Hollywood vyhrál bitvu proti DeCSS

Nikoli však válku. Vše rozhodně ještě nekončí a všichni se budou odvolávat.
Nikoli však válku. Vše rozhodně ještě nekončí a všichni se budou odvolávat. Soud ve sporu MPAA versus server 2600.com, který zpřístupnil kód DeCSS, dal za pravdu velkým filmovým studiím. Nepřijal argument obhajoby, že zveřejnění kódu DeCSS je možné díky prvnímu dodatku americké ústavy zajišťujícím svobodu slova. Soudce zdůvodnil své rozhodnutí nutností blokování kódů možných způsobit škodu.

Server 2600.com patří mezi známe hackerské servery a kód DeCSS zpřístupnil stejně, jako to udělaly stovky dalších webů na světě. Celá situace je ve srovnání s Napsterem ještě absurdnější. Zatímco Napster čelí tomu, že záměrně podporuje nelegální šíření MP3 souborů, byl 2600.com obviněn za zpřístupnění dešifrovacího kódu DeCSS umožňujícího překopírování DVD na pevný disk. DeCSS je přitom dostupné na nepočítaně dalších webů, 2600.com byl jen pohodlně na ráně. V případě zastavení Napsteru je tady desítka dalších systémů, v případě zastavení 2600.com jsou tady stovky dalších webů, to prostě není řešení. Na Altavistě si najdete libovolný server s DeCSS a pochopitelně servery mimo Spojené státy se jakýmikoli nařízeními amerických soudů řídit nemusí.

Jediným reálným výsledkem bude to, že ti lidé, kteří sami dbají na dodržování zákonů a případně zveřejňovali odkazy na DeCSS, mají nyní signál, že odkazování na DeCSS není podle soudu správné. MPAA slibuje další procesy, ale pořád jde jen o to, že DeCSS prostě zastavit nejde.

Diskuze (2) Další článek: (Ne)bezpečí tepla domova

Témata článku: , , ,