Nechte iTunes plavat, najděte si něco lepšího

iPod se nerovná automaticky i iTunes. Existuje spousta alternativ, jak efektivně pracovat s MP3 přehrávačem bez softwaru, který vlastně nechcete.

I když má mnohé (applovské) vady, patří iPod v současnosti k nejoblíbenějším MP3 přehrávačům na světě. Pokud jste o iPodu již v minulosti minimálně uvažovali, pak jste se také potýkali s problémem nutnosti instalace iTunes. Bez nich to totiž jaksi nejde, resp. nešlo. Dnes už si ale vybírat můžete.

Díky své rozšířenosti je správa hudby v iPodu nebo iPhonu dnes totiž jednou ze základních charakteristik, které musí hudební přehrávač uživateli nabídnout, aby měl šanci na úspěch. Samozřejmě, že se konkurenční produkty nikdy nevyrovnají iTunes. Nemůžete jejich prostřednictvím aktualizovat firmware (což uživatele starších generací zas až tak netrápí, protože se jich stejně mnoho neobjevuje), nemáte možnost využít některých funkcí spojených s videem, nemůžete také tak pohodlně pracovat s kvalitním hudebním obchodem, jímž iTunes Store bezesporu je.

Pokud vám jde ale především o práci s hudebními soubory, jejich správu a synchronizaci, pak iTunes rozhodně není jedinou a nejlepší volbou. Pojďte se s námi podívat na alternativy iTunes, které si můžete stáhnout a používat zdarma.

Upozornění: Společnost Apple vyžaduje, aby byla ke správě hudebních přehrávačů iPod využívána výhradně aplikace Apple iTunes. V případě využití jiných aplikací se vystavujete riziku, že hudební přehrávač poškodíte.

Floola

Při prvním pohledu na tuto aplikaci, kterou není nutné ani instalovat, asi jen pokrčíte obočím. Ve skutečnosti toho umí ale mnohem více, než se zdá. Není to jen jednoduchý správce hudby, v hlavním menu najdete také manažera obrázků, podcastů a videí, která dokáže dokonce konvertovat z webu.

Kromě naprosto základní funkce – přidávání a odebírání hudby z hudebního přehrávače umí Floola také skladby kopírovat v opačném směru. Můžete si tak hudbu v iPodu nahrát do počítače, což je např. v případě iTunes z licenčních důvodů problematické. Přímo v aplikaci najdete také podporu pro Last.fm a přímý import seznamu skladeb přehrávaných na iPodu do internetové databáze této populární služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Floola

Kromě zmiňovaných zvládá Floola také automatickou synchronizaci více složek nebo možnost přímé konverze hudebních souborů. V nejnovější verzi můžete svůj iPod (bohužel zatím nikoliv Touch ani iPhone) dokonce synchronizovat s online kalendářem Google Calendar.

Škoda jen, že se aplikaci nedostalo odpovídajícího zpracování uživatelského prostředí. Přeci jen v trochu přehledněji vypadajícím kabátku by šikovné funkce vynikly lépe a z Floola by se mohl stát největším konkurentem Apple iTunes.

stáhnout program Floola 6.1 Licence: freeware, 9,0 MB
Autor: Tomas Camin
Web programu: www.floola.com


Tip: Pokud se vám Floola líbí, ale raději byste ještě něco jednoduššího, vyzkoušejte aplikaci YamiPod, která nabízí opravdu jen základní možnosti správy hudebních souborů ve vašem iPodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
YamiPod

MediaMonkey

MediaMonkey, jeden z možných nástupců dnes již pomalu upadajícího Winampu, bude ideální alternativou především pro pokročilé uživatele, kteří chtějí ze svého přehrávače vytáhnout maximum a nezaleknou se často trochu složitějšího ovládání.

Pokud si hudbu stahujete jinde než v oficiálních hudebních obchodech, pravděpodobně jste u skladeb zvyklí na chybějící informace o albu nebo chybějící obrázek alba. MediaMonkey tento problém jednoduše vyřeší. Díky pokročilým nástrojům pro práci s tagy si můžete informace stáhnout rychle a jednoduše z internetu a vložit přímo do souboru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MediaMonkey

iTunes nemusíte instalovat, ani pokud jste zvyklí stahovat do iPodu podcasty. MediaMonkey si totiž poradí i s nimi. Nedokáže se sice přihlásit k odběru těch, které už v iPodu máte, na výběr dává ale poměrně rozsáhlý seznam kanálů, který si navíc podle vlastních preferencí můžete upravit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MediaMonkey

Přesto má MediaMonkey několik vad. Kromě toho, že je možná až příliš složitý pro uživatele, kteří nepožadují zase až tolik, neumožňuje také automatickou aktualizaci podle nových souborů ve složkách. Resp. umožňuje, ale musíte si připlatit 20 USD za registraci vyšší verze Gold, kde je právě monitorování složek jednou ze zpoplatněných funkcí.

stáhnout program MediaMonkey 3.0.6.1190 final Licence: freeware, 6,9 MB
Autor: Ventis Media, Inc.
Web programu: www.mediamonkey.com


Songbird

Tento hudební přehrávač s duší Mozilly je ve srovnání s MediaMonkey zase trochu jiná káva. Zpočátku nenabízí mnoho funkcí, po instalaci dokonce ani nespolupracuje s iPody. Prostřednictvím webového rozhraní si do něj ale můžete doinstalovat libovolné doplňky, mezi nimiž podpora iPodů je.

Právě integrovaný internetový prohlížeč a možnosti rozšíření aplikace o další funkce jsou největší výhodou. Doplnit si tak můžete třeba internetová rádia, analogicky ke Geniusu v iTunes si necháte doporučit hudbu, která je podobná tomu, co rádi posloucháte. Možností, jak aplikaci posunout o něco dále, je opravdu mnoho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Songbird

Navíc si přímo z rozhraní aplikace můžete zdarma nové písničky stahovat. K dispozici je totiž přímé propojení na službu SkreemR, která (i komerční) skladby toulající se po internetu vyhledává. Pokud se o hudbu zajímáte trochu více, možná přijde vhod také integrace MP3 blog agregátoru, internetové služby Hype Machine.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Songbird

Songbird je uživatelsky poměrně přehledná a jednoduchá aplikace. Funguje na principu velmi podobném iTunes, pokud jste s tímto programem byli někdy zvyklí pracovat, pak nebudete mít se Songbird problémy. Bohužel však nepodporuje práci s podcasty, natož s videem nebo dalšími složitějšími formáty. Zatím také chybí podpora novějších iPodů Touch nebo 4. generace přehrávačů Nano.

Co se možností práce se samotným iPodem týče, nenabízí Songbird nic převratného. Pokud si ale bez pokročilých funkcí vystačíte, určitě Songbird vyzkoušejte. Ať už na Windows nebo na Mac OS.

stáhnout program Songbird 1.9.3.1959 Licence: freeware, 14 MB
Autor: Mozilla
Web programu: www.getsongbird.com


Winamp

Pracovat s iPody umí dokonce už i Winamp. Zatímco dříve jste si museli doinstalovat doplněk, který tuto funkci přehrávači dodával, dnes si vystačíte se základní instalací, nic více třeba není. iPod se zobrazí jako další položka v knihovně médií.

I když už spousta uživatelů Winamp odepsala, z alternativ pro správu iPodů je asi druhou nejlepší možnou variantou (první v případě, že chcete svého správce iPodu využívat i jako plnohodnotného hudebního přehrávače). Zdarma totiž nabízí automatické sledování změn ve složkách s hudbou a podporuje také flashová videa. U skladeb stažených z internetu si můžete nechat automaticky aktualizovat tagy, abyste měli ve své hudební knihovně pořádek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Winamp

Winamp také, stejně jako Floola, umožňuje kopírování hudebních souborů z iPodu do počítače. Stačí tak poklepat na hudební soubor a Winamp otevře složku s uloženými MP3 soubory, která je běžně uživateli z Průzkumníku nepřístupná. Soubory jsou zde sice nesmyslně přejmenovány, podle ID3 tagů je lze ale jednoduše identifikovat.

Winamp umí pracovat s podcasty a doporučovat skladby, které by se vám mohly líbit v závislosti na tom, co zrovna posloucháte. Více informací o aktuálním interpretovi si navíc jedním kliknutím vyhledáte prostřednictvím integrovaného internetového prohlížeče.

Stejně jako MediaMonkey by se Winampu mohli zaleknout především uživatelé, kteří raději jednoduché ovládání a to i za cenu nižšího množství dostupných funkcí. Pokud si ale na ovládání i trochu odstrašující grafické zpracování zvyknete, na iTunes už ani nepomyslíte.

stáhnout program Winamp 5.62.3173 Licence: freeware, 16 MB
Autor: Nullsoft Inc.
Web programu: www.winamp.com


Tip: Pokud jste si nezvykli na jiný přehrávač a využíváte služeb integrovaného Windows Media Playeru, nainstalujte si doplněk iMPware, který vám správu iPodu v oblíbeném přehrávači zpřístupní.

Výčet výše rozhodně není konečný, jde však o výběr toho nejlepšího, čím můžete iTunes ve svém počítači nahradit. Na internetu je k dispozici spousta dalších produktů, ať už zdarma nebo placených; pro Windows nebo jiné operační systémy. Seznam těch neplacených najdete v následující tabulce:

AplikaceOSLicence
AmarokLinuxGPL
BansheeLinux, Mac OSMIT
EphPod Windowsproprietární
FloolaLinux, Mac OS, Windowsproprietární
gnupodLinux, Mac OSGNU
gtkpodLinuxGNU
iMPwareWindowsproprietární
MediamonkeyWindowsproprietární
RhythmboxLinux, UnixovéGPL
SongbirdLinux, Mac OS, WindowsGPL
WinampWindowsproprietární
YamipodLinux, Mac OS, Windowsproprietární

Konkurovat iTunes není jednoduché. Některé aplikace nabízející množství funkcí, o nichž si můžete nechat v iTunes jen zdát. Na druhou stranu má ale iTunes jednu obrovskou přednost – přímé propojení na internetový portál iTunes Store, jeden z nejpopulárnějších a nejnabitějších hudebních internetových obchodů na světě. A s tím se těžko bojuje.

Diskuze (169) Další článek: RIAA končí s žalobami, za sdílení hudby bude odpojovat od internetu

Témata článku: Software, Apple, Hudba, filmy, seriály, Download, GigaMania, iTunes, IT, Banshee, Amarok, Integrovaný obchod, Internetová data, Winamp, Automatické sledování, Pokročilá možnost, NEC, iPod Nano, Pokročilá funkce, LEP, iPod Touch, Apple iPod Touch, Google Calendar, Pokročilá práce, Základní skladba, Licenční důvod, ITU, Iphone X na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty