Na nože: Firefox vs. Opera

Na nože: Firefox vs. Opera

Jaký prohlížeč internetu je lepší, Opera nebo Firefox? Dva redaktoři, dva odborníci, dvě filozofie, dva názory proti sobě, jedno kolbiště. Přidejte se také.

Jsou témata, na kterých se v redakci neshodneme. Pro ně jsme v časopise Computer vytvořili novou rubriku nazvanou Černobíle. V rámci „černobílých“ článků si můžete přečíst o sporných tématech a odlišných názorech odborníků. Na Živě.cz vám pak dáme prostor vyjádřit, který názor je vám bližší, nebo zda se na věc díváte úplně jinak.

Dnes proti sobě stojí Dušan Šimonovič, který žije v norském stylu, a Jakub Čížek, který nedá dopustit na svobodný software.

Nepřehlédněte: anketa, vaše názory a diskuze

Poznámka: Článek vyšel v Computeru 2/07


ram_iko_dusan.jpg Opera je připravena sloužit od prvního spuštění

Dušan Šimonovič

Mou branou do světa internetu je již přes šest let Opera, a ačkoliv jsem za tu dobu měl mnohokrát nutkání přejít k té či oné konkurenci, vždy se mnou vydržela. Původně jsem si ji vybral, protože toho uměla více než kterýkoliv jiný prohlížeč při zachování malých systémových nároků a vysoké rychlosti. Nejdůležitější byly zřejmě záložky, bez kterých si nyní neumím představit práci s internetem v jakémkoliv prohlížeči.

Ačkoliv si aplikace rád přizpůsobuji svým potřebám, vyhovuje mi přístup Opery, která se dosud řadí k nejvybavenějším prohlížečům. Nabízí funkce a možnosti, které možná ani nechcete, nejsou však násilné a postupné objevování jejich kouzel v průběhu let mě jen dále posouvalo k trvalé závislosti. Opera je připravena sloužit již od prvního spuštění, obsahuje všechny nezbytnosti pro moderního internauta – záložky, gesta, správce stahování a k tomu i výkonnou RSS čtečku, Bittorent klient a mnoho drobností navíc.

Ano, téměř všechno z toho již dnes najdu i u konkurence, případně si ty v základu chybějící věci „dobastlím“ některým z tisíců rozšíření. Proč bych to ale dělal? Na všechen tento „luxus“ jsem již léta zvyklý a užíval jsem si ho v dobách, kdy uživatelé ostatních prohlížečů trpěli na svých nedodělcích a radostně jásali nad takovou samozřejmostí, jako je pamatování si otevřených oken po zavření nebo nativní podpora záložek.

Účelný a úsporný software je radost používat a u prohlížeče jde v mém případě téměř o primární aplikaci. Nikdy jej nevypínám, používám jej téměř nepřetržitě. Proto oceňuji rychlost zpracování webů, která je obzvláště citelná na velmi rychlých nebo velmi pomalých typech připojení. Opera navíc netrpí nepříjemným zvyšováním svojí paměťové náročnosti při delším používání, což je s ohledem na časté používání prohlížeče klíčová vlastnost. Nehodí se zde vyjmenovávat všechny ty drobnosti a funkce, jenž mě „nutí“ být věrný Opeře. Je to prostě spousta drobných funkcí a možností, které jinde v základu nenacházím a zároveň nevidím důvod, proč bych měl ztrácet drahocenný čas sáhodlouhou konfigurací a laděním některé další alternativy.


iko_ram_jakub.jpg Firefox mi nabízí naprostou svobodu

Jakub Čížek

Webový prohlížeč Mozilla Firefox používám už dlouhé roky. Hledal jsem schopný a jednoduchý webový prohlížeč bez zbytečného balastu, který si budu moci vylepšit pomocí dostupných doplňků. Jen na oficiálním webu addons.mozilla.org je dnes takovýchto rozšíření k dispozici více než dva tisíce, na další narazíte při svém brouzdání po internetu. Velké množství z nich je přeloženo do češtiny.

Na internetových diskuzích běžně narazíte na tradiční klišé: slušný webový prohlížeč pro pokročilého uživatele internetu musí umět naprosto vše. Mozilla Firefox vznikl proto, aby tento mýtus zbořil, a podle jeho rostoucího zastoupení mezi prohlížeči na internetu je zřejmé, že to byl správný krok. Firefox mi nevnucuje stovky okrajových funkcí, které mnoho uživatelů nikdy nevyužije, naopak mi nabízí svobodu a možnost vybavit si prohlížeč nejrůznějšími schopnostmi zcela podle mého gusta.

Neobejdu se bez IE Tab, doplňku, díky kterému mohu bez rizika navštěvovat nejrůznější „IE only“ weby a elektronické bankovnictví. Google Browser Sync se mi zase postará o synchronizovaný prohlížeč doma i v práci, sjednotí mi mé oblíbené stránky, cookies, a dokonce i hesla, aniž bych se musel o něco starat. A do třetice to je doplněk NoScript, pomocí kterého bez milosti zakážu JavaScript pro vybrané weby nebo pro celý internet. Firefox je bezpečný prohlížeč. Ale jsou tu i drobnosti. Jako fanoušek digitální fotografie ocením drobné rozšíření FxIF, díky kterému mám přehled o všech EXIF údajích u vybrané fotografie. Speed Dial mě zase přenese na oblíbenou webovou stránku podobně jako rychlá volba na mobilním telefonu.

Nepřehlédněte: anketa, vaše názory a diskuze ve fóru

Určitě si přečtěte

Články odjinud