Jak vybrat webhosting a nespálit se

Podle čeho si vybrat webhosting a na co si dát pozor? Že cena není všechno ví asi každý. Poradíme vám, čeho je dobré si při výběru hostingu všímat.
Jak vybrat webhosting a nespálit se

Webhostingový trh nabízející dnes již v podstatě všechno a mnohdy ještě více, je džunglí. Nespočet parametrů v drtivé většině se superlativem „neomezený“ nutí lidi zamyslet se nejen nad významem tohoto slova. Projděme si tedy základní parametry webhostingu a ukažme si obvyklé praktiky a významy tohoto webhostingového slovníku.

Neomezený prostor neexistuje

Prostor nebo také kapacita je jedním ze základních ukazatelů webhostingu. Je však nutno podotknout, že je také často velmi přeceňovaný a rozhodně ne jediný důležitý. Jako důležité se může zdát, že neomezený prostor neexistuje. Dalo by se říct, že ten, kdo vám jej nabízí, je prachsprostý lhář. Reálné potřeby vaší prezentace je vhodné si spočítat již dopředu a nechodit do zbytečně „neomezených“ či v podobných superlativech vedených nabídek. Takové na pozadí nutně skrývají nějaké jiné a pravděpodobně nepříjemné omezení, které vás může kdykoliv překvapit.

Databáze a další služby

Webhosting je již dlouho spojován s databázemi či třeba statistikou přístupů. Databáze dnes slouží k chodu jakéhokoliv trochu složitějšího webového systému, a i u ní je třeba brát v úvahu omezení kapacity či výkonu (často v podobě počtu připojení či dotazů za nějaký časový úsek).

Pro větší projekty je zajímavé poptávat statistiky přístupu. U většiny webhosterů je taková služba v základní nabídce – což ovšem neznamená, že je Vám i automaticky aktivována. Není tedy od věci se po takové ní podívat. Mnohdy je zpětná analýza logu nemožná a můžete tak přijít o cenná data.

E-mail

E-mail je dnes chápán jako zcela základní a naprosto zásadní služba. Kterýkoliv placený webhoster nabízející e-mailové služby by je měl mít na kvalitativně vyšší (nebo aspoň srovnatelné) úrovni jako nejlepší dnešní freemail služby. Co u freemailu pravděpodobně nezískáte a u webhostera by chybět rozhodně nemělo, je především zálohování, a alespoň základní telefonická či online podpora. Pokud si tedy omylem smažete e-mail, webhoster by vám jej měl být schopen obnovit z data (které nejčastěji jsou z předešlé noci,) a z těch si budete moci stáhnout či přeposlat cokoliv vás napadne. A to nejlépe ještě na počkání po kontaktování podpory.

Abych neopomněl – i u e-mailu jsou důležité parametry, mezi něž patří služba antispamu a antiviru, maximální velikost zaslané schránky, a pak samozřejmě i kapacita schránky či domény. K webhosterům bez antiviru a antispamu raději vůbec nechoďte.

Pozor na přenos

Mezi často ukryté, ale velmi důležité parametry patří rychlost přenosu a jeho datová kapacita. V dnešní době není problém mít doma dostatečně rychlou linku, abyste při přenosu větších souborů nemuseli zbytečně čekat. A byla by tedy velká škoda, kdybyste pak museli čekat při přenosu právě z vašich webových stránek. Nebo hůř – doplácet za to, že k vám lidé chodí a vaše stránky tak mají větší než „neomezený“ přenos.

K získání těchto informací je vhodné řádně projít webové stránky nebo se poptat po nějakém zkušebním provozu, kde si minimálně rychlost sítě velmi snadno ověříte. Snad právě díky dostupnosti rychlejšího spojení není dnes výjimkou, že webhosting je provozován v některých případech na úplně stejné lince, jako máte sami domů. A právě na tento nedostatek snadno přijdete.

Sledujte důvěryhodnost

Tak jako jdete při nákupu do osvědčených obchodů, je vhodné využívat pro služby webhostingu osvědčené a stabilní firmy. Samo vytvoření serveru poskytující webhostingové služby není ničím extra složitým a mnohem více úsilí, ale i peněz jde do okolního zázemí nutného k udržení stability a dostupnosti (a v krizových případech i třeba obnovy). To se může týkat třeba situací při útoků na síť či službu, odolnosti strojů na přetížení ale i obvyklé záplatování systému při odhalení chyby.

Ocitáte-li se na tržišti s webhostingem poprvé, projděte si internetové diskuze, podívejte se na reference a nezajímavé nemusí být ani, jak dlouho váš vytipovaný webhoster vlastně existuje.

A samozřejmě cena

Ať si každý z nás myslí cokoliv, faktem je, že za dobře odvedenou práci se sluší také dobře zaplatit. Těžko uvěříte o kvalitě malíře, pokud si po vymalování ložnice řekne jen o 500 Kč. Kdo ví, čím to vlastně vymaloval, a jak to bude za chvíli vypadat. A stejně tak i naopak, asi by bylo překvapením, pokud by byla částka 100× vyšší (nechť se na mě malíři nezlobí).

Webhosting je služba jako spousta jiných a chcete-li tuto službu kvalitní, bude to pravděpodobně stát nějaké peníze. Buď vás, nebo někoho jiného (samozřejmě v lepším případě). Kterýkoliv kvalitní webhosting musí stát určité peníze a je úsměvné sledovat diskuze, kde zhrzený zákazník po půlroce provozu zjistil, že jeho poskytovatel za jeho pár korun jaksi zapomněl dělat zálohy nebo se mu už nelíbí, jakou mají návštěvnost jeho stránky.

Volte tedy takového webhostera, u nějž máte dojem, že to co od něj očekáváte, také odpovídá tomu, co mu dáváte. A nebojte se ověřit si svá očekávání, ať už jsou jakákoliv. Lépe dříve než později, protože v momentě kdy Váš web běží a lidé jej navštěvují, je nepříjemné řešit přesun dat, výpadky či hledat nový hosting.

autor je výkonným ředitelem společnosti Ignum

Diskuze (20) Další článek: Nový Firefox 2.0.0.15 zvyšuje zabezpečení

Témata článku: Webhosting, Volt, Základní ukazatel, Cenná koruna, Obvyklé PR, Zpětná analýza, Základní stránka, Vhodná rychlost, Volta, Vhodný stroj, Základní telefon, Osvědčený stroj, Omezená kapacita


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky