Nové české Google Mapy mají obrovský potenciál

Pražská pobočka Googlu včera oficiálně uvedla lokalizovanou verzi map. Co nabízí navíc oproti českým portálům?
Kapitoly článku

Česká pobočka Googlu u nás působí už sedmnáct měsíců. Za tu dobu se jejímu týmu podařilo lokalizovat stejný počet webových služeb. Včera byla v pražském Slovanském domě představena zatím poslední v pořadí – Google Mapy v češtině. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se přece nejedná o nic nového – původní mapový portál byl přeložený už poměrně dlouhou dobu, přeci jen se jedná o zcela novou aplikaci na nové webové adrese mapy.google.cz. Rozdíl je patrný z hlediska současné definice pojmu „webová mapa“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednou z atrakcí uvedení nové služby byl interaktivní koberec s projekcí Google Map

Google má zatím horší mapové podklady než Mapy.cz

Mapa už dávno není pouze statická projekce reálného světa do roviny, ale složitý komplex vzájemně propojených databází. Na tomto principu dnes funguje každý moderní mapový portál. Mapa tedy už není pouze pěkný kartografický výkres, ale i databáze bankomatů, restaurací, hotelů atd.

Ačkoliv Google díky svému vyhledávači vlastní největší znalostní databázi na světě, právě díky svému mezinárodnímu rozhledu má stále problém vnímat svět v regionálním měřítku. U vyhledávače to nepoznáte, v mapě samotné ale už ano. Jinými slovy, zatímco ryze české mapové služby se mohou soustředit na českého zákazníka, Google měl s takovým měřítkem doposud problém.

Původní české mapové služby toho tedy dnes z hlediska lokalizace návštěvníkovi nabízí mnohem více. Najdete zde aktualizované mapové podklady, letecké snímky s pokrytím celé republiky a detaily, jako třeba vyznačení zastávek MHD, které Google zatím nenabízí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mapy.cz mají jednoznačně přesnější a novější mapové podklady než Google Mapy

Chce-li tedy Google konkurovat zaběhnutým českým mapovým službám, musí nabídnout perfektní databáze a české mapy. V tom prvním případě se už začalo. V Google mapách můžete vyhledávat české firmy a nejrůznější služby. Tato data z velké části poskytla společnost Mediatel, vydavatel Zlatých stránek. Katalog hotelů, penzionů a ubytoven zase dodal TravelGuide a Grand Restaurant nabídl rozcestník nejlepších českých restaurací. Adresář je průběžně aktualizován, roste a podle příslibů Googlu budou i nadále přibývat užitečné lokální informace.

Jak ale vylepšit samotný mapový podklad? Jistě nelze očekávat, že bude Google nakupovat od svých poskytovatelů čerstvé mapy celé planety každý měsíc; ostatně toto je mantinel každého globálního mapového serveru včetně Virtual Earth od Microsoftu a Yahoo Maps. Je tu ale určité řešení, které je velmi známé všem uživatelům digitálního glóbu Google Earth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nalezené hospody a detailní informace včetně hodnocení návštěvníků; nalezené objekty se nezobrazují všechny najednou, ale vždy po desítce, proto je jich na mapě na první pohled tak málo

Každá digitální mapa ve skutečnosti představuje soubor dílčích vrstev. V Google Earth je takovou vrstvou třeba vyznačení státních hranic, místopis, 3D modely budov, nejrůznější body zájmu a spojité plošné vrstvy – v poslední době přibylo třeba zobrazení aktuální oblačnosti a rozlišení dne a noci.

Do Google Map si můžete nahrát desítky vrstev, tzv. mapletů

Google Maps API dovoluje podobné hrátky i na webovém mapovém serveru. Rozhraní je přitom podobné jako katalog iGoogle gadgetů. Používáte-li tedy startovací stránku Google, můžete si na ni přidat jednoduché miniaplikace s nejrůznějšími funkcemi. V případě Google Map si do běžné webové mapy snadno připojíte třeba zobrazení aktuálního počasí, videa z YouTube, nebo zeměpisné fotografie ze serveru Panoramio.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Praha a maplet s videosekvencemi z Youtube, ke kterým autor připojil údaj o poloze

Google Maps API je poměrně obecné, představivosti se tedy meze nekladou. Na webové mapě můžete zobrazit prakticky jakýkoliv tvar a propojit jej se svou vlastní databází. Český realitní server bezrealitky.cz tak umí v mapě zobrazit třeba nemovitosti k prodeji, 360Cities.net zase zajímavé interaktivní panoramatické snímky. A zde je obrovský prostor pro lokalizaci. Zpravodajský portál Deník zkouší na mapě České republiky geograficky znázorňovat nejrůznější události dne, stejně tak lze zobrazit nad leteckým snímkem Prahy obrázky z veřejně dostupných webkamer monitorujících dopravní situaci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Google Maps API a interaktivní mapa ceny piva v Praze; na stejném principu mohou fungovat ne1různější cenové mapy a jiné plány, které mohou autoři distribuovat nejen na své stránce, ale i ve formě mapletu přimo na veřejných Google Mapách.

Vložení vrstvy z externího KML zdroje 

Pokud mapovou vrstvu v katalogu nenajdete, pomůže vám dnes už prakticky nepsaný standard pro výměnu mapových vrstev – formát KML. Google Mapy totiž podporují import z tohoto formátu, stačí si jej tedy stáhnout ve formě souboru, případně odkázat na jeho webovou adresu. To se hodí třeba pro propojení webové galerie Picasa Web Albums.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření nové mapy importem KML zdroje z alba galerie Picasa

Vložení vrstvy vytvořením nové mapy v editoru

Třetí možností je pak vytvoření mapové vrstvy přímo na Google Mapách. Takovou vlastní mapu si můžete nechat jen pro sebe, ale můžete ji sdílet i s vybranými osobami, které mají svůj Google účet, a samozřejmě i s celým internetem. V posledním případě bude vaše vrstva dohledatelná ve veřejném katalogu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vytvoření nové mapové vrstvy, sdílení a použití jednoduchých editačních nástrojů

Témata článku: Video, Google, Web, Internet, Mapy, Konkurence, Nejrůznější událost, Jednoduchá cesta, Letecký snímek, Webkamery Praha, ČÚZK, Vyhledávání, Satelitní snímek, Nejrůznější funkce, Interaktivní mapa, Stejná kvalita, Webová mapa, Mapa, Panoramio, Wind, Letecká mapa, USA Today, Obrovský potenciál, Jednoduchý princip, Jednoduché vyhledávání


Určitě si přečtěte

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky