Projekt Yamhill - je Itanium jen slepou větví vývoje?

Pomyslel by si před pěti lety někdo, že Intel bude klonovat technologie AMD? Dnes se nemožné stává realitou! Po nepříliš valném úspěchu Itania a blížícím se uvedení AMD Hammer se Intel rozhodl k vývoji technologie velmi podobné x86-64 od AMD. Tedy připravuje procesor, který bude zvládat 32bitový i 64bitový kód. Tato technologie může zničit dlouho vyvíjené Itanium, ale také může být velmi účinnou zbraní proti AMD.

Technologie s kódovým označením Yamhill jako by z oka vypadla x86-64, kterou vyvinula firma AMD pro své procesory K8 neboli Hammer. Jedná se o obohacení dnešních obvyklých 32bitových registrů o nové 64bitové. Díky tomuto vylepšení budeme moci provozovat nejnovější 64bitové programy i na "běžných" 32bitových procesorech s architekturou NetBurst. Technologie Yamhill je téměř totožná s x86-64 od AMD, ale s tím rozdílem, že do budoucího procesoru od Intelu, v tomto případě Intel Prescott, bude implementována, avšak nemusí být zapnutá (stejně jako Hyper-Threading u Northwoodu). Vše bude záležet na síle AMD Hammeru a úspěchu Itania v roce 2003.

Technologie Yamhill se začala vyvíjet v roce 2000 po zveřejnění prvních specifikací procesorů K8 čili Hammer. Jedná se o tzv. Plan B:  Pokud by Itanium neuspělo, tak by Intel vytáhl do boje s touto technologií, která by byla adekvátní zbraní proti x86-64. Na projektu pracuje několik vědců v oregonském městečku Hillsboro, kde mimochodem poblíž protéká říčka s prozaickým názvem Yamhill. Ze začátku se jednalo o velmi tajný projekt, vědělo se o něm jen na nejvyšších postech. I nyní se pravděpodobně jedná o poměrně nepříjemný únik informací, vždyť před nedávnem viceprezident Intel Otellini tvrdil o x86-64 technologii, že je to mrhání "křemíkem a časem". Je to trochu pokrytectví, hanit nové technologie konkurence, když doma vyvíjíme úplně stejnou technologii (dokonce ještě od konkurence odkoukanou). Takový je však byznys. Jen tak pro zajímavost bych zmínil, že utajení Yamhillu bylo natolik přísné, že ani samotní inženýři, kteří na tomto projektu pracovali (a pracují) nesměli dokonce ani mezi sebou o Yamhillu mluvit. Pokud se komunikovalo s vedením společnosti, tak se používalo jen označení YT (trochu to zavání špionážními romány).

Proč se Yamhill tajil? Pro Intel je to ostuda! Je to přiznání, že Intel Itanium nemusí být ta pravá cesta do budoucna. Může to být utopení miliardy dolarů a sedmi let vývoje procesoru s kódovým označením Merced. Avšak Yamhill nemusí spatřit světlo světa a Itanium bude stále jediným procesorem od Intelu, který bude zvládat 64bitový kód. Vše záleží na Intelu, jestli tuto technologii použije. Již ze začátku Intel nechtěl Yamhill v konečné fázi použít, protože by to mohlo celkově otřást v základech celé IA-64 architektury. Je to jen pojistka, pokud by AMD mělo s Hammery příliš velký úspěch. Avšak tady se nehraje jenom o desktop, ale i serverovou část, kde má Intel velký kus trhu. Na něm se v poslední době spíše uplatňují procesory Xeon či nové Pentia III s 512 KB L2 cache než Itania. Těch se prodává málo - za dobu od svého uvedení se prodalo několik tisíc procesorů Itanium, což je zanedbatelné množství v porovnání milionových objemů prodaných x86 procesorů (Pentia 4, Pentia III, Celerony). Intel, ale v žádném případě  nechce o Itanium přijít, proto za něj bude bojovat do posledního dechu. Pojistku jménem Yamhill si nechá až na dobu, kdyby nebyla lepší možnost.

Technologie Yamhill se připravuje pro procesor s kódovým označením Prescott. Jedná se o procesor založený na architektuře NetBurst (tedy Pentia 4) vyráběný technologií 0,09 mikronu. Tento procesor by měl mít odemknutý Hyper-Threading a implementovánu technologii Yamhill. Frekvence procesoru se bude pohybovat někde kolem 4 GHz a výše. Měl by se objevit někdy v průběhu roku 2003.

Projekt Yamhill není v historii Intelu unikátní. Již před 20 lety před uvedením i8086 byl vyvinut čip i432, který pak byl označen za slepou větev. Co myslíte, může se to stát Itaniu?

Diskuze (22) Další článek: Malý velký kompakt DiMAGE S304

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,