Je Linux zralý na desktop?

Spousta řečí, emocí, a naprosto žádná fakta ani zkušenosti. Takový pocit jsem měl po přečtení mnoha komentářů a rádoby analýz na našem a světovém internetu. Kupodivu mnou tentokrát jejich povrchní argumenty, a zejména elementární neznalosti prostředí GNU/Linuxu natolik pohnuly, že jsem se nakonec rozhodl sestavit čtenářům Živě - snad objektivněji - 8 důvodů, pro používat Linux na desktopu!
Nejvíce mě zaujal třeba komentář Davida Courseye. Vesměs jsou to protilinuxové komentáře. Podobných reakcí najdete na internetu stovky. Srší ale z obou táborů - jeden prohlašuje za svého Boha Windows, jiný Linux. Co mě ovšem zaráží nejvíce, že komentáře vznikají z klávesnic jinak skvělých novinářů, publicistů a odborníků. Přitom mají společného jmenovatele: jsou nevyvážené, chybí jim nadhled, konkretizace a zkušenost.

Je to jako doporučovat čtenáři Živě Jaguára a nikdy v něm nesedět - jenom si o něm přečíst nebo jen sednout za volant. Takže až budete někdy něco podobného číst, zeptejte se autora: "...a jak dlouho používáte Windows 2000 nebo Linux vy, když je tak kritizujete?" Co je snadnější, než napsat: "Windows jsou na prd?" Autor by si měl minimálně udělat názor, osahat si to, zhodnotit, klást si otázky, počítat své náklady, hledat možnosti, být objektivní, a pak psát - platí to pro oba tábory bez rozdílu. Mnoho Linuxáků kritizuje Windows, ale jak dlouho je používají nebo používali? Jen občas na hraní her? A naopak mnoho Windowsáků kritizuje Linux, ale kolikrát v něm dokázali něco vysázet v TeXu nebo nastavit routování v síti? Jistě: v Linuxu je to určitě těžší, ale člověk nemůže řídit auto, když nezná pravidla silničního provozu a řazení. Jak chcete nastavit routování ve Windows, když vám není jasné, co je netmask?

A protože tady na Živě tiše předpokládám pokročilejší uživatele, chci se na oplátku podělit o svých osm důvodů, proč GNU/Linux používat právě na desktopu. A jsou to také důvody, proč jsem na GNU/Linux přesedlal z Windows 98 a 2000.

1. Jelikož jsem požadoval po systému maximum pružnosti a otevřenosti za rozumnou cenu, rozhodoval jsem se mezi GNU/Linuxem a Windows 2000 | NT 4.0. Na stejném hardwaru mi GNU/Linux běhá stejně rychle jako NT, ale rychleji, než 2000. Nároky na hardware jsou sice podobné, ale cena systému je zásadně jiná. Navíc jsem zhodnotil i support. Přestože Microsoft dává jistou garanci, ale pokud chci jako pokročilý uživatel řešit velice specifické úkoly, stejně se bez vlastní hlavy, internetu a přemýšlení neobejdu - technická pomoc v ceně systému od Microsoftu je pro mě nedostačující. Z těchto dvou důvodů jsem zvolil GNU/Linux.

2.Potřebuji mít stabilní systém, který nepadne za žádných okolností - vůbec stroj nevypínám. Myslím, že 2000 i GNU/Linux jsou na tom velice stejně. Windows 2000 mi vlastně nikdy nepadly, přesto jsem zvolil GNU/Linux - ten mi nabídl díky striktnímu oddělení jádra od aplikací a oddělení znakového režimu od X Window mnohem větší "průhlednost", modulární jádro a vzdušnost - v každém momentu vím, co se systémem děje. Zvolil jsem GNU/Linux také proto, že mi dovolí pracovat s webem, mailem a textem i v textovém, mnohonásobně méně náročném režimu, můj notebook je - Pentium 100 MHz, 48 RAM)!!!

3.GNU/Linux je perfektní stavebnice, pro mě ji "předsestavili" v SuSE, a jsem s tím spokojený. Je ale potřeba připomenout, že doinstalování některých aplikací do systémy vyžaduje mnohdy až tři instalační CD, přičemž zjišťování, co kde je, je dost protivné - na oplátku mám těch aplikací několik tisíc. Linuxová stavebnice také garantuje, že žádná aplikace nebude zadrátována do jádra systému - bude tedy stát mimo něj a mám jistotu, že pokud si nainstaluji cdrecord na vypalování CD, aplikace mi nezasáhne jádro, což samozřejmě znamená stabilitu. Když mi přestane vyhovovat třeba wget, jsem schopen jej nahradit jakoukoliv další utilitkou, a nic (NIC) mi v tom nebrání. Mám volbu, které části stavebnice použít bez ztráty stability a integrity systému, pokud mi aplikace nevyhoví, zvolím jinou, proto jsem si zvolil GNU/Linux.

4.GNU/Linux má mnohem stabilnější vypalování CD-R. Při přechodu z Windows 98 na 2000 jsem ztratil možnost použít stejný vypalovací software - byl jsem nucen platit za upgrade. Microsoft tedy zdaleka neochránil mou investici; takže další důvod pro volbu GNU/Linux. Pro něj existuje hromada vypalovacího softwaru, osobně používám cdrecord. Je oproti WinOnCD výrazně menší: cdrecord má 212 KB a mkisofs 369 KB. Na vypalování pod Linuxem jsem si zvykl díky vysoké spolehlivosti (ani jednou mi při "heavy duty" používání počítače vypalování nepadlo). Na druhou stranu je zase potřeba prostudovat více manuálů, ale s takovou znalostí si pak snadno připravíte skript pro automatické týdenní zálohování svých souborů - výtečné!

5.GNU/Linux splnil také mé požadavky na kancelářskou práci. Potřebuji mailovat, psát české dokumenty, grafy a tabulky, prohlížet web, občas nějaký graf namalovat a pustit do světa. Z mnoha balíků jsem zvolil StarOffice, i když je docela nenažraný a na notebooku jej spustím jen tak tak. Je potřeba počítat také s tím, že pro faxování na GNU/Linuxu musíte použít další separátní utilitu, třeba HylaFax. Mě se nepodařilo ji řádně rozchodit... Ve Windows sice podobné aplikace existují (a fungují), ale protože v elektronické komunikaci preferuji e-mail, zvolil jsem GNU/Linux.

6.Řeším-li problém se svým systémem nebo aplikací, zpravidla jsem se obrátil na výrobce (Microsoft nebo třetí strany). Nikdo nebyl schopen mi problém vyřešit ihned, a když ano, odkázali mě na web a stažení patche. Do stejné situace jsem se dostal i s GNU/Linuxem, který si v principu zakládá na tom, že informace o chybách a jejich opravách najdete na webu. Takže jsem o nic nepřišel a nic nevydělal, prostě stejně skončím na webu. Zvolil jsem GNU/Linux.

7.GNU/Linux mi tím, že grafické prostředí je jasně oddělené od jádra a znakového režimu, nabízí možnost provozovat aplikace bezproblémově i na příšerném hardwaru - viz výše: Pentium 100 MHz. Textový i grafický režim mi nabízí více variant pro práci. V textovém používám nejčastěji w3m (browser) a mc (něco jako Norton Commander, ale mnohem výkonnější). V X Window mám možnost si vybrat mezi sedmi okenními manažery, na notebooku jedu twm, na stanici KDE 2.0.1, přitom ale neztrácím možnost pustit si svůj oblíbený Netscape nebo Konqueror v obou. Prostředí X Window mi díky jasnému oddělení znakového režimu a grafického rozhraní nabízí mnohem více možností než prostředí Windows 2000: virtuální plochy (díky stabilitě GNU/Linuxu mám běžně puštěných kolem 30 aplikací na osmi plochách), miluji rolování okna jen do horní lišty a mám taky nastavenou automatickou aktivaci okna pod myší - bez nutnosti klikat na okno atd. Windows mi stejné věci nabízí v mnoha roztříštěných aplikacích a zcela pustily k vodě znakový režim - přitom je pro mou práci stejně efektivní jako grafický. Navíc pochybuji, že bych je na Pentiu 100 mohl vůbec spustit. Proto jsem zvolil GNU/Linux.

8.Pracuji denně na webu, takže si beru mnoho informací s sebou pro off-line prohlížení na notebooku. Jenže, jak to udělat automaticky? V GNU/Linux (i Windows) lze použít utilitky wget nebo puf. Příslušnými přepínači ji naučím stahovat přesně tu část webu, kterou potřebuji, stanovím adresáře, jména souborů, vypustím obrázky, skripty, stáhnu jen určité linky, atd. Výsledek: řádově stovky kilobajtů z každého webu a ušetřených mnoho hodin času. Když jsem ve Windows zkoušel podobný nástroj - dodávaný přímo v IE, v žádném případě mi nenabídl tolik možností a přepínačů. Jen pro dokreslení, wget je velký 121 KB... To mi přeci stačí! Proto volím GNU/Linux

9.Za deváté - to je bod navíc: mám rád zvířátka :))

Je to jeden z mých první článků, kterým jsem chtěl pokročilejším uživatelům ukázat, jak GNU/Linux šetří mou práci, a doložit objektivními argumenty že GNU/Linux je použitelný i na desktopu. Windows jsem provozovat mnoho let, ale Linux mě uchvátil svou dokonalou stavbou a stabilitou.

Každý podobný komentář na internetu musí přesně říci, pro koho je určen: pekaře, řidiče autobusu, kotelníka, bankovního úředníka nebo ředitele? Já jsem psal pro pokročilého uživatele, a pro něj je podle mého GNU/Linux na desktopu přínosem. Jsem o tom přesvědčen.

Diskuze (469) Další článek: Snížení cen u Intelu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,