Duel ve vyšší-střední třídě: Athlon XP 1600+ vs. Pentium 4 1.7

17. prosince 2001
Objevte bohatství SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Doplněno/Oživeno: Téměř každý rytíř se ve středověku účastnil turnajů bojujíce o přízeň sličných dam. Nyní, v 21. století, se pořádají klání nová - rytíři byli nahrazeni procesory, a ti zase bojují o přízeň potenciálních zákazníků. Jedno takové klání procesorů jsme pro vás připravili. Athlon XP 1600+ vyrazil na svém koni, aby porazil ne první pohled silnější Pentium 4 1,7 GHz. Kdo vyhraje? Čtěte dál ...

O nových Athlonech i Pentiích toho bylo napsáno hodně. Každý z nich má své klady a zápory. Také každý z nich má spoustu příznivců a opůrců. Mezi AMDčáky a Inteláky panuje již několik let dlouhá a nemilosrdná bitva. Dnes jsem si vzali mušku procesory vyšší střední třídy od obou firem. Sice nejedná nejvýkonnější modely, avšak oba dva jsou víceméně čtvrté v pořadý nejvýkonnější procesorů své značky. Athlona XP 1600+ jsme vybrali hlavně proto, že se jedná o jeden z cenově nejvýhodnější procesorů vůbec a Pentium 4 1,7 GHz je pro tento procesor zhruba srovnatelná výkonnostní konkurence.  

V našem testu budeme hodnotit každý aspekt, od balení přes výkon po pořizovací náklady.

Pentium 4 1,7 GHz

kódové jméno: Williamette
výrobní technologie: 0,18 mikronu
počet tranzistorů: 42 miliónů
plocha jádra: 217 mm2
vyzařované teplo: 63,5 W
koncová cena: 9632 Kč bez DPH

Charakteristika:

Pentium 4 je synonymem vysoce taktovaných procesorů a agresivní marketingové politiky firmy Intel. Procesor s kódovým jménem Williamette byl světu představen již v listopadu 2000. Je postaven na nové architektuře NetBurst, která je v mnoha ohledech revoluční, ale i trochu rozporuplná. Cílem vývojářů firmy bylo dosáhnout co nejvyšší frekvence, proto si pomohli berličkou v podobě prodloužení tzv. pipeline z 10 stupňů na 20. Procesor sice při zmenšení výrobní technologie může dosáhnout až 10 GHz, avšak jeho IPC (počet zpracovaných instrukcí za jeden hodinový takt) klesl. Tato výhoda hraje nejvíce do karet marketingovému oddělení firmy Intel a částečně také konkurenci, která se může honosit výkonem.  

Jako podvozek je Pentiu 4 dána FSB sběrnice na taktu 100 MHz v tzv. quad pumpped režimu (4x více dat za jeden hodinový takt), datová frekvence je poté 400 MHz. Procesor není vybaven klasickou L1 cache, ale speciální Trace cache o velikosti 8 KB. Cache druhé úrovně je tvořena 256 KB příruční pamětí s propustností až 64 GB/s (256 bitová datová šířka). Byla implementovaná funkce auto data prefetch - předzásobení daty, která zvyšuje výkon procesoru v paměťových operacích. Do procesoru také byla implementována nová instrukční sada SSE2 (Streaming SIMD Extension 2).

Procesor v praxi: 

Procesor Pentium 4 bezpochyby patří k nynější výkonnostní špičce. Jeho největším trumfem je zejména výkon v paměťových operacích (díky pamětem RAMBUS a hardwarovému datovému prefetch). Tato výhoda se projevuje zejména v aplikacích na zpracování digitálního videa. Procesor se může chlubit zejména spolehlivostí, horši to je již s poměrem ceny k jeho výkonu. Tento procesor je nejoblíbenější v kombinací s čipovou sadou i845 (zde se často osazuje levnější Pentium 4 1.6 GHz). Nebudeme-li polemizovat o výkonu, tak cenově je tato sestava zajímavá. Mezi tzv. počítačovými kutily si tento procesor příliš přízně nezískal, z důvodu velmi agresivní konkurence v podobě firmy AMD, která si získala u této skupiny uživatelů velké množství příznivců.

Athlon XP 1600+ (frekvence 1,4 GHz)

kódové jméno: Palomino
výrobní technologie: 0,18 mikronu
počet tranzistorů: 37,5 miliónů
plocha jádra: 128 mm2
vyzařované teplo: 62,8 W
koncová cena: 5656 Kč bez DPH

Charakteristika:

Procesor Athlon je založen na architektuře K7, který byla vyvinuta v roce 1999. Tato architektura prošla několika inovacemi a tou poslední je Athlon XP s jádrem Palomino. Je to lehce modifikovaný Athlon Thunderbird. Do vínku mu byla dána, po vzoru Pentia 4, auto data prefetch, několik bufferů a interní teplotní čidlo.

Architektura K7 se vyznačuje pipeline s deseti stupňovým rozkladem, velmi silnou FPU jednotkou a relativně vysokou maximální frekvencí (zhruba 3 GHz). O přenos dat z procesoru a do procesoru se stará 133 MHz FSB sběrnice v DDR módu (dvojnásobný počet dat v jednom taktu), tzn. reálný takt je 266 MHz. Procesor je vybaven 128 KB L1 cache a 256 KB L2 cache, které mají teoretickou propustnost 12 GB/s (64 bit sběrnice). Athlon XP byla přidána instrukční sada 3DNow Professional, která obsahuje instrukce SSE (Streaming SIMD Extension).

Procesor v praxi:

Athlon XP sice nedosahuje tak vysokých frekvencí jako Pentium 4, avšak výkonnostně se mu více než vyrovná. Zejména v oblasti 3D grafiky (hry a profesionální rendering). Hlavním plusem tohoto procesoru je cena, která je více než příznivá. Procesor si našel přízeň u lidí, kteří hledají procesor s nejlepším poměrem cena/výkon a mají poměrně slušné znalosti o počítačích. U laiků však situace jiná, protože na ně "tlačí" mohutná reklamní kampaň firmy Intel. Athlon XP přišel s novým označováním procesoru, místo frekvence se používá Model Numbering (ten má označovat paritní výkon vztažený k Pentiu4). Přes počáteční nevoli bylo toto označení uživateli přijato docela kladně.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,