Začíná čtvrtá řada seriálu Microsoft a Yahoo v růžové zahradě

Koupí Microsoft Yahoo nebo ne? Na toto téma jste si jen na Živě.cz mohli přečíst desítky zpráv. Dohromady dají velmi zajímavý seriál.
Začíná čtvrtá řada seriálu Microsoft a Yahoo v růžové zahradě

Letošní šarvátky mezi Microsoftem a Yahoo jsou dobrodružným příběhem, který by vydal na knihu. My už jej vnímáme jako jeden z nekonečných seriálů. Opusťte na chvíli Lost, Prison Break nebo Heroes a vychutnejte si strhující zážitek při sledování nového IT byznysového seriálu, který právě vstoupil do čtvrté sezóny...

Pilotní série: Microsoft chce Yahoo

Všechno začátkem února, kdy Microsoft oficiálně oznámil záměr koupit konkurenční Yahoo, které v té době nemělo nejúspěšnější období. Nabídka byla oslnivá – 45 miliard dolarů. Jenomže Yahoo to nestačilo a nabídku Microsoftu odmítlo. Microsoft tento obchodní nezdar pocítil na cenách akcií, nicméně Bill Gates trval na svém – za Yahoo nabídl férovou částku a nehodlá nabídnout více.

Ale Microsoft svůj zájem o Yahoo neztratil a netajil se úmyslem nominovat do správní rady Yahoo své kandidáty, kteří by obchod potvrdili. Zástupci Yahoo stále tvrdohlavě nabídku odmítali, až na sebe kromě Microsoftu poštvali i fondy vlastnící nemalé balíky akcií Yahoo. Fondům se pochopitelně nelíbil postoj společnosti, která odmítla nabídku Microsoftu odpovídající cca 31 dolarům za akcii, přičemž reálná cena byla kolem 28 dolarů a nedalo se očekávat, že by v nebližší době nějak razantně stoupla.

Následovalo období zdánlivého klidu. Začátkem dubna ale Steve Ballmer veřejně informoval o podivném ultimátu. Buď si Yahoo nabídku do tří týdnů „pozitivně rozmyslí“, nebo se Microsoft pokusí firmu získat prostřednictvím dříve avizovaného přeskupení správní rady.

Epizody první série seriálu, jak byly vysílány na Živě.cz:

Druhá série: Yahoo nechce a nechce Microsoft

A začalo to nanovo. Yahoo oznámilo, že se akvizici s Microsoftem nebrání, ale nabídku odmítlo s tím, že je nabízená cena příliš nízká. Steve Ballmer na to zareagoval, že nabízí až příliš a naopak uvažuje o snížení nabídky. Co na to Yahoo? Začalo vyjednávat s Googlem o spolupráci na poli internetové reklamy – tedy na tom nejdůležitějším internetovém políčku. Na výzvu Microsoftu firma do tří týdnů nezareagovala. Steve Ballmer nabídku kupodivu ještě licitoval až na 37 dolarů za akcii, ale ani to Yahoo nestačilo.

Opakované odmítnutí nabídky opět pořádně rozzuřilo vlivné akcionáře Yahoo, kteří oznámili přípravu žalob. Vedení společnosti je totiž svým rozhodnutím připravilo o nemalé peníze a cena akcií Yahoo mezi tím postupně klesala.

Bill Gates oznámil, že kauzu Yahoo považuje za uzavřenou a namísto megalomanského nákupu bude firma investovat peníze do vlastního vývoje. Yahoo se soustředilo na uzavření spolupráce s Google, nicméně narazilo na odpor aktivistů, kteří odpovědné úřady vyzývali k zamezení spolupráce z důvodu monopolního ovládnutí trhu s internetovou reklamou. K uzavření dohody nakonec došlo.

Epizody druhé série seriálu, jak byly vysílány na Živě.cz:

Třetí série: Yahoo obětí své ješitnosti

Start třetí série seriálu začal koncem června, kdy došlo k „překvapivé“ rošádě na postech vrcholných manažerů Yahoo. Microsoft se přitom choval nenápadně a oznámil koupi malé společnosti Powerset, která by se svým vývojem mohla výrazně pomoci vylepšit vyhledávač Live Search. Už to vypadalo, že si Microsoft šlape po své cestě vývoje a na Yahoo už nebere ohled. Najednou ale přišel Jerry Yang, šéf Yahoo, s obviněním, že se Microsoft pokusil narušit chod jeho firmy.

Yahoo však náhle spadlo sebevědomí, když vedení muselo ustoupit silnému právnímu nátlaku rozzuřených akcionářů a pustilo je do správní rady společnosti. Akcionářům ale chyběl plán – samozřejmě by rádi, aby se uskutečnil obchod s Microsoftem, na kterém by vydělali, ale nabídka Microsoftu už byla pasé. Neveselé období podtrhly finanční výsledky ve druhém čtvrtletí, kdy Yahoo oznamovalo meziroční pokles zisku i cen akcií. Teď už byla jejich cena cca 22 dolarů. Microsoft přitom v dubnu nabízel až 37 dolarů a akcionáři mohli jen rudnout vzteky.

Microsoft mezi tím opět utrácel, a to za silný evropský portál Ciao.com, který je pro něj vhodnou investicí k posílení svého vyhledávače právě v Evropě. Zde má jasnou „vyhledávácí“ nadvládu Google, což je pro Microsoft výzva. A tak v Evropě otevřel rovnou tři nová vývojová centra zaměřená na zušlechťování vyhledávače Live Search. Yahoo se zdálo být už zcela mimo hru.

Celosvětová finanční krize dolehla i do IT segmentu a vážně se podepsala na akciích Yahoo, které se postupně propadly na cenu třinácti dolarů. V ten okamžik vzešel od skupiny akcionářů Yahoo požadavek o oživení jednání obchodu s Microsoftem. Nabízená cena: 22 dolarů za akcii. Na jaře by Microsoft určitě neváhal, ale za stávající situace nabídku defacto ignoroval.

Ekonomická krize se samozřejmě týká i Microsoftu. Ten se s ní ale vypořádává lépe a přestože pád cen akcií je nezadržitelný, firma hlásí nárůst zisku o dvě procenta. Vedle toho přichází zpráva od Yahoo, kterému zisk klesl o 63 % a byl nucen přistoupit k propouštění zaměstnanců. Tím ale černé období nekončilo – americké úřady zamezily Yahoo spolupracovat s Googlem v internetové reklamě na základě dřívější dohody.

Jerry Yang na konferenci Web 2.0 Summit přiznal, že odmítnutí Microsoftu se s odstupem času ukázalo jako chyba. Steve Ballmer na to zareagoval prohlášením, že Microsoft už nemá o Yahoo žádný zájem. Snad každému ale bylo jasné, že Microsoft by o Yahoo určitě zájem ještě měl, ale využívá své výhodné pozice a vyčkává. V úterý pak přišla zpráva, že Jerry Yang pod tíhou krize odstupuje ze svého postu šéfa Yahoo.

Epizody třetí série seriálu, jak byly vysílány na Živě.cz:

Čtvrtá série: Microsoft by Yahoo možná chtěl

Nejnovější díl čtvrté série letošního seriálového IT byznysového trháku byl odvysílán včera. Agenturami proběhla zpráva o prohlášení Steva Ballmera, který sice zájem o odkup Yahoo opět popřel, ale vyjádřil přání spolupracovat s Yahoo v oblasti vývoje internetového vyhledávání.

Mohlo by se zdát, že taková zpráva akcionáře Yahoo potěší – Microsoft se otevřel opět k jednání. Jenomže od Steva to byl zřejmě velmi dobře promyšlený tah. Po tomto oznámení totiž akcie Yahoo klesly o 13 %, přestože poslední dobou mírně posilovaly. Nárůst ceny byl ale podle analytiků způsoben právě očekáváním, že Microsoft obnoví svůj původní záměr. To se ale nepotvrdilo.

Co bude v příštích dílech? Očekáváme zprávy o navázání spolupráce obou firem, další postupný propad akcií Yahoo a v nejvhodnější okamžik „zásek“ Microsoftu. Díky probíhající spolupráci bude mít Microsoft jako kupec velmi výhodnou pozici a následná integrace Yahoo bude rychlejší. Ale kdo ví, v tomto seriálu je scénář hodně zamotaný...

Diskuze (5) Další článek: To nejlepší z Invexu a Digitexu

Témata článku: Byznys, Yahoo, Řada seriálu, Prison Break, Reklamní balík, Čtvrť, Postupné uzavření, Reklamní spolupráce, Heroes, Nejúspěšnější čtvrtletí, Akcie, Nejvhodnější okamžik, Reálná cena, Nejnovější díl, Uzavření dohody, Postupný propad, První série, Seriál, Nemalá cena


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF