Nechte iTunes plavat, najděte si něco lepšího

iPod se nerovná automaticky i iTunes. Existuje spousta alternativ, jak efektivně pracovat s MP3 přehrávačem bez softwaru, který vlastně nechcete.

I když má mnohé (applovské) vady, patří iPod v současnosti k nejoblíbenějším MP3 přehrávačům na světě. Pokud jste o iPodu již v minulosti minimálně uvažovali, pak jste se také potýkali s problémem nutnosti instalace iTunes. Bez nich to totiž jaksi nejde, resp. nešlo. Dnes už si ale vybírat můžete.

Díky své rozšířenosti je správa hudby v iPodu nebo iPhonu dnes totiž jednou ze základních charakteristik, které musí hudební přehrávač uživateli nabídnout, aby měl šanci na úspěch. Samozřejmě, že se konkurenční produkty nikdy nevyrovnají iTunes. Nemůžete jejich prostřednictvím aktualizovat firmware (což uživatele starších generací zas až tak netrápí, protože se jich stejně mnoho neobjevuje), nemáte možnost využít některých funkcí spojených s videem, nemůžete také tak pohodlně pracovat s kvalitním hudebním obchodem, jímž iTunes Store bezesporu je.

Pokud vám jde ale především o práci s hudebními soubory, jejich správu a synchronizaci, pak iTunes rozhodně není jedinou a nejlepší volbou. Pojďte se s námi podívat na alternativy iTunes, které si můžete stáhnout a používat zdarma.

Upozornění: Společnost Apple vyžaduje, aby byla ke správě hudebních přehrávačů iPod využívána výhradně aplikace Apple iTunes. V případě využití jiných aplikací se vystavujete riziku, že hudební přehrávač poškodíte.

Floola

Při prvním pohledu na tuto aplikaci, kterou není nutné ani instalovat, asi jen pokrčíte obočím. Ve skutečnosti toho umí ale mnohem více, než se zdá. Není to jen jednoduchý správce hudby, v hlavním menu najdete také manažera obrázků, podcastů a videí, která dokáže dokonce konvertovat z webu.

Kromě naprosto základní funkce – přidávání a odebírání hudby z hudebního přehrávače umí Floola také skladby kopírovat v opačném směru. Můžete si tak hudbu v iPodu nahrát do počítače, což je např. v případě iTunes z licenčních důvodů problematické. Přímo v aplikaci najdete také podporu pro Last.fm a přímý import seznamu skladeb přehrávaných na iPodu do internetové databáze této populární služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Floola

Kromě zmiňovaných zvládá Floola také automatickou synchronizaci více složek nebo možnost přímé konverze hudebních souborů. V nejnovější verzi můžete svůj iPod (bohužel zatím nikoliv Touch ani iPhone) dokonce synchronizovat s online kalendářem Google Calendar.

Škoda jen, že se aplikaci nedostalo odpovídajícího zpracování uživatelského prostředí. Přeci jen v trochu přehledněji vypadajícím kabátku by šikovné funkce vynikly lépe a z Floola by se mohl stát největším konkurentem Apple iTunes.

stáhnout program Floola 6.1 Licence: freeware, 9,0 MB
Autor: Tomas Camin
Web programu: www.floola.com


Tip: Pokud se vám Floola líbí, ale raději byste ještě něco jednoduššího, vyzkoušejte aplikaci YamiPod, která nabízí opravdu jen základní možnosti správy hudebních souborů ve vašem iPodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
YamiPod

MediaMonkey

MediaMonkey, jeden z možných nástupců dnes již pomalu upadajícího Winampu, bude ideální alternativou především pro pokročilé uživatele, kteří chtějí ze svého přehrávače vytáhnout maximum a nezaleknou se často trochu složitějšího ovládání.

Pokud si hudbu stahujete jinde než v oficiálních hudebních obchodech, pravděpodobně jste u skladeb zvyklí na chybějící informace o albu nebo chybějící obrázek alba. MediaMonkey tento problém jednoduše vyřeší. Díky pokročilým nástrojům pro práci s tagy si můžete informace stáhnout rychle a jednoduše z internetu a vložit přímo do souboru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MediaMonkey

iTunes nemusíte instalovat, ani pokud jste zvyklí stahovat do iPodu podcasty. MediaMonkey si totiž poradí i s nimi. Nedokáže se sice přihlásit k odběru těch, které už v iPodu máte, na výběr dává ale poměrně rozsáhlý seznam kanálů, který si navíc podle vlastních preferencí můžete upravit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MediaMonkey

Přesto má MediaMonkey několik vad. Kromě toho, že je možná až příliš složitý pro uživatele, kteří nepožadují zase až tolik, neumožňuje také automatickou aktualizaci podle nových souborů ve složkách. Resp. umožňuje, ale musíte si připlatit 20 USD za registraci vyšší verze Gold, kde je právě monitorování složek jednou ze zpoplatněných funkcí.

stáhnout program MediaMonkey 3.0.6.1190 final Licence: freeware, 6,9 MB
Autor: Ventis Media, Inc.
Web programu: www.mediamonkey.com


Songbird

Tento hudební přehrávač s duší Mozilly je ve srovnání s MediaMonkey zase trochu jiná káva. Zpočátku nenabízí mnoho funkcí, po instalaci dokonce ani nespolupracuje s iPody. Prostřednictvím webového rozhraní si do něj ale můžete doinstalovat libovolné doplňky, mezi nimiž podpora iPodů je.

Právě integrovaný internetový prohlížeč a možnosti rozšíření aplikace o další funkce jsou největší výhodou. Doplnit si tak můžete třeba internetová rádia, analogicky ke Geniusu v iTunes si necháte doporučit hudbu, která je podobná tomu, co rádi posloucháte. Možností, jak aplikaci posunout o něco dále, je opravdu mnoho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Songbird

Navíc si přímo z rozhraní aplikace můžete zdarma nové písničky stahovat. K dispozici je totiž přímé propojení na službu SkreemR, která (i komerční) skladby toulající se po internetu vyhledává. Pokud se o hudbu zajímáte trochu více, možná přijde vhod také integrace MP3 blog agregátoru, internetové služby Hype Machine.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Songbird

Songbird je uživatelsky poměrně přehledná a jednoduchá aplikace. Funguje na principu velmi podobném iTunes, pokud jste s tímto programem byli někdy zvyklí pracovat, pak nebudete mít se Songbird problémy. Bohužel však nepodporuje práci s podcasty, natož s videem nebo dalšími složitějšími formáty. Zatím také chybí podpora novějších iPodů Touch nebo 4. generace přehrávačů Nano.

Co se možností práce se samotným iPodem týče, nenabízí Songbird nic převratného. Pokud si ale bez pokročilých funkcí vystačíte, určitě Songbird vyzkoušejte. Ať už na Windows nebo na Mac OS.

stáhnout program Songbird 1.9.3.1959 Licence: freeware, 14 MB
Autor: Mozilla
Web programu: www.getsongbird.com


Winamp

Pracovat s iPody umí dokonce už i Winamp. Zatímco dříve jste si museli doinstalovat doplněk, který tuto funkci přehrávači dodával, dnes si vystačíte se základní instalací, nic více třeba není. iPod se zobrazí jako další položka v knihovně médií.

I když už spousta uživatelů Winamp odepsala, z alternativ pro správu iPodů je asi druhou nejlepší možnou variantou (první v případě, že chcete svého správce iPodu využívat i jako plnohodnotného hudebního přehrávače). Zdarma totiž nabízí automatické sledování změn ve složkách s hudbou a podporuje také flashová videa. U skladeb stažených z internetu si můžete nechat automaticky aktualizovat tagy, abyste měli ve své hudební knihovně pořádek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Winamp

Winamp také, stejně jako Floola, umožňuje kopírování hudebních souborů z iPodu do počítače. Stačí tak poklepat na hudební soubor a Winamp otevře složku s uloženými MP3 soubory, která je běžně uživateli z Průzkumníku nepřístupná. Soubory jsou zde sice nesmyslně přejmenovány, podle ID3 tagů je lze ale jednoduše identifikovat.

Winamp umí pracovat s podcasty a doporučovat skladby, které by se vám mohly líbit v závislosti na tom, co zrovna posloucháte. Více informací o aktuálním interpretovi si navíc jedním kliknutím vyhledáte prostřednictvím integrovaného internetového prohlížeče.

Stejně jako MediaMonkey by se Winampu mohli zaleknout především uživatelé, kteří raději jednoduché ovládání a to i za cenu nižšího množství dostupných funkcí. Pokud si ale na ovládání i trochu odstrašující grafické zpracování zvyknete, na iTunes už ani nepomyslíte.

stáhnout program Winamp 5.62.3173 Licence: freeware, 16 MB
Autor: Nullsoft Inc.
Web programu: www.winamp.com


Tip: Pokud jste si nezvykli na jiný přehrávač a využíváte služeb integrovaného Windows Media Playeru, nainstalujte si doplněk iMPware, který vám správu iPodu v oblíbeném přehrávači zpřístupní.

Výčet výše rozhodně není konečný, jde však o výběr toho nejlepšího, čím můžete iTunes ve svém počítači nahradit. Na internetu je k dispozici spousta dalších produktů, ať už zdarma nebo placených; pro Windows nebo jiné operační systémy. Seznam těch neplacených najdete v následující tabulce:

AplikaceOSLicence
AmarokLinuxGPL
BansheeLinux, Mac OSMIT
EphPod Windowsproprietární
FloolaLinux, Mac OS, Windowsproprietární
gnupodLinux, Mac OSGNU
gtkpodLinuxGNU
iMPwareWindowsproprietární
MediamonkeyWindowsproprietární
RhythmboxLinux, UnixovéGPL
SongbirdLinux, Mac OS, WindowsGPL
WinampWindowsproprietární
YamipodLinux, Mac OS, Windowsproprietární

Konkurovat iTunes není jednoduché. Některé aplikace nabízející množství funkcí, o nichž si můžete nechat v iTunes jen zdát. Na druhou stranu má ale iTunes jednu obrovskou přednost – přímé propojení na internetový portál iTunes Store, jeden z nejpopulárnějších a nejnabitějších hudebních internetových obchodů na světě. A s tím se těžko bojuje.

Diskuze (169) Další článek: RIAA končí s žalobami, za sdílení hudby bude odpojovat od internetu

Témata článku: Software, Apple, Hudba, filmy, seriály, iTunes, GigaMania, Download, NEC, Internetová data, Banshee, Licenční důvod, IT, Google Calendar, Apple iPod Touch, Pokročilá práce, Pokročilá možnost, Pokročilá funkce, Automatické sledování, Winamp, Základní skladba, ITU, Amarok, iPod Touch, Integrovaný obchod, iPod Nano, Iphone X na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky