33
Fotogalerie

Maxthon: kompromis mezi IE, Firefoxem a Operou

Firefox, Opera, Safari nebo Chrome jsou oblíbenými prohlížeči. Někdo ale nedá dopustit na Internet Explorer, ve kterém je největší jistota správného zobrazení webů. Vyzkoušejte Maxthon, který nabízí zajímavý kompromis.

Kvalitních internetových prohlížečů je k dispozici hned několik. Někdo nedá dopustit na komplexní Operu, jiný na přizpůsobitelnost Firefoxu, někomu vyhovuje rychlý Chrome a někdo se spokojí s Internet Explorerem, třeba vylepšeným doplňkem IE7Pro. Právě samotný Internet Explorer bývá často opovrhován pro své omezené funkce, na druhou stranu je to stále nejrozšířenější prohlížeč a mnoho webů není pro jiný prohlížeč optimalizováno.

Maxthon nabízí lákavé spojení – jádro Internet Exploreru zajišťující bezproblémové zobrazení snad každé webové stránky a k tomu velké množství funkcí a nastavení, včetně možnosti kompletní změny grafické podoby. Maxthon někdo bere jako internetový prohlížeč, jiný jako nadstavbu Internet Exploreru. Jsem pro první variantu, protože z uživatelského pohledu nemá na první pohled Maxthon s Internet Explorerem nic společného.

[ProgramBox Maxthon : 6928]

Maxthon (dříve známý pod názvem MyIE) nyní vychází v testovací verzi 2.5.1 beta, která přináší řadu oprav a vylepšení.

Nastavíte jen jednou

Z hlediska výbavy je Maxthon jakýmsi kompromisem mezi Operou a Firefoxem. V základu nabízí pokročilé funkce internetového prohlížeče, jako jsou gesta myší, vyplňování formuláři, blokování aktivních prvků, RSS čtečka apod. Není to ale obluda s mnoha funkcemi, které ani nepoužijete. A kdyby vám snad přeci jen něco chybělo, k dispozici je celá řada doplňků k doinstalování.

Maxthon_02.jpg Maxthon_32.jpg
Maxthon ve výchozím nastavení nepoužívá klasický rám okna, ušetří tím prostor pro samotný web • Maxthon nabízí pokročilé funkce, v základu jsou například dostupná gesta myší

Překvapení pro nezkušené uživatele čeká hned při prvním spuštění – jste vyzváni k přihlášení nebo založení účtu. Prohlížeč totiž bude archivovat nastavení a také třeba vaše záložky oblíbených webů na serveru. Pokud budete prohlížeč provozovat na více počítačích nebo se dojde na jeho přeinstalování, tuto službu oceníte. Paranoidní uživatelé, kteří nechtějí své záložky zařadit do databáze statisíců jiných uživatelů na serveru kdesi v Asii, mohou prohlížeč spustit bez těchto služeb.

Maxthon_01.jpg
Přihlášení při spuštění programu - nastavení a záložky se mohou archivovat na serveru

Výchozí design prohlížeče zajme chybějícím klasickým rámem okna. To lze aktivovat, nicméně výchozí verze šetří prostor – do záhlaví okna je totiž umístěna roletková nabídka. Následuje standardní panel nástrojů s polem pro adresu a vyhledávání, panel se záložkami, doplňky a následují karty jednotlivých stánek. Panely lze libovolně zapínat/vypínat, nebo je přesunout na stranu. Místa pro samotný web proto zbývá mnoho. Důležitý je také stavový řádek dole, ze kterého lze jedním kliknutím vyvolat některé užitečné funkce. Ale i stavový řádek lze vypnout.

Maxthon_09.jpg
Nástrojové panely lze různě zapínat/vypínat a přesouvat (všimněte si oblíbených záložek vpravo)

Maxthon mě překvapil svou rychlostí. Javové testy ukazují, že jádro Trident Internet Exploreru rychlostí silně zaostává za svými konkurenty v podobě Webkitu, Gecka nebo Presta, nicméně z čistě subjektivního uživatelského hlediska jsem nezaznamenal žádné zpomalení. Stránky nabíhají okamžitě, včetně flashových a javaskriptových prvků.

Maxthon je nabízen v češtině, v poslední betaverzi lze narazit na drobné chyby v překladu.

Maxthon_04.jpg
Výchozí domácí stránka prohlížeče nabídne sezanm posledně navštívených webů a nejnavštěvovanější oblíbené weby

Úzké weby? Rozdělte okno

Výchozí domácí stránka nabízí dva seznamy. V prvním jsou poslední navštívené weby z posledního chodu prohlížeče, ve druhém nejnavštěvovanější oblíbené záložky. Rovnou jetu také vstup do historie, která nabízí přehledný seznam navštívených webů roztříděný podle dnů a s možností vyhledávání. Vedle toho je zde i historie navštívených RSS/Atom kanálů a seznam vyhledávaných slov.

Maxthon_03.jpg Maxthon_05.jpg Maxthon_06.jpg
Prohlížeč nabízí přehledný výpis historie, a to včetně vyhledávaných výrazů

Maxthon pracuje s panely (chcete-li záložkami, nebo kartami), které jsou dnes již standardem. Samozřejmostí je možnost uzamčení nebo duplikace, k vychytávkám patří např. možnost automatického obnovování stránky v zadaném intervalu. Panely lze jednoduše sdružovat do skupin a poté je otevírat všechny zároveň na jedno kliknutí. Kromě panelů nabízí Maxthon speciální funkci pro rozdělení plochy okna na dvě části. To se na dnešních širokoúhlých monitorech a při pevných šířkách sloupců webů může hodit.

Maxthon_07.jpg
Široký monitor, ale úzký web? Maxthon má řešení...

Nad každou stránkou lze vyvolat ještě další panel s nástroji, který umožňuje změnu velikosti písma na stránce, změnu kódování, kontrolu obsahu (zákaz skriptů, flashe, zvuků, obrázků..), ale i pokročilé funkce, jako je vyplňování formulářů, zachycování obrazovky, nebo přeložení stránky. Bohužel užitečná funkce pro překlad je přednastavena pouze pro překlady z cizích jazyků do angličtiny.

Maxthon_08.jpg 
Lišta doplňkových nástrojů vyjede nad stránkou po kliknutí na symbol klíče vpravo nahoře

K dispozici je funkce pro vyhledávání, která kombinuje hledání na webu (vyhledávače lze libovolně nadefinovat) a přímo na stránce. Při vyhledání na stránce prohlížeč zvýrazní nalezené výrazy žlutým podkladem (lze vypnout).

Maxthon_27.jpg
Barevné vyhledávání

Zajímavě je zacházeno s obrázky. Po najetí myší nad obrázek se zobrazí ikonka, která zpřístupňuje funkce obrázku – můžete jej přiblížit, oddálit, uložit nebo třeba získat jeho URL. Není nutné tyto základní funkce hledat mezi dlouhým seznamem položek klasické nabídky po stisknutí pravým tlačítkem.

Maxthon_13.jpg
Plovoucí tlačítko nabízí rychle dostupné funkce týkající se obrázků

Není to jen prohlížeč

Bohužel je trochu nešikovně řešený základní panely bookmarky (záložkami, oblíbenými stránkami). Ten je totiž pasivní a stránky je odtud pouze vyvolávat. Nyní již celkem obvyklý postup uchycení adresy myší za favicon a přetažení zde nelze aplikovat, to pouze v případě, že jsou oblíbené záložky otevřeny ve velkém postraním panelu. Pro rychlé ukládání záložek se proto více hodí klávesová zkratka (Ctrl+D).

Maxthon_11.jpg
Správce oblíbených webů

Kromě samotného prohlížeče nabízí Maxthon i doprovodné funkce, jako je například správce stahování. Ten se zobrazuje na samostatném panelu a nabízí přehled stahovaných souborů. K dispozici jsou funkce pro zastavení/obnovení stahování, vyhledávání nebo historie.

Maxthon_10.jpg
Správce stahování

Vestavěná RSS čtečka se zobrazuje v postranním panelu a nabízí spartánskou, ale funkční a přehlednou správu RSS zdrojů. Je ale trochu s podivem, že si prohlížeč neporadí se zobrazení samotného RSS zdroje a namísto toho zobrazí kód kanálu. Na jednu stranu to nevadí – adresu zdroje lze přetáhnout do postranního panelu s RSS čtečkou a odtud už vyvolávat jednotlivé články, nicméně dobře to nepůsobí.

Maxthon_12.jpg
RSS čtečka

Z nadstandardních funkcí zaujme blokování reklamy, které je ve výchozím nastavení zapnuté. Doporučujeme tuto funkci deaktivovat, ať už z morálního hlediska (blokováním reklamy de facto nedáte vydělat tvůrcům webu a bez nich by vám celý prohlížeč byl na nic, protože byste neměli co prohlížet), tak z důvodu chybného zobrazení stránek, které v tomto režimu nelze vyloučit.

Podle obrazu svého...

Možnosti nastavení jsou nadstandardně bohaté. Zajímají-li vás podrobnosti, prohlédněte si pečlivě následující obrázky. Slovy zmíním to nejdůležitější.

Nastavit je možné vzhled a funkce panelů (záložek), které mohou mít např. pevnou nebo přizpůsobující šířku, a podrobně lze nastavit, kdy se bude otevírat stránka v novém panelu a kdy ve stávajícím.

Maxthon_14.jpg Maxthon_15.jpg
Nastavení: hlavní funkce • panely

Užitečná je funkce pro automatické doplňování URL adres při stisku enteru za současného stisku nějaké funkční klávesy. Ušetříte tím čas psaním koncovek adres. Pro nejpoužívanější weby se hodí využít přiřazení aliasu (zkrácený název, která stačí napsat do adresního řádku) nebo klávesové zkratky.

Maxthon_16.jpg Maxthon_17.jpg Maxthon_18.jpg Maxthon_19.jpg
Nastavení: rychlá navigace • vyhledávání • oblíbené položky • RSS čtečka

V nastavení můžete spravovat předvyplněná formulářová data a také funkce plovoucího tlačítka obrázků.

Maxthon_20.jpg Maxthon_21.jpg
Nastavení: plovoucí tlačítko • správce stahování

Náročnější uživatelé možná ocení možnost kompletního přenastavení klávesových zkratek a také funkci pro ovládání gesty myší, která je k dispozici v základu.

Maxthon_22.jpg Maxthon_23.jpg
Nastavení: klávesové zkratky • gesta myší

Maxthon také dbá na kontrolu soukromých dat. Sice nenabízí speciální privátní mód, jako například Google Chrome nebo připravovaný Firefox 3.1, ale vybrané položky z uživatelských dat se mohou automaticky mazat při ukončení prohlížeče.

Maxthon_24.jpg Maxthon_25.jpg Maxthon_26.jpg
Nastavení: lovec reklam • zabezpečení soukromí • rozšířené

Maxthon si můžete graficky přizpůsobit uživatelskými „skiny“. Těch je k dispozici mnoho, ale vzhledem k oblíbenosti Maxthonu především v Asii vás nesmí v seznamu skinů překvapit „rozsypaný čaj“ (stačí si všímat náhledového obrázku a tlačítka download).

Maxthon_28.jpg Maxthon_29.jpg Maxthon_30.jpg
Ukázka některých uživatelských vzhledů

Pokud by vám byly funkce a možnosti nastavení málo, můžete se pustit do instalace doplňků. Jejich základní nabídku najdete přímo v nabídce prohlížeče, další jsou dostupné na stránkách addons.maxthon.com. I zde se však můžete setkat s čínským písmem. K dispozici jsou doplňky např. pro notifikaci e-mailu, správu blogu, sledování počasí atd.

Maxthon_31.jpg
Při hledání skinů nebo doplňků se můžete setkat s čínským písmem, Maxthon je oblíbený zejména v Asii 

Silná konkurence

Maxthon má pár chyb a nedodělků, je to ale oproti Internet Exploreru prohlížeč nabitý funkcemi, který zároveň těží z výhod spojených s použitím nejpoužívanějšího prohlížeče. Že jsou administrátoři některých webů nepořádní a nezajistí správné zobrazení stránek v alternativních prohlížečích, s tím nic nenaděláme. Pokud vám to ale vadí, můžete si s Maxthonem užívat správného zobrazení na většině webů a hromady funkcí.

Pro optimální běh prohlížeče je vhodné věnovat čas nastavení. Ve výchozím nastavení je například definován anglický Google, funkci pro kontrolu pravopisu je nutné doinstalovat český slovník (používá se ten z OpenOffice) a samozřejmě je veškeré nastavení k něčemu dobré jen tehdy, pokud se mu věnujete. To pravděpodobně většinu uživatelů Firefoxu nebo Opery odradí od experimentování s Maxthonem nicméně zastánce Internet Exploreru by mohl Maxthon oslovit.

[ProgramBox Maxthon : 6928]

 

fsc.jpg

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud