Pentium 4 jako první překonalo 2 GHz

Šampaňské teče rozhodně menším proudem, než když se překonával první gigahertz. Přesto aspoň ceny potěší.
V loni na jaře, když se uváděly první procesory na hranici 1 GHz, bylo kolem toho velmi veselo, AMD to přirovnávalo k překonání rychlosti zvuku, Intel kvůli tomu uvedl procesor prakticky jen na papíře. Reálně na trhu totiž bylo až po několika měsících. Nyní je již situace jiná, i když se překonává téměř ta samá hranice.

2GHz procesor jako první představil Intel, ale nějaký výraznější boj o prvenství tady nebyl. Proto je i 2GHz procesor současně s uvedením i v nabídce řady výrobců počítačů, včetně těch tuzemských. Také u nás v redakci PCTuningu jsme již 2GHz procesor Pentium 4 měli a řádně jsme jej protestovali. Jediným důvodem, proč zde ještě nenajdete aktuální výsledky testů, je testování spolu s čipovou sadou i845. na ty je bohužel ještě uvaleno embargo, o to víc se ale můžete těšit na zevrubné testy.

Nové Pentium 4 je v zásadě to samé Pentium 4, které bylo představeno loni na podzim a ke dvěma gigahertzům se putovalo celkem plynule bez vážnějších zaváhání. Přesto s uvedením 2GHz Pentia 4 zase Intel představil novou patici. Dřívější 423pinovovou Pin Grid Array (PGA) bude nahrazovat Socket-478. Ten má sice více pinů, ale zato je má v hustším uspořádání, zabírá tedy zhruba o polovinu méně místa na základní desce. Pentia 4 budou dostupná ve variantách pro obě dva patice, nicméně nové základní desky budou již spíše podporovat novou patici.

Zatímco nové procesory nejsou pro mnohé až tak zajímavé, rozhodně jsou zajímavější cenové úpravy těch starších, a jak bylo slibováno, je se zde na co koukat:

Verze půlka června konec srpna
Pentium 4 1,3 GHz 162 133
Pentium 4 1,4 GHz 169 133
Pentium 4 1,5 GHz 233 133
Pentium 4 1,6 GHz 294 163
Pentium 4 1,7 GHz 335 193
Pentium 4 1,8 GHz 562 256
Pentium 4 1,9 GHz 375
Pentium 4 2,0 GHz 562
Ceny jsou tradičně v dolarech pro odběry po 1000 kusů.

Je zde vidět zajímavý moment u prvních tří procesorů. Pro Intel bude cenovým stropem před vyřazením daného Pentia 4 zřejmě 133 dolarů. U Celeronů je to o padesát procent méně, je tak vidět výrazné diferencování i u těchto procesorů. Ostatně Intel již při uvádění 1,3 a 1,4GHz variant tvrdil, že se jedná jen o procesory na krátké překlenovací období, které mají zvýšit zájem o Pentia 4. Stejně tak je vidět dramatický nárůst cen při poměrně nevýrazných skocích po 100 MHz pracovní frekvence. Kdo prostě chce to nejlepší, musí si zaplatit. Přesto jsou ceny 2 GHz prakticky poloviční proti 1 GHz při jeho uvedení.

Relativně nízké ceny jsou také obětí za dobře známý příchod nové generace Pentia 4. Současné jádro Willamette nahradí Northwood, vyráběný 0,13mikronovou technologií a startující na 2,2 GHz. Navíc bude obsahovat 512 kB L2 cache a předpokládá se zaváděcí cena na úrovni těch dnešních 562 dolarů.

Testy Pentia 4 2 GHz se již nicméně na Internetu objevily. Anandtech jej porovnal s Athlonem 1,4 GHz a popravdě v řadě testů o výsledku rozhodovala až cílová kamera na pásce. Prakticky se dá říci, že sestava Athlon 1,4 GHz s DDR266 pamětmi má stejný výkon jako Pentium 4 2 GHz s PC800 RDRAM pamětmi. Jsou testy, kdy je AMD o něco rychlejší, v herních testech dominovalo zase výrazněji Pentium 4. Ohledně výkonu tu prostě moc rozdílů není. Pochopitelně tu je ale rozdíl v ceně.

Diskuze (24) Další článek: IBM má nejmenší počítačový obvod

Témata článku: , , , , , , ,