VMware: Provozujeme více operačních systémů (kniha)

Seznámení se zajímavou knihou, která vás zevrubně seznámí s virtualizací nejrůznějších operačních systémů na Windows i Linuxu pomocí nástroje VMware.
VMware: Provozujeme více operačních systémů (kniha)

Virtualizace operačního systému už ani zdaleka není záležitostí úzkého okruhu uživatelů. Důvodů, proč si vyzkoušet jeden operační systém uvnitř druhého, může být hned několik. Velmi častým případem je zkouška nějakého systému bez jeho ostré instalace. Takto si můžete otestovat třeba nový Service Pack pro Windows XP, když máte nainstalované pouze Visty, nebo pod Linuxem spustit libovolnou verzi operačního systému Windows.

Jediná plnohodnotná publikace o VMware v češtině

Další nástroje zase spustí virtuální DOS, do této skupiny patří třeba DOSBox, a dovolí vám si zahrát hry vašeho mládí, na jejichž podporu váš systém už nepomyslel. Velké oblibě se dnes těší multiplatformní VirtualBox, který se nedávno stal součástí rodiny společnosti SUN, Virtual PC od Microsoftu, který se zase hodí zejména na virtualizaci Windows, a VMware Workstation, který na tomto poli představuje určitý nepsaný standard.

Českých publikací k tématu virtualizace je jako šafránu – v roce 2004 vyšla kniha VMware: Provozujeme více operačních systémů na jednom počítači, která doposud jako jediná mapuje stejnojmenný nástroj. Součástí knihy je CD-ROM se zkušební třicetidenní verzí 4.0.5 pro Windows a Linux ve formátu RPM a balíku TAR.GZ.

Klepněte pro větší obrázek
Brian Ward: VMware: Provozujeme více operačních systémů na jednom počítači

Ačkoliv je VMware Workstation poměrně snadný software, který si bez problému poradí s virtualizací všech běžných operačních systémů i bez pokročilých znalostí nastavení, publikace si již v úvodu klade jasný cíl být kompletním a podrobným návodem a referenční příručkou pro VMware Workstation verze 4. Očekávejte tedy opravdu podrobné popisy nastavení nejen samotného virtualizačního nástroje, ale i hostujících systémů, tedy operačních systémů, které hodláte virtualizovat.

Refrenční manuál o dvanácti kapitolách

Kniha se skládá z dvanácti kapitol, dvou dodatků s popisem unixového grafického serveru XFree86 a popisem přechodu ze starších verzí VMware a nakonec rejstříkem, který by mohl mít vzhledem k referenčnímu charakteru publikace přeci jen větší rozsah.

Ačkoliv je kniha určena pro pokročilé uživatele, prvních dvacet stran je věnováno celkem zbytečnému popisu typických zařízení, tedy jak fungují IDE disky a CD-ROM mechaniky, jak pracovat se sériovým i paralelním portem, co přináší USB port, VGA grafický adaptér i myš. Vzhledem k datu vydání knihy chybí popis SATA rozhrání a dalších zařízení, vzhledem k tématu to ale samozřejmě není důležité. Na konec se také dozvíte, co je to BIOS a jak počítač bootuje.

Začátečníci si počtou, zkušení budou listovat

Kapitola 3 a 4 vás konečně prakticky seznámí s VMware Workstation verze 4. Nejprve se dozvíte, jak software nainstalovat na Windows a Linuxu, čtvrtá kapitola se pak na necelých čtyřiceti stranách zevrubně věnuje konfiguraci. Publikace v tomto případě poslouží jako celkem slušná učebnice a manuál, při práci s nejnovější verzí VMware se ale neobjedete bez online referenční příručky, nových funkcí totiž přibylo celkem dost.

Následující čtyři kapitoly se věnují hostujícím systémům. Nejprve se seznámíte s tím, jak se budou chovat vstupy a výstupy v NT systémech Windows NT, 2000 a XP, nechybí ani celá podkapitola pro starší systémy Windows 95, 98 a Me. Autor vás názorně seznámí, kde v tom či onom systému najdete virtuální optickou mechaniku, jak se pracuje s COM porty aj.

Pro linuxového začátečníka bude mnohem užitečnější šestá kapitola, která zevrubně popisuje virtualizovaný Linux. Autor se nejprve věnuje sofistikovanému balíku nástrojů VMware Tools for Linux a pak samotným zařízením v Linuxu. Dozvíte se tedy, jak tento operační systém mapuje IDE a SCSI disky, kde se nachází sériové porty, USB, zvukové adaptéry aj. Středně pokročilý uživatel Linuxu tuto kapitolu prakticky může přeskočit, pro člověka, který si chce Linux pouze vyzkoušet a nezná jeho fundamentální základy, však šestá kapitola výborně poslouží jako skutečný manuál pro práci s tímto alternativním operačním systémem.

Nejen Windows a Linux, ale i FreeBSD, FreeDOS a Oberon

Tímto však výčet podporovaných hostujících systému nekončí. Přes třicet stran je věnováno také FreeBSD, NetBSD, OpenBSD a dokonce FreeDOS a Oberonu, který je ale pochopitelně zmíněn jen okrajově. Publikace tak pokrývá kompletní výčet podporovaných systémů.

Poměrně praktická je kapitola 9 a 10. První kapitola vás seznámí s nastavením sítě, tedy jak se chová a jak nakonfigurovat typickou NAT síť, kdy je hostovaný systém skryt před okolím za překladačem IP adres, nechybí ale ani popis mostové sítě, zařízení VMNet, ethernetových MAC adres aj. Druhá kapitola se věnuje síťovým službám. Najdete zde popis, jak se z Windows i z Linuxu dostanete na virtuální síťový disk, do kterého můžete připojit adresáře z hostujícího systému, tedy z toho, ze kterého virtualizujete druhý systém, i poměrně jednoduchý popis, jak si poradit se síťovým tiskem. Nechybí popis Samby, SSH, proxy serveru aj. Pro zkušeného uživatele běžná záležitost, pro člověka, který síťové služby nepoužívá, dobře napsaný manuál.

Kniha, která vás seznámí i s Linuxem

Další kapitola má prozaický název „Přenos dat bez využití sítě“. V praxi se tedy jedná o šestistránkový popis, jak vytvořit a připojit obraz disket a optických médií. Poslední kapitola pak vysvětluje některé typické problémy, se kterými se můžete při virtualizaci setkat. Kapitole je věnováno dvacet stran, což ani zdaleka nemůže pokrýt poměrně složité a komplexní téma a některé otázky jsou natolik obecné, že na ně nelze stručně a výstižně ani odpovědět.

Jaký je tedy verdikt? Kniha „VMware: Provozujeme více operačních systémů na jednom počítači“ je jediná svého druhu, která byla u nás přeložena do češtiny. To je vzhledem k malému českému trhu a ještě menší cílové skupině velmi dobré znamení a díky tomu publikaci také můžete odpustit fakt, že popisuje dnes již zastaralou verzi VMware. Druhým kladem publikace budiž fakt, že se zevrubně věnuje nejen procesu virtualizace ale i konkrétním systémům, které můžete pomocí VMware spouštět. Zatímco zkušený uživatel Windows i Linuxu mnohými kapitolami pouze prolistuje, čtenář, který si chce v rámci Windows vyzkoušet třeba nejnovější verzi Ubuntu, a nemá zájem o „Live“ distribuci, v ní najde mnoho zajímavých informací včetně popisu, jak se v Linuxu připojují logické jednotky aj., seznámí se tedy s tématy, která jsou nad rámec této publikace.

Podívejte se na ukázku knihy

VMware: Provozujeme více operačních systémů na jednom počítači
AutorBrian Ward
Cena247 Kč
Počet stran, přílohy280 + CD
Koupit knihu

S recenzemi knih se na Živě budete setkávat častěji. Nejsou to recenze v pravém slova smyslu, protože se budeme zabývat knihami z nabídky Computer Pressu a jsme tak v podezření, že vlastní produkty nebudeme posuzovat zcela objektivně. Nicméně, když si kritika knihu zaslouží, tak ji dostane. Účelem je představit vám zajímavé knihy takové, jaké jsou. Po jejich nákupu by vás už nemělo nic překvapit.

Diskuze (7) Další článek: Týden v IT: Web plný porna a odvolání Microsoftu

Témata článku: Software, Windows, Linux, Open source, Kniha, VMware, Dobré znamení, Samba, Pokročilý nástroj, Kompletní výčet, Mozila, Pokročilý uživatel, Opera, Síťový nástroj, Oberon, Druhá kapitola, CD Linux, Více, Provoz, Clip, Zkušený uživatel, Komplexní téma, První kapitola, Poslední kapitola, DOSBox, Počítače levně na Mall.czNejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

** Potřebujete poslat velký soubor, který se „nevejde“ do e-mailu? ** Pak máte několik možností, jak dostat data k jejich příjemci ** Podívejte se na šest způsobu, jak poslat velký soubor nebo video

Karel Kilián
SouborÚložištěCloud