Sdílejte data s RapidShare – legenda plná kontroverzí objevuje Česko

RapidShare patří v současné době k nejoblíbenějším službám pro hromadné sdílení souborů na webu, proslavil se ale především jako bezedný zdroj warezu.
Kapitoly článku

Na Živě pravidelně vydáváme videotesty zajímavých produktů. Nyní vám dáváme možnost vyzkoušet si publikaci vlastní tvorby. Máte-li k dispozici videokameru nebo fotoaparát s možností natáčení videa, můžete to zkusit. Snímek nám můžete poslat skrze některou z mnoha služeb pro sdílení souborů. Minulý týden jsme vám přinesli přehled těch českých, nesmíme ale zapomenout ani na legendární RapidShare.

Půl miliardy MP3 muziky

RapidShare patří k nejznámějším a nejkontroverznějším webovým službám svého druhu. Když byl před necelými šesti lety spuštěn, způsobil tak trochu revoluci na internetu a vytvořil pojem „webové sdílení“. RapidShare slouží ke snadnému sdílení dat na webu, o což se stará 230Gb konektivita a jen stěží představitelná kapacita společného úložiště 4,5 petabajtů, tedy 4 500 TB, která se dále zvětšuje. Pro názornou představu, na takové úložiště se vleze třeba necelý milion vypálených DVD filmů, nebo půl miliardy kvalitních MP3 hudebních nahrávek. Jinými slovy, RapidShare prostě nabízí poněkud větší kapacitu než vaše cestovní USB klíčenka.

Obliba služeb podobných RapidShare v poslední době roste závratnou rychlostí i u nás. Ostatně není se čemu divit. Tento způsob sdílení dat je technicky mnohem jednodušší než třeba P2P sítě (Direct Connect, BitTorrent), které vyžadují použití speciálního softwaru, nabízí nespolehlivou konektivitu a mnoho ISP je různými způsoby omezuje nebo blokuje. Webové úložiště je naopak dostupné skrze běžný internetový prohlížeč a poskytuje zpravidla nesrovnatelně vyšší rychlost stahování.

RapidShare dnes už ani zdaleka nenabízí nejkvalitnější služby, z pohledu českých reálií mu může s klidem konkurovat mladý projekt Ulož.to, jeho popularita však spočívá v obrovské databázi sdílených souborů, kde by jen velmi těžko hledal v evropském kontextu konkurenci. Na RapidSharu najdete s trochou nadsázky opravdu všechno od fotografie babičky po ilegální kopii nejnovější verze softwaru v ceně jednoho milionu korun. Abyste se k takovým datům dostali, potřebujete znát jediné, jejich speciální webovou adresu.

20GB úložiště pouze v placené verzi

RapidShare lze používat zcela zdarma, stejně tak si můžete ale zaplatit třeba měsíční nebo roční předplatné. Bezplatná verze je limitovaná velikostí nahrávaných dat, konektivitou a počtem souborů, které můžete stáhnout za určitý čas. Vzhledem k tomu, že je velikost souboru v bezplatné verzi omezena na 100 MB, větší balík dat je zpravidla rozdělen na několik částí. A zde se nevýhoda bezplatné verze ukáže v plné síle. Jakmile totiž stáhnete první část, systém vám dovolí stáhnout druhou až po několika desítkách minut. Film ve formátu DivX, který máte doma na legálně drženém DVD médiu a který si chcete jednoduše přehrát na počítači bez DVD mechaniky, tak s takovou můžete stahovat celý den. Poslední výraznou nevýhodou bezplatného RapidSharu je podmínka zadání kontrolního kódu před každým stažením, na soubor tedy nelze přímo odkazovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bezplatné webové rozhrání, prémiový účet s SSL přístupem a strohé možnosti nastavení
Design i kvalita webového rozhraní odpovídá 90. letům minulého století a to i v placené verzi

Pokud si RapidShare zaplatíte, budete moci stahovat libovolné množství souborů naráz a to přímo zadáním adresy souboru. V takovém případě můžete použít některý z mnoha dostupných oblíbených download manažerů i nástroje určené přímo pro RapidShare. V placeném RapidSharu nechybí ani podpora pro navazování přerušeného stahování, rychlejší stahování i nahrávání a poměrně benevolentní FUP.

Pod termínem FUP si v případě RapidSharu představte pětidenní limit 25 GB. Zároveň nesmíte svůj účet sdílet s ostatními uživateli - pokud to autoři služby zjistí, bez milosti a finanční náhrady vám mohou celý účet smazat.

Aby nebyl RapidShare zaplněn „mrtvými daty“, musí si každý soubor někdo stáhnout alespoň během devadesáti dnů. Pokud se tak nestane, soubor se smaže. U placené služby však máte k dispozici 20GB bezpečné úložiště, kde můžete data skladovat libovolně dlouhou dobu. Pokud tuto kvótu přesáhnete na dobu delší než 48 hodin, bude se dat navíc týkat stejné pravidlo devadesáti dnů jako v případě bezplatné služby.

RapidShare Manager a další užitečné programy

RapidShare nabízí i několik speciálních nástrojů pro práci s webovým úložištěm. Novinkou letošního roku je RapidShare Manager. Ten můžete použít jako celkem schopný program pro hromadné nahrávání a stahování ve frontě. Manažer si v případě placené verze poradí s nahráváním souborů až do velikosti 2 GB a s neomezeným stahováním. Zajímavou funkcí je také možnost vytvoření RSM odkazu, který slouží pro hromadné stahování více souborů třeba tehdy, kdy je 1GB soubor rozdělený na 100MB části. RSM odkaz pak můžete šířit podobně jako jiné RapidShare adresy, pracovat s nimi ale umí samozřejmě pouze RapidShare Manager.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hromadné stahování a nahrávání souborů v RapidShare Manageru

V nabídce je i jednodušší verze Rapid Uploader, která slouží pouze k nahrávání souborů na web, jelikož samotné webové rozhraní není příliš atraktivní, a pak Link Checker, pomocí kterého si můžete dopředu zkontrolovat, zdali je adresa souboru, který hodláte stahovat, opravdu funkční, tedy zdali již soubor nebyl smazán. U balíků rozdělených třeba do osmi a více části je to poměrně důležitá informace – bylo by poměrně nepříjemné stáhnout 7 z 8 balíků a teprve pak zjistit, že poslední část už není na webu k dispozici. Se 100MB limitem si nakonec poradí i Rapid Uploader, který umí rozdělovat velké soubory na menší části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rapid Uploader 1.2

S placeným prémiovým účtem získáte přístup přímo k souboru na serveru, nemusíte tedy vyplňovat žádný kontrolní kód, ani čekat dlouhé sekundy na potvrzení. Můžete tedy použít jakýkoliv stahovací software s podporou autentizace. K těm nejoblíbenějším patří třeba RapGet, který si poradí i se službou Megaupload a dalšími.

RapidShare a webová komunita, aneb kde hledat

RapidShare a jemu podobné služby poskytují veřejné sdílení. To znamená, že jakmile se někdo dozví adresu souboru, může si jej stáhnout. Pokud tedy sdílíte důvěrné informace, ideálním řešením je použití šifrovaného kompresního balíku ZIP, RAR a podobných a nikde se adresou souboru nechlubit. Jak již bylo zmíněno, RapidShare je nejznámějším, ale také nejkontroverznějším webovým úložištěm. Během let se stal databankou nezměrného množství ilegálně šířeného softwaru a her, studnicí nejčerstvějších filmových premiér a nejrozsáhlejší knihovnou hudebních nahrávek. Neexistuje lidský projev, na který by RapidShare a miliony jeho uživatelů zapomněli.

Je tedy zřejmé, že i z těchto „lákavých“ důvodů je v kurzu především stahování „velmi objemných dat“, než sdílení fotografií z letní dovolené, ačkoliv právě pro tyto účely byl RapidShare stvořen. A ačkoliv je sdílení podobných dat na hraně zákona v rozporu s pravidly poskytování služby, uživatelé si našli prakticky nepřekonatelnou zbraň – soubory komprimují a šifrují do oblíbeného kompresního formátu RAR, poskytovatel služby pak nemá prakticky šanci zjistit, co je obsahem takového balíku a vše je tedy z hlediska obecných pravidel v pořádku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Specializované vyhledávače LoadingVault a Rapid Library

RapidShare nenabízí z důvodu zachování soukromí žádný systém veřejného vyhledávání mezi nahranými soubory všech uživatelů, jak tak činí třeba česká alternativa Ulož.to, druhou stranou mince světa RapidShare je tak široká komunita na desítkách nejrůznějších webových fór, kde si zájemci navzájem vyměňují webové adresy. Z českých projektů stojí za zmínku třeba oblíbené warforum.cz a warcenter.cz na vyhledávání webových adres RapidSharu se však orientuje i několik speciálních vyhledávačů. K těm nejoblíbenějším patří Rapid Library a LoadingVault, u kterých můžete omezit vyhledávání na obrázky, video, zvuk i obrazy CD/DVD médií. Pokud chcete univerzálnější řešení, bohatě si vystačítě s běžným Googlem. Stačí zadat výraz „hledané-slovo rapidshare“ a jistě se doberete velkému množství výsledků.

Témata článku: Video, Web, Internet, Česko, Účet, Sdílený soubor, Objev, Podobný způsob, Podobná možnost, Legend, Sdílení, Široká komunita, Kontrolní kód, Stahování, Webové úložiště, Webová služba, Bezpečné úložiště, Oblíbený web, Hromadné stahování, Podobné množství, Bezplatná verze, Nasbíraný bod, RAR, Český účet, Přerušené stahování, Fotoaparát na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11