Windows 7: známe termín, ceny a podmínky upgradu

Kdy se začnou v České republice prodávat Windows 7, v jakých edicích a za jaké ceny? Jak to bude s bezplatným upgradem z Windows Vista? A jak vypadají krabice? Víme vše.
Windows 7: známe termín, ceny a podmínky upgradu

Všechny už dříve oznámené edice Windows 7 dorazí na český trh přesně 31. října, tedy zhruba týden po světovém uvedení, které bylo naplánováno na 22. den téhož měsíce. Nový operační systém Microsoftu bude plně lokalizován a má být k dispozici za stejné tržní ceny, jako tomu bylo u předchůdce Windows Vista. Česká pobočka Microsoftu o tom dnes informovala média prostřednictvím tiskové zprávy.

Windows 7 se na světový trh dostanou ve dvou vlnách, přičemž do té první spadají především západní státy. Země zde zahrnuté se své jazykové mutace na trhu dočkají v prvním termínu, druhá vlna pak zahrnuje zbytek světa a patří sem i Česká republika. Odstup vydání lokalizovaných edicích by v tomto případě měl být maximálně 14 dní.

Home Premium vyjde levněji, zbytek je totožný s Vistou

Jediná edice, která bude pro koncový trh zlevněna, je potenciálně nejrozšířenější Home Premium. Cena retail balení přijde na 200 amerických dolarů (cca 3700 Kč při současné hodnotě dolaru), což je o 40 dolarů méně než v případě téže edice Windows Vista. Upgrade z Visty přijde na 120 dolarů oproti předchozím 130 dolarům.

Ceny dalších edicí zůstávají nezměněny. Windows 7 Professional (Vista Business) vyjde na 300 dolarů (cca 5600 Kč), upgrade pak na 200. Nejvyšší a všechny funkce zahrnující balení Ultimate přijde koncového uživatele na 320 dolarů (cca 6000 Kč), cena upgradu je 220 dolarů.

Cena očekávané Starter edice pro malé netbooky prozatím nebyla specifikována, známá není ani dostupnost osekané edice Home Basic. Stejně tak nejsou známy ceny multilicencí u balení Enterprise určeného do korporátní sféry. V případě Starter Edition se ale očekávají výrazně nižší ceny a dostupnost pouze jako OEM k předem specifikovanému hardwaru. Více o této edici v našem článku.

Bezplatný upgrade z Visty startuje už 26. června

Všichni uživatelé, kteří si mezi 26. červnem tohoto roku a 31. lednem 2010 pořídí nový počítač s edicemi Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate, získají automaticky nárok na tzv. program technologické záruky. Ten zákazníkům zaručí, že od 22. října budou moci zdarma upgradovat podporovanou edici Visty na odpovídající edici Windows 7. 22. říjen je platné datum i pro uživatele z České republiky. Teoreticky se tak mohou dostat k novému systému o pár dní dříve, než bude dostupný na tuzemském trhu.

Bezplatné povýšení se netýká pouze OEM licencí, ale i klasických krabicových a dražších balení. Podmínky upgradu jsou však u obou případů trochu odlišné.

Jaké verze lze zdarma upgradovat?

  • Windows Vista Home Premium na Windows 7 Home Premium E
  • Windows Vista Business na Windows 7 Professional E
  • Windows Vista Ultimate na Windows 7 Ultimate E

Klepněte pro větší obrázek

V případě zakoupení OEM verze Windows Vista zákazník získá od koncového prodejce poukázku, která ho opravňuje k budoucímu povýšení systému na nový. Výslednou cenu takovýchto licencí si ale může určit prodejce a výrobce hardwaru sám, u každého proto nejspíše narazíte na zcela odlišené podmínky. Výrobce si například může vybrat, na které počítače programy technické záruky uplatní a na které nikoliv. Jedna fyzická nebo právnická osoba přitom může vlastnit maximálně 25 kusů poukazů a bezplatný upgrade může být uplatněn nejpozději do 28. února 2010.

Zákazník, který si zakoupí krabicové balení Windows Vista, bude muset vyplnit dotazník na webové adrese www.microsoft.com/upgradeoffers, kde zadá potřebné údaje. Vše pak společně s kopií daňového dokladu zašle na adresu uvedenou na stránkách a to nejpozději do 31. ledna 2010. Zpětně mu pak přijde fyzické médium s instalací Windows 7, disky přitom budou zasílány v rozmezí mezi listopadem 2009 a dubnem 2010. Uživatel nebude muset nic platit, pouze poštovné a balné.

Veškeré podrobnosti o programu technické záruky naleznete v českém znění na webu Microsoftu.

Windows 7 v Evropě bez možnosti technologického upgradu

Microsoft v Evropě vydá Windows 7 bez internetového prohlížeče Internet Explorer. Takto „postižené“ edice budou označovány koncovkou „E“ a podle aktuálních informací ze zahraničí nebude možné pomocí těchto sestavení provést tzv. technologický upgrade z Windows Vista. Uživatelé tedy nebudou moci přeinstalovat svůj dosavadní systém na novější, ale budou nuceni vykonat novou instalaci na čistý pevný disk.

Microsoft to podle informací serveru ZDnet zdůvodňuje tím, že nebude mít dostatek času na odladění edicí Windows 7 E pro tyto účely. Brad Brooks z marketingového oddělení Microsoftu tuto skutečnost obhajuje tím, že by se Windows 7 kvůli potřebným testům nedostala na evropský trh v čas, proto je nutné učinit tato opatření. Žádný jiný problém v tom údajně není, přesto někteří diskutující Microsoft obviňují z jakési msty Evropské komisi.

Klepněte pro větší obrázekInovovaná krabice Windows 7 půjde lépe otevřít

Dlouho se spekulovalo o tom, jak vlastně budou vypadat samotné krabice Windows 7. Oficiální obrázky uvolnil Microsoft teprve tento týden ve středu a podle slov zástupců byl i tento na první pohled nepodstatný prvek upraven dle stížností uživatelů.

Krabice Windows 7 půjde lépe otevírat. Kdo si zakoupil originální balení Windows Vista nebo Office 2007, možná narazil na problém, stejně jako mnoho jiných uživatelů, jak tuto krabici otevřít. Poměrně hodně netradiční otevírání pomocí vyklápění do boku nyní bylo nahrazeno klasickým „švem“ a otevíráním ve stylu knihy nebo obalu od DVD. Vzhled však zůstal zachován, pravý horní roh je viditelně zaoblen. Obal by navíc měl být plně recyklovatelný a jeho váha se snížila o 37 procent.

Diskuze (192) Další článek: Photofast chystá CompactFlash adaptér pro čtyři MicroSD karty v RAIDu

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 7, Koncová cena, Vista, Fyzické médium, Termín, Windows 7 Ultimate, Ultimate, Koncový uživatel, Potřebný hardware, Netradiční pár, České znění, Windows 7 Home Premium, Cena, Technologický byznys, 4 Home, Upgrade, Brooks, Premium, Starter, Business cena, Technická podrobnost, Krabice, Právnická osoba


Určitě si přečtěte

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání