Orca Browser: Firefox střihnutý Avant Browserem

Firefox dává svůj kód volně k dispozici a otevírá tak dveře vývojářům, kteří by oblíbený komunitní prohlížeč rádi posunuli o trochu dál. A právě Orca Browser se této výhody pokusí využít.

Vzpomínáte na Avant Browser? Nadstavbu Internet Exploreru, která i přes svoje časté problémy zdárně soupeřila s velmi šikovným Maxthonem? Díky němu jste nemuseli instalovat a zvykat si na nový prohlížeč. Mohli jste dál používat oblíbený Internet Explorer, jen s trochu více funkcemi a tlačítky na liště.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Orca vs. Avant: poznáte rozdíl?

Čas pokročil, Internet Explorer v komunitě pomalu ztrácí na popularitě, a tak tvůrce Avant Browseru, Anderson Che, přichází s novým projektem. Opět jde o internetový prohlížeč, postavený tentokráte není na Internet Exploreru, ale Firefoxu verze 3. Jmenuje se Orca Browser a jeho poslední betaverzi si můžete stáhnout zde.

O základ se nestarejte

Pokud boje mezi Operou a Firefoxem sledujete, pak je vám jistě velmi dobře známo, že základním principem Firefoxu je nabídnout uživateli základní prohlížeč, z něhož si může doplňky vystavět jemu osobně nejvíce vyhovující nástroj pro práci s internetem. Orca Browser se tohoto konceptu drží jen místy, a proto už od počátku přichází s vestavěnými funkcemi (mimochodem velmi podobnými právě Avant Brosweru), které by podle autora mohl běžný uživatel nejvíce využít.

A nutno podotknout, že zatím tluče hřebíček na hlavičku. Už po prvním spuštění totiž Orca Broswer nabízí většinu nástrojů, které byste dříve nebo později stejně stahovali.

Na první pohled zaujme zpracování grafiky okna. Tedy přinejmenším ty, kteří ještě neměli tu čest přijít do osobního kontaktu s Avant Browserem. V opačném případě totiž mezi prohlížeči prakticky nenajdete rozdíl. Okno totiž v nastavení po instalaci nevyužívá základního motivu operačního systému, naopak snižuje šířku okraje na minimum tak, aby pro zobrazení stránky zůstalo co nejvíce místa. Pokud vám i v tomto nastavení přijde prostor nedostatečný, můžete si prohlížeč tlačítkem vedle adresního baru přepnout do režimu na celou obrazovku. Stejně si také můžete deaktivovat kompaktní mód a pracovat se „standardním Windows oknem“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Možnost doplnit OB o další funkce by díky kompatibilitě s rozšířeními Firefoxu dávala tomuto prohlížeči velké možnosti, jak bojovat opravdu vyrovnanou partii. Bohužel (pro OB) zdaleka ne všechny doplňky pro Firefox v novém browseru fungují. Zde je seznam těch, které si můžete už dnes do betaverze doplnit:

S občasnými problémy můžete také využívat doplňky:

Kompletní výčet funkčních a nefunkčních doplňků pro Firefox můžete po registraci sledovat zde, na diskusním fóru k aplikaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Manažer doplňků se neliší od Firefoxu

Vše co potřebujete, vždy po ruce

Další velmi šikovnou záležitostí je nástroj Online Profile Storage (On-line úložiště). Ten řeší věčný problém se zapomenutými hesly a přenášením dalších položek mezi více počítači. Po spuštění OB vyzve k registraci nového účtu (pokud jej např. z Avant Browseru již nemáte). Při každém dalším spuštění prohlížeče a následném přihlášení k uživatelskému účtu pak bude vzdáleně aktualizovat seznam RSS kanálů, záložek a uložených formulářů tak, abyste se, byť na druhém konci světa, během okamžiku ke všem položkám dostali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Synchronizace osobních dat s webovým úložištěm

Dalším šikovným doplňkem každodenní práce s internetovým obsahem je čtečka kanálů RSS vyvedená ve stylu e-mailového klienta. Na rozdíl od Firefoxu nezobrazuje OB v adresním řádku ikonu přítomnosti RSS kanálu, ten si tak budete muset vyhledat na stránce sami. Adresu feedu navíc musíte zkopírovat ručně do organizéru čtečky, automatické přihlášení se stále odkazuje na systém Live Bookmarks, tedy výchozího správce odběru RSS novinek Firefoxu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce s RSS

Pokud si ale projdete celým tímto procesem, nabídne OB poměrně přehledný, i když zatím funkčně hodně jednoduchý, systém správy nových informací na sledovaných serverech.

Prý je nejrychlejší

Sám OB o sobě tvrdí, že je jedním z nejrychlejších prohlížečů. Podobnými tvrzeními nás zásobily i reklamy na Avant Browser. Bohužel jde spíše jen o šikovný marketing, protože dokázat nebo vyvrátit pravdivost není jednoduché. Nasimulovat totiž ideální podmínky tak, abychom mohli objektivně změřit rychlost jednotlivých internetových prohlížečů, je prakticky nemožné.

Co se rychlosti práce se samotnou aplikací týče, zdá se, že OB částečně řeší jeden velký problém Firefoxu – velkou náročnost na operační paměť. Stejně jako u ostatních je ale nutno podotknout, že tento element je více než všechny ostatní závislý na počtu a druhu zobrazených stránek. Můžete se tak dostat pod 50 MB RAM, ale můžete také pracovat běžně nad dvojnásobnou hranicí.

Šikovný když začínáte

Většinu funkcí, které Orca Browser nabízí, si můžete do svého Firefoxu doplnit i sami. Přesto má prohlížeč na svém trhu možnost uspět. Zaujmout může nejen příznivce Avant Bowseru, kteří už v Internet Exploreru nevidí potenciál, ale především skupinu méně zkušených uživatelů, kteří by do tajů Firefoxu a rozšiřování jeho funkcí prostřednictvím doplňků rádi časem pronikli, ale už od počátku potřebují mít k dispozici pokročilejší funkční možnosti. Zaměření na méně zkušené uživatele navíc podporuje i čeština, která je už po instalaci nastavena jako výchozí jazyk.

Na druhou stranu bohužel i Orca Browser se zatím potýká s tím, s čím bojoval velmi dlouhou dobu Avant Browser – chyby v programu. I když nebudete dávat programu nějak zvlášť do těla, pokaždé se potkáte s chybou, která vám práci znepříjemní. Ať už půjde o nedostatek funkční nebo nesprávný překlad do češtiny. Doufejme tedy, že jde jen o porodní bolesti betaverze a do stabilního vydání se spousta věcí zlepší. Tím bych vám také rád doporučil nepoužívat současnou verzi jako výchozí prohlížeč. Jen byste si mnohdy zbytečně komplikovali život.

Klepněte pro větší obrázek

 


 

 

 

Diskuze (48) Další článek: 2× chlazení Thermaltake: Voda a vzduch ruku v ruce

Témata článku: Software, Prohlížeče, Firefox, Kompaktní mód, Mozilla Firefox, Funkční koncept, Online profil, A/B, NewLine, Browser, Orca, Hřebíček, Avant, Zkušený uživatel, Kompletní výčet, Str, Věčný problém, Každodenní práce, Maxthon


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky