Vladstudio – katalog nejkrásnějších tapet pro váš desktop

Hledáte neotřelou a vkusnou tapetu pro váš desktop? Určitě vyzkoušejte katalog Vladstudio, který takových nabízí hned pět set včetně těch pro mobilní telefon i počítač se dvěma monitory.

Máte představu, kolik hodin denně strávíte pohledem na svou pracovní plochu? Možná to bude vyšší číslo, než byste si sami přáli, určitě se tedy vyplatí o svůj desktop pečovat a trošku jej zkrášlit – třeba volbou kvalitní tapety.

Takových pozadí na plochu najdete na internetu miliony. Ostatně tapetou může být jakýkoliv obrázek či fotografie, mnozí tedy volí nejjednodušší cestu a navštíví Google. Právě pro ty je určen tento článek, na webu se totiž vedle kýčovitých fotografií horských masivů při západu slunce nachází i skutečné šperky. Kde je ale hledat?

DeviantART – komunita postmoderních umělců sobě

Velmi častou odpovědí bývá komunitní server DeviantART, na kterém může každý z vás publikovat své digitální umělecké výtvory. V praxi tu najdete skiny do nejrůznějších programů, ikony, témata přihlašovacích a bootovacích obrazovek, logotypy a tapety. Některé z nich jsou skutečně velmi pěkně zpracované a oproti typickým kýčovitým katalogům mají i svou osobnost, můžete si totiž prohlédnout autorův profil včetně licence.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Katalog tapet na serveru DeviantART a možnosti tapety včetně odeslání na mobil nebo objednání tisku

DeviantART ale není primárně zaměřený na tapety, když už tedy na nějaký obrázek narazíte, na výběr máte zpravidla jen jedno rozlišení, které si na odlišný poměr stran monitoru či velikost desktopu musíte upravit už sami.

Tapety na plochu na webu DeviantART

Vladstudio – designér z Ruska dobývá monitory

Vladstudio je dle mnohých katalogem těch nejkrásnějších tapet na internetu a já mohu jen tiše souhlasit. Web má na svědomí mladý ruský designér Vlad Gerasimov, který je zároveň autorem všech wallpaperů. V současné době jich zdejší databáze čítá více než pět set a tuzemského návštěvníka určitě poteší skutečnost, že jsou stránky k dispozici i v češtině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Převážné kreslené a naprosto nezaměnitelné tapety v katalogu Vladstudio

Pokud vás nějaký motiv skutečně zaujme, můžete jej použít i jako jednoduchou elektronickou pohlednici, případně si jej nechat vytisknout ve velkém rozlišení včetně rámování skrze propojený elektronický obchod v angličtině.

Libovolné rozlišení i tapety pro dva monitory …

Každá z publikovaných tapet je k dispozici hned v několika rozlišeních. Pokud zabrouzdáte v katalogu hlouběji, narazíte pouze na starší poměr stran 4:3 s výběrem tapet v rozlišení 800 x 600 až 1600 x 1200 pixelů. Novější pozadí na obrazovku ale už Vlad Gerasimov připravil i pro širokoúhlé LCD monitory a notebooky a dokonce i pro mobilní telefony. Najdete tu tedy jak rozlišení 1280 x 800, tak 1680 x 1050 nebo obrovské plátno o rozměrech 2560 x 1600 pixelů.

Klepněte pro větší obrázek
Každý z tapet je k dispozici nejméně v pěti rozlišeních 4:3, ty novější jaou pak k dispozici i v širokoúhlém formátu

Skutečnou specialitou jsou pak superširoké tapety pro ty, kteří používají dva monitory. Stáhnout si můžete takový obrázek v podobě jednoho souboru, případně jako dvě samostatné tapety pro každý z monitorů, pakliže to váš operační systém dovoluje.

Klepněte pro větší obrázek
A takto vypadá jedna z vánočních tapet uzpůsobená pro dva monitory

… ale za paušál, za který získáte i přístup ke zdrojovým PSD souborům

Pokud budete chtít nabídky Vladstudia využívat zdarma, dovolí vám web stáhnout pouze tapety v poměru stran 4:3, s autorským vodotiskem v pravém dolním rohu a s lehce vyšší JPEG kompresí, která se ovšem nikterak neliší od ostatních volně dostupných tapet na internetu.

Pokud chcete mít přístup ke všem rozlišením, je třeba si Vladstudio předplatit. Na výběr máte čtvrtletní, půlroční, roční a doživotní předplatné. To nejlevnější vás přijde na 9 dolarů, doživotní pak na 30 dolarů. Zaplatit můžete platební kartou, nechybí ale ani jednodušší a bezpečnější platební brána PayPal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snadné stažení všech tapet v podobě ZIP balíku a vybraná pozadí na plochu ve zdrojovém formátu PSD

Registrovaní předplatitelé si dále mohou stáhnout všechny tapety z katalogu v jednom ZIP balíků a ke všemu získají exkluzivní přístup do katalogu s návrhy vybraných tapet ve formátu PSD. Není-li vám tedy Adobe Photoshop cizí, můžete si tapety pro osobní použití vylepšit a případně prozkoumat, jak se taková rastrová kreativní grafika vlastně připravuje.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktivní plocha s hodinami a lehce infantilní (ale roztomilou) tapetou Vladstudio

A ještě jeden bonus pro předplatitele – hodiny na plochu ve formátu WCZ. To jsou vlastně speciální aktivní tapety, k nimž si musíte doinstalovat příslušný program pro Windows, Mac OS X nebo Linux. Pakliže tak učiníte, na ploše budete mít nejen originální tapetu, ale i integrované hodiny ve stejném designu. Majitelé Windows si budou muset za program připlatit. Pokud používáte Mac OS X, je v nabídce bezplatný program Wallpaper Clock for Mac OS X, pokud naopak Linux, hodiny spustíte v drobném open source prográmku Screenlet.

Jak se dělá kvalitní tapeta? Ptáme se autora webu Vladstudio

Stovky zajímavých a originálních tapet na serveru DeviantART má na svědomí obrovské množství autorů. Především v tomto úhlu pohledu se Vladstudio liší, okolo pěti set tapet na vaši plochu totiž nakreslil jediný autor, čímž se do hledáčku našeho zájmu dostala i jeho samotná osobnost.

Na webových stránkách o sobě Vlad Gerasimov prozradil, že používá Apple MacBook Pro, na zbytek jsme se ho zeptali sami.

Některé tvoje tapety jsou skutečně překrásné, jak dlouho trvá jejich příprava?
To záleží na každé konkrétní kresbě. Na většině z nich dělám asi tak 5 až 8 hodin, někdy ale i tři dny. Pár hodin pak zabere i samotná publikace, každá tapeta se totiž díky nabídce více rozlišení skládá asi ze stovky dílčích JPEG souborů.

Jaký software používáš?
Používám poslední verzi Adobe Photoshop CS3

Ke tvorbě podobných tapet a plakátů nestačí pouze perfektní znalost Photoshopu. Studoval jsi tedy nějakou uměleckou školu?
Naneštěstí, nebo možná naštěstí (smích), jsem žádnou uměleckou školu nestudoval. Jsem samouk a mám za sebou jen studium ekonomie.

Čím se vlastně živíš? Je pro tebe Vladstudio pouze koníček nebo se na podobném projektu dá vydělat
Dlouhou dobu to skutečně byla pouze záliba, živil jsem se totiž jako programátor a webdesigner. Později jsem ale zjistil, že kreativní malůvky ve Photoshopu jsou mnohem zábavnější a že se z toho dá i žít. Dnes už se tedy věnuji pouze Vladstudiu a tapetám.

I tapety se mohou stát legendou

Na internetu najdete miliony tapet, jen u některých z nich však na první pohled poznáte, kdo je jejich autorem. K těm nejznámějším nesporně patří zelená louka z WIndows XP, která se stala téměř podpisem celého operačního systému a předmětem mnoha veselých retuší. K nejznámějším asi patří  ta verze, na které se na zelenkavé pláni usadil zlomyslný tučňák a s plácačkou odhání poletující hmyz v barvách Microsoft MSN. Stejně silný podpis má ale Vladstudio, jehož tapety jsou i v té obrovské hromadě dat jménem internet naprosto originální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Původní louka z WIndows XP a varianta z tábora fanoušků Linuxu

Tapety na plochu na webu Vladstudio

A co vy? Vystačíte si s generickými tapetami, které nabízí operační systém či desktop, nebo máte svůj oblíbený katalog. Znáte jiné kvalitní wallpapery, které mohou zaujmout ostatní čtenáře? Podělte se s nimi v diskuzi pod článkem.

 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (12) Další článek: Vyšla Mandriva Linux 2009 v první beta verzi

Témata článku: Web, Aktivní plocha, Obrovské plátno, Častá diskuse, Doživotní předplatné, Zelená louka, Kat, Wallpaper, Mladý Rus, Libovolné rozlišení, Horský masiv, Nejznámější systém, Katalog, Širokoúhlý monitor, Perfektní znalost, VLA, Vybraný formát, Přihlašovací obrazovka, Wallpapery, Wall Clock, Snadné stažení, Velké rozlišení, Clock, Louka, Zelená plocha, Kvalitní notebook na Mall.czV Česku jsou jen tři mobilní sítě, ale přes 70 operátorů
Lukáš Václavík
Virtuální operátořiOperátoři
Teac PD-301DAB-X: kompaktní CD přehrávač s DAB/FM tunerem pro konzervativce [test]

Teac PD-301DAB-X: kompaktní CD přehrávač s DAB/FM tunerem pro konzervativce [test]

Teac na konzervativní publikum, které doposud nesklouzlo k „počítačovému“ řešení se streamingem, ale přeci jen tu a tam už chce nějaké moderní možnosti. K dobrému základnímu CD přehrávači přidává možnost poslechu rádia a přehrávání digitální souborů.

Daniel Březina
Teac
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows