylo nutno nakupovat novou doménu. Prostě ten kdo vlastní hackycarky.cz by automaticky vlastnil i háčkyčárky.cz. A pokud by si v DNS nastavil správně IDN uživatelé by mohli používat varianty s diakritikou i bez.
Pokud se tyto domény budou platit a registrovat zvlášť je problém se spekulantama. Donutíte vlastníky domén aby si zaregistrovali i domény s diakritikou. To mi nepřijde fér.

Odpověděl: Martin Peterka

Chápu, ale tohle řešení je technicky problematické. Konkrétní odpověď na tuto otázku můžete nalézt na našem blogu, konkrétně v článku blog.nic.cz/2008/01/30/co-me-stve-na-diskusich-o-idn/

Ptal se: Miki.lbc

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak bude uživatel třeba ve Francii zadávat "českou" url. (a obdobně já polskou resp. čínskou).
To by pak na vizitce musely být adresy 2? Jedna "česká" a jedna "tak aby ji zadali ostatní"?
(osobně jsem proti (zavedení) použití tohoto zvěrstva)
Děkuji

Odpověděl: Martin Peterka

Ano, zadání URL s diakritikou v jiné zemi zřejmě bude docela problém. Jak už jsem psal, vidím to tak, že by se každý provozovatel musel rozhodnout, jakou má cílovou skupinu zákazníků a podle toho buďto registrovat jak diakritický, tak nediakritický tvar nebo třeba jen jednu z těchto variant.

Ptal se: dominik-dedicek

Dobrý den pane Peterka,

chtěl jsem se zeptat, kolem zahraničních uživatelů, doporučil bych detekci jazyka prohlížeče a přesměrování na stránku, s virtuální klávesnicí, kde by cizinci zadali adresu. Plánujete něco podobného?

Dominik Dědiček

Odpověděl: Martin Peterka

My určitě ne, tohle jde zcela mimo naši činnost ... ale samozřejmě tato myšlenka, jak řešit problém s napsáním znaků, které nemám na klávesnici, se objevuje (realizaci jsem ale neviděl)

Ptal se: Jaroslav Šnek

Jak je to s podporou IDN ze strany softwaru? Dokážu třeba odeslat e-mail na adresu pepa@maňas.cz?

Odpověděl: Martin Peterka

Podpora u jednotlivých SW aplikací se liší, ať už jde o prohlížeče, nebo například o mailové klienty.

Odeslání mailu si můžete vyzkoušet - stačí poslat mail na adresu testmail@háčkyčárky.cz . Pokud do předmětu  uvedete  slovo IDN a vše bude fungovat a mail dorazí do cíle, dostanete na vaši zprávu odpověď. Tyto odpovědi zasíláme 1x denně.

Děkuji všem za zajímavé otázky a omlouvám se všem, na jejichž otázky se nedostalo.

Martin Peterka

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší