Sumo Paint: šikovný webový Photoshop

Kvalitních webových programů je jako šafránu, finský Sumo Paint je ale jedním z nich. Má skvělé uživatelské rozhraní napsané ve Flashi, narazíte ale i na klasické neduhy webových aplikací.

Webových editorů fotografií a jednoduchých kreslítek dnes existují desítky a ačkoliv se ve své podstatě jedná o poměrně propracované programy, z hlediska produktivity práce se nemohou srovnávat ani s tím nejjednodušším bezplatným programem pro běžný desktop.

Kvalitních webových programů je jako šafránu

I když se totiž jedná o velmi propracované aplikace, běží stejně jako ta nejjednodušší webová stránka uvnitř internetového prohlížeče se všemi s tím spojenými nevýhodami. Neumí tedy zpravidla pracovat se systémovou schránkou, obrázek na disku je třeba zdlouhavě nahrát kamsi na vzdálený server, a pakliže autor používá AJAX, zapotí se i váš procesor a odezva uživatelského rozhraní bude jemně řečeno příšerná.

Přesto existují výjimky, které tyto neduhy alespoň trochu smazávají svou kvalitou. Ke špičce patří Photoshop Express od Adobe, který umí pracovat přímo s fotografiemi na oblíbených webových službách včetně Flickru a Picasy, nebo zajímavý finský projekt Sumo Paint, který vás pro změnu ohromí kvalitou svého uživatelského rozhraní, které jako by vypadlo z oka velkému Photoshopu z Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Photoshop Express a Sumo Paint: dvě odlišné koncepce webového UI (SDI vs. MDI)

Oba programy se zároveň spouští v kompaktním a rychlém Flash Playeru, práce s nimi je tedy poměrně svižná a aplikace vypadá stejně v každém prohlížeči nezávisle na jeho interpretaci webových standardů.

Sumo Paint nepotřebuje registraci

O bezplatném Photoshopu Express jsme již v průběhu minulého roku psali vícekrát, dnes bych tedy pro změnu vyzdvihl kvality Sumo Paint.

Sumo Paint je klasický bitmapový editor, ve kterém najdete podporu práce s vrstvami, efekty, úpravy barev a světla a poměrně širokou nabídku nástrojů v tradiční vertikální liště. Pokud si chcete uživatelské rozhraní vyzkoušet, nemusíte se nikde registrovat, program je totiž anonymně přístupný na této adrese.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Možnosti importu a exportu a integrované webové úložiště

V anonymní verzi jste omezeni pouze tím, že můžete ukládat vaše výtvory jen ve formátu PNG, z čehož plyne, že neuložíte obrázek jako projekt se všemi vrstvami, efekty a dalšími vratnými úpravami. K tomu potřebujete bezplatnou registraci a uložení obrázku na webové úložiště, které je součástí editoru. To je ale skutečně jediný rozdíl, vše ostatní máte k dispozici bez jediného přihlášení.

Klon Photoshopu

Uživatelské rozhraní Sumo Paint je jednoduše skvělé a příklad by si z něj mohly vzít mnohé bezplatné „velké“ programy. Je to ostatně dáno i tím, že se v praxi jedná o okopírovaný Photoshop. Vlevo najdete lištu s nástroji, vpravo pak okénko s vrstvami, které můžete vzájemně prolínat pomocí několika režimů. Nechybí základní paleta barev a klasický výběr barvy ve formátu RGB a s podporou hexadecimálního HTML zápisu. Podobně jako ve Photoshopu najdete vpravo nahoře i náhled obrázku s přibližovacím šoupátkem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské rozhraní se podobá Photoshopu, což umocníte, pokud se přepnete do celoobrazovkového režimu

Autor směle okopíroval z Photoshopu i hlavní menu, které je sice obsahově chudší, i zde ale najdete „Adjustments“ pro úpravu barev, světla a kontrastu, „Filters“ a „Layer“. K dokonalosti už chybí jen práce s maskou.

Sumo Paint tedy vypadá na první pohled skutečně skvěle a použitelně, druhý pohled ale už má své kazy. Jelikož se jedná o webový program, musíte počítat s obrovskými prodlevami. To znamená, že operace, která na desktopu trvá sekundu, si v Sumo Paint vyžádá pět sekund, a pokud se pokusíte na velkém monitoru přesunout okno vybraného obrázku nebo dialogu na opačnou stranu, pohyb to bude věru trhaný. Samotná úprava fotografií je ale poměrně svižná, srovnatelná s běžnými editory.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kresba, efekty vrstvy (stín) a možnosti prolínání více vrstev (automobil a pozadí s pouští)

Lesk a bída webových programů

Kardinální problém podobných aplikací ale spočívá v absenci podpory pro systémovou schránku (kopírování obrázků) a ve špatné integraci se systémem na počítači včetně drag&drop. Webová aplikace včetně té napsané pro Flash Player se jednoduše z bezpečnostních důvodů chová jako klasické „pískoviště“, je tedy před vnějším světem pevně izolovaná. S čímkoliv chcete v editoru pracovat, musíte do něj nahrát, což se samozřejmě odvíjí od rychlosti vašeho internetového připojení a konektivity na straně finského serveru, na kterém celý systém běží a kde se ostatně ukládají i vaše výtvory.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ve Flashi je napsaný i celý webový portál editoru, kde můžete své kresby veřejně sdílet s ostatními

Řešením může být Adobe AIR

Pískoviště webových aplikací by ale nemělo být do budoucna zvláště u tohoto typu programů takovým problémem, Sumo Paint je totiž společně s Photoshopem Express ideálním adeptem na přepsání do systému Adobe AIR. V takovém případě by Sumo Paint běžel ve vlastním okně a mohl by si konečně přivlastnit i některé vlastnosti běžné aplikace včetně plné podpory pro systémovou schránku nebo integrace do oznamovací oblasti Windows.

Sumo Paint vám tedy pro tvorbu grafiky zatím nedoporučím – uděláte rozhodně lépe, pokud sáhnete po bezplatném a multiplatformním editoru GIMP. Nabízí se tedy otázka, proč jsem relativně zbytečnému programu věnoval celý článek. Sumo Paint si zaslouží pozornost především díky tomu, že se jedná o skutečně technologický šperk, který je první vlaštovkou toho, jak by mohly za pár let vypadat běžné „tenké“ aplikace, které budou nabízet stejný výkon jako desktopový robustní program, zaberou ale na disku jen pár megabajtů. Budou dostupné jak z konkrétního počítače, tak z webu (v obou případech to bude totiž Flash Player, Silverlight nebo cokoliv jiného) a budou moci ve velkém využívat potenciálu cloud-computingu.

Na druhou stranu, možná se tento aplikační koncept naprosto neujme – ostatně vzpomeňte na předchůdce ve stylu ActiveX nebo Java appletů – a v takovém případě nezbývá nic jiného než alespoň vzdát hold autorům, kteří dokázali, že webová aplikace nemusí být jen trochu lepší a interaktivní HTML nástěnka, ale program se skutečně robustním uživatelským rozhraním.

 

Sumo Paint
Webový bitmapový editor
Zdarma

http://www.sumo.fi

Klepněte pro větší obrázek

- atraktivní vzhled
- mnoho funkcí včetně podpory vrstev
- rychlé filtry

Klepněte pro větší obrázek

- klasické neduhy webové aplikace
- export pouze do PNG
- nespolupracuje s Picasou, Flickrem aj.

Klepněte pro větší obrázek

 

 

Diskuze (7) Další článek: Windows Vista začínají přitahovat firmy teprve dva roky po vydání

Témata článku: Web, Internet, Download, Adobe Photoshop, Základní paleta, Adobe Flash Player, Adobe Air, Systémová schránka, Photos, Webové rozhraní, Suma, Uživatelské rozhraní, Vnější vrstva, Media desktop, Multiplatformní editor, Photoshop, Běžný editor, Sumo, Webový photoshop, Ideální adept, Výběr barvy, Hold, Druhý pohled


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 38

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019 ** Článek postupně aktualizujeme

redakce | 29

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 147

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?