RSS – tři písmena, která mění internet

S oranžovou ikonou s nápisem RSS se už rok a půl setkáváte i na Živě. Pro řadu uživatelů internetu je ale systém, který dokáže doručovat informace o nových článcích na webu, stále věcí neznámou a nepoužívanou. Pojďme si tedy říct, co RSS umí nabídnout a jak jej nejlépe využít.
RSS – tři písmena, která mění internet

Technologii RSS lze jednoduše popsat jako chobotnici, která pravidelně kontroluje zadané zdroje informací a uživatele informuje o novinkách, jež našla. V praxi to znamená, že pokud jednou navštívíte stránku, podporující RSS, a přidáte ji do své čtečky RSS kanálů, pokaždé, když se na takové stránce objeví nový text, počítač vás na tuto novinku upozorní.

Nejlepší způsob využití

Formát RSS (i čtečky tohoto formátu, které se někdy označují jako RSS agregátory) se začal šířit ve svých prvopočátcích díky další technologii, publikačním systémům pro blogy. Velký počet webových stránek s nepravidelně aktualizovanými informacemi představuje pro RSS ideální způsob využití.

U zpravodajských deníků i v online podobě bylo ještě před několika lety obvyklé, že o půlnoci vyšla řada článků a přes den se obsah stránek příliš neměnil. Čtenář tak mohl každé ráno u první pracovní kávy přehlédnout své dva oblíbené weby. Pokud ale chtěl zjišťovat, co se objevuje na blozích, které ho také zajímají, mohl navštívit třeba deset blogů, na kterých přitom žádná novinka nebyla. Nebo naopak zjistil, že mu utekla aktuální informace, třeba o důležitém srazu, která byla publikována hodinu po jeho návštěvě serveru. Těmto situacím RSS při správném použití dokáže snadno předcházet.

Pokročilí uživatelé internetu kromě RSS znají pravděpodobně také další formáty pro "syndikaci" - ATOM, ICE, OML, OPML nebo SyncML, běžného uživatele ale tyto zkratky trápit nemusejí. Většina čteček RSS totiž zvládne v těchto formátech zobrazení žádaných informací (minimálně ve formátu ATOM, který je druhý nejrozšířenější).

Trocha historie

Obdobným způsobem, tedy tlačením informací z definovaných informačních zdrojů nebo tematických okruhů k uživateli, fungovala služba PointCast. Ta v rámci proprietárního protokolu zobrazovala uživateli informace ze smluvních zdrojů, ať už při aktivním otevření aplikace nebo ve formě šetřiče obrazovky.

I přes výborný nápad, jehož genialitu potvrzuje rostoucí obliba RSS, však PointCast narazil na problémy, které z části vyvolal úspěch této aplikace. Odezva systému začala být pomalá, jak rostl zájem uživatelů, a ani internetové přípojky nebyly v devadesátých letech designovány pro plynulé doručování většího množství informací, i když tento problém se týkal spíše firemních připojení. Svou činnost PointCast ukončil v únoru 2000, kdy jej odkoupila společnost EntryPoint.

Roku 2000 zaznamenal nástup pokračovatel principu, jehož přinesl PointCast, a to RSS 1.0 (tato zkratka skrývá několik různých názvů podle verze tohoto komunikačního protokolu). Pro všechny verze od 0.9x po 2.x však platí jeden styčný bod, tím je použití jazyka XML, který znamenal určitý přelom pro celou oblast elektronického publikování.

Vývoj této technologie začal už v roce 1996. První zpravodajský zdroj, který RSS ve verzi 0.9 používal, byl portál MyNetscape, prvním čistě zpravodajským serverem s podporou RSS byl Variety.com. V uplynulém roce začala RSS používat například agentura Reuters a celá řada významných informačních serverů jak ve světě, tak i v České republice.

Jak RSS používat

Využití možností, které poskytuje formát RSS, závisí na způsobu, jakým k této technologii přistoupíme. Zásadní věcí je volba čtečky RSS kanálů. K dispozici jsou v podstatě čtyři základní typy čteček. Jde o samostatné aplikace, čtečky integrované do webového prohlížeče, čtečky integrované do klienta elektronické pošty a také webové RSS čtečky, které zpřístupňují svůj obsah po přihlášení na webovou stránku.

Každý z těchto přístupů má své výhody a nevýhody, které vyplývají ze způsobu, jakým se s nimi pracuje. Pro maximální využití možností RSS je důležité, aby čtečka podporovala automatické aktualizace po uplynutí doby stanovené samotným uživatelem. To je důležité právě u zpravodajských serverů, kde se informace objevují v průběhu dne.

Stránku, která nabízí služby RSS, poznáte podle zpravidla oranžové ikonky s textem RSS, XML nebo Atom, první verze přitom bývá nejčastější. Čtečky integrované do webových prohlížečů mohou poznat automaticky přítomnost RSS kanálů a uživatele upozornit (minimálně Maxthon tak funguje). Kliknutí pravým tlačítkem na ikonku odhalí nabídku zkopírovat zástupce, adresu dokumentu potom vložíte do čtečky (volba přidat RSS kanál či obdobná) a máte v podstatě hotovo - čtečka si sama stáhne název kanálu a podle typu čtečky vám umožní například definovat interval, ve kterém bude daný zdroj kontrolován.

RSS čtečka samostatná

Přehled samostatných čteček RSS kanálů přinesl například časopis Computer 6/05. Největší výhodou samostatných čteček je ve většině případů množství funkcí a uživatelský komfort. Ten je vykoupen tím, že v systému běží další aplikace, která zabírá nejen část operační paměti, ale také cenné místo v systémové liště operačního systému.

RSS čtečka ve webovém prohlížeči

Jde pravděpodobně o nejčastější typ čteček RSS. Jeho rozšíření je velké díky integraci do některých webových prohlížečů, jako je Firefox, Opera nebo Maxthon. Pro další prohlížeče existují RSS čtečky v podobě zásuvných modulů. Spojení RSS čtečky a webového prohlížeče je logické, protože pro zobrazování zpráv je používáno jádro webového prohlížeče a čtečky také umožňují přejít rovnou na daný web.

RSS čtečka v klientu elektronické pošty

Tento způsob nasazení technologie RSS je méně obvyklý, může za to jak propojení RSS s webem, tak i odlišný způsob, kterým čteme elektronickou poštu. Pro nejrozšířenější emailové klienty Outlook Express a Outlook existují pouze komerční RSS čtečky či produkty, které je suplují formou Příspěvků ve speciálních diskusních skupinách Usenetu.

RSS čtečka kdekoliv s vámi

Poslední skupinou RSS čteček jsou webové portály, které svým uživatelům nabízejí RSS čtečku jako webovou službu. Výhodou tohoto systému je přístup k vlastní sbírce RSS kanálů z jakéhokoliv počítače, což ocení lidé používající více počítačů, nebo ti, kteří často cestují či k internetu přistupují z knihoven, popř. internetových kaváren.

Diskuze (76) Další článek: Bill Gates bude zítra Na plovárně

Témata článku: Internet, RSS, Elektronická verze, Rostoucí obliba, Integrovaná čtečka, Zpravodajský zdroj, Nejčastější typ, Samostatná stránka, Důležitá novinka, Kanál, Plug In, Největší sbírka, TRI, Maxthon, Online kanál, Plug, Písmo, Obvyklý problém, Elektronický formát, Výborný nápad


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 52

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor