Nejlepší program pro obnovu ztracených dat

Přijít o důležité dokumenty, rodinné fotky či další citlivá data bývá velice bolestné. Použitím vhodného softwaru ovšem může dojít k jejich alespoň částečné resuscitaci. Jaký je pro to nejlepší program?

Software určený k obnově smazaných, poškozených, zavirovaných či zformátovaných dat dává naději všem, kteří nějakou nehodou přišli o důležité a citlivé soubory. Nelze samozřejmě od těchto programů čekat zázraky a velice zřídka se vám povede získat na 100 % všechno zpátky. Při dobré konstelaci podmínek ovšem lze obnovit velké množství na první pohled ztracených souborů.

Sledujte výběry nejlepších programů pro různé činnosti (RSS)

I v diskuzi na fóru Živě.cz, která hledala nejlepší program pro obnovu dat, bylo často zmíněno, že nejjistějším způsobem je stejně prevence v podobě pravidelného zálohování a vytváření návratných bodů.

Recuva

Pokud se vám podařilo omylem či nějakou nehodou smazat důležitá data z vašeho počítače, paměťové karty digitálního fotoaparátu či mp3 přehrávače, můžete se pokusit je obnovit pomocí programu Recuva. Ten umožňuje zachránit soubory z poškozeného či zformátovaného disku, obnovit neuložené dokumenty Word či bezpečně smazat citlivá data.

Klepněte pro větší obrázek

Předností programu je především jeho freewarová licence, která na rozdíl od některých z dále zde umístěných programů umožňuje získání dat zdarma. Dalším plusem pro nejednoho uživatele je přívětivé a přehledné prostředí aplikace. Právě kvůli těmto atributům ji doporučují např. čtenáři BirkoffSVK či jtojnar jako alternativu vůči jiným placeným produktům.

stáhnout program Recuva 1.40.525 (2,3 MB)


GetDataBack

Další často zmiňovaný program pro obnovu dat z pevného disku (NTFS či FAT zvlášť) počítače, která byla ztracena či zničena v důsledku formátování, virového útoku, vypnutí elektřiny atd. GetDataBack dokonce získá informace z disku, který ani nebyl rozpoznán systémem Windows. Obnovovat data můžete i ze vzdáleného počítače skrze LAN či sériový kabel.

Klepněte pro větší obrázek

GetDataBack byl výrazně populární mezi přispěvateli diskuze na fóru. Mnoho hlasů, mezi nimiž nechyběl názor čtenářů Farami, Kecut, hustakF, slay a mnoho dalších, které zmiňují úspěšnost programu při záchraně dat z původně neřešitelných situací a dodávají příklady jeho vítězství. GetDataBack je také typický jednoduchým a intuitivním ovládáním, které přijde vhod i méně zkušeným uživatelům. Za jeho služby už si ale musíte zaplatit.

stáhnout program GetDataBack 4.21 (2,5 MB)


TestDisk

TestDisk je určen pro obnovu ztracených diskových oddílů nebo bootovacích záznamů, které byly odstraněny z diskových oddílů. Program pracuje v příkazovém řádku a podporuje většinu současných souborových systémů. Jeho opensourcová licence umožňuje použití aplikace zdarma, ovšem lze ji doporučit především zkušením uživatelů. Právě ti si TestDisk nejvíce pochvalují, protože jim TestDisk nabízí obrovské možnosti při nějakém kritickém stavu.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program TestDisk 6.12 Beta (1,5 MB)


R-Studio

Obnovování ztracených dat z pevných disků nejrůznějších formátů používaných systémy Windows (FAT, NTFS), Linux (Ext), Mac (HFS), FreeBSD (UFS) a dalšími. R-Studio v podstatě představuje alternativu vůči programu GetDataBack s velice podobnými funkcemi i uživatelským rozhraním. I R-Studio je placeným produktem, takže za jeho užívání musíte autorům přispět nemalou částkou v dolarech.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program R-Studio 5.3 Build 133519 (8,9 MB)


OfficeFIX

I veledůležité dokumenty kancelářského balíku MS Office, které mohou rozhodnout o vašich studijních či pracovních úspěších, jsou schopny sem tam přijít k nějaké újmě. OfficeFIX je placeným programem, který je distribuován ve třech různě drahých verzích. V té nejobyčejnější můžete opravovat soubory Wordu, Excelu a Outlooku. V pokročilejší je Outlook nahrazen Accessem a v nejdražší verzi je možné obnovovat data ze všech čtyř programů.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program OfficeFIX Office Data Recovery 6.70 (15 MB)


Smart Flash Recovery

Specialista na práci s úložnými zařízeními. Tak by se dal nazvat program Smart Flash Recovery od Smart PC Solutions. Ztracená či zničená data obnoví z USB flashdisků, paměťových karet digitálních fotoaparátů, multimediálních karet, bezpečnostních karet atd. Dokáže obnovit data prakticky jakéhokoli formátu včetně souborů MS Office, digitálních fotografií, mp3 či archivů zipů.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Smart Flash Recovery 4.2 (2,3 MB)


CD/DVD Data Recovery

Stalo se vám, že CD nebo DVD s důležitými soubory bylo v některé části nečitelné? Tento program se snaží čtením sektoru po sektoru získat alespoň část nečitelných dat. Podporuje souborové systémy ISO9660 i UDF. Nejdříve skenuje médium, poté stáhne použitelné soubory. Vše v rámci jednoho malého okna, v němž celý proces zvládne i úplný začátečník.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program CD/DVD Data Recovery 1.1 (512 kB)


Během příštího týdne budeme v diskusním fóru Živě.cz hledat nejlepší programy pro vylepšování HTML kódů. Pokud vytváříte webové stránky, jistě používáte nějaké aplikace pro kontrolu, optimalizaci či kompresi vašeho díla. Podělte se s ostatními čtenáři o vaše oblíbené aplikace a doporučte je k užívání.

Diskuze (19) Další článek: Týden Živě z pražské CPress Show

Témata článku: Software, GigaMania, Recovery, Kritická část, Nemalá částka, Smart, Používaný systém, Nejjistější způsob, HFS, TestDisk, Důležitý soubor, Diskový oddíl, Nejlepší program, Pracovní počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor