Víte, kolik zaplatíte Telecomu za surfování?

Brouzdáte? ... a kolik provoláte? Vy nevíte??? Tak to se nedoplatíte!!! Takový je slogan českého programu Connection Meter, který vytvořilo pro uživatele Internetu připojující se komutovanou linkou E+P Studio.
Brouzdáte? ... a kolik provoláte? Vy nevíte??? Tak to se nedoplatíte!!! Takový je slogan českého programu Connection Meter, který vytvořilo pro uživatele Internetu připojující se komutovanou linkou E+P Studio.

Po dokončení jednoduché instalace je vhodné nejprve navštívit záložku Telefon, kde můžete editovat jednotlivá tarifní pásma, nastavit započítávání sestavovacího poplatku a definovat státem uznané svátky, kdy je připojení levnější. Po zavedení tarifu Internet 2000 zde snadno provedete změnu účtování na nové sazby: stačí stisknout tlačítko Načíst a vybrat soubor telecom_cz_internet_2000.cmt. Kromě českých sazebníků jsou k dispozici i sazebníky slovenské, takže program jistě najde uplatnění u i našich slovenských čtenářů.

Jestliže si váš poskytovatel připojení účtuje měsíční paušál, nebo umožňuje surfovat zdarma pouze omezený počet minut měsíčně, měli byste si vše nastavit na kartě Zprostředkovatel.

Pod záložkou Nastavení pak najdete řadu užitečných položek. Jestliže například - podobně jako já - zapomínáte při surfování na čas, lze nastavit automatické odpojení od Internetu po překročení uživatelem zadané částky. Velmi praktické je též plovoucí okno, které můžete umístit kamkoli na obrazovku, z něhož jediným pohledem poznáte, jak dlouho jste on-line, kolik korun jste prosurfovali, kolik času zbývá do konce aktuálního impulsu a jaký objem dat jste za celou dobu přenesli. Jednotlivé položky jsou volitelné, takže si lze nechat zobrazovat pouze informace, které vás zajímají.

Chcete-li mít stále aktuální čas, aktivujte volbu Nastavit systémový čas podle časového serveru - program se po připojení k Internetu spojí s vybraným serverem (implicitně ntps1-0.cs.tu-berlin.de) a po odpojení upraví systémový čas na vteřinu přesně.

Můžete také nastavit, zda se má Connection Meter spouštět automaticky při každém startu Windows a zda má být aktivován jako program, nebo zda má běžet skrytě jako služba.

Za užitečnou považuji také volbu, která stanovený počet vteřin před koncem impulsu přehraje vybraný zvuk, což umožňuje využívat délky impulsů na maximum (doporučuji nastavit 30 vteřin a odpojovat se vždy teprve po zaznění signálu). O blížícím se konci jednotky můžete být informováni i dialogovým oknem s volitelným textem, což využijí především majitelé počítačů bez zvukové karty.

Můžete také nastavit vlastnosti IP přenosu pro modem, čímž by mělo být dosaženo vyšší efektivnosti přenosů. Po úpravě jsem ale nezaznamenal žádné výraznější zrychlení.

Nechybí ani tlačítko k přepínání jazyka, kterým s vámi program komunikuje - k dispozici je čeština, slovenština a angličtina.

Po nastavení všech parametrů se můžete vrátit na kartu Aplikace, kde se vám postupem času bude zobrazovat historie všech připojení (je seřazená od posledního připojení) obsahující informace o uživateli, který se připojoval, účtu (zde se používá název připojení, přes něž bylo spojení navázáno, což je praktické zejména v případech, kdy používáte konektivitu k více poskytovatelům), čas a délka spojení, objem přijatých a odeslaných dat a částka, kterou zaplatíte Telecomu a svému providerovi. Jednotlivé údaje lze editovat, přidávat či mazat kliknutím na příslušný řádek.

Další možností pohledu na získaná data je formou sloupcových grafů, k nimž se dostanete stiskem tlačítka Grafy. V neregistrované verzi funguje pouze zobrazení provolaných částek za vybraný měsíc.

Praktickým jsem shledal i tlačítko SMS brána, umožňující odesílání textových zpráv na mobilní telefony sítě Eurotel, Paegas a Globtel. Stačí jen zadat telefonní číslo a program sám rozpozná, jak dlouhá může být jedna zpráva (je-li delší, je automaticky rozdělena na několik menších a ty jsou následně odeslány za sebou) a kterému operátorovi má zprávu odeslat. Dokonce nechybí ani adresář, kam si můžete uložit čísla, na něž odesíláte SMS nejčastěji.

Důležitá jsou také tlačítka Přidat účet a Odebrat účet, přes která lze snadno přidávat a odebírat účty telefonického připojení (nemusíte tak procházet dlouhou cestu v menu Start, nebo klikat na ikonu Tento počítač-Telefonické připojení sítě-Vytvořit nové připojení).

Poslední položkou, kterou jsme v přehledu zatím neuvedli, je záložka Statistiky. Ta je rozdělená do tří částí. První dvě nazvané Aktuální připojení (statistika právě probíhajícího spojení) a Od posledního nulování (statistika za libovolné období) zobrazují dílčí statistiky, třetí pak nabízí pohled na komplexní statistiku kteréhokoli účtu, uživatele a měsíce. Kromě sumy od prvního dne měsíce se můžete podívat na statistiku aktuálního dne, nebo na čísla, kterých byste měli dosáhnout koncem měsíce, budete-li se připojovat stejně často jako dosud. Ve všech případech se zobrazí délka připojení, objem přijatých a odeslaných dat a poplatky za telefon i za zprostředkování připojení.

Za dva měsíce, co jsem Connection Meter používal, se neprojevily žádné problémy, chyby nebo nedostatky - všechno fungovalo přesně tak, jak má. Opět se prokázalo, že čeští programátoři nezaostávají za světem ani o vlásek a v některých případech -jako například v tomto - své kolegy ze zahraničí dokonce předčí.

Program je shareware, ale pokud vám nevadí reklamní banner v horní části okna a několik chybějících funkcí (omezení se týká grafů, odesílání SMS a vytváření protokolů), nemusíte jej registrovat. Pokud se rozhodnete Connection Meter registrovat, vystačíte se symbolickou částkou 120 Kč. Na oplátku vám budou zpřístupněny všechny funkce, zbavíte se reklamního proužku a zdarma dostanete všechny nové verze programu.

Shareware, Download, velikost: 655 KB

Diskuze (10) Další článek: Oracle má za sebou „zběsilé“ čtvrtletí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,