LAME - MP3 enkodér zdarma

Používáte komerční enkodér pro převod wav souborů do MP3? Nemusíte, již delší dobu existuje LAME, který je zdarma a dnes patří mezi jedny z nejkvalitnějších enkodérů.

Historie LAME je poměrně krátká, datuje se někdy od září roku 1998. LAME vznikl z referenčního ISO enkodéru, který má sloužit vývojovým potřebám a zároveň tím dochází ke zkvalitnění kompresního algoritmu. Za základ svého projektu si referenční ISO enkodér vzalo hned několik skupin odborníků na digitální kompresi zvuku. Výsledkem jejich práce je právě LAME a také známý Blade. LAME na rozdíl od Blade zdrojové kódy přepracoval a vložil do nich i vlastní nápady, například vlastní psychoakustický model GPSYCHO. Za vzor si vzal Fraunhofer enkodéry, které patří mezi nejkvalitnější. Kvalita enkóderu LAME stále roste (což o Fraunhoferových enkodérech zcela neplatí) a dnes nabízí jedny z nejlepších výsledků. Na enkóderu Blade bylo odvedeno také mnoho práce, ale v porovnání s LAME je množství úprav zanedbatelné.

LAME do verze 3.0 nebyl nic jiného než optimalizovaná a pár chyb zbavená verze ISO enkóderu. Tato verze, ale znamenala zlom ve vývoji. Ve verzi 3.0 byl přidán vlastní psychoakustický model GPSYCHO, Frame Analyzer a další drobnosti. Následující verze neustrnuly a přinesly nová zlepšení, verze 3.11 VBR (Varriable Bitrate), podpora MPEG-2 ve verzi 3.12pre7. V dalších fázích byl optimalizován kód enkóderu, optimalizace pro různé typy procesoru, MMX a 3Dnow, přepracované ATH (Absolute Treshold of Hearing) a další.

V současné době máme k dispozici verzi 3.91 z 29. prosince 2001, která poskytuje snad nejlepší výsledky ze všech enkóderů a je zbavena většiny chyb. Program je šířen pod licencí LGPL a jeho jedinou nevýhodou může být ovládání z příkazové řádky. Ani v tomto případě nemusíte zoufat LAME si za dobu své existence získal řadu příznivců a existuje pro něj několik GUI a lze ho využít i v několika dalších programech. Některé si stručně přiblížíme:

Domovská stránka programu LAME:
http://www.mp3dev.org/mp3/ Zdrojové kódy.
mirror: http://lame.sourceforge.net/  

Zkompilovaný LAME:
http://home.pi.be/~mk442837/ mirror: http://mitiok.ma.cx/
http://www.hot.ee/smpman/mp3/  
http://www.mp3-tech.org/software/encoders/lamewin32.exe Zkompilovaný LAME i s GUI RazorLame.

GUI - grafické rozhraní pro LAME:
RazorLame 1.1.5 Asi nejlepší GUI pro LAME.
JNcoder  
winLAME  
LameGUI  
vbLamer  

Programy, které umožňují ke kompilaci do MP3 využít LAME:
EAC Umožňuje grabování zvukových stop z audio CD, automaticky vytváří CUE sheets pro CDRWin, automatické generování ID3 tagů, podporuje jitter korekci, CDDB, CD-Text, detekce pre-track gaps (pauz mezi skladbami) a další.
CDex EAC je podle mě lepší, ale CDex je také dobrý.
Audiograbber Placený.
WinDAC Placený.

Budete-li používat LAME, rozhodně na tom neproděláte. Kvalitou značně převyšuje podobné projekty a komerčním enkoderům (Fraunhofer, XingMP3) se přinejmenším vyrovná. Zkušenějším uživatelům doporučuji kombinaci EAC a LAME.

Diskuze (20) Další článek: Hackněte si počítač

Témata článku: , , , , , , , , , ,