Obrázky stále zdarma: IrfanView 4.0

V posledních dnech se to novými verzemi oblíbených programů jen hemží. Velkého upgradu se dočkala i populární bosenská alternativa všech placených prohlížečů obrázků, IrfanView. Je stále malý, je stále schopný, stále podporuje pluginy. Podívejme se na tohoto drobečka blíže: IrfanView 4.0.
Obrázky stále zdarma: IrfanView 4.0

Jen málokterý software má takovou tradici jako IrfanView (čti EarfanView). Tento prohlížeč obrázků je s námi již více než jedno desetiletí, pamatuje tedy ještě počítačový pravěk, doby prvních dvaatřicetibitových Windows, doby prvních Pentií. Až v září 1996 začal podporovat progresivní kódování JPEG, o tři měsíce později pak animované GIFy. V této době šlo o placený program, který svému autorovi přivydělával na živobytí poplatkem deseti amerických dolarů či patnácti německých marek za každou registraci.

Co je nového?

Uběhla řada let, stahovali jsme desítky verzí Irfanu, který pod taktovkou svého autora Irfana Skiljana přirozeným vývojem dospěl k verzi 4.0. Použití fráze „přirozeným vývojem“ není samoúčelné. Předchozí verzí totiž byla 3.99, takže nemůžeme čekat žádné převratné změny. Jejich seznam není delší, než je tomu u Irfanu obvyklé. Co tedy v nové verzi najdeme opravdu nového?

 • Vylepšená kompatibilita s Windows Vista
 • Možnost zobrazit obrázek ve středu okna (Menu: View - Display options)
 • Možnost oskinovat panel nástrojů - skiny jsou dostupné na domovské stránce programu (sekce Toolbar skins)
 • Možnost zvolit pro přehrávání videí (dobré pro MJPG AVI) přehrávání prostřednictvím DirectShow (Properties - Video option)
 • Vylepšení v dávkovém zpracování (automatická úprava barev)
 • Na výběru v obrázku lze aplikovat vylepšení barev (Enhance colors)
 • Pokud EXIF informace obsahují GPS souřadnice, lze stisknout tlačítko, které je přímo vyhledá v Google Maps
 • EXIF dialog lze nechat trvale otevřený
 • Program má novou ikonu určenou pro Windows Vista. Ta je však bohužel malá, takže při zvětšování ikon se ve Windows Vista zvětšuje jen rámeček okolo ní.
 • Přibyla klávesová zkratka Ctrl+Shift+M, která umožní zobrazení a následně editaci komentáře JPEG souboru
 • Opraveny či aktualizovány byly některé pluginy
 • Oprava drobných chyb

Zasuneme modulek

Na oficiálních stránkách najdeme několik desítek zásuvných modulů, jejichž pomocí můžeme rozšířit funkcionalitu programu. K dispozici tak jsou pluginy, jimiž lze doplnit podporu pro obrazové formáty AWD, B3D, CRW, DXF, DWG, HPGL, CGM, SVG, PSP, WBMP, TTF, WAD, WAL, EPS, PS, PDF a desítky dalších. Jen málokterý plugin přidává nějakou skutečnou funkci navíc, přesto se takové najou a jsou užitečné. Do obrázků lze přidat efekty, přenášet soubory prostřednictvím protokolu FTP, vypalovat slideshow na datové či Video CD prostřednictvím Nero Burning-ROM, exportovat soubory slideshow ve spustitelné podobě (EXE) či jako spořič obrazovky (SCR) atd.
 
Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno IrfanView
Zásuvné moduly lze stahovat ve čtyřech různých tematicky orientovaných archívech, případně v podobě jediného šestimegabajtového balíku. Obě varianty jsou dostupné ze stránky, která je na webu IrfanView pluginům věnována, druhou pak najdeme a větší rychlost stahování získáme například na stahovacím serveru Softpedia.

Nová verze, stará kvalita

Instalace je standardní - alespoň v tom smyslu, že klade standardní otázky, na něž vybíráte standardní odpovědi. Kromě toho je instalační proces neuvěřitelně rychlý. Na moderním počítači nezaznamenáte rozdíl v rychlosti mezi těmi kroky instalace, kde se jen nastavují různé volby a tím, který provádí samotné kopírování souborů a následně ohlašuje jeho úspěšné dokončení. Jak by to také mohlo být jinak, když IrfanView zabírá po základní instalaci na pevném disku pouhé 1,4 MB místa. Pro srovnání nabídneme velikost ACDSee, které se v aktuální verzi vyšplhá na bezmála tři desítky megabajtů.
 
Klepněte pro větší obrázek
První krok instalace. Kromě vzhledu nijak nevybočuje ze zavedeného standardu.
Přechod k nové verzi (byť jde o verzi majoritní) neznamená vždy drastické zvýšení hardwarových nároků. IrfanView zůstal až úžasnou kombinací velkých schopností a nízké systémové náročnosti. Až se chce říci „za málo zdrojů hodně muziky“. Samotná aplikace zabírá po spuštění v operační paměti počítače na dnešní dobu směšných a program tohoto zaměření neuvěřitelných 328 KB.
 
Prohlížeč obrázků není programem, který příliš často měníme. Podobně jako u přehrávačů hudby či komunikačních programů jsme již zkrátka zvyklí na jejich rozhraní, klávesové zkratky a chování. Představovat IrfanView je tak trochu mlácením prázdné slámy, neboť ten, kdo jej chtěl používat, jej již zcela jistě na svém pevném disku má. Kdo však ve svých preferencích na obrázkový prohlížeč nemá dosud jasno, komu se Irfan vyhýbal, či kdo chce pouze a jen změnu, najde možná prostřednictvím následujících řádků zalíbení právě v IrfanView.
 
Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno programu, tentokrát již s otevřeným obrázkem
IrfanView je primárně prohlížečem obrázků. Podporuje mnoho desítek formátů a, jak již bylo zmíněno, další si nechá doplnit zásuvnými moduly. Načtený adresář s obrázky lze nechat zobrazovat v podobě seznamu náhledů či automaticky prohlížet ve slideshow. Kromě prostého otevření již uloženého obrázku je k dispozici i přímá možnost skenování prostřednictvím rozhraní TWAIN.
 
Možnosti úprav obrázků nejsou nikterak oslnivé, zázraky á la Photoshop však od jednomegabajtového programu čekat nemůžeme (a ani není zájmem autora je konat). Soubory lze dávkově konvertovat mezi formáty a při té příležitosti přejmenovávat. Jednoduché možnosti úprav zahrnují spojování do panoramat, otáčení (včetně bezeztrátové rotace JPEG formátu, pokud je správně definována orientace v EXIF informacích), zrcadlení, změna velikosti a barevné hloubky, barevné skladby (teploty barev), ostrosti a použití několika základních digitálních efektů. Své využití čas od času najde i funkce pro redukci červených očí.
 
Klepněte pro větší obrázek
Náhledy obrázků
V možnostech nastavení lze kromě asociací se soubory konfigurovat způsoby prohlížení i chování programu. Nastavit tu lze například výchozí rozlišení při přehrávání fotografií z Video CD, automatickou korekci jasu, velikost kroku při zoomování nebo chování obrázků či skrývání kurzoru myši při zobrazení na celou obrazovku. Zvolit lze lokalizační soubor, přičemž češtinu je třeba nejprve stáhnout z domovského webu programu. Každý uživatel jistě rád věnuje několik minut času nejen těmto ale i desítkám dalších podrobných nastavení proto, aby si tento svkvělý program vyladil přesně podle svého přání a vkusu.
 
Smysluplný závěr článku se v tuto chvíli hledá jen obtížně. Existuje totiž velmi málo pochvalných slov, která jsem v souvislosti s IrfanView 4.0 zatím nezmínil. Skončím tedy jednoduše: Sháníte-li se po prohlížeči, který stojí za to, sáhněte po Irfanu. Nenabízí sice líbivé uživatelské rozraní, funkčností ale nezaostává... a nekupte to za ty prachy.
Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (49) Další článek: Apple představil Final Cut Studio 2

Témata článku: Video, Google, Windows, Hudba, filmy, seriály, Obrázek, Skins, Standardní verze, Automatická úprava, Základní skladba, Otevřené okno, Google Toolbar, Acdsee, GPS Centrum, TWAIN, PSP, Dobré živobytí, Barevný efekt, IrfanView


Určitě si přečtěte

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

** Avast prošel telemetrická data od 163 milionů uživatelů ** Zjistil, jaký mají hardware a software ** Mašina průměrného uživatele má k ideálu daleko

Jakub Čížek | 119

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

** Kdysi nezničitelný pirátský web se potýká s problémy ** Z mnoha míst je už měsíce nedostupný ** Další krize dorazila v neděli

Jakub Čížek | 66