Rok 2001: AMD 20,2 % – Intel 78,7 %

Konečné výsledky oficiálních poměrů mezi výrobci procesorů ukazují, že AMD silně Intelu zatopilo, ten ale svou pozici jasně udržel.
AMD deklarovalo svou snahu získat do konce roku 2001 30 procent trhu s procesory, vzhledem k tomu, že Intel chtěl dosáhnout 85 procent, bylo jasné, že někomu to nevyjde. Podle konečných výsledků Mercury Research se AMD dotáhlo citelně a Intel klesl, o výrazný pohyb nicméně nešlo. V roce 2000 získal Intel 82,2 procent a AMD 16,7 procent. Z části se na tomto výsledku podílelo i poslední čtvrtletí, kdy Intel zafinišoval a vrhl zlevněné starší Celerony na asijský trh. Tak v tomto čtvrtletí dosáhl podílu 80,2 procent. Pokud by se do výsledku započítaly i procesory v herní konzoli Xbox, kde je zabudován Celeron od Intelu, podíl Intelu by vzrostl na 81,2 procent za rok.

Co je na těchto číslech zajímavější, je spíš to, co v nich není, tedy podíl ostatních výrobců – VIA a Transmeta. Jejich společný podíl je pouhých 1,1 procenta. I přes snahu společnosti VIA prosadit své nové procesory se žádný úspěch nerýsuje. Cyrixy prostě netáhnou, a i když jejich situace pomalu nemůže být horší, obrat k lepšímu není příliš vidět.

Pro tento rok má zatím lépe našlápnuto AMD – loni se mu podařilo otočit poměr prodaných Athlonů a Duronů ve prospěch Athlonů a současně přes mnohé slevy zvednout průměrnou cenu prodaného procesoru z 70 dolarů ve třetím čtvrtletí na 90 dolarů ve čtvrtém čtvrtletí. Ani to však AMD nepomohlo dostat se ze záporného výsledku, obrat k lepšímu se předpokládá až v druhé půlce letošního roku.

Zřejmě díky změnám v oblasti čipsetů – podpoře pamětí DDR – se Intelu podařilo v posledním čtvrtletí více než zdvojnásobit dodávky Pentií 4.

Na počátku roku odstartovalo lépe AMD, které má uspořádanější cenovou nabídku procesorů a daří se mu uvádět na trh nové produkty. Intel oproti tomu bude těžit z nastartovaného prodeje Pentií 4 nové generace s čipsetem podporujícím paměti DDR. Nelze tedy jednoznačně předpokládat, že Intel bude výrazně klesat.

Uváděná procenta jsou celosvětová a pro všechny procesory, v citlivých oblastech, jako jsou domácí počítače, má AMD výrazně vyšší podíl – v západní Evropě přesahuje i 50 procent. I když to tedy loni vypadalo, že AMD dosáhne svých 30 procent, ve finále si Intel udržel své pozice.

Diskuze (11) Další článek: Quake III Arena rychlejší na Linuxu

Témata článku: , , , , , ,