Maxthon 3: dvoujádrový prohlížeč

Váháte, zda používat univerzálnější Internet Explorer s vykreslovacím jádrem Trident, nebo Chrome či Safari s bleskurychlým WebKitem? Nový Maxthon vám nabídne obojí.

Občas se stane, že se webové stránky zobrazí správně pouze v některých prohlížečích. Často to bývají jen ty s největším zastoupením na trhu, tedy prioritně Internet Explorer. Tomu však chybí některé doplňkové funkce a vykreslovací jádro Trident neoplývá zrovna závratnou rychlostí, obzvláště na stránkách plných JavaScriptu, jako je například Facebook nebo Google docs. V tomto dnes naopak vyniká vykreslovací jádro WebKit, které využívá například prohlížeč Google Chrome nebo Safari.

Uživatelé tak často stojí před otázkou, jaký internetový prohlížeč používat. Se zajímavým řešením nyní přichází vývojáři prohlížeče Maxthon. Jeho třetí verze pracuje jak s jádrem Trident, tak s jádrem WebKit, a měl by se tak zařadit i díky vícevláknové podpoře mezi nejrychlejší internetové prohlížeče vůbec.

WebKit i Trident v jednom prohlížeči

Jak to funguje? Možnost uživatelského přepínání jader je řešena pomocí tlačítka vpravo od adresy stránky. Po jeho stisknutí se aktuální záložka (tab, panel, karta, nebo jak tomu říkáte) znovu vykreslí v režimu druhého jádra a zvolené jádro si prohlížeč pro stránku také zapamatuje.

Maxthon rovněž používá kompatibilní režim podobně jak Internet Explorer 8 a vede seznam webů, které je vhodné zobrazit v kompatibilním režimu a takovou stránku pak případně zobrazí kompatibilně automaticky. A každá záložka může také pracovat nezávisle na ostatních ve svém vlastním režimu.

Díky svému zobrazovacímu jádru WebKit dosáhne Maxthon 3 ve známém testu webových standardů Acid3 skóre 100/100, přes Trident už to tak slavně nevypadá.

Klepněte pro větší obrázek
Jen ten linktest to kazí
Klepněte pro větší obrázek
Zde to už kazí IE7 kompatibilní režim

Maxthon 3 je stále v raném vývoji a chybí mu zatím možnosti uživatelského nastavení a pokročilejších možností. Ale například gesta myší už obsahuje. Dále je tu i šikovné tlačítko pro rychlé otevření zavřené stránky nebo funkce superpřetažení, která umožňuje například stisknutím a malým potáhnutím myši otevřít označený odkaz v nové záložce (a to ani nemusí být v aktivní „klikatelné“ podobě). A nechybí ani možnost vyhledávání na stránce, která se aktivuje klávesovou zkratkou Ctrl + F.

Klepněte pro větší obrázek
Na posuvníku se graficky znázorňují místa výskytu hledané položky

Dokonce je tu i pár vlastností, které se zatím v Maxthonu 2.5 neobjevily, jako jsou například automatické aktualizace, díky kterým už není potřeba novou verzi vždy ručně stahovat ze stránek. Autoři dále slibují postupné doplňování dalších funkcí z druhé verze, která pracuje pouze na jádře Internet Exploreru. Z uživatelských dat je možné zatím importovat pouze oblíbené položky, a to jen z prohlížeče Internet Explorer nebo z HTML souboru.

Klepněte pro větší obrázek
Inovované logo poslouží zároveň jako menu

Maxthon 3 využívá pro skiny jazyk HTML s CSS a případné vytváření nebo jen úpravu aktuálního vzhledu by tak měl zvládnout každý, kdo jen aspoň trochu přičuchl k tvorbě www stránek. Zatím je však skin zakódován napevno a jediná možnost změny je tudíž editace obsahu souboru MxResData.dll v adresáři Bin a změnit v něm zazipovaný soubor se skinem ve složce ZIP.

Klepněte pro větší obrázek
Troška minimalizace ve stylu Google Chrome možná neuškodí

Pro zrychlení prohlížení webu jsou přednačítány DNS adresy. To znamená, že pokud je na stránce uveden nějaký odkaz v klasické podobě, jako například www.maxthon.cz, prohlížeč ještě před případným kliknutím na něj předem získá z DNS serveru jeho pravou adresu v číselném tvaru (příklad 219.232.241.166). A tak když teprve kliknete na onen odkaz, prohlížeč už má tuto proceduru za sebou a nějaké milisekundy tak ušetří.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení zdroje stránky z výběru

Pokud byste chtěli změnit předvolené vyhledávače, musíte v adresáři MaxthonData\Users\Guest\Config změnit v textovém souboru config.ini hodnoty pod položkou [SearchEngine]. Pro vyhledávání v českém Googlu stačí přepsat adresu na http://www.google.cz/search?q= a podobně. Můžete zde měnit i další hodnoty, jako například limit pro maximální počet otevřených záložek MaxTabCount. Standardně je nastaven na 30, můžete ale nastavit i více.

Domácí stránka lze zatím přenastavit jedině pomocí některého proxy nástroje. Proxy se použije stejné, jaké máte nastaveno pro Internet Explorer (Ovládací panely - Možnosti internetu).

 

Klepněte pro větší obrázek
Instalace je rychlá a jednoduchá

Silný hráč do budoucna

Ostrá verze by podle autorů mohla být na začátku příštího roku, ale už teď je podle pro obyčejné prohlížení s použitím popsaných úprav Maxthon 3 docela použitelný.

Možná se také dočkáme přejmenování výsledné verze kvůli problematické výslovnosti slova Maxthon v anglicky mluvících zemích a většímu světovému rozšíření na něco jako Max-3. Necháme se překvapit.

Klepněte pro větší obrázek
Našeptávání pro panel adresy už neprohledává pouze od začátku URL

Maxthon 3 je stále ve vývojia chybí mu některé bezpečnostní prvky včetně antiphishingového filtru.Stejně jako Maxthon 2 je k dispozici pouze pro Windows, svítá však naděje, že by časem mohla vzniknout i verze pro jiné systémy. Instalátor obsahuje i český nebo slovenský překlad. Upozorňujeme, že se jedná o ranou testovací verzi, která není vhodná pro běžné použití.

stáhnout program Maxthon 3.0.22.2000 Licence: freeware, 18 MB
Autor: Maxthon International
Web programu: maxthon.cz


S vlastními zkušenostmi nebo dalšími novinkami ve vývoji či zajímavostmi se můžete případně podělit nebo seznámit i na našem fóru.

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (89) Další článek: Microsoft Page Hunt: Logická hra s Bingem

Témata článku: Software, Prohlížeče, Download, Možnosti internetu, Trident, Největší zastoupení, Skin, Max, Maxthon, Prohlížeč, Software na Heureka.czRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály