Intel Atom: levná a úsporná platforma podrobně

Na jarním IDF Intel zveřejnil podrobnosti o nové úsporné platformě Centrino Atom, o plánovaných procesorech a čipsetu.
Kapitoly článku

V březnu letošního roku Intel představil oficiálně značku Intel Atom. Na Živě jsme ji zmiňovali již několikrát, už v dobách, kdy se pro něj používalo kódové označení Silverthorne. Právě Intel Atom byl jednou z klíčových novinek, kolem které se minulý týden točilo i jarní IDF – Intel Developers Forum. Intel si s Atomem opravdu hodně věří – očekává, že uvedení atomů pro něj bude mít podobný význam, jako když se svého času objevily procesory 486.

Spolu s platformou Atom by se měly objevit i tři nové kategorie počítačů: MID (Mobile Internet Devices), neboli mobilní internetová zařízení, netbooky – jakési levné a méně výkonné notebooky a nettopy – stolní obdoba netbooků.

Výkon až na druhém místě

Nový Atom byl vyvíjen pro mobilní zařízení – tedy především s důrazem na co nejnižší spotřebu, které dosahuje při dostačujícím výkonu a při zachování kompatibility s platformou x86. Právě podpora platformy x86 je asi to nejdůležitější, co světu nové procesory přinesou – umožňuje totiž spouštět a běžně používat plnohodnotné a řadu let vyvíjené aplikace, na které jsou uživatelé zvyklí z PC a zaručuje bezproblémovou a plnohodnotnou komunikaci mezi mobilními zařízeními a počítači.

Zpočátku se objeví několik modelů s odlišnou cenou, výkonem a vlastnostmi. V současnosti jsou známé specifikace pěti 32bitových modelů určených pro MID, o něco později by se měly objevit jednojádrové a dvoujádrové verze Atomů s kódovým označením Diamondville a podporou 64 bitů.

Klepněte pro větší obrázek

Pro výrobu se používá zatím nejlepší 45nm výrobní proces, který známe z poslední generace Core 2 z rodiny Penryn. V procesorech s jádrem Silverthorne má být celkem 47 212 207 tranzistorů, 30,6 milionů z toho zabírá L2 cache. Plocha jádra je pouhých 25 mm2.

Klepněte pro větší obrázek

Díky tomu má být velmi levný na výrobu – výrobní náklady se odhadují na 6-8 amerických dolarů. Kvůli nízké ceně už se spekuluje o tom, že bude prodej těchto procesorů pro Intel zlatý důl – na jeden křemíkový wafer se má vejít přibližně dva a půl tisíce čipů, přičemž by mělo být bez problémů možné dosáhnout devadesátiprocentní výtěžnosti. Výrobní cena takového waferu by se mohla pohybovat kolem 15-20 tisíc dolarů, přičemž celková cena procesorů z jednoho waferu na konci řetězce by měla být 100 tisíc dolarů či víc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Procesory jsou kompatibilní se 65nm mobilní verzí procesoru Core 2 Duo (schází tedy podpora SSE4.1, se kterou přišly 45nm Core 2 z rodiny Penryn), ale mají podporovat i virtualizaci, execute disable bit, SSE3 a SSSE3 instrukce. Pokud se orientujete v technologiích používaných u procesorů, rozhodně doporučujeme, abyste se podívali na jedenadvacetistránkový článek s podrobnějším popisem jednotlivých technologií použitých nových Atomů, který vyšel před pár dny na serveru Anandtech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jádro procesoru má dostat dvojí balení – nejprve se objeví menší varianta Atomů s kódovým označením Silverthorne a modelovým značením Z500-Z540 o rozměrech 13 × 14 mm určená pro ultrapřenosná zařízení. Větší procesory s kódovým označením Diamondville o rozměrech 22 × 22 mm určené pro levné stolní počítače (nettopy) přijdou nejspíš ve druhé polovině letošního roku.

SMT je obdoba Hyperthreadingu známého z Pentií 4, díky které je schopen procesor s jistými omezeními zpracovávat dvě vlákna současně, a nenajdete ji u nejlevnějších modelů.

ModelFrekvence SMT TDPPrůměrná spotřebaÚsporný režim FSBL2 CacheCena
(za kus při odběru 1000 ks)
Z500800 MHzne0,65 W160 mW80mW400 MHz512 K45 USD
Z5101,1 GHzne2 W220 mW100 mW400 MHz512 K45 USD
Z5201,33 GHzano2 W220 mW100 mW533 MHz512 K65 USD
Z5301,6 GHzano2 W220 mW100 mW533 MHz512 K95 USD
Z5401,86 GHzano2 W220 mW100 mW533 MHz512 K160 USD

Intel v prezentacích jejich výkon srovnává s procesory ARM používanými u mobilních zařízení. Výkon je evidentně vyšší, na druhou stranu se totéž dá říci o spotřebě Atomů.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně jako u nových čipů z rodiny Penryn budou nové Atomy zvládat úsporný režim C6, při kterém je vypnuto prakticky celé jádro a obsah pamětí čipu je uložen do vyhražené části, ze které se po opětovném zapnutí zkopíruje zpět.

Klepněte pro větší obrázek  

Témata článku: Video, Atom, Výrobní jádro, Akcelerátor, Levné stolní počítače, Úprava PC zdroje, Plát, Živý stream, Celé jádro, Dostačující výkon, Stará grafika, Kódové označení, Lev, Úsporná platforma, Křemíkový wafer, Five, Levné zařízení, Zlatý důl, Levný model, Úsporný tranzistor, Nejlevnější notebook na Mall.czJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Logitech představil nový herní headset. Je extrémně lehký a ekologický

Logitech představil nový herní headset. Je extrémně lehký a ekologický

Logitech vyrukoval se zbrusu novým bezdrátovým headsetem, který na hlavě ani neucítíte.

Doupě
SluchátkaHardware
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály