nForce 730i: s nadupanou grafikou proti Intelu

S novou generací čipsetů s integrovanou grafikou pro procesory Intel útočí Nvidia na největší slabinu čipových sad Intelu – grafické adaptéry GMA.

Na představení nové generace čipových sad Nvidie s integrovanou grafikou jsme si počkali pořádně dlouho. Termín uvedení se nakonec nejspíš pozdržel kvůli jedné pro Nvidii bezesporu velmi významné události – totiž představení nové generace MacBooků. U nich Apple sáhl k mobilní variantě čipové sady GeForce 9400M pro platformu Intel. Důvod byl prozaický – nespokojenost s výkonem a možnostmi, které čipsety Intelu s integrovaným grafickým adaptérem nabízí. Výsledkem je asi přibližně pětinásobný nárůst výkonu v aplikacích závislých na výkonu grafické karty. 

 Klepněte pro větší obrázek

Aby nedošlo k mýlce – pořád jde o integrované grafické adaptéry, které se výkonem nemohou měřit s kartámi za patnáct a více stovek, ale mají dostatek výkonu na běžné aplikace, které využívají 3D grafiku (například Google Earth) a na nižším rozlišení a při nižších detailech už jsou použitelné i u modernějších her – testovaný graf pochází z prezentace Nvidie a ve hrách byly nastaveny snad nejnižší možné detaily a rozlišení je často hluboko pod nativním rozlišením soudobých levných monitorů, ale fungovalo to a hýbalo se to tak, aby to šlo hrát.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden kousek křemíku

Výraz čipová sada není v případě nForce 730i zcela namístě, neboť jde o jediný čip, který v sobě integruje severní a jižní můstek a grafické jádro. U základních desek pro stolní PC nejsou rozměry čipové sady něco, co by nás v současnosti pálilo, u notebooků je ale vyšší stupeň integrace jednoznačné plus.

Klepněte pro větší obrázek

Novinka od Nvidie má snad vše, co schází čipsetům s integrovanou grafikou od Intelu. ATI na výrobu čipových sad pro Intel rezignovalo a pokud jste chtěli postavit levné PC s integrovanou grafikou, jehož výkon či schopnosti plnit roli HTPC by nepokulhávaly a na kterém by se občas dala spustit i nějaká hra, nezbývalo, než sáhnout po platformě AMD. S uvedením čipových sad GeForce 9300/9400, kterým už není v tomto ohledu co vyčítat, se ale situace mění.

Klepněte pro větší obrázek

Čipset podporuje procesory Celeron D, Pentium D, Core 2 Duo, Core 2 Quad a Core 2 Extreme a paměti typu DDR2 a DDR3 v dvoukanálovém zapojení, oficiálně do frekvencí 800 MHz pro DDR2 a 1 333 MHz pro DDR3. Desky jím osazené mají k dispozici 20 PCIe linek (což znamená jeden plnohodnotný PCIe ×16 slot a čtyři linky pro ×4 slot či více ×1 slotů) a mohou mít až pět PCI slotů. Integrovaný je SATA 3,0 GB/s řadič pro šest konektorů, HD audio, desky mohou mít až 12 USB konektorů a gigabitovou síťovou kartu. Trochu zmatku je kolem PATA řadiče, ve všech materiálech kromě specifikace na webu je zmiňován pouze SATA řadič. Na jedné z fotografií základních desek lze ale bezpečně identifikovat samostatný řadič Jmicron JMB361, který už známe ze základních desek s čipsety Intel a i v recenzích je zmiňováno, že podpora PATA v nových čipsetech schází. Podstatné ale je, že je PATA konektor stále přítomný na většině vypuštěných základních desek.

Schémata GeForce 9300 a 9400 se liší jen popiskem čipu, z čehož je zřejmé, že jediný rozdíl mezi levnější a dražší verzí čipové sady je v taktovacích frekvencích integrovaného grafického adaptéru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podobně, jako u nových grafických karet GeForce deváté řady už integrovaná grafika díky samostatnému videoprocesoru zvládá akceleraci přehrávání videa v HD rozlišení s kodeky H.264, VC-1 i MPEG-2. Poprvé se u Nvidií také objevila možnost přenášet 7.1kanálový LPCM zvuk přes HDMI konektor. Desky mohou být vybavené všemi dnes používanými videovýstupy, tedy klasickým analogovým VGA, DVI, HDMI i DisplayPortem, jediné, o čem se nemluví, je klasický analogový TV výstup. Fungují ale vždy nejvýše dva najednou.

Klepněte pro větší obrázek

Integrovaná grafika si pro své potřeby ukousne ze systémové paměti, podpora samostatné vyhrazené rychlejší paměti integrované na desku schází. S přechodem na rychlejší DDR3, které čipová sada taktéž podporuje, už ale možná bude při podobném nasazení něco takového zbytečné.

CUDA i na integrované grafice

Jako u všech novějších grafických čipů Nvidie nesmíme opomenout podporu CUDA a s ní související hardwarovou akceleraci fyziky PhysX. Díky ní lze postavit počítač, který bude při obdobné ceně v úlohách akcelerovaných pomocí výpočtů na GPU podávat výrazně vyšší výkony. Nakolik je reálná kombinace využití integrované grafiky pro výpočty fyziky a výkonné grafické karty pro grafiku zatím nikdo neprověřil.

Integrovaná grafika samozřejmě funguje i na GPU akceleraci ve Photoshopu, což nejspíš více ocení majitelé MacBooků.

Samozřejmostí je podpora technologie Hybrid SLI, konkrétněji pak GeForce Boost, která umožňuje doplnění integrované grafiky o levnou grafickou kartu pro navýšení výkonu. Smysl to dává jen u karet, které nebude integrovaná grafika moc brzdit – v případě stolních počítačů je vyloženě nesmysl dokupovat podporovanou GeForce 8400 GT či 8500 GT, když výrazně vyššího výkonu dosáhnete s jedinou samostatnou grafikou, která je jen o pár stovek dražší, u notebooků, u nichž je osazování slabších grafických karet běžnou praxí to ale smysl dává.

Klepněte pro větší obrázek

Hybrid Power jen v noteboocích

Něco nehezkého se stalo s podporou HybridPower, u desktopové varianty těchto čipových sad (a možná i do budoucna) ji dává Nvidia k ledu s odůvodněním, že už má k dispozici výkonné grafické karty, které mají bez zátěže nízkou spotřebu. Něco pravdy na tom je, ale i když jsou GeForce GTX 260 a 280 ve srovnání s ostatními produkty v tomto ohledu výjimečné, pořád to může znamenat rozdíl kolem 40 W a tím pádem navýšení spotřeby celé sestavy bez zátěže téměř o polovinu. Pozitivní je, že HybridPower má stále fungovat u mobilní verze čipové sady GeForce, což notebookům umožní přepínat za chodu mezi úspornější integrovanou grafikou a výkonnější samostatnou grafikou.

Na referenčních deskách byl ještě čipset vybavený aktivním chlazením, u většiny produkčních základních desek už ale najdete nepříliš rozměrné pasivní chlazení. Na to, že by byl pasiv horký, si recenzenti stěžovali jen sporadicky, ale fakt je, že přesné měření teplot se v recenzích prakticky neobjevilo. Snad to nebude tak žhavé, žádný z výrobců se nepustil do obludných měděných chladičů prošpikovaných heatpipe, které známe z výkonných základních desek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus P5N7A-VM

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ECS wGF8400
Klepněte pro větší obrázek 
Gigabyte EA7UM-DS2H
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MSI P7NGM

Na rozdíl od předcházející levné čipové sady nForce 630i je novinka jednoznačně cílena na náročnější zákazníky. Nvidia se cítí silná v kramflících a tak jsou zatím známé ceny základních desek vyšší, než byste u desky pro levná PC s integrovanou grafikou čekali. V českých cenících se zatím prakticky neobjevily, cena desek by se ale měla pohybovat mezi dvěma a třemi tisíci korun.

V krátkosti uvedeme ještě pár odkazů na některé zahraniční recenze.

Anandtech testoval GeForce 9300 a 9400 s AMD 790GX, GeForce 9300, 8200, AMD 780G a G35 a G45 od Intelu. V testu najdete srovnání herního výkonu v Enemy Territory: Quake Wars, Company of Heroes, Race Driver Grid, Age of Conan, Crysis a Spore, přehrávání Blu-ray titulů s kodeky MPEG-2, H.264 i VC-1 spolu s testem spotřeby (v případě nejčastější H.264 se zapnutými i vypnutými technologiemi pro podtaktování nevytíženého procesoru). Nechybí ani srovnání celkového výkonu i dílčích testů z PC Mark Vantage, testy propustnosti USB a síťového rozhraní a testy spotřeby při rozličných typech zatížení.

Na Guru3D se objevila základní deska GF9300TA od ECS. Autor desku srovnává s čipovými sadami AMD 790GX a nForce 680i. Výsledky měření si ale hlídejte, test se soustředí na vlastnosti čipové sady a integrovaný grafický adaptér je až na druhém místě, většina naměřených hodnot je z testování se samostatnou grafikou GeForce 9800 GTX+.

Server Hexus testoval základní desku MSI P7NGM s GeForce 9300, srovnání je bohužel pouze s integrovanou grafikou X450HD od Intelu. Srovnání v Quake 4, Enemy Territory: Quake Wars a Company of Heroes dopadlo pro Intel dle očekávání nevalně, v ostatních testech jsou výkony vyrovnané a rozdíly často na úrovni chyby měření.

TechReport testoval stejnou základní desku od MSI, v testu najdete srovnání s G45 Express, GeForce 9300, GeForce 8300 a AMD 780G a 790GX. Mějte na paměti, že rozdíly ve výkonu mezi platformou AMD a Intel mohl ovlivnit i procesor, protože desky pro AMD jsou osazeny jiným (avšak cenou i výkonem velmi podobným) procesorem a spíše než o srovnání čipsetů jde o porovnání platforem. Testovalo se třeba ve WorldBench, paměti v SiSoft Sandra a CPU-Z, z her to byly Call of Duty 4, Crysis, Enemy Territory: Quake Wars a Half-Life 2 Episode Two.

Na HotHardware najdete srovnání hned dvou desek od společností Asus (P5N7A-VM) a Zotac GeForce 9300. Pro porovnání posloužily desky s čipovou sadou Intel G45, nForce 780a a AMD 780GX, coby procesory posloužila dvě čtyřjádra – Core 2 Quad Q9650 a Phenom X4 9850. Zde se mějte při porovnání platforem obzvláště na pozoru, 3GHz čtyřjádro od Intelu je výkonnější a stojí trojnásobek toho, co Phenom. Testovací metodika je nevalná, dva herní tituly na porovnání integrovaných grafik opravdu nestačí.

Diskuze (9) Další článek: Intel zahájil dodávky extrémních SSD X25-E

Témata článku: Hardware, Call of Duty 2, Dílčí test, Deska, Crysis 3, Podobný proces, Levný notebook, Grafika, Physx, Samostatné video, Mobilní čipset, Crysis, Výkonný hybrid, Quake, Samostatná recenze, Conan, Crysis 2, Graf, Heroes, Call of Duty, Jediný rozdíl, Zeus, LED TV, Grafik, Pata, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu