Počítačová gramotnost v ČR - unikátní průzkum znalostí populace

Ministerstvo informatiky ČR nechalo vypracovat velmi unikátní výzkum ohledně informační gramotnosti populace. Jak na tom je průměrný český občan? A jsou na tom lépe policisté nebo učitelé?
Počítačová gramotnost v ČR - unikátní průzkum znalostí populace

Celá studie, vypracovaná společností STEM/MARK, je svým rozsahem a spolehlivostí unikátní a bude cenným zdrojem informací nejen pro samotné ministerstvo, ale rovněž pro kraje a v konečném důsledku i pro komerční subjekty. Nejprve bylo nutné vymezit samotný pojem informační gramotnosti, poté se zjišťoval její reálný stav a úroveň využívání informačních a komunikačních technologií v ČR.

Kdo je informačně gramotný?

Co tedy znamená být informačně gramotným? Základní úroveň byla nastavena poměrně přísně, proto jsou možná výsledná čísla poněkud překvapivá, ale k tomu až později. Za informačně gramotného jedince (podle tohoto průzkumu) lze tedy považovat toho, kdo je schopen vyhledat a zpracovat informace za použití obvyklého počítačového vybavení a je dále schopen orientovat se v různých oblastech práce s počítačem a efektivně jej využívat.

Jedná se zejména o základní přehled v oblasti hardware, terminologii, znalost textového a tabulkového editoru, grafiky a internetu. Samotný model pak měří úroveň znalostí v každé ze šesti oblastí. Počítačově gramotný jedinec musí zvládnout všechny oblasti alespoň na základní úrovni (tj. obstát alespoň v 5 parametrech z 8).

Průběh výzkumu

Ještě než si prozradíme některé nejzajímavější výsledky, povíme si o struktuře respondentů a jejich počtu. V první části bylo provedeno rozsáhlé telefonické dotazování. Bylo kontaktováno celkem 15 tisíc náhodně vybraných jedinců ve věku 18-60 let, k tomuto vzorku pak bylo přidáno dalších 500 jedinců ve věku 15-17 a 500 jedinců ve věku nad 61 let. Celkem tedy bylo v první fázi dotazováno 16000 respondentů. Díky tomuto počtu a rozvrstvení bylo poté možno ze získaných dat zjistit například počítačovou gramotnost policistů z Karlovarského kraje ve zvoleném věkovém intervalu a podobné množiny.

Druhou fází pak byly tzv. studiové testy. Výběrový vzorek 500 respondentů z různých měst v ČR byl skutečně testován aplikacemi na počítači, bez jakékoliv asistence. Tím byla ověřena validita odpovědí a celého připraveného modelu v porovnání se skutečnými naměřenými daty, očištěnými od "sebestylizace" respondentů.

Znovu připomínám, že celková úroveň byla velmi přísná. Řada lidí je například velmi zběhlých jen v některé oblasti. Typickým příkladem může být "písařka". Ta dokáže obvykle velmi slušně ovládat textový editor, katastrofálně však dopadne při práci s tabulkovým editorem či v pojmech z hardware. Díky tomu, že nedosáhne alespoň na základní úroveň v každé ze zmiňovaných oblastí, nelze ji označit za počítačově gramotnou dle metodik tohoto průzkumu.

Nechme hovořit čísla

Přejděme však k tomu, co vás asi bude zajímat nejvíce, tedy k některým hlavním výsledkům a číslům. Začneme od toho nejdůležitějšího. Z provedeného výzkumu vyplývá, že 27 % obyvatel České republiky je informačně gramotných. Důležité je však i druhé číslo, které vyjadřuje "potenciál počítačové gramotnosti". Sem patří lidé, kteří velmi dobře zvládají jisté oblasti, ale někde zase mají znalosti příliš malé (viz zmiňovaný příklad s písařkou), takže nestačili na základní úroveň. Takovýchto potenciálně informačně gramotných je v české populaci 39 % ve věku 18-60 let.

Klepněte pro větší obrázek

Současná absolutní hranice PG v součtu gramotných i potenciálně gramotných je 66 %

Pokud vezmeme výsledky jednotlivých šesti částí, které by měl člověk zvládat, nejlépe jsou na tom oblasti ovládání PC (55 %) a překvapivě i pojmy z IT (53 %). Nejhůře lidé rozumí tabulkovým procesorům (31 %) a velmi překvapivě také Internetu (40 %).

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka "testu" v oblasti Internet

Jak jsou na tom mladí a staří? Ve skupině 15-17 let je toto číslo velmi nadprůměrné, celkem 55 %, naproti tomu mezi našimi seniory ve věku nad 60 let je tento podíl jen 2 %. Úplných počítačových profesionálů, kteří se orientují v problematice na špičkové úrovni, je jen necelé procento. Nejnižší informační gramotnost pak vykazuje skupina nekvalifikovaných dělnických profesí.

Poměrně nepříjemné překvapení se týká učitelů základních a středních škol. Informačně gramotných je jen třetina! Největší problém jim dělá práce s tabulkovým procesorem. S tím možná i vzdáleně souvisí další čísla - jen 74 % procent uživatelů mezi 15-17 lety získalo znalosti ve škole a 73 % všech uživatelů pak získávají své schopnosti metodou pokus-omyl.

V různých televizních vědomostních soutěžích velmi vděčná a oblíbená skupina policistů, vojáků a hasičů se umístila velmi dobře - dosáhla hodnoty 52 %. Učitelé mohou jen tiše závidět. I úředníci ve státní správě jsou na tom však hůře než policisté, i když dosáhli poměrně slušného výsledku 44 %.

Poslední čísla, která si řekneme (takto bychom mohli pochopitelně pokračovat téměř do nekonečna a neustále si vybírat další a další skupiny), se týkají počítačové gramotnosti podle regionů. Podle očekávání je na prvním místě Praha s 38 %, nejhůře jsou na tom kraje Karlovarský a Vysočina shodně s 22 %.

Tento průzkum je skutečně unikátní svým rozsahem a podrobností. Jistě by bylo zajímavé i srovnání s ostatními zeměmi, ale obdobný průzkum v nějakém širším měřítku bohužel neexistuje. A jak jste na tom vy? Myslíte si, že jste počítačově gramotní?

Diskuze (130) Další článek: IDF: fotografie všech dvoujádrových procesorů

Témata článku: Hardware, Internet, Reálný stav, Základní znalost, Vědomostní soutěž, Konečná fáze, Populace, Znalost, Průzkum, Dělnická profese, Základní úroveň, Absolutní špička, Nepříjemné překvapení, Cenný zdroj, Nejnižší hranice, POP, Státní hranice, Unikát, Úroveň, Gram, Počítačová oblast, Samotný hardware, Nejnižší úroveň


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 81

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 28

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

** HP se u nového Elitebooku snaží o nadstandardní výbavu ** Notebook klade důraz na videokonference ve firemním prostředí ** Unikátní displej umí omezit čitelnost z boku

Tomáš Holčík | 57

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání