Ptejte se: Česká protipirátská unie

Zadávání otázek bylo ukončenoNačíst nové odpovědi

Každý odhalený pirát v České republice, který ilegálně šíří audiovizuální dílo, tedy především filmy na nejrůznějších médiích, se dříve či později setká se zástupci ČPU – České protipirátské unie. Organizace, která zastupuje většinu velkých filmových distributorů počínaje Bonton Filmem a konče českou pobočkou HBO, vznikla již před dlouhými sedmnácti lety.

Jak se jí daří v době rychlého internetu, kdy je sdílení filmové novinky v AVI nebo MKV formátu otázkou několika minut a jak se ČPU dívá na nově vzniklou Českou pirátskou stranu? Na to a vše ostatní spojené s filmy a pirátstvím se můžete ptát ředitelky České protipirátské unie Markéty Prchalové.

Diskuze již skončila

Pravidla živých diskuzí

  • Pokládejte pouze dotazy, které souvisí s tématem diskuze
  • Buďte slušní, věcní a struční, pište česky a srozumitelně
  • Vyhrazujeme si právo na úpravu dotazů: jazykovou, stylistickou, zkracovací
  • Nemůžeme zaručit, že dotazovaný odpoví na všechny otázky
  • Naopak zaručujeme, že vulgární, agresivní a nečitelné otázky nebudou zodpovězeny
  • Dotazy se v diskuzi objeví až po jejich zodpovězení
Ptal se: Jakub Čížek

Jak se vám daří boj s piráty? Předpokládám, že chytit někoho na tržnici je jednodušší než na internetu - zvláště s ohledem na stále rychlejší a levnější internetové připojení.

Odpověděl: Markéta Prchalová

Dobrý den všem. Možná je to k podivu, ale je to asi tak nastejno. Na internetu to je dokonce zpravidla jednodušší, zejména s důkazní situací, ale těch několik neztotožněných pachatelů nám statistiku zhoršuje

Ptal se: Nazghul

Dobrý den. Nemyslíte si, že by samotná filmová studia měla začít šířit filmy po internetu za určitý poplatek? Kdyby např. Rapidshare patřil filmovým studiím, vydělalo by se daleko více peněz, jelikož ne každému se chce do kina a ne každý to má do kvalitního kina blízko... Internet je nové obchodní místo, ale připadá mi, že se velká studia o šíření filmů na internetu legální cestou moc nezajímají. Měsíční paušál, kteří takhle lidé platí různým share serverům, by šel do kapsy přímo výrobcům. Děkuji za odpověď

Odpověděl: Markéta Prchalová

I já se domnívám, že legální online distribuce má ještě co dohánět a zároveň vidím potenciál služeb postavených na legálním šíření děl s využitím filehostingových serverů, nicméně na druhou stranu chápu i obavy studií a bezpečnostní problémy, které je třeba vyřešit. Nicméně studia se o něco takové snaží, usilují o dohody s renomovanými provozovateli služeb, jejichž prostřednictvím dochází k šíření děl, a takové smlouvy již některá studia uzavřela, třeba s YouTube. Určitě však považuji za nemorální a neudržitelnou situaci, kdy na pirátství vydělávají obrovské peníze provozovatelé těchto služeb, kdežto nositelé práv přijdou zkrátka...

Ptal se: Jirka Hrad

Dobrý den, četl jsem, že české zákony umožňují beztrestně stahovat hudbu nebo filmy z internetu, pokud je dál nebudu šířit. Je toto tvrzení pravdivé?

Odpověděl: Markéta Prchalová

Ano, hovoříte o omezení autorského práva ve prospěch uživatele, který si za určitých podmínek může udělat kopii zveřejněného díla pro vlastní osobní potřebu, tedy i stáhnout dílo do svého počítače. Masivní stahování z protiprávních služeb však není v souladu s dobrými mravy a nevyhovuje ani ostatním podmínkám. I v případě porušení práva by však takové jednání velmi pravděpodobně nebylo posouzeno jako trestný čin, takže by "hrozila" jen náhrada škody, nikoli trest.

Ptal se: Pavel Ostasov

Jaká je podle Vás vhodná doba trvání majetkových práv k autorským dílům, aby nejlépe podporovala rozvoj kultury?

Odpověděl: Markéta Prchalová

Obávám se, že to není otázka pro mě. Stávající dobu považuji za dostatečnou. Jen bych se z hlediska praxe přimlouvala za sladění doby trvání autorského práva a práv souvisejících s právem autorským, aby se zjednodušilo zjišťování, zda je některé dílo (zejména audiovizuální) volné, resp. která práva už skončila, a která dosud ne, a tím se usnadnilo legální využití děl.

Ptal se: Olda_rab

hodlate postihovat i vyzvaneni telefonu na verejnosti?

Odpověděl: Markéta Prchalová

My rozhodně ne, chráníme audiovizuální díla, nikoli hudbu

Ptal se: Smooth Criminal

Proč není možné kvůli mezinárodnímu autorskému zákonu u nás sledovat některá videa, která jejich autoři uvolnili zdarma na služby, jako je Youtube, Hulu a jiné?

Odpověděl: Markéta Prchalová

V otázce předjímáte něco, co není podle mého názoru pravda. Pokud autoři svá díla uvolnili k volnému šíření, je samozřejmě možné videa sledovat. Sledovat je dokonce možné (legální) i ta díla, která autoři k volnému šíření neuvolnili, protože konzumace díla není užitím v autorskoprávním smyslu. Právo však porušuje osoba, která takové sledování umožňuje či zprostředkovává.

Ptal se: Gloe

Co čeká amatérského DJe, který, dejme tomu, pouští hudbu na nějaké párty a nemá z toho ani korunu? Díky našemu zákoníku si každý může pořídit jakoukoliv kopii kteréhokoliv audiovizuálního díla bez nutnosti vlastnění originální nahrávky k vlastním potřebám, aniž by zato měl být jakkoliv postihnut. A jestli že jeho potřebou je si zahrát a vyzkoušet své dovednosti na nějaké diskotéce, aniž by na tom komerčně vydělával, může počítat s nějakým postihem? Pravděpodobně především ze strany organizace OSA.

Odpověděl: Markéta Prchalová

Jak už jsem psala, ochranou hudebních děl se nezabýváme, ale mohu odpovědět na Vaši otázku v obecné rovině. Rozdíl je v užití pro osobní potřebu a užitím veřejným. Pokud si bude mixovat doma před babičkou, je to v pořádku, když vyleze před lidi, kteří nepatří do jeho nejužží rodiny, jedná se už o užití veřejné, ke kterému je třeba získat souhlas a hradit odměnu za užití zpravidla prostřednictvím kolektivního správce práv.

Ptal se: LuFa

Hezký den Vám přeji,

v hromadných dopravních prostředcích pozoruji v poslední trend, kdy především mladí na svých noteboocích, či kapesních videopřehrávačích sledují po cestě filmy. Spolu s nimi je nechtěně vidí, je nechtěně nuceno, tyto filmy sledovat a někdy i částečně poslouchat značné množství spolucestujících. Je takovéto chování v souladu s autorským zákonem? Pokud ne, za jakých podmínek by možné bylo?

Odpověděl: Markéta Prchalová

Samozřejmě přísně vzato by nikdo neměl umožnit, aby dílo spolu s ním sledoval někdo jiný, resp. by k němu měl mít souhlas. Nicméně se domnívám, že při sledování na kapesních přehrávačích je zřejmé, že si to člověk pouští pro sebe, nikoli pro ostatní. Samozřejmě pokud by pustil film například na přehrávači v autobuse, takže by byl vidět na obrazovce umístěné ve vozidle, už by se o veřejnou projekci, i když by si to někdo pustil jen pro sebe, aby si zpříjemnil cestu. K veřejné projekci je třeba získat souhlas držitele práv a zpravidla i zaplatit poplatek OSA.

Ptal se: Martin29

Jak se stavíte k záloze filmů z TV na DVD? DVD rekordéry jsou dnes běžné a filmy uvedené v TV dle mého názoru spadají do kategorie "volné domácí užití" (samozřejmě nekomerční). Spíše než označování všech vypálených médií za pirátská bych uvítal dostupné ceny starších filmů. Nabízení filmů, které již prošly TV vysíláním, za ceny kolem 500 Kč považuji za nesmyslné.

Odpověděl: Markéta Prchalová

Zhotovení kopie pro osobní užití z televizního vysílání je zcela zákonné. Označení pirátské kopie je velmi hovorové, samozřejmě jako neoprávněné kopie označujeme jen ty kopie, které byly pořízeny v rozporu se zákonem. Ceny starších filmů zpravidla výrazně klesají a jsou k dostání v běžných obchodech (nemyslím trafiky) za cenu od 99 Kč. Starší film za 500 Kč jsem už dlouho neviděla, to by musela být nějaké speciální edice, vícediskové vydání apod., normální jednoplackové DVD ne.

Ptal se: A. Keberle

Nepříjde vám divné, postihovat i ty, kteří si hudbu\film stáhnou, či dále rozšíří mezi kamarády, když tím defakto pomůžou v rozšiřování díla a více lidí si ho potom koupí, protože budou vědět, že skutečně daný produkt (po vyzkoušení) stojí za koupení? Argumentovat tím, že existují místa v obchodech, kde si můžete danou nahrávku poslechnout, je skutečně zcestné. Jsem potom pirát i já, když mám 90% své sbírky koupené? Zbylých 10% je to co čeká na disku na vyzkoušení a rozšiřuju to s čistým svědomím i dál, protože vím, že mojí kamarádi to berou stejně a dané album si koupí, či smažou ... Zakázat veškeré stahování = i poctivý lidi co do teď kupovali, přestanou, protože rozhodovat na základě recenze je subjektivní, dle autora.

Odpověděl: Markéta Prchalová

A Vám nepřijde divné, že si lidi půjčují přepálená DVD s filmy stáhnutými z internetu, přepalují si je mezi sebou a do kina či do obchodu pak z nich zamíří málokdo? Vám přijde spravedlivé, že má nositel práva akceptovat to, že se jeho dílo šíří mezi velké množství lidí, aniž on by dostal odměnu za užití? V hudbě můžete mít trochu pravdu, ale u filmů to rozhodně neplatí. Tam platí viděl pirátskou kopii, nepotřebuji vidět originál. Tedy u většiny produkce, kvalitní film si samozřejmě část lidí raději vychutná na plátně, ale proč kupovat originální DVD, když mají jeho přesnou kopii ve stejné kvalitě? A stahování je zpravidla legální, nelegální je jen šířit díla dál....

Ptal se: hari

Je pravda, že se ČPU snažila zabránit registraci České piráské strany?

Odpověděl: Markéta Prchalová

Ne

Ptal se: david

Dobrý den,
Kupujete si filmy?Pokud ano , kolik stál ten poslední?

Odpověděl: Markéta Prchalová

Ano, kupuji, zpravidla před Vánoci, ale v průběhu roku kupuji příbaly (max. 49 Kč) nebo filmy, po kterých toužím, nebo kde mě zaujal příznivý poměr kvalita - cena. Kromě příbalu jsem za poslední film dala tuším necelých 240 Kč se speciální dvoudiskovou edici Skryté identity nabitou bonusy s českou podporou.

Ptal se: smiel

Vádí vám vznik České pirátské strany?

Odpověděl: Markéta Prchalová

Pokud bude hájit zákonné cíle, tak ne. Vadí mi však ten nesmírný populismus, který je s tím spojený, to, že je pirátství využíváno k bezpracnému získání hlasů. Pokud by se strana jmenovala např. Česká informační strana, neštěkl by po ní ani pes. Na druhou stranu musím uznat, že mají výborné PR, a nestálo je ani korunu. Mohu jen tiše závidět. A také mi vadí, že ministerstvo vnitra zaregistruje takovou stranu pod názvem, který jednoznačně indikuje protiprávní jednání. Českou zlodějskou stranu by asi nezaregistrovalo... No jak říkám, klobouk dolů před kvalitním PR Já už k němu ale přispívat nechci, otázky na ČPS mě otravují a nudí a už na ně nebudu odpovídat. Howgh (nebo jak to bylo)

Ptal se: Falhar

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je zákonná pravomocnost dopisů (případně e-mailů), které různé společnosti zabýbající se internetovým piráctvím, rozesílají ISP providerům. Je možné nějak dotyčného uživatele, nebo ISP žalovat, nebo se jedná pouze o plané výhružky a ISP je můžou v klidu ignorovat, jak se nejspíš často děje. A jaký je rozdíl v případě, že je tento dopis zaslán společností se sídlem v USA, nebo jinde v zahraničí.
Další otázkou bych se chtěl zeptat, proč se snažíte bojovat proti internetovým "pirátům", když je každému, a tedy i vám naprosto jasné, že nemůžete uspět a že vaše činy pouze posílí odhodlání pirátů a jejich nechuť k vaší organizaci. Nebylo by lepší se soustředit na distributory a donuti je, aby konečně začali využívat internetu jako oficiálního distribučního média, jak se samozřejmě už dávno děje na "pirátské" scéně?
A nakonec jedno moudro které s tím souvisí : " Důvod proč uživatelé stahují nelegálně z internetu není ten, že můžou stahovat nelegálně ale ten že nemůžou stahovat legálně."

Odpověděl: Markéta Prchalová

O plané výhružky se tedy rozhodně nejedná, nositel práva nebo jeho zástupce může ISP i uživatele zažalovat případně to řešit i jinou právní cestou. Takové výzvy zasíláme i my, a v případě, kdy nám adresát nevyhoví, přijímáme příslušné právní kroky. Situace možná trochu klame tělem, ono takové soudní řízení zpravidla trvá nějakou dobu, takže adresát může mít pocit, že když se hned po tom, co výzvě nevyhověl, nic neděje, nebude už dít nic. Ale to je omyl.

Nelze rezignovat na nějaké protiprávní jednání jen proto, že je ho hodně a že se to zlodějům nelíbí. Auta se také vykrádají jako na běžícím pásmu a objasněnost je nízká, a stejně se to řeší. Navíc protipirátské aktivity alespoň trochu regulují ty nelegální a pomáhají předcházet dalším případům a postihovat ty nejkřiklavější případy.

Ale ono jde stahovat legálně. Jenže to dělá bohužel jen zlomek lidí, takže provozovatelé těchto služeb nemají zisky a obraty, aby mohli resp. aby se jim vyplatilo investovat do nákupu dalších práv a rozvoje těchto služeb.

Ptal se: Jarda

Co Vam vadi na tom, ze se chci nejaky film napred podivat a teprve potom ho koupit. To mam kupovat zajice v pytli ? Nebo mi snad nekdo vrati penize, kdyz si koupim nejakou blbost v hezkem obalu ?

Odpověděl: Markéta Prchalová

Podívat se na něj můžete, to je naprosto zákonné.

Ještě mě napadl dodatek ke dvou předcházejícím otázkám. Ad předchozí proč netlačíme na distributory: veřte tomu, že pokud by distributoři tato práva měli, využívali by je. Problém je spíš v tom, že major studia preferují dělat online distribuci centrálně případně mají vysoké nároky na bezpečnost a provoz lokálních distribučních online modelů.

Ad omezování sledování filmů a seriálů regionálně: Už vím, na co jste se asi ptal, myslíte ten případ, kdy sledování děl omezí přímo nositel práva, s jehož souhlasem mohou např. američtí diváci sledovat nějaké dílo přes internet. To, že si to nemůžete pusti Vy tady není způsobeno mezinárodním zákonem, ale spíš distribuční politikou nebo tím, že ten, kdo to na internet dal, má práva jen pro určitá teritoria.

Ptal se: Zmítač

Co Vás vedlo k zoufalým útokům na server warforum.cz ?
Hodláte v tom pokračovat ?
Jak jste si jistě všimla, efekt byl nulový.....

Odpověděl: Markéta Prchalová

Budeme pokračovat včetně právních kroků, bude-li to nutné. V hodnocení nesouhlasím, nějakou dobu to nejelo a pracujeme dál na tom, aby to opět nejelo a už se to nevrátilo.

Ptal se: fero

Chcem sa spytat na vycislovanie skod zo stahovania filmov:
1. ak si niekto stiahne film ktory je zatazeny autorskymi pravami, pozrie si ho doma (potom ho mozno aj vymaze, lebo nestal za nic), znamena to ze sposobil skodu rovnajucu sa cene, ktoru by za ten film dal v obchode ? Teda vychadzate z toho, ze ak by si ten dotycny nemohol stiahnut film, tak by si ho kupil - ked je to tak predrazene ?
2. Nemyslite si, ze vysledkom Vasich statistik a analyz by malo byt (okrem ineho) odporucanie vydavatelom na znizovanie cien filmovych titulov ? Lebo podla mojho nazoru realita hovori jasnou recou...
Dakujem.

Odpověděl: Markéta Prchalová

1. Zpravidla se bude jednat o dovolené jednání, kde škoda nevzniká

2. Bohužel nemáme vliv na cenovou politiku distributorů ani studií, mohou samozřejmě vycházet i z údajů od nás, ale rozhodnutí je zcela na nich.

Ptal se: JJik

Jaký je Váš názor na současný prodejní model multimediálních děl? Nemyslíte si, že pro společnosti typu RIAA nebo MPAA (a pod.) by bylo méně nákladné a nakonec možná výnosnější v dnešní době pozměnit distribuční systémy namísto soudních sporů a drakonických trestů na základě čísel (imaginární ušlý zisk) která jsou "vycucaná z prstu"?

Odpověděl: Markéta Prchalová

Předně strategie RIAA a MPAA jsou zcela odlišné, to co popisujete, dělala RIAA a už od toho ustupuje. Domnívám se, že oboje musí jít ruku v ruce, jak rozvoj nových distribučních systémů, tak i postihování porušitelů práv. Bez toho druhého totiž není to první možné ... S ušlým ziskem resp. zjištěním jeho výše je to vždy problém, nicméně pokud vím, o výši škody rozhodoval v těchto případech soud, jehož pravomocné rozhodnutí musíme respektovat.

Ptal se: Lukáš

Dobrý den,

klidně přiznám, že jsem PIRÁT!!! Nebo ho aspoň ze mě už média udělala. Ano, stahuji seriály (většinou tvripy), hlavně ty které neběží v české televizi. Tzn. že kdybych si tyto seriály nestáhl z internetu, tak bych si je nemohl pořídit jinou cestou, proto vaše antipirátské vyčíslení škody (každý stažený materiál bych si jinak koupil legálním způsobem) neodpovídá realitě. A reklama v nich obsažená cílí na americké publikum. Chtěl bych se zeptat, jestli bych si podle Vás zasloužil tučnou pokutu, vězení nebo odpojení a co má tedy dělat, když chci vidět legálně seriály v originálním znění???

Ještě Vám napíšu takový příklady. Koupil jsem si třeba originál Dr. House 1. sezonu za 1200,- Kč, obraz v 4:3, nešli vypnout české titulky!!!, naprosto diletantská práce vydavatelů. MASH, seriál starý asi 40 let, u nás vyšla první série a na druhou se čeká asi už 2 roky. LOST mám 4. sérii, ta je docela dobře zpracovaná, ale na další série zase budu čekat roky. A mohl bych pokračovat Futurama, Simpsonovi atd. Co s tímhle uděláte??? Asi nic, co? Radši budete sedět u pc, abyste mohli šmírovat a bonzovat uživatele, co stahují, protože je to pohodlnější. Přeji hezký den.

Odpověděl: Markéta Prchalová

Pokud si je stahujete pro vlastní potřebu a dál je nešíříte, nejste pirát. To jsem Vás asi zklamala, že Kvalitu či nekvalitu vydaných DVD byste měl reklamovat u vydavatele. Ten by měl na přebalu přesně označit vlastnosti zboží. Pokud tam tvrdil něco, co není pravda, je to podklad pro reklamaci. A uživatele co stahují nešmírujeme, sbíráme důkazy proti těm, co uploadují. To je naše práce, DVD vydávají jiní.

Ptal se: Niky

Říkáte že, "Masivní stahování z protiprávních služeb však není v souladu s dobrými mravy a nevyhovuje ani ostatním podmínkám". V zakoně ovšem nic takového není, ani slovo o nějakém masovém stahování, nehledě na to, že zákon od konzumentu nevyžaduje zjistovat, zdali zdroj, odkud dila ziskavam, je poskytuje legalne. Jinak receno, rikate, kdyz si budu nahravat kazdou pisnicku z radia, na coz mam podle autorskeho zakona pravo, je to take masivni porizovani kopii? Tomu snad neverite ani vy sama.

Odpověděl: Markéta Prchalová

Ale nahrávání z rádia, i masivní, není protiprávní, protože je to legální zdroj. U Internetu je ten problém, že proto, abyste si mohl udělat kopii pro osobní potřebu, musel někdo jiný porušit právo, film ripnout a na internet ho umístit. Takže když si ho stahujete, využíváte výsledek protiprávní činnosti jiného

Ptal se: Milan Daněk

Jakým způsobem jsou odměňováni zaměstnaci ČPU, kteří honí piráty, resp. jakým způsobem je Vaše organizace financována? Diky za reakci.

Odpověděl: Markéta Prchalová

Mají normální plat. Financováni jsme z příspěvků našich členů, kterými jsou distributoři, výrobci a vysílatelé. Několikrát se nám podařilo získat grant na vzdělávací kampaň, ta ale nemá s činností ČPU nic přímo společného, nejsou z ní hrazeny žádné náklady běžné činnosti ČPU.

Ptal se: lmanik

Dobrý den, byl bych velice rád, kdyby jste nám zde trochu osvítila tohle tvrzení "Masivní stahování z protiprávních služeb však není v souladu s dobrými mravy a nevyhovuje ani ostatním podmínkám. I v případě porušení práva by však takové jednání velmi pravděpodobně nebylo posouzeno jako trestný čin, takže by "hrozila" jen náhrada škody, nikoli trest.". Děkuji za odpověď

Odpověděl: Markéta Prchalová

Ne každé porušení autorského práva je automaticky trestný čin, k tomu musí být splněny další podmínky a zejména pak zvýšená společenská nebezpečnost. Tu pouhé stahování postrádá, takže by se o trestný čin nejednalo.

Ptal se: maxxx.cz

Jaké důkazy se předkládají proti pirátům pachatelům ?

Odpověděl: Markéta Prchalová

Dostatečné k jejich odsouzení. Šalamounská odpověď, vím :) Ale nečekáte přece, že Vám dám přesný výčet, abyste věděl, na co si máte dát pozor :)

Ptal se: sidbin

Dobry den
Jeste mam jeden dotaz.
U TPB se asi schyluje k prodeji, pokud by se z TPB stala legalni zalezitost, nebylo by na skodu, aby nebyla omezena na urcite staty? Proc vlastne omezovat urcite filmy a zakazovat je pro jine staty?
Byl by to konecne zajimavy model prodeje bez DRM, kdyz TPB ma takovy zaklad ("pocet uzivatelu" > moznych zakazniku)
Vzpamatujte se dneska by mel jit opravdu film z kin na DVD (nebo downloand za poplatek) do mesice.
Jen neomezovat urcite krajny v dobe, kdy si muzete psat s kamaradem z Vietnamu a sledovat online klokany u protinozcu nebudeme prece stavet zeleznou oponu
Jak je to tedy s omezovanim prav? Kdo to pozaduje a proc.

Odpověděl: Markéta Prchalová

Vypadá to, že už je to hotová věc. Že v tom tečou obrovské peníze vím, takže částka 7,8 milionů dolarů vlastně není až tak vysoká, nicméně pro trojici kluků určitě příjemná :) Uvidíme jaký bude další vývoj, rozhodně bych uvítala rozšíření legitimní online nabídky na našem trhu. Pokud jde o zrychlování distribuce, přikláním se spíš k Vašemu názoru než stávajícímu distribučnímu modelu. Vkládám naději do digitální distribuce, která umožní distribuovat film do všech kin naráz, takže pak bude možné významně zmenšit okno mezi nasazením do kin a vydáním na DVD. S tím omezováním teritorií je to však trochu složitější, ochrana autorských práv vychází z teritoriálního principu a stejně tak distribuce, kdy lokální distributor získá výhradní licenci k šíření díla. Takže úplné uvolnění nelze hned tak čekat

Ptal se: Aluga

Dobry den, prosim o odpovedi na nasledujici otazky.

1. Je rok 2019. Jak vypada ve vasich predstavach ceska legislativa ohledne autorskeho zakona a ochrany vlastniku ci spravcu autorskych prav?
2. Jaky je pohled vasi organizace na omezovani internetu tem, ktere oznacujete za pocitacove piraty?
3. Verite, ze ma piratska scena take pozitivni vliv? Rika se, ze jde o nejucinnejsi reklamu autorum.
4. Behem sve cinnosti uz vam mozna doslo, ze urcita mira piratstvi bude existovat minimalne tak dlouho, dokud budou existovat audiovizualni dila. Co takhle sejit z represivni cesty, vasi valecne vypravy, a zkusit zmenu strategie? Vydavatele se obavaji snizeni moralni hodnoty svych produktu, rozumnejsi ceny vsak predstavuji pro piratske servery znacnou konkurenci, zvlaste pokud maji nejakou pridanou hodnotu. Meli byste spise vyvijet tlak na vydavatele, aby nabizeli dila atraktivnejsi svou povahou. Co si o tom myslite?

Odpověděl: Markéta Prchalová

1. Upřímně nevím. Ale to je za 10 let, takže více méně stejně, právo je hrozně pomalé a právo vycházející z mezinárodních úmluv ještě víc

2. Myslím si, že zamezení pokračování protiprávního jednání těm osobám, které nedbaly předchozích výzev, je legitimní a je možné i dnes a i v našem právním řádu. Pokud by to však mělo být umožněno bez rozhodnutí soudu, musí to být dostatečně zabezpečené proti chybám, manipulaci, zneužití apod., a musí být k dispozici opravné prostředky.

3. Ne, leda tam, kde šíří něco, co autoři chtějí, aby bylo šířeno, ale pak už to není pirátství :) To, že některým projektům, filmům, kapelám apod. internet pomohl dostat se lidem do podvědomí a nálsedně získat úspěch je fakt, ale nemá to nic společného s pirátstvím.

4. Ano, někdy je to hodně frustrující, nemůžeme vyhrát :(, ale víme to :). Správná cesta není ani vpravo ani vlevo, ale po všech možných stranách. Bez represe nefunguje prevence, bez rozumného distribučního modelu nefunguje represe a bez represe, prevence a marketingu nefungují distribuční modely.

Tímto se se všemi loučím, děkuji za otázky, omlovám se těm, kterým jsem už odpovědět nestačila, ale bylo toho fakt hodně a i tak jsem to o třičtvrtě hodinu přetáhla.... Takže někdy příště. P.S. A divím se, že mi nikdo neotloukl o hlavu ty holčičky


Naše další projekty:  jak na počítač | digifoto | auta | mobily | hry | hi-fi | navigace | gadgets | peníze | zahrada | download | pro ženy
Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru