Toshiba představila nové a odolné firemní notebooky

Toshiba na konferenci Mobility in Business ve švýcarském Curychu představila čtyři nové modely svých firemních notebooků Portégé A600, R600, M750 a Tecra R10. Co nového nabízí?

Není to tak dávno, co notebooky překonaly v prodejích desktopy – v roce 2007 se jich prodalo okolo 11 milionů, desktopů pouze 9 milionů. Mobilita se stala nedílnou součástí podnikání, což dokazují i čísla interního průzkumu 2000 respondentů, kdy se 60 procent z nich považuje za hodně mobilní a 92 procent vlastní notebook, přičemž 13 % pracovní doby stráví průměrně v automobilu. Rozhodně pak razantně klesá čas strávený v kanceláři.

Odolnost jako standard

Dle údajů IDC pak průměrný život notebooku činí 3,6 let, než jej uživatel vymění. A právě tento údaj dle Toshiby znamená, že je nutné nabízet v byznysových řadách laptopů dostatečně odolné modely s magnesiovým šasi apod. Proto prý obě již zmíněné řady procházejí testem HALT (Highly Accelerated Life Test), jehož součástí je pád na 4 stěny ze 75 a 100 cm, u Tecry též v dalších 26 směrech ze 30 a 75 cm (30 cm simuluje nešetrné pokládání na stůl), test na vibrace, teploty od -25 do 70 °C či tlak na víko odpovídající 100 kg (železný plát s rovnoměrným rozložením hmotnosti, kde většinu dle našeho názoru ale drží hrany LCD) či polití klávesnice až 100 ml vody.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vtipná večerní scénka ilustrovala přerod obyčejného notebooku jménem Toshi v „dospělý“ notebook Toshiba
Alan Thompson CEO, Executive Vice President EMEA vítá novináře
Historická výstavka notebooků Toshiba včetně prvního modelu z roku 1985

Na otázku, proč tedy Toshiba neexpanduje i do segmentu odolných „armádních“ notebooků, pak její zástupce Emmanuel Gueritte (Head of Product Marketing EMEA) odpověděl, že dostatečně odolný notebook má být prý standardem pro byznysovou třídu notebooků. To ilustroval ostentativním hozením své Tecry na zem přes rameno. Po druhé se mu do toho ale již nechtělo s odkazem, že to dnes bude dělat ještě 3krát. Důležité je zejména nepřijít o data, protože velmi často jsou právě data pro majitele mnohem cennější než notebook samotný.

Jak si lze též představit odolný profesionální kancelářský notebook můžete shlédnout ve dvou starších, leč vtipných, videích:

Širokopásmový „bezdrát“ standardní součástí

Všechny představené notebooky mají vestavěný modul pro připojení k širokopásmovému mobilnímu 3G internetu. Ptáte-li se proč je tomu tak, nabízíme pár čísel: v současnosti se počet mobilních zařízení (vč. smartphonů) s tímto připojením odhaduje na 115 milionů, zatímco prognóza do roku 2012 hovoří až o 1,3 miliardách. Nárůst je to obrovský a jsou si jej vědomi i jiní výrobci byznysových notebooků, kteří se chovají stejně jako Toshiba. Vývoj tedy do jisté míry kopíruje situaci s nástupem Wi-Fi, kdy se tahle síťová karta, zpočátku určená pouze high-endu, během několika let stala základní součástí každého notebooku včetně těch nejlevnějších.

Toshiba nám při té příležitosti ukázala i nové logo, kterým budou výrobci zákazníka informovat o přítomnosti 3G modulu.

Samozřejmostí u všech představeným modelů Toshiba je též magnesiové šasi či nejnovější verze sady EasyGuard, která například obsahuje i několikeré jištění heslem či přihlášení Single Sing-On skrz otisk prstu. Dostupnost se očekává do konce roku.

Portégé A600

Tento 12,1palcový notebook, osazený Centrinem 2 a až 5 GB RAM, váží 1,46 kg včetně vestavěné optické mechaniky i akumulátoru, který mu dá údajně energii až na 8 hodin. Displej má LED podsvícení a pevným diskem bude i 128GB SSD.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Portégé A600 prý na baterii vydrží až 8 hodin

Cena udávaná na webu Toshiby začíná hodnotě 1 399 USD (asi 25 700 Kč) za model A600-S2201 s Intel Core 2 Duo SU9300 (1,2 GHz, 3 MB L2 cache, TDP 10 W), 3 GB RAM a 160GB 5 400ot. diskem.

Portégé R600

Model Portégé R600 bez vestavěné optické mechaniky je údajně nejlehčím plně vybaveným (až na DVD) notebookem na světě, čemuž se dá s jeho 769 g věřit. Opět nechybí Centrino 2, možnost využít 128GB SSD či 12,1palcový displej s LED podsvícením. Udávaná výdrž činí opět asi 8 hodin. Zajímavostí je i displej, kterému můžete na slunci úplně vypnout podsvícení, protože umí využít právě sluneční světlo. To však ovládala i R500.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Portégé R600 ve verzi bez optické mechaniky je podle Toshiby nejlehčím notebookem na světě

K dispozici je i model s vestavěnou „single layer“ optickou mechanikou, která váží pouze 75 g. Šasi je magnesiové. Pozornost si jistě zaslouží i fakt, že pevný disk je 2,5palcový! Cena činí 2 099 USD (asi 38 600 Kč) za model s Core 2 Duo SU9400 (1,4 GHz, 3 MB L2 cache, TDP 10 W), 3 GB RAM, DVD mechanikou a 160GB diskem. Typ se 128GB SSD stojí o neuvěřitelných 900 USD (asi 16 500 Kč) více.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vnitřnosti Portégé R600 pod drobnohledem

Portégé M750

Potégé M750 se od ostatních modelů odlišuje tím, že jde o Tablet PC. Novinkou u Toshiby je dualtouch displej s možností ovládání nejen stylusem, ale též prstem. Plně též využije možností čipové sady Intel GM45 z Centrina 2 a nabídne tak možnost osazení až 8 GB RAM. Vestavěna je i optická mechanika.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek
Portégé M750 nabízí provedení ve formě Tabletu a dotykový displej

Cena se ne webu Toshiby pohybuje mezi 1 699 až 1 799 dolarů (asi 31 200 Kč, resp. 33 100 Kč) dle procesoru Core 2 Duo P8400 či P8600 (2,66 GHz, resp. 2,4 GHz, 3 MB L2 cache, TDP 25 W).

Tecra R10

Nejlevnější a zároveň nejvýkonnější ze všech uvedených notebooků je Tecra R10 14,1palcovým LCD se pak prodává za 1 549 USD (asi 28 500 Kč) s procesorem Intel Core 2 Duo SP9300 (2,26 GHz, 6 MB L2 cache, TD 25W), 3 GB RAM a 7200ot. pevným diskem s kapacitou 160 GB.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tecra R10 je nejlevnější a nejvýkonnejší

Předchozí modely pak byly do jednoho vybaveny integrovaným grafickým jádrem Intel GMA 4500MHD, R10 disponuje výkonnějším nVidia Quadrem NVS 150M se 128 MB vlastní paměti a TDP pouze 10 W. To vychází z nejnovějších mobilních GeForce řady 9000M, nicméně pouze s 8 stream procesory (tolik má i GeForce 8400M G, tj. nikoli GS) nečekejte žádné zázraky. Výhodou zůstává skutečnost, že se spokojí pouze s pasivním chlazením.

Nové notebooky od Toshiby jsou odolné, mají kvalitní tělo a je mezi nimi i model v podobě Tablet PC s dotykovým displejem. Všechny modely prošly náročným testem odolnosti HALT a nabízí slušný hardwarový výkon. Uvidíme, jestli si najdou své fanoušky i ve své cílové skupině, mezi korporátní klientelou.

Diskuze (6) Další článek: Mushkin 1 333 9-9-9-24: Paměti s rychlostí želvy

Témata článku: Hardware, Notebooky, Toshiba, Nejlevnější SSD, Nejlevnější notebooky, Průměrná teplota, Odolný notebook, Firemní notebook, Kancelářský notebook, Nejlevnější model, Optický disk, Nedílná součást, Sluneční energie, Optická hodina, Scénka, Thompson, Test odolnosti, Product marketing, Notebooky toshiba, TOS, Hardwarový výkon, Sluneční světlo, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 206

Jiří Kuruc
Apple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5