Úspěšná jablečná sezóna, aneb rok s Apple

Proč je o Applu stále tolik slyšet? Protože průběžně přichází s novými produkty, které vzbudí rozruch, a nezapomíná na inovace úspěšných stálic. Připomínáme novinky Applu za uplynulý rok.

Šéf Applu, Steve Jobs, je sice nemocný a dočasně se ze své profesní pozice stáhl (více zde), samotná firma je ale v plné síle. Co stojí za úspěchem v uplynulém roce? Ve stínu MacBooku Air a iPhonu 3G je to řada atraktivních produktů, které stojí za připomenutí.

Popularita produktů značky Apple stoupá a na Živě.cz se proto opět vracíme k pravidelným článkům shrnujícím „jablečné novinky“. Začínáme shrnutím celého uplynulého roku – samozřejmě podle kalendáře Applu, tedy od Macworldu do Macworldu (2008 – 2009).

Něco ve vzduchu

Druhé úterý v lednu 2008, týden před veletrhem Macworld, vydal Apple novou verzi nejvýkonnějšího počítače Mac – Macu Pro. A také novou verzi serveru Xserve. To ale nebylo to nejdůležitější, co se v prvním měsíci roku 2008 stalo. Přesně o týden později proběhl zmiňovaný Macworld, kde Apple v posledních letech uveřejňoval významné novinky. I v roce 2008 se snažil udržet vysokou laťku nastolenou předchozími ročníky. Heslo, které firma pro Macworld 2008 zvolila – “There is something in the air” (neboli “něco je ve vzduchu”) – spustilo vlnu spekulací o novém typu MacBooku. Ten nakonec skutečně přišel, a to s označením MacBook Air.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Mac Pro se dvěma čtyřjádrovými procesory • nejtenší MacBook všech dob

Kontroverzní ultratenký notebook přinesl revoluční design a od dob PowerBooku 2400c z roku 1997 je to první Mac bez optické mechaniky. Apple byl před několika lety kritizován za to, že z iMaců vyřadil disketovou mechaniku. To se později ukázalo jako krok správným směrem. Zda se nyní – v době přenosných flashdisků – dočkáme postupného vymizení mechanik pro čtení optických disků ukáže až čas, ale prozatím to tak díky sílícímu nástupu BluRay disků nevypadá. U MacBooku Air však nebylo hlavním důvodem pro vynechání mechaniky vizionářství, ale konstrukční řešení. S mechanikou by to nemohl být tak tenký stroj.

Laptop je vybaven také tzv. multi-touch trackpadem,tedy touchpadem, na kterém lze používat až tři prsty k ovládání webového prohlížeče, otáčení obrázků atd. V současnosti obsahují tuto technologii v mírně vylepšené formě už všechny MacBooky.

Jak už tomu v případě zařízení s jablkem ve znaků bývá, byl i MacBook Air na jedné straně vynášen do nebe uživateli, kteří dlouho čekali na laptop s nízkou hmotností a zároveň dostatečně velkým displejem, na straně druhé byl zatracován těmi, kteří používají svůj přenosný počítač jako náhradu za desktop a nesmíří se s kompromisní výbavou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvícená klávesnice MacBooku Air • Time Capsule - pohodlné zálohování dat

Na Macworldu bylo uvedeno i několik dalších produktů. “Něco je ve vzduchu” se nevztahovalo pouze k novému ultratenkému MacBooku, ale také k Time Capsule - elegantě vypadajícímu kříženci routeru AirPort Extreme a externího pevného disku. Díky vestavěnému software Time Machine, který obsahuje každý Mac s operačním systémem Leopard, můžete zálohovat vaše domácí počítače bez nutnosti omezovat se kabely.

Další novinkou byl softwarový update pro iPhony a iPody Touch spolu s uvolněním nástrojů pro vývoj software (SDK) pro iPhone.

Ve víru iPhonu 3G

V únoru přišel Apple s nenápadným updatem klasických MacBooků a MacBooků Pro.

Designové změny se tentokrát nekonaly a z hardwarových změn stojí za zmínku hlavně přechod na nové procesory Intel s označením Penryn. Aby MacBook Pro nezaostával za modelem Air, dostal do vínku i nový multi-touch trackpad.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasický bílý MacBook • iMac - kde se design snoubí s praktičností

Hardwarového vylepšení se na konci dubna dočkal také iMac - stolní počítač zabudovaný v LCD monitoru. Na vzhledu nebylo co měnit, a tak z designového hlediska ponechal Apple vše, jak bylo. Uvnitř přibyly nové procesory od Intelu, lepší grafické karty od nVidie, více operační paměti a v neposlední řadě také rychlejší FSB (1066MHz).

Zajímavá událost přišla v květnu. Tehdy byla v Bostonu otevřena doposud největší oficiální prodejna produktů Apple, neboli Apple Store.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boston Apple Store - pohled zvenčí • Boston Apple Store - pohled zevnitř

Začátkem června proběhla konference WWDC (Worldwide Developers Conference) v San Franciscu, což je spolu s lednovým Macworldem nejdůležitější akce, kde Apple uveřejňuje zajímavé novinky.

Pokud MacBook Air přinesl “vítr” do internetových diskuzí, pak příspěvky v diskuzích týkající se další novinky od Apple by se daly přirovnat k tomu nejničivějšímu tornádu. Kromě oznámení firmwaru 2.0 pro iPhone a vylepšení synchronizační služby .Mac, která byla spolu s updatem přejmenována na MobileMe, uvedl Apple také revoluční iPhone 3G. Telefon byl na rozdíl od svého staršího bratříčka oznámen pro 70 trhů světa, mezi nimiž byla i Česká republika.

Klepněte pro větší obrázek
iPhone 3G - revoluční telefon od Apple

iPhone 3G jistě není dokonalý telefon. Tento “iPod, ze kterého si zavoláte” se kvůli absenci MMS, plnohodnotného Bluetooth a přítomnosti průměrného fotoaparátu setkal s odporem uživatelů vyžadujících od svého telefonu maximum funkcí, avšak (jako každý Apple výrobek) si našel svůj vlastní tábor fanoušků. Lidé, hledající u telefonu hlavně multimediální funkce, neváhali kvůli tomuto novému telefonu stát v řadě před obchody i několik dní. V Česku se začal odblokovaný iPhone 3G prodávat 21. srpna rovnou u všech tří tuzemských mobilních operátorů a ještě dnes – více než 4 měsíce po zahájení prodeje – najdete v souvisejících diskuzích dohady o tom, zda iPhone je nebo není revolučním přínosem pro mobilní komunikace.

Hliník se odstěhoval do Cupertina

Začátkem září se konala akce “Let’s Rock”, kterou Apple uspořádal pro novináře za účelem představení nových iPodů. V případě těchto nejoblíbenějších přenosných přehrávačů bylo jasné, že si firma z Cupertina nemůže dovolit zaváhat. To však nebylo až tak těžké. Stačilo ponechat osvědčené prvky, jako je uživatelsky přívětivé ovládaní, kvalitní displej a dostatečná kapacita paměti, přidat několik nových funkcí a vylepšit designovou stránku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čtvrtá generace iPodu Nano • Druhá generace iPodu Touch v hliníkovém kabátku

Nová verze iPodu Touch se ve snaze vymanit ze své role “iPhonu bez funkce volání a SMS” dočkal kovového vzhledu, který jej od iPhonu alespoň částečně odlišuje. U iPodu Classic byla pouze upravena velikost pevného disku na jednotných 120GB (místo dřívějších 80GB a 160GB verzí), iPod Nano se protáhl a byl vybaven akcelerometrem známým z iPhonu, iTunes ve své osmé verzi dostaly spolu se všemi iPody novou funkci Genius, která vyhledává ve vaší knihovně a v iTunes Store písničky vyhovující vašemu stylu, a dočkali jsme se i nových Apple In-Ear sluchátek, na něž recenzenti pějí od zahájení prodeje samou chválu.

V polovině října se pak Apple předvedl inovovanou řadou MacBooků. Původně plastové MacBooky se dočkaly hliníkového hávu a jejich design byl spolu s řadou Pro upraven tak, aby obě verze laptopů působily jednotným dojmem. Největší změnou u těchto přenosných počítačů však nebyly komponenty ani jejich vzhled, ale postup výroby jejich šasi. Ta je nyní vyráběna z bloku hliníku. Robotické rameno s vrtákem jednoduše vyrobí samotnou šasi z “cihly” hliníku. Tento díl nazvaný Unibody se vyznačuje neobvyklou pevností a odolností, kterou dřívější verze z několika odlitých a smontovaných dílů nemohly poskytnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový MacBook v hliníkovém provedení • MacBook Pro - nejvýkonnější laptop od Apple

Došlo i na vylepšení MacBooku Air. Ten dostal po vzoru klasického MacBooku výkonnější grafickou kartu od nVidie, nové pevné disky a také jeho cena byla mírně snížena.

O čem se bude mluvit letos?

Závěrem roku šokoval Apple věrné fanoušky ohlášením své neúčasti na příštích ročnících veletrhu Macworld. Letos tak byl pravděpodobně poslední Macworld s účastí Applu.

Macworld 2009 je již za námi a kromě nového sedmnáctipalcového MacBooku nepřinesl žádné převratné produkty. Už nyní se ale spekuluje o příchodu nového Macu Mini v průběhu března,mělo by dojít k vylepšení iMacu a je možné, že se chystá i menší iPhone s přídomkem Nano. Spekulace také říkají, že Apple časem přijde s vlastním netbookem, protože podle analytiků je teď, když má svůj netbook už i Dell a Lenovo, nutné vyplnit mezeru v modelové řadě laptopů s jablkem ve znaku. Dále nás v průběhu roku čeká nová verze Mac OS X s označením Snow Leopard a možná i nástupce iPhonu 3G, ale to vše se teprve uvidí.

Diskuze (50) Další článek: Konec spekulacím: Microsoft propustí 5000 zaměstnanců

Témata článku: Apple, Zajímavá událost, Touch, iPhone, Apple Macbook, Apple iPod Touch, BluRay, Dostatečná kapacita, Apple iPhone, Nový iPhone, Softwarový update, Předchozí ročník, Nejdůležitější akce, MacBook Air, Sezóna, iPhone 3G, iPhone 7, MacBook Air 13, Tenký stroj, Apple Macbook Air, Air, iPhone 5, Revoluční design, Vrták, Apple iPod, Kvalitní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Už to padá: Bitcoin po strmém růstu zaznamenává první větší propad
David Polesný
Cena bitcoinuBitcoin
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk