Nenechte se napálit: velký přehled GeForce

Lhostejno či obchodníky nebo Nvidií. Zase přibyly nové modely karet, v nichž se už jen málokdo vyzná. S grafickým znázorněním geneze GeForce a stručným popisem vám to usnadníme.

Nvidia se zahájením CeBITu oficiálně uvedla nové modely GeForce. Jelikož jde o karty, které nejsou nepodobné modelům, jež se na trhu již vyskytují, avšak mají zcela odlišné modelové značení, opět tím o něco více zašmodrchala situaci a zkomplikovala zákazníkům správný výběr.

Nových a staronových modelů už je tolik, že je prakticky nemožné stručně a srozumitelně slovy popsat celou genezi a všechny drobné odchylky a úpravy, které provázelo uvedení rozličných modelů. Nedá se spolehnout na to, že zdánlivě o dvě generace novější karta bude výkonnější, než model, který jste pořídili za slušné peníze už před rokem. Nemůžete se spolehnout ani na to, že za vyšší cenu pořídíte výkonnější kartu, na skladech obchodů se totiž povaluje řada karet, u nichž se obchodíci nemají ke zlevňování, přestože již prodávají novější, výkonnější a levnější karty.

Dali jsme proto dohromady přehledný graf, ve kterém jsme se snažili podchytit všechny významné novinky a změny, ke kterým od uvedení prvních GeForce řady 8 došlo. Kvůli velkému množství modelů a parametrů, které se měnily, a které bylo v grafu nutno zachytit, se připravte na jeho nezvykle velké rozměry.

Neklademe si za cíl duplikovat údaje uváděné na Wikipedii (které se mimochodem u některých parametrů rozchází i s Nvidií a navíc zahrnují standardní i některé výrobci upravené modely), ale spíše zpřehlednit a roztřídit všechny novější modely karet, na které v cenících narazíte.

Parametrů je hodně a jsou vyplňované ručně (navíc se v některých ohledech různé zdroje liší), pokud objevíte nějaké nesrovnalosti, nebo absenci některých modelů, ozvěte se, prosím, v diskuzi.

V grafech nenajdete modely, které vznikly čistě v režii výrobců karet (především přetaktované karty, ale rovněž levnější karty, které se obvykle kombinují s pomalejšími pamětmi). 

Některé hodnoty u neuvedených (avšak avizovaných) modelů, bez nichž nebyl graf úplný, prozatím nejsou známé, některé údaje (např. používaný výrobní proces u některých karet) nelze s jistotou potvrdit, protože výrobci ani Nvidia karty nerozlišují. 

Klepněte pro větší obrázek

Druhý graf pak přidává čtvrtý rozměr – čas, který vám usnadní zorientovat se v chronologickém pořadí uvádění jednotlivých modelů. Karty jsou přibližně rozmístěny s ohledem na jejich výkon ve srovnání s ostatními modely i s vlivem ceny (a v místech, kde se objevilo v krátkém rozpětí více modelů také tak, aby se do grafu nějak vtěsnaly, aniž by bylo třeba razantně navýšit jeho už tak velké rozměry). Rozlišení na třídy je také jen orientační a velmi hrubé, protože žádné hranice neexistují a stav se mění i s vývojem na trhu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám z grafů není jasné, proč jsou některé modely zdánlivě duplicitní a jak se liší, odpověď hledejte ve stručné charakteristice jednotlivých modelů, ve které najdete i odkazy na podrobnější recenze a články.

Karty s jádrem G80


GeForce 8800 GTX, 768 MB

Klepněte pro větší obrázek 

Jedna z prvních GeForce osazená revolučním čipem G80. Po stránce parametrů je osazena plnohodnotnými čipy, netradičních 768 MB vzniklo použitím 384bitové sběrnice. Jádro se vyrábělo 90nm výrobním procesem. Podrobnosti a testy najdete v článku GeForce 8800 GTX: konečně oficiálně. Nvidia tehdy ještě prosazovala odlišnou politiku než nyní, nějaký čas po uvedení se totiž prodávaly pouze karty s referenčními takty, přetaktované modely se objevily až o necelé dva měsíce později. Ani v dnešní době je nemusíte zahazovat, stále nabízí solidní výkon.

GeForce 8800 Ultra, 768 MB

Klepněte pro větší obrázek

Přetaktovaná verze GeForce 8800 GTX, kterou Nvidia připravovala coby odpověď na Radeony HD 2900. Původně se spekulovalo, že půjde o výběrovou malou sérii karet s výrazně vyššími takty, než má GeForce 8800 GTX, konečné takty ale nebyly dramaticky vyšší a karta se vyráběla ve velkém. Cenový rozdíl k její smůle neodpovídal nárůstu výkonu. Šlo ale o exkluzivní nabídku, která neměla rovnocenného soupeře, a za to se platí. Recenzi najdete v článku GeForce 8800 Ultra: vybroušený diamant

GeForce 8800 GTS, 640 MB

Klepněte pro větší obrázek

Levnější varianta karet osazovaná čipy G80, a vlastně důvod, proč jsme k novějším kartám přidali i tyto více než dva roky staré modely. Její značení totiž koliduje s novější GeForce 8800 GTS s jádrem G92, bez které by přehled nebyl úplný.

Oproti GeForce 8800 GTX měla především snížený počet stream procesorů, nižší takty a užší, rovněž netradiční 320b paměťovou sběrnici. Také díky ní využívaly karty 640 MB paměti,

Na sklonku jejího života se objevilo pár modelů s jádrem označovaným jako G80-101, které mělo navíc odemčeno dalších šestnáct stream procesorů, celkově jich tedy měla 112, pravděpodobnost, že na ně narazíte je ale mizivá.

GeForce 8800 GTS, 320 MB

Nejlevnější verze karet osazovaná čipy G80, která se objevila asi čtyři měsíce po GeForce 8800 GTX a 640MB GTS. Měla obdobné parametry, jako 640MB GeForce 8800 GTS, výjimkou byla kapacita pamětí. Nabídla ale výrazně nižší cenu.

Karty s jádrem G86


GeForce 8600 GTS, 8600 GT, 8500 GT

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Trojici grafických karet s jádrem G86 tu máme spíše pro pořádek, protože se objevila v mezidobí mezi G80 a G92. Jimi se už dnes nemá velký význam zabývat, proto jsme je vypustili i z velkého grafu. Jejich soudobou výkonnostní alternativou jsou GeForce 9500 GT a 9400 GT.

Témata článku: Hardware, Velký, Jednotlivé druhy, Velký monolit, Podobné parametry, Velký přehled, Velký čip, Ořezaná varianta, Cena karet, Nvidia, Přetaktovaná verze, Netradiční pár, Malý nárůst, Přeznačený model, GeForce GTX, První model, Praktický dopad, Přetaktovaný model, První karta, První uvedení, Shodná barva, Srovnatelný výkon, Nvidia Geforce, Referenční takt, Nen


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

** Podoba webů se za těch 30 let dramaticky proměnila ** Dnes jsou ale poměrně uniformní – podobné ** Ukazuje to i analýza z Indianské univerzity

Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize