Dohořívá FireWire? Naopak: přihořívá!!!

O rozhraní FireWire se poslední dobou hodně mluví v souvislosti s nástupem USB 2.0 (také high-speed USB). Zaznívá mnoho názorů, že rozhraní FireWire se moc neprosadilo a že ho USB 2.0 (s téměř identickými, v něčem i lepšími parametry) dříve či později „převálcuje“. Zkusme probrat možné scénáře a zvážit varianty dalšího vývoje.
O rozhraní FireWire se poslední dobou hodně mluví v souvislosti s nástupem USB 2.0 (také high-speed USB). Zaznívá mnoho názorů, že rozhraní FireWire se moc neprosadilo a že ho USB 2.0 (s téměř identickými, v něčem i lepšími parametry) dříve či později „převálcuje“. Zkusme probrat možné scénáře a zvážit varianty dalšího vývoje. Učiňme tak v několika bodech:

Co je co?

Rozhraní mnoha jmen

FireWire je firmou Apple prosazovaný obchodní název standardu IEEE 1394, který původně vyvinul právě Apple a specifikaci posléze v roce 1995 schválil IEEE. Standard navíc adoptovala pro potřebu propojení digitálních videokamer s počítači firma Sony a přisoudila mu název i.Link. (Specifikace Intelu, základní informace). Rozhraní zvládá synchronní i asynchronní režim přenosu dat, v závislosti na způsobu použití. Rozšiřování IEEE 1394 hodně pomohla definice Open Host Controller Interface (OHCI), což je standard softwarového rozhraní vytvořený pod taktovkou společností Apple, Compaq, Intel, Microsoft, National Semiconductor, Sun Microsystems a Texas Instruments, který zajišťuje vzájemnou kompatibilitu operačního systému, ovladačů i aplikací s FireWire hardwarem. OHCI je síťovou terminologií řečeno linková vrstva k 1394 sběrnici (fyzické vrstvě), umožňující správu sběrnice a podporu transakcí. Svým způsobem jde o určitou obdobu ASPI u SCSI.

Hlavní charakteristiky rozhraní FireWire alias IEEE 1394 vulgo i.Link (to je jak v detektivce z Rodokapsu) jsou:

  • přenosová rychlost 100,200 a 400 Mbit/s (tj. 12,5; 25,0 a 50,0 MB/s)
  • podpora plug-and-play (připojení zařízení za chodu bez restartu)
  • podpora hot-swap (odpojení zařízení za chodu bez restartu a bez ztráty dat)
  • až 63 zařízení na sběrnici
  • žádné terminátory a ID, které vyžaduje např. SCSI
  • možnost napájet externí zařízení přímo z kabelu 1394
Mírně přenošené dítě?

USB 2.0, někdy označované high-speed USB, je novou verzí starého dobrého rozhraní USB 1.1, které většina z nás zná ze svých počítačů. Největší změnou je řádový nárůst přenosové rychlosti. Ta vyskočila z původních 12 Mbit/s (1,5 MB/s) na 480 Mbit/s (60 MB/s). Touto dobou se začínají objevovat první zařízení a k dispozici jsou i první čipsety (řadiče). Dříve nebo později se podpora USB 2.0 stane standardem u čipsetů základních desek a tím pádem i všech nových počítačů. Specifikace můžete nalézt třeba u Intelu, důležitá je i oficiální stránka. Hlavním problémem rychlého USB je, že tu mohlo a mělo být již mnohem dříve. Jeho „mírně“ opožděný nástup je výsledkem větších či menších tahanic mezi spolutvůrci standardu. Důležitou součástí standardu USB 2.0 je Enhanced Host Controller Interface (EHCI), což není nic jiného než obdoba třináct-devadesátčtyřkového OHCI zmíněného v předchozím bodu. EHCI navrhl a licencuje Intel.

K čemu se dá FireWire využít?

Teď se chvilku věnujme možným aplikacím sběrnice 1394. Tím získáme představu, k čemu může být užitečná nám, koncovým uživatelům. No, a posléze můžeme oba standardy srovnávat.

Digitální video

Jak již bylo uvedeno výše, zásluhou firmy Sony se IEEE 1394 rozhraní stalo součástí digitálních videokamer. U levnějších modelů jen pro výstup z kamery, u dražších i pro vstup. Některé videokamery mají jako standardní součást dodávky i FireWire PCI kartu, což uživateli umožňuje připojit kameru bez dalších nákladů k počítači. Obvykle je dodáván také nějaký základní videoeditační software, čímž je řešení úplně kompletní.

Digitální foto

Na rozhraní FireWire se dají připojit čtečky externích pamětí (CompactFlash, SmartMedia, Memory Stick apod.), čímž je umožněn rychlý přenos dat z fotoaparátu do PC. Pokud provozujete dělbu práce, kdy fotograf není totožný s editorem fotografií, přináší čtečka podobnou výhodu rychlosti jako oddělení focení a vyvolávání v případě klasické fotografie. Prostě vyměníte kartu (jako kdysi film), dodáte ji sami nebo po někom do studia, sami si dál fotíte v terénu a ve studiu s z paměťové karty vytáhnou obrázky (jako se dříve vyvolal film) a dál si s nimi kouzlí. A foťák mezitím nezahálí ani minutu. A proč čtečku na FireWire? V porovnání s USB 1.1 je 1394 čtečka díky širšímu pásmu sběrnice rychlejší – tedy aspoň teoreticky.

DTP – skenery a tiskárny

SCSI rozhraní implementované u většiny skenerů, včetně těch hodně drahých, je nejčastěji typu SCSI-2 (Fast SCSI), který umožňuje přenosovou rychlost kolem 10 MB/s. Srovnejte to s 50 MB/s FireWire. Větší rychlost 1394 je zjevná a potvrzují ji i srovnávací testy skenerů. Pokud skenujete profesionálně (tzn. za úplatu, ošklivě česky řečeno „na kšeft“), nárůst produktivity je výrazný. Protože ceny skenerů se i přes odlišná rozhraní příliš neliší, tkví jediný rozdíl v ceně řadiče. Takže záleží na tom, co už v počítači máte a co musíte dokoupit. A v řadě případů je zase 1394 řadič součástí dodávky skeneru. Šířka pásma sběrnice 1394 vybízí i výrobce tiskáren, takže i na tomto poli lze nalézt první vlaštovky. Bohužel FireWire tiskáren je stále spíše pomálu. Pár odkazů:

Úschova dat - rozšiřování kapacity a přenos dat

Poslední dobou prudce roste nabídka přes 1394 připojitelných zařízení rozšiřujících celkovou úložnou kapacitu počítače a umožňujících přenos dat. Sem lze zahrnout externí pevné disky, externí výměnné disky, ZIP disky a podobné technologie a externí magnetooptické disky. Tato zařízení se mimo externí verze vyrábějí i jako interní, připojitelná přes ATA nebo SCSI. Externí verze se připojuje přes SCSI, USB 1.1 a dnes tedy i přes FireWire. Uveďme několik zástupců:

Rozhraní navíc rychle proniká i do oblasti ukládání dat v sektoru spotřební elektroniky, kde se angažuje zejména firma Quantum. Ta dodává AV disk s rozhraním IEEE 1394 pod označením QuickView.

Zálohování a archivace - CD-RW a pásky

FireWire proniká i do tohoto sektoru a na trhu jsou jak vypalovačky, tak páskové jednotky s tímto rozhraním. Například:

Síťování

Teoreticky lze FireWire použít i ke spojení dvou počítačů, přičemž přenosová rychlost by měla v porovnání s FastEthernetem být čtyřnásobná. Vyrábějí se huby i repeatery pro 1394, ale praktickou ukázku FireWire sítě jsem zatím bohužel nenašel.

A k čemu je USB 2.0?

Stručně a jasně - opět se dá použít k připojení periferních zařízení k PC, takže kromě videa může sloužit všemu, co bylo uvedeno u aplikací FireWire. Pokud výrobci digitálních videokamer zabudují podporu high-speed USB přímo do kamer, pak se dá použít i tam. Takže se logicky naskýtá otázka, proč existují dvě rozhraní a ne jenom jedno. Důvody lze hledat v tržním soutěžení, tradiční řevnivosti i v marketingu.V úvodu jsem naznačil, že dle názoru mnoha odborníků USB 2.0 převálcuje FireWire a tento proces začne v momentu, kdy se USB 2.0 řadič stane plně standardní součástí základní desky (resp. přímo čipsetu). Proč by si uživatelé měli za další peníze dokupovat 1394 řadič, když budou mít dvojkové USB v počítači? Logicky tak opadne poptávka po FireWire periferiích a výrobci přejdou na USB. A to bude konec kdysi nadějného „žhavého drátu“. Samozřejmě nevím, jak to celé dopadne, ale tento názor příliš nesdílím. Dále uvedu, proč ...

Má FireWire budoucnost?

Pro nalezení odpovědi je třeba rozebrat několik faktorů a zvážit jejich důležitost. Technické parametry obou rozhraní jsou velmi podobné, takže bude záležet hlavně na ceně pro koncového uživatele, na chování producentů základních desek a počítačů a na reakci producentů periferií.

Přítomnost rozhraní v počítači - přímo na základní desce, nebo zásuvná karta?

Musí být FireWire řadič k dispozici jen ve formě zásuvné karty? Nikoli, může klidně být součástí základní desky. Proč tam zatím obvykle není, je otázkou pro výrobce motherboardů. Dříve se dalo argumentovat relativně vysokou cenou 1394 čipů, ale dnes jich National Semiconductors, Texas Instruments a VIA Technologies chrlí velká množství za ceny pohybující se v jednotkách dolarů (zhruba kolem 10 USD). A základních desek s podporou FireWire opravdu přibývá. Takže tady problém nebude. A když ho nemáte přímo na desce, tak PCI 1394 řadič se dnes dá sehnat od 1500 korun výše. Třeba na Cybexu.

Aktuální situace, aneb jak si stojí USB 2.0?

Pokud bude USB 2.0 v ceně (přímo na desce) a FireWire ne, tak asi není co řešit. Jedno máte zadarmo s deskou (počítačem), druhé musíte dokoupit. Takže tohle by mluvilo pro USB. Je tu ale malý háček – velký počet USB zařízení vyvolá potřebu mít USB hub, protože konektory na desce (kartě) prostě nestačí. To je investice navíc a pak je otázkou, zda koupit USB hub (či PCI USB 2.0 kartu), nebo FireWire PCI kartu za zhruba stejnou cenu a podle volby dokoupíte periferie.

Pokud koupíte skener, digitální videokameru či jinou periférii s přibaleným 1394 řadičem, tak také nemáte co řešit. A získáte aspoň jeden volný FireWire port navíc, protože 1394 přídavné karty jsou nejméně dvojportové, většinou tří- a víceportové.

Mírně odlišná situace je u stávajících systémů. Řekněme, že jste nedávnou koupili desku pro Intel Celeron/Pentium II a III nebo AMD Duron/Athlon a máte na ní pouze USB 1.1. Pak se investicím do jednoho či druhého řadiče nejspíš nevyhnete. Pro návod a ilustraci jsem vybral PCI karty společnosti Orange Micro, což je velmi renomovaný producent řadičů všech možných typů z USA:

  • Orange Micro OrangeUSB 2.0 Hi-Speed PCI Board stojí 89 dolarů
  • Orange Micro OrangeLink FireWire PCI Card je za 69 dolarů
Asi jste také překvapeni – zdánlivě paradoxně vychází 1394 řadič o dvacet dolarů levněji. Ale určitě by se daly najít i opačné příklady.

Takže konkurence nebo doplněk?

Sami vidíte, že situace není zdaleka jednoznačná, a úplně jasno nemají ani velcí hráči. Za vše citace ze internetové stránky Intelu věnované této problematice:

Though USB 2.0 and P1394-2000 have roughly comparable technical characteristics, they each have evolved from distinct application areas and each has its own momentum going forward. USB is for computer peripherals; 1394 is for digital consumer electronics devices. Certainly these lines will blur over time, and devices will appear sporting both USB and 1394. But Intel believes both buses will be successful and increasingly coexist.

Zdá se, že sám Intel neví, co se stane, a takticky podporuje oba. Modelovým příkladem je Iomega, která buď již podporuje nebo slibuje podporovat všechna rozhraní – USB obou verzí, FireWire i staré dobré SCSI.

IEEE 1394b

Další věcí, která podpoří stávající standard 1394, je příprava standardu 1394b. Ten nabídne přenosovou rychlost až 3,2 Gbit/s a kromě měděných vodičů bude podporovat i optické – jak skleněné, tak plastové. A samozřejmě bude zpětně kompatibilní s nynějším 400Mbit/s 1394, který se pro odlišení od mladšího brášky nyní správně označuje jako 1394a (v předchozím textu použito jen 1394).

Šanci mají oba

Můj názor – i vně počítače to dopadne podobně jako uvnitř s ATA a SCSI. Takže si myslím, že vedle sebe budou v pohodě koexistovat USB 2.0 i 1394a. A hned tak nezmizí ani SCSI. Je to špatně? Těžko říct. Mně se mašinka plná různých konektorů docela líbí :).
Diskuze (15) Další článek: Bude také česká vláda „e“?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,