Ptejte se: domény, DNSSEC, IPv6

Zadávání otázek bylo ukončeno

Ondrej_Filip_zive.jpgNa konci loňského roku padla hranice 500 000 zaregistrovaných českých domén a v nejbližších dnech očekáváme prolomení hranice 600 000. Co stojí za neustále rostoucím zájmem o domény? Nepovede „vyčerpání“ atraktivních doménových jmen ke znovuotevření otázky IDN (domény s českou diakritikou)? Kolik se řeší soudních sporů o domény, kdo v nich vítězí a jak si svou doménu právně chránit? Na podobné a další vaše otázky dnes bude odpovídat Ondřej Filip ze sdružení CZ.NIC, kterého jsme po čase opět přivítali v živé diskuzi.

Tip: sledujte Živě.cz a zapojte se do připravované soutěže o tipování času registrace 600 000. domény

Vedle otázek kolem domén můžete Ondřeje Filipa vyzpovídat například na téma DNSSEC. Nové zabezpečení doménových jmen se pomalu rozšiřuje i u nás a nedávno byla pokořena hranice tisícovky českých domén se zabezpečením DNSSEC. Rovněž se nabízí otázky ohledně limitů protokolu IPv4 a již léta proklamované nutnosti nasazení IPv6.

Zadávání otázek bylo ukončeno.

Pravidla živých diskuzí

  • Pokládejte pouze dotazy, které souvisí s tématem diskuze
  • Buďte slušní, věcní a struční, pište česky a srozumitelně
  • Vyhrazujeme si právo na úpravu dotazů: jazykovou, stylistickou, zkracovací
  • Nemůžeme zaručit, že dotazovaný odpoví na všechny otázky
  • Naopak zaručujeme, že vulgární, agresivní a nečitelné otázky nebudou zodpovězeny
  • Dotazy se v diskuzi objeví až po jejich zodpovězení
Ptal se: David Polesný

Sto tisíc českých domén zaregistrovaných za osm měsíců, to je velké tempo. Kdy očekáváte, že se trh „zasytí“ a zájem o domény začne opadávat?

Odpověděl: Ondřej Filip

V nejbližší době se neobávám, že by k „zasycení“ trhu došlo. Stačí se podívat na naše sousedy a je zřejmé, že počet registrací hned tak polevovat nezačne. V Německu je v současnosti cca 13 miliónů domén a i Poláci, kteří s jazykem a doménami pracují podobně, už mají v .pl více než 1 milión.

Ptal se: David Polesný

Hodně se poslední dobou mluví o DNSSEC. Jaké jsou hlavní argumenty pro nasazení tohoto zabezpečení? Jaká jsou bez něj rizika?

Odpověděl: Ondřej Filip

Argumenty pro jsou poměrně zřejmé. V loňském roce se objevil poměrně nepříjemný útok, který umožňuje podvrhnout DNS záznamy rekurzivního DNS serveru a tedy přesměrovat všechny klienty daného DNS serveru (například všechny klienty jednoho ISP) jinam. Můžete tedy přesměrovat uživatele na jiné webové stránky, číst jim poštu, kterou odesílají a podobně. Záhy se objevila záplata, která tento útok komplikuje, nicméně v našich laboratorních podmínkách jsme dokázali tento útok provést v průměru za 8 hodin! V reálu by to trvalo mnohem déle, ale každopádně to je jen otázka času. Tento typ útoků DNSSEC zcela znemožňuje.
Nevýhodou DNSSEC je, že je náročnější na správu a potom především fakt, že podpis zóny je nutné provádět v periodických intervalech. Pokud podpis vyprší, doména „zmizí“ z Internetu. Podobně pokud uděláte v podpisu nějakou chybu, Vaše DNS záznamy přestanou být vidět. Nicméně, už se pracuje i na plné automatizaci těchto procesů.

Ptal se: David Polesný

Jsem-li provozovatel webu a rozhodnu se chránit doménu prostřednictvím DNSSEC, co pro to musím udělat? Jaké kroky je třeba udělat a co mě to bude stát?

Odpověděl: Ondřej Filip

Především se musíte obrátit na svého registrátora. Dále se jednotlivé kroky liší, pokud provozujete vlastní DNS servery nebo se spoléháte na servery registrátora či nějaké třetí strany. Podle toho se také obvykle liší cena. Pokud provozujete vlastní DNS servery, je nastavení DNSSEC obvykle zdarma.

Asi nejlepší je projít si náš návod na zavedení DNSSEC.
 

Ptal se: Odpadlík

Doubrý den. Zajámá mě, jak dlouho myslíte, že ještě vydrží IPv4 ? Pořád se mluví o přechodě, ale zatím stále nic, tak mi to připadá, že je jich dost Děkuji.

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,
o současném stavu docházení IPv4 se nejvíce dozvíte na http://ipv4.potaroo.net. Tamní grafy říkají, kdy by došly IPv4 adresy, pokud by alokace pokračovaly současným tempem. Nicméně tyto odhady se pořád posouvají do budoucnosti. Regionálním Internetovým Registrům (RIR) se podařilo získat zpět některé velké bloky IP adres a mírně se projevuje i zpomalení ekonomiky. K nedostatku IP adres dojde o dost později než v onom květnu 2012.

Ptal se: Scrand

Dobrý den, kdy myslíte, že se bude přecházet na IPv6?
Bude možné povýšit zařízení IPv4 třeba přes firmware na zařízení s IPv6?
Děkuji za Váš názor.

Odpověděl: Ondřej Filip

Nelze to říct zcela paušálně, ale v zásadě platí, že u softwarových routerů a zařízení by mělo stačit pouze povýšit firmware. To se týká většiny ADSL/WiFI routerů, kterých je v sítích u koncových klientů skutečně hodně. Jiná situace je třeba u páteřních routerů u ISP, které jsou typicky hardwarové. Tady se o forwarding stará nějaký specializovaný kus hardware, nikoliv procesor. Tam bude nutné provést vyměnu.
 

Ptal se: Mr.Frenzi

Plánujete do budoucna zavést IDN ? Jaký registrátor je momentálně největší co se týče .cz domén ? 

Odpověděl: Ondřej Filip

Ve věci IDN jsme několikrát deklarovali, že jsme technicky připraveni, ale zavedení se bude řídit vůlí Internetové komunity. Takže v současné době existuje pouze jediná IDN doména v .cz a to http://háčkyčárky.cz. Tam zveřejňujeme výsledky průzkumů veřejného mínění, které provádíme přibližně každé 2 roky. Zatím je postoj české komunity k IDN poměrně silně negativní.

Počty domén jednotlivých registrátorů ke včerejšímu dni můžete vidět například zde. Je to odkaz do statistik na našich stránkách.
 

Ptal se: Ludvik Pilfa

Zdravím Vás Ondřeji,

Kdyř Vás vidím online, nedá mi se nezeptat na skvělý opensource projekt BIRD http://bird.network.cz , kde se podílíte na vývoji . Mužete nám říct jak se projektu daří a kde se používa a v jaké míře ?
Dle webu se zdá, ze vývoj pokračuje, máte nějaké zajímavé plány na další rozšíření ?

Přeju ať se stále daří. Ludva

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,
BIRDu se poslední době daří velmi dobře. Hodně jsme pokročili především v protokolu BGP. Díky tomu byl BIRD nasazen jako route server v londýnském uzlu LoNAP a i v našem českém NIX.CZ. Stejně tak BIRD routuje některé anycastové kopie nameserverů CZ.NICu. Dále jej používají někteří spíše menší ISP v PC routerech a je i součástí některých Wi-FI routerů. Takže je možné, že tuto diskusi čtete díky routovacím informacím, které předal právě BIRD. Dále BIRDa testují v největším Londýnském uzlu Linx, v Německém DeCIXu a ve Vídeňském VIXu.
V plánech máme velice mnoho věcí, ale s ohledem na postup IPv6 chceme především dokončit podporu protokolu OSPF pro IPv6 neboli OSPFv3.
 

Ptal se: uzivatel2

1. Jaká je šance, že v dohledné době bude v ČR problematika domén upravena speciální legislativou alá Anticybersquatting Consumer Protection Act?

2. Jaká je metodika stanovení ceny domény pro úřední účely (např. dědické řízení, exekuce majetku, vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů)?

Odpověděl: Ondřej Filip

1) Pokud je mi známo, není v České republice připravována speciální právní úprava pro oblast doménových jmen, která koliduje s názvy a označeními používanými jinými osobami. Případné konflikty jsou řešeny „obecnou“ úpravou, která ošetřuje např. ochranné známky, ochranu obchodní firmy, nekalé soutěže, jména osoby a podobně.  Doménová jména .eu jsou upravena komunitárním právem.

2) To není jednoduchá otázka, protože někteří exekutoři či notáři se na CZ.NIC několikrát s tímto dotazem obrátili.  Domníváme se, že s ohledem na povahu domény jako jiné majetkové hodnoty je správným postupem cenu určit znaleckým posudkem. Ostatně – například u podnikatelů bývá doména součástí podniku a znalec se s touto otázkou musí vypořádat při stanovení hodnoty podniku např. pro účely jeho prodeje. Takže jak v případě dědictví tak u exekuce je třeba udělat znalecký posudek, podobně jako v případě děděné či dražené nemovitosti.
 

Ptal se: Jan

Dobrý den, v minulosti bylo hodně propagovanou informací, že v případě sporů u domény, na kterou je vedena již zaregistrovaná ochranná známka, se NIC.cz přiklání na stranu držitele ochranné známky (pokud je ochranná známka registrována dříve než doména). Jaká je situace nyní? Existuje nějaký precedent, jak se tyto situace řeší?

Odpověděl: Ondřej Filip

Formulace není úplně přesná. CZ.NIC pochopitelně má zájem na tom, aby vlastníci práv nebyli omezováni v užívání doménových jmen, na která mají v souvislosti s těmito právy nárok, nicméně jako subjekt soukromého práva nemůže samo o takových nárocích rozhodovat. Snažíme se však pomáhat především formou osvěty – návody pro právníky a advokáty, semináře, zveřejňování zajímavých soudních rozhodnutí a podobně, nikoliv mocenskými zásahy. Poměrně dlouhodobě propagujeme svou aktivitu v případě výkonu předběžných opatření či realizace soudních rozhodnutí. Podrobné informace k tomu, co CZ.NIC může ze své pozice vykonat, naleznete na našich stránkách v sekci Pravidla a postupy (část Úkony).
 

Ptal se: Tomáš

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik se podle Vašich informací vede doménových sporů a jaké jsou jejich nejčastější důvody. Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověděl: Ondřej Filip

Aktuálně evidujeme zhruba 120 sporů, jedná se však pouze o spory, ve kterých je CZ.NIC jednou ze stran nebo o nich byl informován – nejčastěji s žádostí o poskytnutí součinnosti. Nedomníváme se však, že by celkový počet sporů byl výrazně vyšší. Nejčastějšími nároky, které žalobci uplatňují, jsou práva na ochranu obchodní firmy, práva vlastníka ochranné známky, ochrana proti nekalé soutěži či ochrana názvu právnické osoby.

Ptal se: Jaroslav hluchy Kropik

Vim, ze jste pracovali na Fredovi (doufam, ze si to pamatuji dobre) ,tedy mel to byt opensource registracnim system. Pokracuje nejak vyvoj ?
Pouziva tento system krome Vas jeste nekdo jiny ?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

náš opensource registrační systém Fred je nasazen v současnoti pro národní domény Angoly a Tanzánie. V poměrně pokročilé fázi je implementace na Kostarice a dokonce i v jedné Evropské zemi, v Albánii. Pak máme ještě pár dalších signálů z jiných zemí, kde zatím Freda testují.

V Čechách ještě Freda používá registr domény co.cz

Ptal se: Aleš Pospíchal

Dobrý den, když by byla zavedená doménová jména s diakritikou, měli by lidé z jiných zemí možnost na takové stránky podívat?

Je zabezpečení DNSSEC výhodné jen např. stránky banky nebo je vhodné ho mít i na nějakém menším webu?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

především IDN už zde je. Sice ne v doméně .cz, ale v některých okolních zemích už ano. Samozřejmě IDN má mnohem větší význam pro země, které nepoužívají latinku, než třeba pro nás. Ale k Vašemu dotazu. Máte pravdu, že napsat dané URL z klávesnice z okolních zemí nebude možné. Budu předpokládat, že nerozumíte Japonsky. Pojďme zkusit malý test. Klikněte na toto URL - http://日本レジストリサービス.jp a řekněte mi, zda-li Vám vadí, že jste ho na česke klávesnici nemohl vyťukat.

A k druhé otázce. Nemá smysl chránit pomocí DNSSEC weby, které obsahují napřiklad Vaše fotky z dovolené. Je ale rozhodně důležité chránít weby, e-maily a pod. služeb, jejichž napadením by mohla vzniknout nějaká škoda. Takže bych určitě doporučoval podepsat domény informačních portálů, vyhledávačů, státní správy, větších společností a podobně.

Ptal se: Tomáš

Dobrý den, myslíte si, že je vůbec možné aby IDN vešlo v život? Nebyl by potom na internetu větší guláš než je teď? Např. com domén je několik desítek miliónů a cz zatím 600 000, myslíte si proto, že je u nás důvod k zavedení IDN? Proč se neustále přemýšlí o rozšiřování možných doménových jmen, jsou v tom peníze pro registrátory?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

IDN už tu je. Například ve Vámi zmiňované .com si už doménu s diakritikou můžete registrovat nějaký čas. Zatím to příliš populární není. Důvod je prostý, uživatelé ze zemí, které maji latinku, si částečně bez jejich speciálních znaků umí poradit a uživatelé, kteří použivají jiné písmo, zase při psaní takového URL musí přepnout klávesnici na latinku pro napsání .com. Takže jim takto nasazené IDN příliš život nezjednodušuje. Ale v ICANNu jsou už rozběhnuté procesy, které by měly umožnit nasazení IDN i na nejvyšší úrovni a to jak v generických (obdoba .com, .net), tak i v národních doménách (.cz, .de, ...). Takže třeba Rusové by kromě tradiční .ru měli ještě doménu v azbuce.

Oficiálním hlavním důvodem pro rozšiřování doménových jmen je možnost volby pro uživatele. Uz dneska je doména .com poměrně naplněna a najít tam vhodnou volnou doménu neni snadné. Proto se chystají nové domény nejvyšší úrovně, jako třeba .sport, .berlin, .game. Ale jistě máte pravdu v tom, že zvýšení počtu registrací domén zvýší obraty registrátorů. To je zřejmé.

Ptal se: mandal

Je to již tradiční otázka a tak nedá mi nezeptat se. Je opět plánované zlevňování domén?

Odpověděl: Ondřej Filip

Nemůžu to vyloučit. Ale není příliš pravděpodobné, že to bude o více než 50 % jako nedávno.

Ptal se: Vaclav Jakub Kuba

Dobry den, jak to vypada s rozsirovanim enum cisel/sluzby ? Dari se tak jak jste jiz nekde uvadel? Stale vice o teto sluzbe uvazuji, tak ji zacinam pomalu sledovat. 

Odpověděl: Ondřej Filip

ENUM je v České republice stále ještě poměrně krátkou dobu. Jeho rozšiřování je postupné. Máme zhruba 4500 domén, což rozhodně není nijak oslnivé číslo. Pokud byste měl zájem dozvědět se nové informace od těch, kteří už ENUM zavedli a využívají ho, podívejte se určitě na předešlé ročníky ENUM Day. Tuto konferenci připravujeme i letos.

Ptal se: Bobrnautus

Nemáte informace o tom, jak moc nasazení DNSSEC zvedá zatížení DNS serverů? Těch crypto operací tam není zrovna málo.

Nemáte informaci, o kolik nabobtnaly CZ domény podepsané pomocí DNSSEC? Když v roce 2003 došlo k pokusnému podpsání .nl ccTLD, tak prý data nabobtnala z 40 MB na více než 350 MB, jak je na tom .cz doména?

Děkuji za odpověď.

Odpověděl: Ondřej Filip

Ke zvýšení zátěže autoritativních DNS serverů dojde pouze v souvislosti se zvětšením zóny, zvětšením DNS odpovědí a mírnému nárůstu počtu dotazů. Ale to je zvýšení nepatrné. Žadné crypto operace autoritativní DNS servery neprovádí, protože zóna se podepíše dopředu a DNS server už nic nepočítá. Konečně ani na něm nejsou uloženy klíče.

Zónový soubor domény .cz narostl z původních cca 50 MB na zhruba 250 MB. To mírně komplikovalo distribuci do geograficky vzdálenějších míst, ale nešlo o nic neřešitelného.

Ptal se: umbaj aka epiškop

Dobry den, pokud by skutecne doslo k registraci domen s diakritikou, bude nejak ostrena pravni stranka veci s podobnosti jmen ? seznam vs seznám atp...

Odpověděl: Ondřej Filip

Pokud bude rozhodnuto zavést IDN, pak velice pravděpodobně ano. Ale zatím je to předčasná otázka.

Ptal se: Michal Norek

Docela by mě zajmaalo pokud dojde ke globálnímu přechodu na IPv6 zdaly pak bude nutné i malé lokální sítě také převést na tento protokol. Neto se tento přechod malých lokálních sití nedotkne připadně se dnešní veřejne IP převedou automaticky do formátu IPv6. Moc tomu nerozumím celkem by mě to zajmalo. děkuji za odpověd.

Odpověděl: Ondřej Filip

Ano, bude nutné převést/přečíslovat všechny uzly Internetu, aby nezůstaly izolované. Formát adres a filozofie IPv6 se od IPv4 značně liší, proto automatické přečíslování není téměř možné. Ale je možné přidelit adresy obě, tedy IPv4 i IPv6 pro zachování současné IPv4 konektivity. Takto jsou očíslovány téměř všechny routery a servery CZ.NICu.


Ptal se: Kryštof Korb

Už jste úplně zavrhli domény s diakritikou?

Odpověděl: Ondřej Filip

Názor CZ.NICu je v této věci poměrně málo podstatný. O IDN rozhodne názor lokální internetové komunity. Ta IDN odmítá.

Ptal se: Jáchym Toušek

Kdy se podle posledních informací očekává plné obsazení adres IPv4 ve světovém měřítku? Na internetu jsou spekulace, podle kterých měly dojít třeba už minulý rok, jiné mají odhad na dalších 5 let - co říkají aktuální statistiky?

Odpověděl: Ondřej Filip

Na podobnou otázku jsem již odpovídal. Odpověď hledejte na této adrese. Každopádně odhady 5 let mi přijdou jako poměrně reálné.

Ptal se: Filip Koval

CZ.NIC je jedním z propagátorů IPv6, něco málo jsme se mohli dozvědět i na konferenci Internet a Technologie 09. Nicméně jak je na tom v současné době Česká republika co se nasazení IPv6 týká, všiml jsem si, že velká datacentra již IP adresy přidělují, každopádně pro bežné uživatele jsou nedostupné. Probíhá nějaká osvěta na řekněme "firemní úrovní. Jak se mohu já doma k IPv6 bežně dostat.

Odpověděl: Ondřej Filip

Obecně se dá říct, že poskytovatelé hostingu jsou na tom o trochu lépe než poskytovatelé připojení. Důvodem je, že ISP mají složitější síťovou infrastrukturu a v cestě od hraničního routeru k zákazníkovi je více zařízení. Ale i tady se blýská na lepší časy a vím už o několika málo ISP, kteří připravují přidělování IPv6 adres koncovým klientům.

Kdo z větších hráčů disponuje funkčním IPv6 je vidět třeba v NIXu.

Ještě doplním, že na naše DNS servery jde zhruba 3 % dotazů po IPv6.

Ptal se: tista3

Dobry den,
zaujimalo do akej miery je mozne kontrolovanie DNS statom. V poslednej dobe sa objavuje stale viac pokusov o kontrolu toho co uzivatelovi bude pristupne a co nie. Co vsetko si moze stat dovolit a zakazat Vam ako spravcovi DNS?

Odpověděl: Ondřej Filip

S českým státem máme uzavřeno memorandum, které ale neříká nic o kontrole DNS. Obecně můžu říct, že náš stát se v technické správě DNS nijak neangažuje, ani nevím, že by to plánoval. Do vlastnictví domén pochopitelně zasahují rozhodnutí soudu, ať už běžného nebo rozhodčího, ale to jsou myslím známé věci.

Ptal se: k0Seek

Nemyslíte si, že zavedení diakritiky v doménach bude mít za výsledek, rapidní nárust cybersquatingu, soudních pří a zmatek v hlavách všech lidí, v případě nárustu těchto domén to pak povede naprosté irelevantnosti vlastní paměti v budoucnosti, jestli se to stane standrtem. Mám na mysli to kdo si pak má pamatovat jestli to je zive.cz (zpravodajský portál) a nebo živě.cz (online zpravodajství nějaké televize) či zivě.cz (online porno kamery), atd.

Odpověděl: Ondřej Filip

Pokud by byla zavedena varianta IDN, kdy by byly domény s diakritikou zcela nezávislé na těch bez diakritiky a nebyla by žádná sunrise perioda, pak by bylo nutné těmto potížím čelit. Ve Vašem "černém" scénáři by jistě velice rychle došlo k arbitráži, která by takovýto stav mohla upravit. Tím neříkám, že by to bylo optimální řešení.

Ale ještě jednou zdůrazňuji, komunita si IDN v doméně .cz nepřeje, takže tato diskuse je spíše akademická.

Ptal se: Raziel-CZ

Otázku IDN prosím definitivně uzavřete, spuštěním to poškodí mnoho lidí. Kromě toho je to holý nesmysl. Spíš by mne zajímalo nasazení IPv6, již je nějaký konkrétnější datum? Už by bylo celkem načase, poplatky některých ISP za IPv4 adresy jsou otřesné, tak aby nemohli dále lhát ohledně nedostatku adres. 

Odpověděl: Ondřej Filip

Za názor k IDN děkuji.

Diskutovat o nasazení IPv6 u konkrétních providerů nemohu, nicméně správci centrální intrastruktury se na IPv6 hromadně připravují. Příkladem u nás budiž CZ.NIC a NIX.CZ. S implementaci IPv6 je napřed třeba akademický CESNET.

Celosvětové rozšíření IPv6 bude ještě chvíli trvat, jak jsem glosoval v předchozích odpovědích.

Ptal se: sehnal

Bude skutečně každé zařízení/uživatel mít pevnou IPv6, i u běžných ISP? Co firemní sítě, tam přece NATy, proxy a třeba DZ přece musejí zůstat pro oddělení vnitřních sítí?! Jak byste IPv6 a její změnu vysvětlil běžnému uživateli připojenému k Internetu běžného ISP - co se ho bude týkat a co ho naopak nemusí zajímat, protože se to nezmění?
 

Odpověděl: Ondřej Filip

Čas ukáže, jakým směrem se bude IPv6 ubírat, ale zatím se s NATy příliš nepočítá. Chránit vnitřní sítě můžete poměrně efektivně i bez NATu.

Běžného uživatele asi přechod na IPv6 příliš netrápí. V době nasazení IPv6 už bude ve většině případů jeho domáci operační systém připraven a dost možná i jeho router/modem. Maximálně bude muset provést upgrade firmware nebo výměnu modemu, ale principiálně by se pro něj nemělo nic měnit.

Ptal se: Martin

Dobry den, po predstaveni utoku "DNS Cash Poisoning" se konecne zacalo mluvit o DNSSEC. Myslite si ze, jeho soucasne rozsireni je dostacujici? Nebo to bude neco podobneho jako rozsireni IPv6?
Ma druha otazka smeruje prave na IPv6. Co si myslite o soucasnem nasazeni IPv6 a jeho bezpecnosti? Jelikoz v pripade nasazeni IPv6 ve firemnim sektoru firmy ztraceji vyhody systemu jako IDS a dalsich, ktere neumi filtrovat IPv6 traffic a je, v dnesni dobe, pro firmy "nakladne" investovat do nove infrastruktury.

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

současné rozšíření DNSSECu rozhodně není dostatečné. Je málo podepsaných důležitých domén a rozhodně je potřeba zvýšít počet DNS resolverů, které DNSSEC ověřují. Každopádně, posun k DNSSECu u nás i ve světě je viditelný. Počet podepsaných domén v .cz roste. Nedávno bylo oznámeno, že bude podepsána kořenová zóna. Často se tomuto tématu věnujeme na našem blogu.

Bezpěčnost u IPv6 se od bezpečnosti v případě IPv4 zásadně neliší. To, že to současné IDS systémy ve firmách IPv6 nepodporují není až takový problém. Všechny tyto zařízení se periodicky upgradují, takže nasazení IPv6 si v případě těchto systémů zásadní zvýšené naklády nevyžadá. Prostě, až bude čas na obnovu, nakoupí se zařizení podporující IPv6.

Důležité je, aby zákazníci u nových zařizení podporu IPv6 žádali, aby pak s koncem IPv4 nemuseli v panice kupovat nové.


Naše další projekty:  jak na počítač | digifoto | auta | mobily | hry | hi-fi | navigace | gadgets | peníze | zahrada | download | pro ženy
Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch