Jaký malý notebook?

Jako jediní vám můžeme nabídnout vlastní videa všech malých notebooků na českém trhu. Poradíme s výběrem těch stávajících stejně jako doporučíme, na co se ještě můžete těšit.
Jaký malý notebook?

 Vše začal Asus Eee PC 701. První zprávy z června 2007 hovořily o ceně 5 000 Kč, kam se popravdě dnes dostává až ve výprodejích, reálná cena na trhu byla vyšší. Poprvé se u nás objevil krátce po Invexu, kdy jsem natočili první záběry, rozbalování, i nabídli recenzi.

Eee PC 701 si užíval osamocené chvíle na výsluní půl roku, což je popravdě ve světě počítačů nezvykle dlouhá doba. O to víc je tam natlačeno nyní a zájemci tak musí nabídky téměř přehazovat vidlemi. Na označení Eee PC killer aspiruje několik notebooků.

Z čeho tedy vybírat?

Eee PC 701 dnes nemá smysl. Zejména miniaturní displej s rozlišením 800 × 480 dnes má ještě méně opodstatnění, než při uvedení na trh. Podtaktovaný procesor Celeron také nemá vhodný výkon. Doporučit jej můžeme jen snad pro jednoduché surfování a zapisování poznámek. Láká zejména cenou kolem pěti a půl tisíce, ale doporučíme si raději připlatit.

Přímý nástupce 701 Eee PC 900 s devítipalcovou obrazovkou a rozlišením 1024 × 600 byl už v době svého příchodu na trh v podstatě mrtvým produktem. Sice byl představen už na CeBITu, k nám se ale dostal až se zpožděním, kdy už se dobře vědělo o jeho nástupci s procesorem Atom - Eee PC 901 (recenze). Eee PC 900 pohání také procesor Celeron a od verze 701 se liší vedle většího displeje jen v kosmetických detailech.

Klepněte pro větší obrázek

Procesor Intel Atom má dnes téměř monopol na malé notebooky. Tento procesor doprovází i čipová sada i945 a DDR2 paměti. Protože tyto komponenty do značné míry definují výkon počítače, dá se říci, že všechny notebooky s Atomem jsou plus mínus stejně výkonné. Hlavní rozdíly jsou v pevných discích, kde některé jdou cestou SSD řešení, další volí raději tradiční disky s vyšší kapacitou. Rozdíl v rychlosti pevných a SSD disků nemusí být výrazný. Asus do levných Eee PC s SSD nemontuje žádné přeborníky v přenosové rychlosti, při běžném používání pro SSD hovoří nižší hluk a celková hmotnost. Rozdíly ve výdrži jsou jen v řádu minut (nikoli desítek minut) veprospěch SSD, pro pevné disky mluví řádově vyšší kapacity.

Vedle procesoru Atom se můžeme setkat i s procesory VIA C7M. Notebook s tímto procesorem nabízí HP pod označením HP 2133. Via C7M je dnes ale opravdu pomalý procesor. Jediným důvodem, proč nezatratit platformu VIA, je procesor Nano, pinově kompatibilní s C7M. Výkon by měl být nad úrovní procesoru Atom a pinová kompatibilita zajišťuje snadný upgrade na nový počítač.

Klepněte pro větší obrázek

Popravdě u počítačů s procesory VIA C7M doporučíme vyčkání na změnu procesoru. Nano vypadá slibně a HP 2133 je jinak výborný notebook s robustním kovovým provedením, výbornou klávesnicí a použitelným displejem, bohužel cena je vyšší. Pokud HP nepřejde na Nano, jistě vyrobí verzi s procesorem Intel Atom, zejména podnikoví správci budou vděční za jednotnou platformu s dalším počítačovým vybavením.

Jednička u nás i v mnoha zemích - Acer - pochopitelně nemohl nechat bez povšimnutí, jak mu Asus Eee PC ukrajuje prodeje, proto vyrukoval s vlastní odpovědí. Aspire One nabízí standardní parametry - platformu Atom a devítipalcový displej - navíc přidává volitelný 3G modul.

Klepněte pro větší obrázek

Aspire One zaujme zejména dobrým zpracováním a dvěma čtečkami SD karet - to oceníte zejména u SSD verze, kdy snadno rozšíříte paměť a stále můžete načítat třeba snímky z fotoaparátu.

Velmi dobré přijetí získal MSI Wind (recenze), který zatím jako jeden z mála nabízí větší desetipalcový displej, díky čemuž má i více prostoru pro klávesnici. V kvalitním robustním těle jsou standardní vnitřnosti - Atom, 1 GB paměti a pevný disk.

Klepněte pro větší obrázek

MSI Wind bude dostupný na našem trhu i pod jinými značkami. Pozornost zatím přitahuje Mivvy, která nabídne vybavenější verzi M310 za méně peněz než původní Wind. Přesto se vzhledem ke špatné dostupnosti Windu u nás už dostáváme do podzimního období, kdy se můžeme těšit na další novinky.

Objeví se Dell Inspiron Mini, původně označovaný jako Inspiron E, jenže toto označení získá větší model. Dell bude bojovat zejména nízkou cenou, očekáváme ji kolem sedmi osmi tisíc, a kvalitním provedením. Také Lenovo nyní představilo svého zástupce. Lenovo S10 slibuje desetipalcový displej, Express Card slot, standardní Atomovou výbavu a cenu od 400 dolarů.

Jak tedy vybírat?

Nejjednodušší je výběr platformy - zatím to je Intel Celeron, Intel Atom, a Via C7M. Z nich vychází nejlépe Intel Atom. Pouze pokud žádáte exkluzivní provedení a Express Card slot, musíte se spokojit s pomalejším C7M v HP 2133. Celerony ve starých Eee PC nepřináší oproti Atomu, nic zajímavého.

U velikostí displejů doporučíme zapomenout na sedmipalcový u původního Eee PC 701 a volit mezi devítipalcovým (přesněji 8,9") a desetipalcovým (přesněji 10,1"). oba mají stejné rozlišení 1024 × 600 a při práci popravdě mezi nimi rozdíl nepocítíte, větší displeje mají smysl jen kvůli tomu, že dokáží zakrýt větší a tedy pohodlnější klávesnici. Desetipalcové modely si dnes můžete koupit od Asusu (Eee PC 1000, tvarově velmi podobný verzi Eee PC 901) nebo od MSI. MSI Wind má oproti Eee PC 1000 lepší klávesnici zasahující až do krajů a také celkově menší rozměry.

Volit mezi SSD a pevným diskem budete zřejmě kvůli ceně. SSD je mírně rychlejší a má mírně lepší výdrž, trpí ale podstatně menší kapacitou. Většina značek nabízí varianty notebooků s SSD i pevným diskem, pokud se vám zalíbí konkrétní model, obvykle si můžete disk zvolit. Pokud žádáte nízký hluk a lepší rychlost, zvolte SSD. V praktickém používání ale s pevný diskem škodu neuděláte. rozdíly mezi pevnými disky a použitými pomalejšími verzemi SSD nejsou nakonec tak velké.

Největší rozdíly mezi notebooky v současné době panují v akumulátorech. Pouze Asus nyní do svých mininotebooků osazuje akumulátory s velkou výdrží a pokud žádáte dlouhou výdrž, je Asus téměř jedinou volbou, kde jeho notebooky sahají k šesti hodinám práce. Ostatní volí raději hezký design s malým akumulátorem, proto se výdrž pohybuje okolo dvou až tří hodin. Sice budou v nabídce větší akumulátory, jejich cena se ale promítne do celkových nákladů a při nízkých cenách samotných počítačů začne hrát roli.

Jednoduché rady

  • Chcete nejnižší cenu? Eee PC 701 je nejlevnější vstupenkou mezi malé notebooky.
  • Chcete největší výdrž? Eee PC 901 obsahuje akumulátory s nejlepší výdrží.
  • Chcete nejodolnější notebook? HP 2133 nabízí celokovové tělo a robustní provedení.
  • Chcete nejlepší klávesnici? MSI Wind má díky velkému displeji i velkou pohodlnou klávesnici, Aspire One a HP 2133 mu ale zdatně konkurují.
  • Chcete nejvyšší výkon? Intel Atom je zatím standardem na frekvenci 1,6 GHz, později bude 1,8 GHz a dvoujádrový. Bude i VIA Nano. Ale to platí obecně, za pár měsíců bude vše rychlejší. Právě teď vede Atom 1,6 GHz.
  • Potřebujete vůbec malý notebook? Nenechce se zaslepit malými rozměry, cena mnoha malých notebooků šplhá do takových výšek, kde je obrovská nabídka plnohodnotných notebooků s výkonnými procesory a velkými displeji. Na malém notebooku už dnes neušetříte. Opravdu zvažte, zda ho skutečně potřebujete.

 

Diskuze (29) Další článek: Výběr těch nejužitečnějších veřejných kalendářů

Témata článku: Notebooky, Wind, Notebooky malé, Malý, Pevné tělo, Killer, Malý akumulátor, Velká kapacita, Exkluzivní provedení, PC klávesnice, Přímý nástupce, Malý notebook, Velký výkon, HP Notebook, Jak, Dobré přijetí, Reálná cena, Mivvy, Celokovové tělo, Dell Inspiron 15, Velký smysl, Mrtvý produkt, Kosmetický detail, Nízká cena, Acer Aspire One, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně