Windows Sysinternals: Desítky nástrojů pro každého geeka

Správcům a programátorům balík systémových nástrojů Windows Sysinternals asi netřeba představovat, mezi desítkami programů ale mohou najít zajímavé kousky i běžní uživatelé.

Na webu dnes najdete desítky nejrůznějších systémových utilit pro Windows – programů, které usnadňují práci s registrem, spuštěnými procesy, hardwarem, sítí, postarají se o očistu systému od nepotřebných souborů, nebo jsou to prostě nejrůznější „tweakovací“ aplikace, které pro změnu zpřístupní některé doposud skryté funkce a nastavení.

Byl jednou jeden Russinovich

V roce 1996 založili programátoři Bryce Cogswell a Mark Russinovich malou společnost Winternals a začali psát drobné programy, které usnadnily práci administrátorům, programátorům i pokročilým uživatelům Windows. Tyto drobné aplikace se tehdy těšily velké oblibě, uměly toho totiž díky reverznímu inženýrství skutečně mnoho. Tehdy totiž systémové funkce Windows API nebyly ještě ani zdaleka tak zdokumentované jako dnes, nástroje Wininternals, později známé jako Sysinternals, se tedy staly určitou šablonou pro celé spektrum budoucích programů. Mimo jiné také proto, že Russinovich, vůdčí osobnost tandemu, zveřejnil většinu zdrojového kódu. Sysinternals si dodnes zachoval určitou nízkoúrovňovost. Většina programů je určena pro příkazový řádek a ty, které se dočkaly grafického rozhraní, rozhodně nepotěší uživatele, kteří si libují v nejrůznějších skinech aj. Cílová skupina je zde tedy více než zřejmá.

Celý věrtel nástrojů pro správce, programátory i experimentátory

V průběhu let vzniklo několik desítek skutečně drobných aplikací, z nichž většina má jen velmi úzkoprofilové určení, a Sysinternals se dokonce dočkal i omezeného portu pro Linux. Karta se obrátila relativně nedávno, v roce 2006 totiž malou firmu i s Russinovichem koupil Microsoft, pod jehož křídly balík nástrojů funguje dodnes. Jeho současný název je Windows Sysinternals. Ačkoliv jsou mnohé programy staré mnoho let, bez problému si poradí s Windows Vista a povětšinou také s 64bitovým prostředím, celý balík je totiž neustále aktualizován.

Klepněte pro větší obrázek
Přehledný katalog nástrojů na oficiálním webu

Potud tedy historie a teorie, jaká je ale praxe? Sysinternals obsahuje programy určené pro administrátory, programátory a pokročilé uživatele, v praxi ale nadchne každého, kdo se chce o fungování operačního systému Windows dovědět trošku více. Při počtu aplikací tak zkoušením začátečník bez problému stráví celý víkend.

Nemá smysl popisovat všechny nástroje, dnes jich balík obsahuje skutečně několik desítek, za zmínku ale stojí ty nejpraktičtější a nejkomplexnější, se kterými jste se na Živě.cz už mohli setkat v podobě samostatných recenzí.

AutoLogon

Jak už název napovídá, tento prográmek vám umožní nastavit automatické přihlašování vybraného uživatele. Pokud tedy nechcete pokaždé vyplňovat uživatelské jméno a heslo, stačí je včetně domény vyplnit a automatické přihlašování povolit.

Klepněte pro větší obrázek
AutoLogon v praxi

Autorun

Už podle názvu nejednoho čtenáře může napadnout myšlenka, že se jedná jen o další z mnoha desítek programů, který umí nastavit, jaké programy se mají spouštět po startu Windows. Chyba lávky! Jednoduše pojmenovaný program toho umí mnohem více, můžete v něm totiž povolit nebo zablokovat automatické spouštění prakticky čehokoliv; nejen typického antiviru, ale třeba i služeb, ovladačů, plánovaných úloh a dokonce i knihoven. Autorun má jednoduše absolutní vlastnosti, o to více ale může být nebezpečnější v rukou začátečníka – pozor na to, snadno si totiž zakážete něco podstatného.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Autorun vám umožní nastavit automatického spuštění naprosto všeho
od miniaplikace postanního panelu Windows Vista po problémový ovladač

Desktops

K těm novějším nástrojům z balíku Sysinternals patří také velmi sympatická aplikace Desktops. Již podle názvu rozšíří váš desktop o další virtuální plochy. Program nemusíte nijak instalovat, jedná se o jediný soubor – v nastavení pouze určíte přepínací klávesovou zkratku a v oznamovací oblasti Windows se zobrazí indikátor, pomocí kterého snadno zobrazíte velkou miniaturu každého z desktopů. Program Desktops je transparentní, snadno jej odinstalujete – prostě program smažte z disku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Dialog s nastavením a přepínání ploch s náhledy

Disk Monitor, DiskView, …

Pod písmenem „D“ se skrývá hned několik nástrojů pro práci s disky a souborovými systémy. Disk Monitor je vlastně monitor veškeré aktivity na disku na nejnižší úrovni, v okně tedy prakticky neustále poletují informace o tom, jaké sektory se z disku zrovna čtou, resp. zapisují. Pro programátory výborná věc, pro domácího uživatele spíše fantaskní důkaz toho, co všechno je třeba udělat, aby se zkopíroval jeden soubor z bodu A do bodu B.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sektor za sektorem... Je třeba číst mezi řádky

DiskView ale už bude blízký všem, jedná se totiž o stejnou analýzu, se kterou se setkáte před každou defragmentací. Program tedy provede analýzu vybrané diskové jednotky a barevně odliší fragmentované, nefragmentované, systémové a prázdné clustery disku.

Process Explorer

Většina nástrojů běží v příkazové řádce, můžete je ale ovládat pomocí velkého množství argumentů a díky tomu i snadno skriptovat. Pokud je vám příkazová řádka cizí, nezoufejte, většinu funkcí textových programů zastřešují grafické nadstavby. Tou nejzdařilejší je Process Explorer, díky kterému získáte skutečně kompletní dohled nad tím, jaké procesy jsou momentálně spuštěné a především je můžete snadno povypínat, pakliže třeba brzdí provoz počítače. Oproti klasickém správci, který je součástí každých Windows, toho ale umí Process Explorer mnohem více – umí třeba jméno vybraného procesu poslat k vyhledání do webového prohlížeče, což vám pomůže s identifikací vám neznámého procesu, o kterém si myslíte, že by se mohlo jednat o virus.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Process Explorer dokáže zjistit o každém ze spuštěných procesů naprosto vyčerpávající informace
V tomto případě jsme si vzal na paškál prohlížeč Google Chrome, graf jeho spotřeby prostředků a jeho dílčí podprocesy

TCPView

Velmi povedenou utilitou je také TCPView, což je vlastně síťový monitor, který vypíše všechna příchozí i odchozí spojení v síti. Můžete si tedy ověřit, jestli náhodou na pozadí běhu Windows neodesílá nějaký program data, kam nemá, případně si cílovou IP adresu zkontrolovat příkazem Whois. Samozřejmě máte možnost jakýkoliv proces, který komunikuje v síti, okamžitě zabít.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled nad veškerou komunikací v síti

Whois

Nakonec ale přeci jen zmíním jeden naprosto základní program, který v příkazové řádce zobrazí veškerý možný výčet doménových informací ke zvolené adrese.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Whois nabízí standardní výpis z doménového rejstříku

Balík nástrojů z edice Sysinternals se nedávno dočkal i „Live“ distribuce, což je sice poměrně nadnesené, jde totiž pouze o to, že všechny spustitelné programy najdete v jedné složce na webové adrese live.sysinternals.com, můžete ale každý z nich snadno stáhnout, resp. rovnou spustit, pakliže to váš prohlížeč dovoluje.

Klepněte pro větší obrázek
Ve složce „Live“  Sysinternals najdete
desítky programů pěkně pohromadě

Na oficiálním webu dnes najdete popis každého z programů a fórum uživatelů, kde se můžete s ostatními podělit o své zkušenosti. Jednou z takových zkušeností by možná mohla být otázka, proč ani po dvou letech Microsoft Sysinternals nativně neintegroval do Windows, případně proč jej alespoň nenabízí na své aktualizační službě Microsoft Update.

Sysinternals v každém případě potěší každého. Pokročilý uživatel si může z textových programů napsat celkem svižný skript, začátečník, pro kterého byl Rusinovich ještě před deseti minutami naprosto neznámou personou, si zase při troše štěstí před kolegy zahraje na „geeka“, který má na své USB klíčence samé chytré programy.


Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (23) Další článek: Italové překonali rekord – dosáhli bezdrátové rychlosti 1,2 Tb/s

Témata článku: Software, Windows, Programování, Whois, Bryce, Window, Tandem, Automatický nástroj, SysInternals, Nejrůznější nástroje, Drobná zmínka, Textový program, Nepotřebný soubor, NewLine, Oficiální název, Vyčerpávající informace, Malé křídlo, Geek, Nejrůznější systém, Pokročilý uživatel, Neznámá aplikace, Pokročilý nástroj, Kazde


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky