Opera, Firefox, Chrome a Safari součástí Windows? Utopie? Realita!

Evropská komise nastínila, jak si představuje řešení antimonopolního řízení proti Microsoftu: Ochrání trh tak, že jej pokřiví.

Slova Jonathana Todda, mluvčího eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové nechávají racionálně smýšlejícího obyvatele EU v jediném přesvědčení: Svět se musel zbláznit. Posuďte sami: Jonathan Todd včera nastínil možné řešení antimonopolního řízení Evropské komise se společností Microsoft vedeného kvůli integraci Internet Exploreru do operačních systémů Windows: Evropská komise bude pravděpodobně požadovat, aby Microsoft spolu s operačními systémy Windows a Windows Mobile distribuoval také webové prohlížeče třetích stran.

Historie sporu o integrovaný Internet Explorer ve Windows:

Zde však podmínky nekončí. Microsoftu bude pravděpodobně uložena povinnost umožnit prohlížečům třetích stran integrovat se do systému Windows tak, aby komponenty operačního systému využívající vykreslování webových stránek (pravděpodobně nápověda, Windows Media Player apod.) mohly dle volby uživatele či OEM výrobce počítače použít místo jádra Internet Exploreru bez zjevného dopadu na výsledek také jádra jiných prohlížečů. To v praxi znamená, že Microsoft bude muset i na činnosti, kde uživatel vyžaduje vysokou spolehlivost, bezpečnost a důvěryhodnost aplikace, nasadit uzavřená řešení třetích stran, u nichž není schopen garantovat funkčnost ani dostatečnou bezpečnost.

Nelze si dost dobře představit, jak Microsoft tuto podmínku implementuje, jak ji podporuje a jak řeší případné problémy, které nezavinil. Běžný uživatel pak pravděpodobně také neocení, že součástí systému je uzavřený kód společnosti Opera či naopak otevřený kód dalších výrobců, které oba mohou být zbytečným bezpečnostním rizikem a zdrojem problémů. Uvědomuje si Evropská komise třeba fakt, že některé součásti operačního systému využívají technologie ActiveX, jíž konkureční prohlížeče nepodporují?

Tomu dala, tomu dala, tomu dala, tomu dala a na toho malého už nezbylo

Snad jen jako špatný vtip lze chápat i skutečnost, že již existuje i seznam konkurenčních prohlížečů, které by měl Microsoft svým OEM partnerům umožnit předinstalovávat. Půjde o Mozilla Firefox, Google Chrome, Apple Safari a Operu. Nad tímto seznamem nezbývá než ptát se, jak budou reagovat výrobci ostatních prohlížečů? Budou si stěžovat, že jejich produkt nebyl na seznam zařazen? Budou se ptát, jak si Evropská komise mohla pod zástěrkou podpory hospodářské soutěže dovolit vnutit Microsoftu tyto čtyři konkrétní produkty a přitom ignorovat všechny ostatní? A jak má běžný uživatel chápat fakt, že tato nařízení se týkají i Windows Mobile, kde Internet Explorer ani Windows Mobile rozhodně nemají dominantní postavení?

Nepochopitelnou argumentaci situací na trhu mobilních zařízení využila také společnost Google, která ucítila příležitost a požádala o status třetí strany v tomto sporu podobně, jako jej má již od začátku Opera a nedávno získala též Mozilla: „Společnost Google věří, že trh webových prohlížečů stále není konkurenční, což zabrzďuje inovace cílené na uživatele. Důvodem je navázání Internet Exploreru na dominantní operační systém, což mu dává neférovou výhodu nad ostatními prohlížeči. To lze porovnat s trhem mobilních zařízení, kde Microsoft nemá možnost Internet Explorer svázat s dominantním operačním systémem (nemá dominantní operační systém, pozn. autora) a tudíž má mnohem menší tržní podíl,“ prohlásil šéf vývoje Google Chrome Sundar Pichai. Jako jedna ze stran sporu bude moci Google navrhovat opatření proti Microsoftu, která podle něj ozdraví trh.

Tip: máte k tématu co říct? Jsou vám k dispozici uživatelské blogy Živě.cz 

Z objektivního hlediska je argumentace Sundara Pichaie nevhodnou analogií, neboť na mobilních zařízeních Microsoft nezneužívá dominantního postavení nikoli kvůli tomu, že Windows Mobile nemají dominantní postavení, ale kvůli tomu, že Pocket Internet Explorer je jednoduše tak špatný prohlížeč, že jej při dostupnosti konkurenčních řešení uživatelé používat jednoduše nechtějí. Pichai však v chybné argumentaci pokračuje dále a zjevně ignoruje fakt, že zmiňované funkce chystaný Internet Explorer 8 obsahuje: „To, co dnes uživatelé ocení, je jasné: Prohlížení v záložkách, rychlejší stahování, funkce private browsing a další. Jen větší konkurence požene inovace vpřed.“

Naprosto zarážející je, že Evropská komise s podobnými vyjádřeními není ochotna ani korektně čekat do doby, než Microsoft (v polovině března) odpoví na předložená obvinění. Zdá se, že bez ohledu na argumentaci Microsoftu, který monopol na trhu webových prohlížečů dávno ztratil, se Evropská komise chopila role žalobce i soudce a to nejen procesně, ale i časově. Na základě předchozích zkušeností s technickou odborností lidí okolo komisařky Kroesové lze oprávněně očekávat, že bez ohledu na to, co Microsoft udělá a jak se rozhodne spolupracovat, čeká jej zcela protisoutěžní povinnost bundlovat výrobky méně úspěšných konkurentů se svými vlastními a pravděpodobně také pokuta.

Pro zákazníka všechno. Nebo nic?

Pohledem uživatelů a zákazníků se však můžeme výkonu euroregulačního divadýlka pouze smát. V minulosti si Evropská unie na účet Microsoftu přilepšila 2,4 miliardami amerických dolarů a nařídila mu otevřít komunikační protokoly konkurenci a ještě dříve rovněž vydávat Windows bez Windows Media Playeru. Bohužel faktem je, že na běžného zákazníka, kterého tato opatření měla chránit před zneužíváním údajného monopolního postavení Microsoftu, neměla naprosto žádný dopad. Konkurenčních produktů bylo díky otevření protokolů vylepšeno jen minimum a snad ještě méně se prodalo Windows N bez Media Playeru, o něž je zájem prakticky nulový a spousta obchodníků je ani nenabízí.

Na pomýlenosti antimonopolního zákroku proti Internet Exploreru se shodují i někteří experti na problematiku volného trhu: „Tento proces není nutný a ve skutečnosti je na první pohled patrné, že je konstruován nikoli jako ochrana tržního prostředí, nýbrž jako ochrana zcela konkrétních konkurenčních firem. Internet Explorer již dávno není tím prohlížečem, kterým byl před deseti lety,“ okomentoval dění v Evropě například Samuel Miller, partner analytické firmy Sidley Austin ze San Franciska, který byl soudním expertem na straně ministerstva spravedlnosti v antimonopolním řízení, které kvůli Internet Exploreru vedly s Microsoftem USA.

Internet Explorer 8 je možná hotov

Velice zajímavé bude sledovat, jak se zmíněná opatření Evropské komise vyrovnají s příchodem nových produktů Microsoftu na trh. Je totiž možné, že Microsoft bude kvůli nim nucen minimálně na evropském trhu zpozdit vydání Windows 7, což jej v konkurenčním boji na trhu operačních systémů zásadně poškodí.

Na druhou stranu je možné, že Windows Internet Explorer 8 vyjde v podobě, v jaké jej známe z průběhu betatestování. Server Neowin totiž dnes citoval ruský magazín Vzor, který informoval, že Windows Internet Explorer 8 RTM byl dokončen 21. února tohoto roku. IE8 RTM by měl nést číslo sestavení 8.0.6001.18691 a podle Neowinu by měl být distribuován nejdříve mezi předplatitele TechNet a MSDN Subscription a betatestery v systému Microsoft Connect. Jakkoli tento postup působí, jakoby se jednalo spíše o další RC verzi než o RTM, jde o běžnou praxi. Platící partneři v TechNetu, MSDN a testeři v Connectu dostávají nové produkty jako první, ještě před jejich oficiálním uvedením na trh.

Tip: přečtěte si jiný názor na blogu Živě

Přečtěte si k tématu: Google monopolem na internetu, tvrdí Obamova vláda

Zdroj: DailyTech, NYTimes, BetaNews, All about Microsoft, Neowin

Diskuze (283) Další článek: Uzávěrka soutěžní online dílny GUG.CZ již zítra!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,