Invex po osmnácti letech skončil

Nejvýznamnější česká výstava věnovaná počítačům, internetu, komunikaci a IT byznysu končí. Kdy Invex zažil největší slávu a co bude na brněnském výstavišti místo něj?

Přezdívalo se mu „malý CeBIT“ a byl to největší a nejznámější veletrh věnovaný počítačům u nás. Invex se stal každoročním svátkem počítačových odborníků i fanoušků, počet návštěvníků pravidelně překračoval hranici sta tisíc a přijížděly stovky vystavovatelů z celého světa. Dnes už však o tomto brněnském veletrhu můžeme mluvit pouze v minulém čase.

Na Invex přijel i Bill Gates

Invex se poprvé konal jako samostatná akce v roce 1991. První tři, čtyři roky byl fenoménem a stal se světově uznávanou akcí. Svou největší slávu prožil při ročnících 1994 a 1995. Tehdy nechyběla žádná z významných firem a Invex byl opěvován jako největší veletrh se zaměřením na ICT ve střední a východní Evropě. Velký význam akce dokazovala i účast takových „celebrit“, jako je Bill Gates nebo Michael Dell.

Ročníky 1995 a 1996 přinesly ustálení počtu návštěvníků nad hranicí 150 tisíc. Všechny pavilony brněnského výstaviště byly obsazeny vystavovateli. Obrovský zájem o akci také inspiroval tehdejší redakci časopisu Computer, aby zprostředkovala živé zpravodajství z této akce na internetu. Internetové zpravodajství se teprve rozvíjelo, čtenářů byla hrstka. Ale přesto mělo zpravodajství z Invexu úspěch a přetrvalo i po skončení veletrhu jako online zdroj informací z redakce časopisu Computer. Po necelých třinácti letech se z projektu stal zdaleka nejčtenější specializovaný IT web u nás, který si právě čtete i vy.

Klepněte pro větší obrázek
Živě.cz vzniklo v roce 1996 jako živé zpravodajství z Invexu. Po skončení veletrhu jsme ale stránky „zapomněli“ vypnout.

Invex se v roce 1997 stal po strojírenském veletrhu druhou nejnavštěvovanější akcí na brněnském výstavišti, překonal i veletrh stavební. Přesto se už tehdy začaly objevovat názory, že „Invex není to, co býval a lepší už to nikdy nebude“. Vodítkem k tomu byla mírně menší návštěvnost (způsobena spíše zdražením lístků za účelem odlákání sběračů propisek) a hlavně oznámení některých významných firem, že v roce 1998 na Invexu budou chybět. Patřily mezi ně Compaq Computers, App Group, Dell, Oracle, A&A Data Storage a další.

A odliv firem postupně pokračoval až do loňského roku. Důvodem byl od tradiční veletržní propagace, na které mohou oslovit jen hrstku zákazníků, a nemalé ušetřené prostředky putovaly do jiných oblastí marketingu s větší účinností. Také firmy po letech největšího počítačového boomu zápasily s menší krizí a poklesem zájmu (co by za takovou „krizičku“ dnes daly…). S rozvojem internetu rovněž pomalu vymizel původní smysl výstav, a to seznámit veřejnost s nejnovějšími produkty. Dnes jsou veškeré novinky okamžitě prezentovány na internetu se všemi podrobnými informacemi

Invex hubnoucí

V roce 1998 byla novinkou veletrhu mezinárodní odborná konference Invex Fórum, určená především pro oblast managementu a státní správy. Paralelně s Invexem probíhala také výstava Come in Future, která si získala pověst „konzumentsky“ zaměřené akce a byla odlehčením stále odbornějšího Invexu. Už před deseti lety se tedy začal formovat nynější model akce.

V letech 1998 až 2000 patřil Invex převážně bouřlivě se rozrůstajícímu internetu. Vedle firem zajišťujících technologické zázemí zde v hojném počtu vystavovaly také firmy, které na internetu postavily svůj byznys. Byl jim věnován celý samostatný pavilon. Ten byl ale už v roce 2001 uzavřen. Po velkém očekávání firmy evidentně procitly a zjistily, že je internet sotva uživí, natož aby měly peníze na invexovou prezentaci. Navíc ukazovat na lokální výstavě internetový projekt pochopitelně nebyla příliš efektivní forma propagace.

Invex si v té době oblíbili především provideři a hlavně mobilní operátoři, jejichž stánky byly nepřehlédnutelné a především nepřeslechnutelné.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Invex v roce 2002: ještě docela živo, Microsoft měl jeden z největších stánků

V roce 2002 Tomáš Holčík před Invexem na Živě.cz psal: Acer, jednička českého notebookového trhu, na Invexu není opakovaně, mívá expozici a jednací místnost mimo areál Invexu, HP a Compaq jsou nyní jednou firmou, takže budou vystavovat logicky v jednom stánku. IBM bude vystavovat jen přes své partnery. Dell nebude na Invexu již několikátý rok, CHG Trade s notebooky Toshiba nebude mít stánek, ale spíše jednačku v zóně One to One... Pro běžného návštěvníka to nebyly moc dobré zprávy a jen se potvrzoval trend, že Invex funguje spíše jako prostor pro jednání firem, než jako výstavní akce.

Vedle Invexu se postupně rozrůstal počet doprovodných akcí, které pomáhaly brněnské výstaviště zaplnit: Game Hall, Linux Hall, Job Fair, E-Zona, B2B pavion, One to One... Počet návštěvníků postupně mírně klesal, ale v roce 2002 přišlo stále úctyhodných 130 tisíc lidí.

Zatímco se věhlasné firmy z Invexu pomalu vytrácely, přibývaly stánky obchodníků z Dálného východu. V roce 2003 se organizátoři chlubili účastí firem z Macaa, Hong-Kongu, Číny a ve velké míře z Tchaj-wanu. Není divu, pro tyto firmy to byla dobrá příležitost na prezentaci a sháňku nových evropských distributorů. Běžní návštěvníci pak mohli obdivovat mnohdy exotické kusy hardwaru.

Letos už jako Invex Forum

Ani v roce 2004 se však ještě nedalo říct, že by byl Invex nějakou upadající akcí bez většího významu. Stále zde vystavovaly velké firmy jako Intel, Sony nebo Microsoft. Na Invex se sjela celá vláda a uskutečnilo se zde i první zasedání vlády České republiky na brněnském výstavišti. Veletrh zahajoval ministr informatiky Vladimír Mlynář, proslovem přispěl i předseda vlády Stanislav Gross.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Invex 2006: z obřích stánků Microsoftu zbyl jen nenápadný koutek • pavilony byly „příjemně vzdušné“

Postupná ztráta lesku Invexu se ale projevovala na zmenšující se výstavní ploše. Provozovatel přistoupil také k mírnému zlevnění pronájmu výstavní plochy, aby vystavovatele udržel. Prezentace služeb a spotřební elektroniky již převládla nad novinkami z oblasti hardwaru, rostl počet odborných konferencí.

Klepněte pro větší obrázek
Neveselý vývoj počtu návštěvníků veletrhů Invex a Digitex (+Interkamera v roce 2008) v posledních letech

A tento trend pokračoval až do loňského roku, kdy na samotném Invexu nebylo pro běžné návštěvníky z řad počítačových fandů k vidění prakticky nic. Něco málo zajímavého k vyzkoušení se našlo v pavilonech věnovaných veletrhům Digitex a Interkamera. Když už některá z firem na Invex přijela, byla pro ní tato akce místem pro setkání s obchodními partnery.

Rychlá videprohlídka loňského Invexu: 

Klepněte pro větší obrázek 

Včerejší zpráva o konci Invexu proto nikoho příliš nepřekvapila. Přerod v odbornou konferenci Invex Forum je celkem logickým krokem a možná už k němu měl dojít před rokem či dvěma. Mezi odbornou veřejností tak akce slibuje nová, docela slibná očekávání. Sám jsem zvědavý, co se bude ve dnech 5. a 6. října na brněnském výstavišti odehrávat.

Trochu překvapivé je ale samostatné pokračování veletrhů Digitex a Interkamera, které jsou zaměřeny na spotřební elektroniku. Už minulý rok byla účast firem velmi chabá a letos lze vzhledem k celosvětové finanční krizi očekávat ještě horší výsledek. Ale také u těchto veletrhů se dá očekávat postupný přerod v čistě konferenční záležitost, která by ovšem nebyla vyhraněna pouze pro odbornou veřejnost. Z Digitexu a Interkamery by mohl být pěkný komorní veletrh plný lákavých přednášek, panelových diskuzí a workshopů. Uvidíme...

 

Názor na ukončení Ivexu také publikoval jeden z našich čtenářů na svém blogu. Můžete se přidat, stačí si založit blog na Živě.

Diskuze (20) Další článek: Folding@Home: Nejvýkonnější superpočítač planety jste vy

Témata článku: Invex, Samostatná akce, Hall, Obchodní zóna, Sběrač, Notebooková novinka, Návštěvník veletrhů, Dobrá příležitost, SKO, Počítačový odborník, Job, Postupný přerod, Odborná veřejnost, Živé zpravodajství, Nynější model, Ušetřené peníze, Zona, Největší fanoušek, Rychlý pohled, Let, Gross, Oblast pronájmu, Největší veletrh, Brněnské výstaviště, Acer one 10 recenze na Mall.cz


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk