Nejlepší hardware roku 2008

Loňský rok byl na novinky neobyčejně bohatý. Nových produktů bylo tolik, že se dá jen stěží vybrat desítka nejlepších novinek, které navždy změnily svět hardwaru.

Stejně jako v minulých letech jsme pro vás připravili malé ohlédnutí za významnými hardwarovými novinkami, které v loňském roce způsobily pozdvižení, významně ovlivnily dění v oblasti PC hardwaru, o kterých se hodně diskutovalo a na něž budeme vzpomínat ještě za pár měsíců či let.

Nebudeme se věnovat všem novinkám z obrovského a rozmanitého světa informačních technologií, ale podíváme se na produkty a technologie pro obyčejné smrtelníky, které si v loňském roce mohly najít cestu i na váš stůl.

I když se loni objevila řada novinek a nových generací produktů, nedočkali jsme se jednoznačných trháků, které by výrazně utekly konkurenci podobně, jako se to v roce 2006 povedlo procesorům Core 2 či grafickým kartám GeForce 8800 GTX.

Rok netbooků a luxusních notebooků

Kdyby měl loňský rok dostat nějakou nálepku podle atraktivity článků zveřejněných na Živě, nesla by bezpochyby nápis „Rok netbooků“. Zájem o články o MSI Wind, Acer Aspire One či o nové generaci Eee PC předčil i trhák v podobě Radeonů HD 4870 a 4850 a katapultoval je s těsným rozdílem a výrazným odstupem na první příčky žebříčku nejčtenějších článků o hardwaru. Celkově pak netbooky vyhrávají na celé čáře a pokud bychom to měli brát jen podle popularity článků na živě, přední příčky by obsadilo několik modelů netbooků kombinovaných s notebooky a na konci by se krčilo pár grafických karet a procesorů. Vypíchneme tedy jen ty nejúspěšnější.

1. MSI Wind

Přestože Asus úspěšně navázal na první generaci velmi populárních Eee PC, spousta lidí se ohlížela po netbooku, jehož užívání by znamenalo méně kompromisů. Stal se jím mrňavý MSI Wind, první vážný konkurent Eee od Asusu, který je na první příčce také trochu symbolicky i za všechny ostatní netbooky.

windcolors5.jpg windlifestyle4.jpg

2. Black and White: Lenovo x300 versus Macbook Air

Mezi většími příbuznými vedou dva soupeři z odlišných světů - MacBook Air a notebook, který Lenovo představilo coby přímého konkurenta k MacBook Air pro platformu PC. Vsadím se, že většina z vás by dala přednost temné straně síly a vůbec by vám nevadilo, že je o něco tlustší, než bílý zázrak z obálky.

2293871187_6674ab6e86_o_1.jpg macbook_air.jpg

3. Intel Atom

Platforma, která nabídla uspokojivý výkon, v netboocích slušnou spotřebu, ve srovnání s klasickými procesory velmi nízké výrobní náklady, a s níž Intel protlačil na veřejnost hned dva nové pojmy – nettop a netbook. Možná z obavy, že by mohl tímto produktem kanibalizovat na dalším levném řešení – Celeronech a dvoujádrových Pentiích s architekturou Intel Core, až příliš drasticky omezil možnosti čipové sady.

A tak se už záhy po uvedení přišlo na to, že papírově úsporný procesor Atom v desktopech doplácí na čipovou sadu vyráběnou zastaralou 130nm technologií s vysokou spotřebou. Co dohnal na spotřebě Atom, to sežrala čipová sada a ostatní komponenty, a tak se ve výsledku spotřeba sestavy s Atomem významně nelišila od úsporného desktopu z běžných komponent. Přehnaná opatrnost dala vzniknout několika článkům, ze kterých bylo zřejmé, že levný procesor a vhodně zvolená deska nabídne vyšší výkon a mnohem lepší výbavu při obdobné spotřebě i ceně. Ke konci roku pak svět šokovala Nvidia prototypy malých „atomových“ krabiček, které díky použité čipové sadě nForce konečně dohánějí to, co Intel u vlastního čipsetu s integrovanou kartou zameškal.

Uživatelé notebooků zmlsaní výkonem dvoujádrových procesorů a prostorností mobilních pevných disků se možná jen neradi uskromňují, a menší rozměry netbooků se mimo jiné projevují i na velikosti a kapacitě baterií, takže ani výdrž nakonec nevypadá tak růžově, jako zpočátku. Nové levné platformě to ale na atraktivitě příliš neubralo.

b.jpg

Kde to nejvíc vřelo…

O největší rozruch se letos postaralo hned několikero grafických karet. Podobně, jako Nvidia předloni šokovala výkonem GeForce 8800 GTX a o rok později cenou GeForce 8800 GT s výkonem jen o málo nižším, vypekla konkurenci společnost AMD s novou generací Radeonů HD 4850 a 4870 ze střední či vyšší střední třídy.

4. Radeon HD 4850 a 4870

Když se současně objeví dva zajímavé konkurenční produkty, stává se, že ten atraktivnější na sebe strhne veškerou pozornost a ten méně zajímavý na to doplatí. Výrobci tomu předcházejí třeba tím, že termín vydání stanoví či upraví tak, aby vlastní výrobek prezentovali v době, kdy opadne vlna hysterického zájmu o konkurenční produkt. Podobně to vypadalo i před vypuštěním nových Radeonů řady HD 4800, jejichž uvedení mělo následovat s více než týdenním odstupem po nové generaci karet Nvidie.

ATrHD4870-DS_blk_md_1.jpg DSC07769.jpg

Po zajímavých, avšak méně výkonných Radeonech řady HD 3800, které výkonem nedohnaly ani rok staré GeForce 8800 GTX, jen málokdo čekal od další generace karet zázraky. AMD vypeklo snad se všemi – rychlejší model dokázal výkonem konkurovat slabší variantě nové chlouby Nvidie – GeForce GTX 260 – za výrazně nižší cenu a slabší HD 4850 výkonem předčila GeForce 9800 GTX při ceně pohybující se o patnáct stovek níže. Nevzpomínáme si, že by kdy v novodobé historii některý výrobce hardwaru o tolik zlevnil čerstvou novinku tak rychle, jako to udělala Nvidia. A už vůbec nepamatujeme, že by některý výrobce zpětně vracel peníze podobně jako BFG jen proto, že se po čase ukázalo, že produkt, který si zákazníci pořídili, se kvůli později uvedené konkurenci jeví nevýhodným. Ještě dlouho trvalo, než se novým GeForce podařilo napravit pošramocenou pověst „předražených karet, které by si pro jejich nevýhodnost pořídil jen blázen“.

5. GeForce GTX 260 a 280

Start nové generace nejvýkonnějších grafických karet Nvidie se příliš nevydařil. Přestože její cena v době vydání odpovídala aktuální situaci na trhu, kvůli levným Radeonům se z ní stalo zbytečně luxusní zboží, jehož nákup se nevyplatí. Pomineme-li ránu, kterou dostala GeForce GTX 280 uvedením nových Radeonů, byla tu ještě jedna drobnost, která kazila výsledný dojem – dvouprocesorová GeForce 9800 GX2, kterou Nvidia uvedla coby odpověď na Radeon HD 3870 X2 a která nabídla výkon dvou GeForce 8800 GT propojených do SLI. Uvedení nových GeForce GTX 280 provázely rozpaky nad tím, že s napětím očekávaný „revoluční“ čip GT200 nerozcupoval výkonem GeForce 9800 GX2. Málokdo se nepozastavil nad tím, že má čerstvá novinka podobný výkon, jako karta, která se již čtvrt roku prodává. Jen málo lidí už ale vidělo i to, že se podařilo dosáhnout téměř dvojnásobného výkonu dvou výkonných čipů G92 na jediném jádře.

GeForce_GTX_260_3qtr.jpg geforce gtx 260 DSC08252.jpg

Pozoruhodná byla i reakce Nvidie na ceny Radeonů HD 4800 – kdo by čekal, že se zrovna Nvidia, která umí dobře prodávat i nepříliš výhodné karty a má nejvýkonnější řešení na trhu, které na špici nemá srovnatelného konkurenta, bude tak snažit, aby se na karty AMD dotáhla i poměrem výkon/cena.

6. Core i7

Uvedení nové generace procesorů jsme se dočkali na podzim loňského roku. Core i7 se měl stát pokračovatelem legendárních Core 2 Duo a Core 2 Quad. Jenže na rozdíl od premiéry Core 2 Duo bylo přijetí vlažnější – mohou za to především vysoké ceny, které dělají z čerstvé novinky produkt nezajímavý pro běžné smrtelníky. Tentokrát to ale není pouze problém procesorů, týká se to i dalších součástí celé platformy, jako jsou drahé základní desky s odlišnou paticí a luxusní čipovou sadou X58 či nové a výrazně dražší paměti DDR3.

7. GeForce 9600 GT

Za to, že nás ATI ohromilo cenou nových Radeonů HD 4850 a 4870, vděčíme nejspíš i této kartě. Novinka, od níž díky slabým papírovým parametrům – zejména kvůli pouhým 64 stream procesorům – nikdo nečekal zázraky, šokovala nejen výkonem, ale i cenou. Na rozdíl od jejího předchůdce – GeForce 8600 GTS to ale platilo v dobrém slova smyslu. Jen tři měsíce po uvedení levných GeForce 8800 GT, kterým musela ATI s Radeony HD 3800 čelit nezvykle nízkou cenou, se objevila karta, kvůli které se už tak levné karty ATI musely s cenou poroučet o další kus níž. Nvidia tak AMD dotlačila do zvláštní situace – nejvýkonnější jednočipová karta ATI, kterou mělo význam pořídit, stála méně než čtyři a půl tisíce. 

ZotacGF9600GT_DSC05655.jpg

8. Intel SSD

Loni jsme byli svědkem drastického pádu cen flash pamětí. Do jejich výroby se vrhnul snad každý, kdo něco znamená ať už v oblasti výroby čipů, nebo úložných zařízení, včetně Intelu s jejich X18-M, X25-M a X25-5. Jde o jedny z prvních SSD, které mohou klasickým diskům konkurovat nejen rychlejší přístupovou dobou, ale i výkony při sekvenčním čtení a zápisu. Teď už jen něco udělat s cenou a zrodí se rychlý tichý společník coby doplněk pro mastodonty v podobě klasických pevných disků. Ti letos nejspíš přejdou na plotny s kapacitou 500 GB a pravděpodobně i vyšší.

9. AMD 780G

Málokdy bývalo zvykem, že by se tolik mluvilo o čipové sadě s integrovanou grafickou kartou. Z AMD 780G se stalo první kloudné řešení, s pomocí kterého není problém poskládat levné, úsporné a funkční HTPC a přitom si na něm zahrajete i starší hry. Pro hodně lidí se AMD 780G stalo jasným důkazem, že toho integrované grafiky zvládají stále víc a nehodí se už jen na psaní dokumentů, počítání v tabulkových procesorech, nebo na nich snad nejčastěji provozovanou činnost – hraní solitéru.

DSC05694.jpg

10. AMD Phenom X4 B3 a Phenom X3

V březnu se konečně objevila nová revize čtyřjádrových procesorů Phenom X4, která odstranila tzv. TLB Bug. AMD se s novými procesory mohlo konečně naplno obout do procesorů Intelu. U nativního čtyřjádra došlo k něčemu nezvyklému – výrobce rozšířil řady dvoujádrových a čtyřjádrových procesorů o hybrida, který je výkonem někde uprostřed cesty a díky přítomnosti tří jader může při usilovném využívání multitaskingu a dobře optimalizovaných aplikací nabídnout vyšší výkon, než dvoujádrové procesory Intelu, aniž by byl výrazně dražší.

Mimo pořadí

Žebříček s výběrem z těch nejzajímavějších loňských produktů je na světě, a ani to nebylo tak těžké. Přesto je letos snad ještě více věcí, na které se nedostalo. Za všechny jmenujme třeba levná 45nm čtyřjádra Intelu, která se objevila počátkem roku a rázem se stala populární podobně, jako ještě levnější dvoujádrové Core 2 Duo řady E8000 či E7000. Neméně zajímavé jsou pro výborný poměr výkon/cena a solidní potenciál k přetaktování i slabší Pentia Dual Core E5200.

Na platformě AMD se objevil předvoj nových Phenomů II v podobě prvních 45nm procesorů prodávaných pod značkou Opteron. Očekává se od nich, že definitivně napraví pošramocenou pověst poslední generace procesorů od AMD.

Nedostalo se ani na kontroverzní Radeony HD 3870 X2, které jsou prvním produktem nové strategie ATI, ani jejich pokračovatele v podobě Radeonů HD 4870 X2, které Nvidii a její GeForce GTX 280 ukradly poprvé po dlouhé době titul „Nejvýkonnější grafická karta“.

Nezmínili jsme ani další velkou událost ve světě notebooků – totiž uvedení platformy Centrino 2, ani její protiváhu v podobě AMD Puma.

Nedostalo se dokonce ani na velmi slibnou technologii, která je velmi úzce spojena s platformou AMD Puma a v budoucnosti by mohla být povoleným dopingem pro notebooky poháněné slabšími mobilními kartami, nebo coby další standard, který se neuchytil, zmizet v propadlišti dějin. Ano, mluvíme o ATI XGP. Na to, abychom ji soudili, je ale příliš brzo – existuje jediný produkt, který ji využívá, a díky půlroční exkluzivitě, kterou získala společnost Fujitsu Siemens Computers tak můžeme zatím jen těžko chtít, aby se potřebný konektor rychle šířil na všechny notebooky s útrobami od AMD.

Vynechali jsme i jednu velmi slibně vypadající technologii, o které se přestává mluvit dříve, než jsme si jí vůbec mohli užít – HybridPower coby součást HybridSLI – technologie, za níž stojí Nvidia a která měla majitelům výkonných karet pomoci snížit účty za elektřinu. Vyšší spotřeba grafických karet asi majitele GTX 280 zase tolik nepálí, přesto jde o v principu jednoduchý způsob, kterak snížit spotřebu PC bez zátěže o desítky wattů.

Nedostalo se na čipové sady Intelu a stálici v podobě čipsetu střední třídy – Intel P45. Obvykle nás v tomto segmentu Intel nepřekvapí žádnou „jobovkou“ a nové čipsety dělají přesně to, co se od nich očekává. Zkrátka, není jim co vytýkat, a jen těžko vymyslíte, co by měly umět víc.

Nedostalo se na extrémní platformu Intel Skulltrail, která je co do procesorového výkonu tím nejlepším, co Intel donedávna mohl nabídnout milovníkům extrémů, a která jako první umožnila osadit jak GeForce do SLI, tak Radeony v CrossFire.

Nedostalo se na řadu dalších, pro někoho bezesporu důležitějších produktů. I když se z toho velkého množství jen těžko vybírá, které novinky byly nejzajímavější, při čtení tohoto přehledu vás určitě napadlo něco, co zde nezaznělo a možná i něco, co mělo dostat přednost. V takovém případě se k nám přidejte v diskuzi pod článkem.

Diskuze (27) Další článek: Vyšla nová verze operačního systému FreeBSD

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,