Sedm Greasemonkey skriptů bez kterých to není ono

Nekonečný Google a Twitter, YouTube video kdekoliv, kontrola platnosti odkazů na RapidShare, YouTube HD video na pořádné ploše a další skripty nejen pro Firefox.

Když se řekne Greasemonkey, mnoha čtenářům se jistě vybaví doplněk pro Firefox, který pomocí speciálních skriptů pozmění chování webové stránky nebo ji obdaří novým vzhledem. Když se řekne Greasemonkey, mnozí jen mávnou rukou s tím, že to beztak podporuje jen Mozilla a drtivá většina skriptů je úzkoprofilová, mění chování konkrétních webových stránek, které čtenář k životu vůbec nepotřebuje, případně si vystačí s originálem od výrobce.

Skutečnost je ale vlastně už od počátku skoro dokonale opačná. Už v roce 2005 existovaly první experimentální porty, které se snažily javascriptové kódy pro Greasemonkey zprovoznit i na jiných prohlížečích.

Se speciálním javascriptem si nyní poradí nejen Firefox, ale také Opera (UserJS), Safari (GreaseKit), linuxový Konqueror (Userscript), Maxthon (JS-plugin), IE7Pro (iMacros) a nově také testovací verze Chrome 2.0, kde se na podpoře uživatelských skriptů podílel přímo autor projektu Greasemonkey.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Správce skriptů Greasemonkey ve Firefoxu a ukázka zdrojového kódu jednoduché aplikace, která bude v YouTube automaticky přehrávat co nejkvalitnější video

Uživatelé Firefoxu ale mohou zároveň namítnout, že žádné jednoduché skripty nepotřebují, oficiální databanka dnes totiž čítá více než dva tisíce plnohodnotných doplňků. Ty ale nemusí být kompatibilní s nejnovější verzí prohlížeče a mnoho z nich je také velmi lajdácky napsáno, bez problému tedy občas dokážou vytížit procesor na maximum a přes bezpečnostní politiku v novějších verzích prohlížeče přeci jen nejsou zrovna nejtransparentnější. Greasemonkey skripty jsou naopak velmi stručné, zpravidla se vlezou do několika řádků kódu a jedná se vlastně pouze o jednoduchý textový soubor, který může každý uživatel kdykoliv upravit v libovolném textovém editoru.

A ještě to druhé klišé. Je sice pravda, že většina Greasemonkey skriptů upravuje podobu nebo chování konkrétní webové stránky nebo aplikace, je tu ale i obrovské množství takových, které můžete použít s jakýmkoliv webem, svým způsobem se tedy už skutečně přibližují komplexnějším doplňkům.

O některých oblíbených Greasemonkey skriptech jste si mohli na Živě.cz přečíst na podzim a dnes bych rád seznam rozšířil o sedmičku dalších, které si jistě najdou cestu do každého prohlížeče.

Uživatelské skripty sice nabízí i další prohlížeče, přesto se však může lišit jejich API. Následující skupinu skriptů jsem tedy otestoval v tradičním Greasemonkey doplňku a Firefoxu 3.0.

Lightbox

Velmi často procházím obrázky na Googlu nebo na Flickru. Nebaví mě ale pokaždé ze seznamu nalezených miniatur otvírat nové okno s konkrétní fotografií. Je to zdlouhavé a v době AJAXu velmi nekomfortní. Naštěstí je ale po ruce skript Lightbox, který obrázek načte přímo na stránce s náhledy jako novou vrstvu. Tato naprostá drobnost, tolik oblíbená u mnoha webových galerií, dramaticky šetří čas, nemusíte totiž stále dokola otvírat nové stránky, vyskakovací okna aj. Skript bez problému funguje v maximalizovaném okně, u zmenšeného občas otevře origináln ístránku s obrázkem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Obrázek se neotevře na originální stránce ale pouze v nové vrstvě, čímž ušetříte mnoho času

Videoembed

Na prakticky totožném principu funguje i Videoembed, ale už podle názvu je zřejmé, že přímo na původní stránce zobrazuje video. Pokud si skript nainstalujete a kdekoliv na webu narazíte na odkaz směřující na některý ze čtyřicítky podporovaných videoportálů, zobrazí se pod odkazem vložený objekt s Flash přehrávačem a video si můžete spustit bez otvírání nové webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Běžná stránka s odkazy na videoportál MetCafe a s nainstalovaným skriptem Videoembed

Super Linkifier

Ačkoliv se o webových stránkách mluví jako o hypertextu, vzájemně propojeném obsahu skrze odkazy, ne každá stránka obsahuje skutečné odkazy, mnohdy narazíte z nejrůznějších důvodů pouze na adresu v prostém textu. Typickým příkladem jsou nejrůznější warez fóra, ale i zcela legitimní stránky. Super Linkifier není nikterak originální, podobných skriptů existuje hned několik a majitelé Firefoxu mohou sáhnout i po doplňku Linkification, Super Linkifier ale funguje spolehlivě a velmi rychle převede všechny odkazy v prostém textu na skutečný „klikací“ hypertext.

Rapidshare Links Checker

V předchozím odstavci jsem nakousl svět undergroundových fór, vybral jsem tedy ještě jeden zajímavý skript, který ocení všichni stahovači muziky nebo filmů, kteří propadli kouzlu služeb jako RapidShare, Megaupload, FileFactory aj. Pokud navštívíte webovou stránku, která bude obsahovat odkazy na obsah uložený na některém z těchto kontroverzních webových úložišť, u každého odkazu se zobrazí informační ikonka, jestli je odkaz funkční, či již byl obsah smazán. Ušetříte si práci.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Rapidshare Links Checker v praxi: funkční a již neplatné odkazy na pirátské kopie

AutoPagerize

Používáte k vyhledávání Windows Live? Pokud jste tento vyhledávač v poslední době vyzkoušeli, jistě jste si všimli, že vyhledávač obrázků má nekonečný posuvník. Nemusíte tedy na konci výpisu vybrat další stránku, jednoduše se pomocí AJAX techniky načte nový řádek s fotografiemi. To samé umí výborný AutoPagerize, poradí si ale povětšinou jen s textovými vyhledávači a některými službami včetně Twitteru. Celý skript funguje poměrně jednoduše, jakmile se přiblížíte kurzorem nebo posuvníkem ke konci výpisu, AJAX po kratší prodlevě načte další stránku. Osobně tento skript považuji za jeden z nejpovedenějších a opět platí, že jednoduchou úpravou zdrojového kódu zprovozníte nekonečný posuvník třeba i na svém webu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nekonečný Google a Twitter: všimněte si oddělujícího stránkování a již velmi malého posuvníku

Textarea Backup

Pokud do libovolné webové diskuze píšu komentář, velmi často se mi stane, že namísto tlačítka pro uložení omylem klepnu na F5 nebo jinou klávesu, která buď celou stránku obnoví, nebo zavře celý panel. To je poměrně nepříjemné, naštěstí ale existuje řešení v podobě Greasemonkey skriptu. Textarea Backup jednoduše ukládá obsah naposledy vyplněného textového pole (pouze HTML prvek TEXTAREA) a pokud stránku zavřete nebo znovu načtete, v poli se zobrazí původní text od posledního stisku libovolné textové klávesy. Tento doplněk patří k těm nejjednodušším, v katalogu ale najdete i zajímavé nadstavby. Skript Auto Save Forms No Cookie tak dokonce umí uložit obsah celého formuláře.

YouTube Googler

Na závěr si přeci jen dovolím zmínit jeden skript, který se váže k jedné jediné konkrétní službě. Vzhledem k tomu, že se ale jedná již o naprosto globalizovaný YouTube, původnímu zadání se příliš nevzdaluji. YouTube Googler ocení všichni, kterým se líbí uživatelské rozhraní Google Video, na krátké filmy ale koukají na YouTube. Pokud skript nainstalujete, stránka s videem se transformuje do podoby Google Video portálu, který má jednu podstatnou výhodu – objekt Flash Playeru je mnohem větší a tak majitelé mnohapalcových širokoúhlých monitorů nebudou muset automaticky přepínat YouTube do celoobrazovkového režimu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Standardní video v YouTube, video s vyšším rozlišením v YouTube a totéž video v YouTube Googleru

A to je všechno. V oficiálním katalogu Greasemonkey skriptů – Userscripts.org – dnes najdete stovky a tisíce nejrůznějších aplikací od těch okrajových, které vylepšují práci s Travianem a ostatními webovými hrami až po ty, které usnadní surfování každému návštěvníkovi webu.

Používáte Greasemonkey skripty a víte o nějakém, který by mohl zaujmout čtenáře? Pochlubte se ostatním v diskuzi pod článkem.

Diskuze (19) Další článek: HP EliteBook 6930P: celý den a noc na akumulátor

Témata článku: Software, Web, Internet, Prohlížeče, Download, Celý panel, Libovolný kód, Nový řádek, Ajax, Textová podoba, Původní objekt, Funkční klávesa, Rapidshare, Nen, Běžná stránka, Naprostá drobnost, Pirátská verze, Webová stránka, Nejnovější API, Sed, Maxthon, Odkaz směřující, Skript, Kontroverzní web


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11