Jak vybrat webhosting a nespálit se

Podle čeho si vybrat webhosting a na co si dát pozor? Že cena není všechno ví asi každý. Poradíme vám, čeho je dobré si při výběru hostingu všímat.
Jak vybrat webhosting a nespálit se

Webhostingový trh nabízející dnes již v podstatě všechno a mnohdy ještě více, je džunglí. Nespočet parametrů v drtivé většině se superlativem „neomezený“ nutí lidi zamyslet se nejen nad významem tohoto slova. Projděme si tedy základní parametry webhostingu a ukažme si obvyklé praktiky a významy tohoto webhostingového slovníku.

Neomezený prostor neexistuje

Prostor nebo také kapacita je jedním ze základních ukazatelů webhostingu. Je však nutno podotknout, že je také často velmi přeceňovaný a rozhodně ne jediný důležitý. Jako důležité se může zdát, že neomezený prostor neexistuje. Dalo by se říct, že ten, kdo vám jej nabízí, je prachsprostý lhář. Reálné potřeby vaší prezentace je vhodné si spočítat již dopředu a nechodit do zbytečně „neomezených“ či v podobných superlativech vedených nabídek. Takové na pozadí nutně skrývají nějaké jiné a pravděpodobně nepříjemné omezení, které vás může kdykoliv překvapit.

Databáze a další služby

Webhosting je již dlouho spojován s databázemi či třeba statistikou přístupů. Databáze dnes slouží k chodu jakéhokoliv trochu složitějšího webového systému, a i u ní je třeba brát v úvahu omezení kapacity či výkonu (často v podobě počtu připojení či dotazů za nějaký časový úsek).

Pro větší projekty je zajímavé poptávat statistiky přístupu. U většiny webhosterů je taková služba v základní nabídce – což ovšem neznamená, že je Vám i automaticky aktivována. Není tedy od věci se po takové ní podívat. Mnohdy je zpětná analýza logu nemožná a můžete tak přijít o cenná data.

E-mail

E-mail je dnes chápán jako zcela základní a naprosto zásadní služba. Kterýkoliv placený webhoster nabízející e-mailové služby by je měl mít na kvalitativně vyšší (nebo aspoň srovnatelné) úrovni jako nejlepší dnešní freemail služby. Co u freemailu pravděpodobně nezískáte a u webhostera by chybět rozhodně nemělo, je především zálohování, a alespoň základní telefonická či online podpora. Pokud si tedy omylem smažete e-mail, webhoster by vám jej měl být schopen obnovit z data (které nejčastěji jsou z předešlé noci,) a z těch si budete moci stáhnout či přeposlat cokoliv vás napadne. A to nejlépe ještě na počkání po kontaktování podpory.

Abych neopomněl – i u e-mailu jsou důležité parametry, mezi něž patří služba antispamu a antiviru, maximální velikost zaslané schránky, a pak samozřejmě i kapacita schránky či domény. K webhosterům bez antiviru a antispamu raději vůbec nechoďte.

Pozor na přenos

Mezi často ukryté, ale velmi důležité parametry patří rychlost přenosu a jeho datová kapacita. V dnešní době není problém mít doma dostatečně rychlou linku, abyste při přenosu větších souborů nemuseli zbytečně čekat. A byla by tedy velká škoda, kdybyste pak museli čekat při přenosu právě z vašich webových stránek. Nebo hůř – doplácet za to, že k vám lidé chodí a vaše stránky tak mají větší než „neomezený“ přenos.

K získání těchto informací je vhodné řádně projít webové stránky nebo se poptat po nějakém zkušebním provozu, kde si minimálně rychlost sítě velmi snadno ověříte. Snad právě díky dostupnosti rychlejšího spojení není dnes výjimkou, že webhosting je provozován v některých případech na úplně stejné lince, jako máte sami domů. A právě na tento nedostatek snadno přijdete.

Sledujte důvěryhodnost

Tak jako jdete při nákupu do osvědčených obchodů, je vhodné využívat pro služby webhostingu osvědčené a stabilní firmy. Samo vytvoření serveru poskytující webhostingové služby není ničím extra složitým a mnohem více úsilí, ale i peněz jde do okolního zázemí nutného k udržení stability a dostupnosti (a v krizových případech i třeba obnovy). To se může týkat třeba situací při útoků na síť či službu, odolnosti strojů na přetížení ale i obvyklé záplatování systému při odhalení chyby.

Ocitáte-li se na tržišti s webhostingem poprvé, projděte si internetové diskuze, podívejte se na reference a nezajímavé nemusí být ani, jak dlouho váš vytipovaný webhoster vlastně existuje.

A samozřejmě cena

Ať si každý z nás myslí cokoliv, faktem je, že za dobře odvedenou práci se sluší také dobře zaplatit. Těžko uvěříte o kvalitě malíře, pokud si po vymalování ložnice řekne jen o 500 Kč. Kdo ví, čím to vlastně vymaloval, a jak to bude za chvíli vypadat. A stejně tak i naopak, asi by bylo překvapením, pokud by byla částka 100× vyšší (nechť se na mě malíři nezlobí).

Webhosting je služba jako spousta jiných a chcete-li tuto službu kvalitní, bude to pravděpodobně stát nějaké peníze. Buď vás, nebo někoho jiného (samozřejmě v lepším případě). Kterýkoliv kvalitní webhosting musí stát určité peníze a je úsměvné sledovat diskuze, kde zhrzený zákazník po půlroce provozu zjistil, že jeho poskytovatel za jeho pár korun jaksi zapomněl dělat zálohy nebo se mu už nelíbí, jakou mají návštěvnost jeho stránky.

Volte tedy takového webhostera, u nějž máte dojem, že to co od něj očekáváte, také odpovídá tomu, co mu dáváte. A nebojte se ověřit si svá očekávání, ať už jsou jakákoliv. Lépe dříve než později, protože v momentě kdy Váš web běží a lidé jej navštěvují, je nepříjemné řešit přesun dat, výpadky či hledat nový hosting.

autor je výkonným ředitelem společnosti Ignum

Diskuze (20) Další článek: Nový Firefox 2.0.0.15 zvyšuje zabezpečení

Témata článku: Cenná koruna, Omezená kapacita, Základní stránka, Webhosting, Volt, Osvědčený stroj, Volta, Základní telefon, Vhodný stroj, Vhodná rychlost, Zpětná analýza, Základní ukazatel, Obvyklé PR


Určitě si přečtěte

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 26

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 114

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 71