Návod: jak nakupovat na eBay a platit přes PayPal

Přinášíme jednoduchý návod, jak si založit účet na PayPal a následně využívat levné nákupy na eBay. Nechybí informace, kdy a jakou zaplatíte daň a clo.
Kapitoly článku

Koruna neustále posiluje a dolar je stále levnější. To přímo vybízí k tomu, abychom utráceli v amerických obchodech a nakupovali tak s výraznými slevami oproti cenám českým. Nejlépe se dá k tomuto využít největší mezinárodní internetové tržiště – eBay

Mohlo by vás zajímat:

.

Tento článek je jednoduchý návod „krok za krokem“ pro založení účtu služby PayPal a běžné nakupovaní na eBay (nikoli dražby). Je určen uživatelům, kteří této možnosti zatím nevyužili, ale láká je. Přitom se třeba obávají, že by mohli neopatrností přijít o své peníze a nedokážou odhadnout, jaké budou poplatky za dopravu a clo.

Sedm kroků prvního nákupu

1. Platební karta

Než se budeme zabývat samotným nakupováním, musíme se zastavit u toho, čím vlastně budeme platit. Rovnou zapomeňte na dobírku, ta je takovou českou specialitou a obzvlášť v amerických obchodech tuto možnost doručení ani nenajdete. Každopádně budete potřebovat platební kartu s možností platby na internetu. Zda vaší kartou můžete platit na internetu, musíte ověřit u své banky. Ani s embosovanou kartou nemusíte automaticky uspět, platby na internetu se v některých bankách musí povolovat zvlášť.

2. Zřízení účtu na PayPal

Na eBay se platí téměř výhradně prostřednictvím služby PayPal. Bez uživatelského účtu u PayPal se tedy neobejdete.

 1. Běžte na stránku www.paypal.com a klikněte na odkaz Sign up

  Klepněte pro větší obrázek
  Vítejte na PayPal
 2. Vyberte z roletek region a jazyk, následně zvolte Personal Account. Tím založíte běžný osobní účet na PayPal, k dispozici jsou i nadstandardní (placené) účty Premier a Business, které při běžném nakupování na eBay nebudete potřebovat.

  Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
  První kroky registrace - výběr regionu a typu účtu, vyberte základní osobní účet (Personal Acount)
 3. V dalším kroku vyplňte formulář. Na jeho konci najdete velmi dlouhý text podmínek služby, které byste si teoreticky měli prostudovat. Pokud souhlasíte, potvrďte a pokračujte dále.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  Registrační formulář je dlouhý a podmínky služby jsou ještě delší...
 4. Následuje zadání údajů k platební kartě. Pod jméno, typ karty, číslo karty a poslední měsíc platnosti budete zadávat tříciferné verifikační číslo, které najdete na zadní straně své platební karty. Jsou to ta poslední tři oddělená čísla, která tam najdete. Případně zde uvidíte pouze tato tři čísla a žádná jiná.

  Klepněte pro větší obrázek
  Vyplňte údaje ze své platební karty
 5. Další je krok pro potvrzení e-mailové adresy – běžte ke svému e-mailu a najdete tam zprávu od PayPalu. Klikněte na odkaz uvedený v této zprávě. Budete vybídnuti k zadání hesla ke službě PayPal a po jeho zadání už se přihlásíte ke svému účtu. Ověření e-mailové adresy můžete provést později, v takovém případě klikněte na tlačítko Continue.

PayPal funguje jako mezisklad peněz mezi vámi a prodejcem a zaručuje oboustrannou jistotu. Prodejce ví, že vám může poslat zboží ještě dříve, než bude mít od vás peníze na účtu, a vy nemusíte dávat citlivé údaje o platební kartě neznámým prodejcům. Nyní již máte založen účet, ale ještě jej nemůžete využívat. Aby mohl PayPal ručit prodejcům, že má přístup k vašemu účtu, musí prověřit správnost zadaných údajů. To provede tak, že z vašeho bankovního účtu strhne prostřednictvím údaje o platební kartě částku 1,5 Eur.

K této verifikaci karty se dostanete z úvodní stránky PayPalu – všimněte si okénka To do list a odkazu v něm Link and confirm my debit or credit car. Po stržení kontrolní částky budete ale muset počkat, dokud se tato transakce neobjeví ve výpisu na vašem bankovním účtu. Kdo nemá internetové bankovnictví, ten bude muset čekat až na papírový výpis. Ve výpisu uvidíte zapsanou transakci a u ní čtyřmístný číselný kód.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá verifikační číselný kód na výpisu z bankovního účtu

Kód z vašeho bankovního výpisu vepište do formuláře do políčka PayPal code. A je hotovo. O ověřovací částku 1,5 Eur nepřijdete, jak si můžete všimnout, byla vám připsána na PayPal účet a při první platbě nějakého zboží bude použita. Jinak samozřejmě platí, že PayPal funguje jako každá jiná webová služba – můžete se kdykoli přihlásit na www.paypal.com a spravovat svůj účet.

3. Registrace na eBay

Chceme nakupovat na největším internetovém tržišti, tak hurá tam – www.ebay.com. Následuje nezbytná registrace:

 1. Klikněte na odkaz Register vlevo nahoře

  Klepněte pro větší obrázek
  Vítejte na eBay, přihlášení nebo registrace je vlevo nahoře
 2. Vyplňte formulář – pozor při vyplňování e-mailu, musíte obě políčka vyplnit stejně, a to ručně (do potvrzovacího nelze text zkopírovat).

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  A opět vyplňujeme formulář...
 3. Na e-mailovou adresu vám byl doručen e-mail, v jehož těle najdete odkaz. Klikněte na něj a máte aktivovaný účet na eBay.

Na eBay se následně můžete přihlašovat svými přihlašovacími údaji. Po přihlášení se dostanete ke své administraci, kde můžete sledovat historii svých nákupů, informační zprávy apod. Hodí se zde funkce například pro uložení oblíbených prodejců nebo obchodů, ale to už si zjistíte časem sami. Teď jdeme uskutečnit první nákup.

Klepněte pro větší obrázek
Administrace na eBay po přihlášení - vidíte historii svých nákupů a další informace

4. Nakupování na eBay

Zadejte do vyhledávacího pole, po čem toužíte (samozřejmě anglicky pokud se nejedná o strohé označení produktu). Výběr můžete omezit stanovením jedné z kategorií v roletce vedle.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhledání produktu

Tipy pro výběr zboží:

 • Po vyhledání klepněte na záložku Buy it now, čímž vyfiltrujete jen to zboží, které je možné okamžitě koupit (bez aukce)
 • Ve sloupečku Shipping změňte destinaci na Czech republic. Hned dostanete přehled, zda a za kolik prodejce zboží posílá do ČR.
 • Hledáte-li nejlevější cenu, vyberte z roletky Sort by položku Price+shipping: lowest first.
Klepněte pro větší obrázek
Chci přímý prodej (ne aukce), cenu poštovného pro zasílání do ČR a řazení podle celkové ceny od nejlevnějšího

Jakmile se vám některá z položek zalíbí, zkontrolujte kartu produktu. Zkontrolujte cenu produktu a také položku Shipping costs, která představuje náklady na poštovné. Pokud jste si nejprve nevyfiltrovali seznam podle možnosti zasílání do ČR, zkontrolujte položku Ships to, která poukazuje, do kterých zemí prodejce zboží zasílá. Dále můžete zjistit, odkud prodejce je (často to bude kromě USA také Hong Kong, Vietnam nebo Čína) a kolik kusů vybraného produktu můžete v rámci jedné objednávky odebrat.

Velkou pozornost věnujte hodnocení prodejce vpravo nahoře. Je zde uvedeno, kolik zboží již prodal (případně označení hvězdičkami pro obzvlášť aktivní prodejce) a pod tím Feedback, neboli vyjádření spokojenosti od zákazníků. Většina prodejců s nabídkou zboží k okamžitému odkupu mají prodáno několik tisíc kusů zboží a hodnocení zpravidla převyšující 98%. U takových se není čeho obávat.

Klepněte pro větší obrázek
A je vybráno – na kartě produktu si všimněte zejména měřítek spolehlivosti prodejce

Dále si zkontrolujte kompletní popis produktu níže, kde často bývají zmíněny i podmínky záruky a reklamace u prodejce. Následně odrolujte stránku až dolů, kde najdete sekci Shipping and handling. Zde si ještě jednou ověřte, kolik zaplatíte za poštovné do Czech republic není dostupné v roletce, prodejce do ČR nezasílá. V tabulce dále narazíte na položku Insurance, což je pojištění zásilky a záleží na vás, zda si jej připlatíte.

Máte-li vybráno a zkontrolováno, stiskněte tlačítko Buy It Now.

Klepněte pro větší obrázek
Klik jsem na Buy It Now. Zde si přesto ještě mohu nákup rozmyslet.

5. Platba na eBay

Po odsouhlasení nákupu následuje ještě jedno nezbytná kontrola vybraného zboží. Na následném výpisu už uvidíte „fakturu“ – kolik přesně zaplatíte a kam bude zboží odesláno (adresa vyplněná při registraci na eBay).

Klepněte pro větší obrázek
Potvrzení nákupu s kontrolou ceny a adresy pro doručení

Následuje platba. Klikněte na tlačítko Continue to PayPal a rázem budete přesměrováni na PayPal. Zde stačí zadat jen své přihlašovací jméno a heslo ke službě PayPal a následně potvrdit platbu. Na výpisu platby ke schválení přitom vidíte, kolik peněz v českých korunách vám bude strženo z karty. Po potvrzení se můžete vrátit zpět na eBay nebo nahlédnout na svůj PayPal účet. Anebo jednoduše zavřít prohlížeč, protože máte nakoupeno!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automatické přesměrování na PayPal - vyplňte přihlašovací údaje • přehled o transakci, na kterém vidíte, kolik vám bude z karty odečteno v českých korunách

Pohledem do své e-mailové schránky zjistíte, že jste o veškerých transakcích informování ještě e-mailem. Od eBay a PayPal vám přijde e-mail vždy, při nákupu hodnotnějších věcí vás e-mailem obvykle „obdaruje“ i prodejce a bude vás zde informovat, kde můžete sledovat stav expedice své zásilky a kterou zásilkovou službou bude zaslána. Zpravidla pak můžete pozorovat, kde se váš balíček právě nachází.

Mohlo by vás zajímat:

.

Témata článku: Internet, Web, eBay, PayPal, Návody, Sestavy, Tipa, Strohý výpis, Návod, Feedback, Číslo karty, Pay, Plát, Debit, Nezbytný údaj, Stržení, Vybrané zboží, Celkové hodnocení, Nakupování, Číselný kód, Platební údaj, Účet, Evropská zásuvka, Jak, Prodejce zbožíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Recenze hry Xenoblade Chronicles 3. Poctivé RPG o pokřiveném světovém řádu

Recenze hry Xenoblade Chronicles 3. Poctivé RPG o pokřiveném světovém řádu

Po 12 letech od začátku série Xenoblade Chronicles přichází její vyvrcholení. Vývojáři v něm zkombinovali vše dobré z jejich předchozí tvorby a vytvořili tak další exkluzivitu pro Switch, která by neměla chybět ve sbírce žádnému fanouškovi žánru RPG.

Martin Nahodil
Xenoblade Chronicles 3Nintendo SwitchRecenze