Windows Live SkyDrive: 5 GB od Microsoftu už i v češtině

Microsoft po dlouhých měsících konečně spustil své 5GB webové úložiště i pro české uživatele. Stojí SkyDrive opravdu za vyzkoušení, nebo Microsoft zaspal dobu?

Tak jsme se konečně dočkali. Včera ve večerních hodinách bylo konečně povoleno 5GB webové úložiště i pro české uživatele. Windows Live SkyDrive byl uvolněn ve finální verzi koncem února letošního roku, středoevropský region si však musel ještě necelé tři měsíce počkat, ačkoliv se na internetu objevilo několik více či méně funkčních neoficiálních návodů, jak SkyDrive i tak používat.

SkyDrive je webové úložiště s kapacitou 5 GB. Svými funkcemi i ovládáním nikterak nevybočuje z řady dalších podobných systémů. Za zmínku stojí třeba Adobe Share, který sice disponuje pouze 1GB kapacitou, nabízí ale kompaktní a funkční grafické rozhraní vytvořené zcela pomocí technologie Adobe Flash. Pět gigabajtů nakonec nabízí i Xdrive, který pro správu používá Adobe AIR aplikaci, a Google Mail, který jednoduchou instalací drobného doplňku proměníte v běžnou logickou jednotku, na kterou můžete kopírovat data z kdejakého souborového správce.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka vašeho 5GB úložiště SkyDrive

SkyDrive ihned po aktivaci nabízí standardní webové rozhraní, pomocí kterého můžete nahrát v jednom kroku až pět souborů. Obecně platí, že na SkyDrive nahrajete soubor o velikosti maximálně 50 MB. Nahrávání přes běžný webový formulář je poměrně nepřehledné, při uploadování dat na server Microsoftu totiž nejste graficky nijak informováni o tom, v jakém stavu se proces nachází. Při nahrávání malých souborů, kancelářských dokumentů a obrázků to nevadí, pokud ale využijete padesátimegabajtové kapacity pro jeden soubor, můžete při pomalém připojení k internetu čekat i desítky minut, aniž byste měli tušení, kolik dat se již zkopírovalo na webové úložiště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduché nahrávání souborů a vylepšené nahrávání s podporou drag&drop po instalaci ActiveX

Jednoduchý a zastaralý způsob nahrávání je dostupný ve všech prohlížečích, v případě Internet Exploreru si ale můžete nainstalovat drobné rozšíření ve formě ActiveX prvku. V takovém případě máte k dispozici luxusnější rozhraní s podporou „drag&drop“, soubory tedy stačí přetáhnout myší třeba z Průzkumníku nebo Total Commanderu přímo do okna webového prohlížeče. Nechybí ani možnost vybrat více souborů najednou skrze běžný dialog pro otevření souborů.

Ať už zvolité jakoukoliv cestu, připravte se, že je nahrávání dat na SkyDrive poměrně pomalé. Při našem testování jsme dosáhli pouze rychlosti okolo 100 KB/s, tedy lehce pod 1 Mb/s. Uvidíme, zdali se jedná pouze o porodní bolesti, či je to konečný limit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé pohledy na nahrané soubory: ikony, seznam a miniatruy fotografií

Soubory můžete nahrávat buď do předpřipravených složek, nabízí se ale i možnost vytvořit si libovolné množství svých vlastních adresářů. Každou složku můžete pojmenovat, můžete ji připojit krátký popisek a nakonec nastavit formu sdílení. Sdílet můžete pouze adresáře, samotné soubory přejímají nastavení sdílení ze složky, ve které se nachází. Sdílet můžete data se všemi, pak k nim má každý přístup, nemůže je však měnit, nebo s tzv. redaktory, tedy přáteli, kterým dáte i právo soubory ve sdílené složce zcela měnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý prohlížeč nahraných obrázků, vlastnosti obrázku a nastavení sdílení složky

Složky se ve SkyDrive sdílí přes e-mail, přičemž se musí jednat o přihlašovací jméno do služeb Windows Live. Pokud tedy takové sdílení nastavíte, Microsoft tyto uživatele bude informovat po e-mailu, sdílené adresáře se v jejich administraci ale neobjeví, naopak sami musí navštívit speciální sdílecí adresu složky. Na jejich stránce se teprve pak objeví odkaz na uživatele, kterého navštívili a se kterým mají nastaveno nějaké sdílení.

Běžné typy souborů se zobrazují v přehledu souborů na SkyDrive pomocí pěkných ikon, obrázky pak v podobě miniatur. V systému je integrovaný také jednoduchý prohlížeč fotografií, další formáty můžete pouze stáhnout. Určitě by bylo zajímavé, kdyby SkyDrive vedle prohlížeče obrázků nabízel i nějaký webový multimediální přehrávač pro typické hudební soubory a video.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístup na úložiště osoby, která s vámi sdíli složku Dokumnety, komentování obsahu a přehled posledních komentářů

SkyDrive uvítají především uživatelé ostatních služeb Windows Live, kterým se takto zvětšuje nabídka možností a do budoucna lze očekávat i propojení těchto služeb s webovým úložištěm. Pro ostatní se jedná o další z mnoha webových úložišť s poměrně slušnou kapacitou, webovým rozhraním v češtině a odpovídající podporou. SkyDrive zůstává pouze webovým úložištěm, nelze k němu tedy přistupovat třeba jako k optické mechanice či jakémukoliv jinému logickému disku. Na druhou stranu zatím nezobrazuje žádnou komerční reklamu, pouze reklamní banner, který propaguje samotný SkyDrive.

SkyDrive bude zajímavé sledovat především v kontextu nového projektu pro sdílení prakticky čehokoliv – Live Mesh. Tento projekt je však stále v plenkách, je určen jen pro úzkou skupinu testerů a zatím neexistuje žádné datum, které by věstilo blížící se finální uvedení.

Webové stránky 5GB úložiště Windows Live SkyDrive

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (22) Další článek: Zamezení přístupu k porno webům: ne v Číně a dobrovolně

Témata článku: Microsoft, Web, Windows, Internet, Sdílecí služba, Sdílení, Webové rozhraní, GB, FGH, Drobná zmínka, Adobe Air, Reklamní doplněk, Jednoduché sdílení, Windows Live SkyDrive, Sky, Sdílený soubor, Drop, Skydrive, Vlastnost obrázku, Windows Live Mail, Webové úložiště, Window


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 135Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF