Invex: smutné ohlédnutí s kapkou naděje

Letošní Invex zaznamenal velký propad v počtu návštěvníků i vystavovatelů. Nad osudem proslulého IT veletrhu se stmívá, ale ještě není nic ztraceno. Jsme zvědavi na příští rok.
Invex: smutné ohlédnutí s kapkou naděje

Včera se zavřely brány brněnského výstaviště za trojicí veletrhů Invex, Digitex a Interkamera. Při zpětném ohlédnutí se skoro nabízí otázka, zda se dá tato akce nazvat veletrhem. „Vele“ se totiž z Invexu vytratilo a Digitex a Interkamera na tom nejsou jinak. Na akci sice bylo ledacos zajímavého, ale ve srovnání s minulými ročníky toho bylo zatraceně málo.

Procházka na hodinu

Samotný Invex obsadil pouze jediný pavilon (V) a i v něm byly poloprázdné kouty. Stánky patřily především firmám nabízejícím podniková řešení, ale byly tu i některé softwarové firmy, u kterých si přišel na své i běžný návštěvník hledající novinky pro svůj domácí počítač. Mohl by je ale spočítat na prstech. Kdo se nudil, mohl si nechat na stánku Ministerstev vnitra a spravedlnosti vytisknout výpis z trestního rejstříku nebo se dozvědět o plánované elektronické „občance“.

Návštěvník toužící po IT novinkách možná zabloudil i do pavilonu G, který byl sice označen také jako invexový, ale celý patřil konferenci E-vize. K návštěvě tak zbyly už jen tři menší pavilony věnované Digitexu a Interkameře.

 Klepněte pro větší obrázek

Céčko bylo zařazeno pod Digitex a většina jeho plochy byla věnována herním kláním. Pozorovat mistry v oboru Quake nebo Counter Strike je sice zajímavé, ale na veletrhu spotřební elektroniky a digitální zábavy byste pravděpodobně uvítali spíše nějaké produktové novinky. Ty jste si mohli prohlédnout na expozici společnosti Asus, jiné značky ale k vidění nebyly. V pavilonu C pak stál za návštěvu ještě malý stánek chlapíků z Extrahardware, kteří se snažili o rekordní přetaktování několika procesorů a tekutým dusíkem přitom nešetřili. Prázdnou plochu vyplnila „digitální zábava“ v podobě stolního fotbalu, simulátoru divokého býka (ve tvaru lahve Coca Coly) a vozítek Segway.

Druhý pavilon Digitextu (B) patřil především velkým přednáškovým prostorám. Jeden zabrala CPress Show, druhý Digital Live! a třetí GPS show. Zbytek obsadily malé stánky různorodých firem a expozice digitálních domácností od společnosti Jasyko.

Novinkou v Brně byla Interkamera, které patřil pavilon D. Bohužel, i zde byli návštěvníci vesměs zklamáni. Minulý rok si v rámci Digitexu mohli osahat a vyzkoušet novinky od Canonu, Olympusu, Sony nebo Samsungu a k dispozici byly rozlehlé workshopy institutu digitální fotografie s fotoarénou, kde si každý mohl vyzkoušet nejpoužívanější zrcadlovky v praxi. Interkamera sice nabídla zajímavé přednášky uznávaných fotografů a malou výstavu fotografií, ale kdo se těšil na technické novinky a workshopy, ten byl zklamán. Největším stánkem byl na Interkameře stánek Zoneru, který zde prezentoval novou verzi Photo Studia.

A to je vše, nepočítám-li doprovodné akce Job Fair a Franchise Meeting Point. Všechny tři veletrhy tak bylo možné s občasnými zastávkami u některých stánků projít pohodlnou chůzí za hodinu. Nicméně kdo chtěl vstřebávat informace, ten se mohl zdržet na některé z přednášek v pavilonu B.

Klepněte pro větší obrázek

Invex už není živý jako Živě

Před deseti lety navštívilo samotný Invex přes 140 tisíc návštěvníků, kteří mohli obdivovat expozice 807 vystavovatelů. Letos první odhady říkají, že Invex spolu s Digitexem a Interkamerou přilákali dohromady přibližně 53 tisíc návštěvníků. Ještě daleko více ubylo vystavovatelů, kterých je letos oficiálně 315, ale mnoho z nich mělo sjednocené stánky.

Zcela tragicky pak vypadají čísla v souvislosti s průběhem několika let zpětně. O úpadku Invexu se hovoří od počátku nového milénia, zlatá éra patřila létům devadesátým. Čísla pozvolna klesala, zatvrzelí příznivci Invexu remcali a vzpomínali na staré časy. Ale nebyla to žádná tragédie. Vystavovatelů i návštěvníků bylo stále dost. Letošní pokles se ale nebojím označit za katastrofální.

Klepněte pro větší obrázek

Pro nás z redakce Živě.cz byl letošní pohled na poloprázdné pavilony zalepenými „odpočinkovými zónami“ obzvlášť smutný. Díky Invexu totiž samotné Živě.cz před dvanácti lety vzniklo. V roce 1996 byl Invex natolik významnou a velkou akcí, že se redaktoři časopisu Computer rozhodli informovat o dění na veletrhu prostřednictvím internetu. Zpravodajský web, tehdy ještě na doméně www.cpress.cz/invex, však dokázal žít i po Invexu a z „Invexu živě“ se stalo samostatné Živě.cz.

Tip: podívejte se, jak vypadala první podoba Živě před dvanácti lety

Zatímco návštěvnost Živě.cz v posledních letech neustále stoupá, velikost a význam Invexu se zmenšuje. Důvod je snad každému jasný – proč se plahočit na výstaviště, když mnohem více informací dostanu právě na internetu, který je dnes každému dostupný a informace jsou na něm k dispozici zdarma.

Roknávštěvníkůvystavovatelůrozloha
200853 00031518 550  m2
200780 00051922 870 m2
2006105 00056429 460 m2
2005104 00060427 438 m2
2004130 00059230 200 m2
2003135 00060127 336 m2

Za rok v novém nebo jen firmám

V internetových diskuzích je hodně debatovaná otázka, zda má smysl pořádat další ročník Invexu a Digitexu. Osobně říkám ano, smysl to má, ale musí se úplně změnit smysl akce. Letošní návštěvnost je malá oproti minulým ročníkům, ale pořád je to dav padesáti tisíc lidí. A všichni tito lidé se chtějí dozvědět něco nového o novinkách z oboru počítačů a digitální zábavy. Informace o nových produktech si snadno najdou na internetu a na to také spoléhají firmy, které neobnovují na veletrhu účast. Ale informace, to nejsou jen parametry nových produktů. A myslím si, že informace o tom, jak tyto produkty správně a naplno využívat, jak je vybírat a jaké technologie za nimi stojí, by mohly návštěvníky zajímat.

Z Invexu, Digitexu a Interkamery by mohl být pěkný komorní veletrh plný lákavých přednášek, panelových diskuzí a workshopů. Samotni výrobci by mohli prezentovat, jak správně využívat jejich produkty a my novináři bychom to prokládali nezaujatými radami, jak produkty vybírat a podobně. A řeč samozřejmě nemusí být jen o produktech, ale také o službách, softwaru, internetu a aktuálních kauzách z počítačové branže. Na letošní premiéře CPress Show se ukázalo, že by taková akce měla smysl. Pozorných posluchačů přednášek nebylo málo.

Organizátor v předběžné závěrečné zprávě nepřímo odůvodňuje úbytek návštěvníků zvýšením odbornosti veletrhu. A to je také jeden z možných osudů veletrhu – stane se z něj jen příležitost pro firemní setkání bez přítomnosti veřejnosti. Osud Invexu je v rukou organizátorů a 5. října 2009 uvidíme, jak se s aktuální situací vypořádají.

Diskuze (53) Další článek: Superrychlé skenování s Canonem

Témata článku: Invex, Nová akce, Job, Běžný návštěvník, Workshop, Brněnské výstaviště, Úpadek, Malá informace, Zlatá éra, Živý pohled, Counter Strike, Malý stánek, Counter, Trestní rejstřík, Show, Naděje, Segway, Rychlý pohled, Zajímavá informace, Nejlepší stolní počítače na Mall.cz