Počítačová gramotnost v ČR - unikátní průzkum znalostí populace

Ministerstvo informatiky ČR nechalo vypracovat velmi unikátní výzkum ohledně informační gramotnosti populace. Jak na tom je průměrný český občan? A jsou na tom lépe policisté nebo učitelé?

Celá studie, vypracovaná společností STEM/MARK, je svým rozsahem a spolehlivostí unikátní a bude cenným zdrojem informací nejen pro samotné ministerstvo, ale rovněž pro kraje a v konečném důsledku i pro komerční subjekty. Nejprve bylo nutné vymezit samotný pojem informační gramotnosti, poté se zjišťoval její reálný stav a úroveň využívání informačních a komunikačních technologií v ČR.

Kdo je informačně gramotný?

Co tedy znamená být informačně gramotným? Základní úroveň byla nastavena poměrně přísně, proto jsou možná výsledná čísla poněkud překvapivá, ale k tomu až později. Za informačně gramotného jedince (podle tohoto průzkumu) lze tedy považovat toho, kdo je schopen vyhledat a zpracovat informace za použití obvyklého počítačového vybavení a je dále schopen orientovat se v různých oblastech práce s počítačem a efektivně jej využívat.

Jedná se zejména o základní přehled v oblasti hardware, terminologii, znalost textového a tabulkového editoru, grafiky a internetu. Samotný model pak měří úroveň znalostí v každé ze šesti oblastí. Počítačově gramotný jedinec musí zvládnout všechny oblasti alespoň na základní úrovni (tj. obstát alespoň v 5 parametrech z 8).

Průběh výzkumu

Ještě než si prozradíme některé nejzajímavější výsledky, povíme si o struktuře respondentů a jejich počtu. V první části bylo provedeno rozsáhlé telefonické dotazování. Bylo kontaktováno celkem 15 tisíc náhodně vybraných jedinců ve věku 18-60 let, k tomuto vzorku pak bylo přidáno dalších 500 jedinců ve věku 15-17 a 500 jedinců ve věku nad 61 let. Celkem tedy bylo v první fázi dotazováno 16000 respondentů. Díky tomuto počtu a rozvrstvení bylo poté možno ze získaných dat zjistit například počítačovou gramotnost policistů z Karlovarského kraje ve zvoleném věkovém intervalu a podobné množiny.

Druhou fází pak byly tzv. studiové testy. Výběrový vzorek 500 respondentů z různých měst v ČR byl skutečně testován aplikacemi na počítači, bez jakékoliv asistence. Tím byla ověřena validita odpovědí a celého připraveného modelu v porovnání se skutečnými naměřenými daty, očištěnými od "sebestylizace" respondentů.

Znovu připomínám, že celková úroveň byla velmi přísná. Řada lidí je například velmi zběhlých jen v některé oblasti. Typickým příkladem může být "písařka". Ta dokáže obvykle velmi slušně ovládat textový editor, katastrofálně však dopadne při práci s tabulkovým editorem či v pojmech z hardware. Díky tomu, že nedosáhne alespoň na základní úroveň v každé ze zmiňovaných oblastí, nelze ji označit za počítačově gramotnou dle metodik tohoto průzkumu.

Nechme hovořit čísla

Přejděme však k tomu, co vás asi bude zajímat nejvíce, tedy k některým hlavním výsledkům a číslům. Začneme od toho nejdůležitějšího. Z provedeného výzkumu vyplývá, že 27 % obyvatel České republiky je informačně gramotných. Důležité je však i druhé číslo, které vyjadřuje "potenciál počítačové gramotnosti". Sem patří lidé, kteří velmi dobře zvládají jisté oblasti, ale někde zase mají znalosti příliš malé (viz zmiňovaný příklad s písařkou), takže nestačili na základní úroveň. Takovýchto potenciálně informačně gramotných je v české populaci 39 % ve věku 18-60 let.

Klepněte pro větší obrázek

Současná absolutní hranice PG v součtu gramotných i potenciálně gramotných je 66 %

Pokud vezmeme výsledky jednotlivých šesti částí, které by měl člověk zvládat, nejlépe jsou na tom oblasti ovládání PC (55 %) a překvapivě i pojmy z IT (53 %). Nejhůře lidé rozumí tabulkovým procesorům (31 %) a velmi překvapivě také Internetu (40 %).

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka "testu" v oblasti Internet

Jak jsou na tom mladí a staří? Ve skupině 15-17 let je toto číslo velmi nadprůměrné, celkem 55 %, naproti tomu mezi našimi seniory ve věku nad 60 let je tento podíl jen 2 %. Úplných počítačových profesionálů, kteří se orientují v problematice na špičkové úrovni, je jen necelé procento. Nejnižší informační gramotnost pak vykazuje skupina nekvalifikovaných dělnických profesí.

Poměrně nepříjemné překvapení se týká učitelů základních a středních škol. Informačně gramotných je jen třetina! Největší problém jim dělá práce s tabulkovým procesorem. S tím možná i vzdáleně souvisí další čísla - jen 74 % procent uživatelů mezi 15-17 lety získalo znalosti ve škole a 73 % všech uživatelů pak získávají své schopnosti metodou pokus-omyl.

V různých televizních vědomostních soutěžích velmi vděčná a oblíbená skupina policistů, vojáků a hasičů se umístila velmi dobře - dosáhla hodnoty 52 %. Učitelé mohou jen tiše závidět. I úředníci ve státní správě jsou na tom však hůře než policisté, i když dosáhli poměrně slušného výsledku 44 %.

Poslední čísla, která si řekneme (takto bychom mohli pochopitelně pokračovat téměř do nekonečna a neustále si vybírat další a další skupiny), se týkají počítačové gramotnosti podle regionů. Podle očekávání je na prvním místě Praha s 38 %, nejhůře jsou na tom kraje Karlovarský a Vysočina shodně s 22 %.

Tento průzkum je skutečně unikátní svým rozsahem a podrobností. Jistě by bylo zajímavé i srovnání s ostatními zeměmi, ale obdobný průzkum v nějakém širším měřítku bohužel neexistuje. A jak jste na tom vy? Myslíte si, že jste počítačově gramotní?

Diskuze (130) Další článek: IDF: fotografie všech dvoujádrových procesorů

Témata článku: Hardware, Internet, Konečná fáze, Gramotnost, POP, STEM/MARK, Absolutní špička, Státní hranice, Nejnižší hranice, Úroveň, Nejnižší úroveň, Gram, Znalost, Reálný stav, Nepříjemné překvapení, Počítačová oblast, Základní znalost, Samotný hardware, Karlovarský kraj, Průzkum, Vědomostní soutěž, Unikát, Populace, Dělnická profese, Cenný zdrojSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak složit počítač a nespálit se. 10 častých chyb při výběru nové sestavy

Jak složit počítač a nespálit se. 10 častých chyb při výběru nové sestavy

Výběr nového počítače je radostí i starostí. Čemu se však vyhnout, aby používání takového stroje bylo už jen radostné?

Jan Pánek
Sestavy
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik