Google spustil Knol – bude lepší než Wikipedie?

Google spustil Knol, svou netradiční encyklopedii, která se svým pojetím blíží spíše serveru About.com a přispěvovatelům nabízí možnost výdělku pomocí AdSense. Pokoří Knol Wikipedii?

Když před několika měsíci Google poprvé představil práci na projektu nazvaném stručně a docela tajemně – „Knol“, mnoho čtenářů se domnívalo, že snad chce Google přímo konkurovat Wikipedii. Ve skutečnosti se ale jedná o docela odlišný projekt, o čemž se konečně může přesvědčit každý z vás, služba již totiž byla oficiálně spuštěna.

Velká kniha osobních znalostí s možností transparentního výdělku

Knol je vlastně novotvar vzniknuvší zkrácením anglického výrazu pro znalost - knowledge. Google jej v anglickém originálu definuje jako „unit of knowledge“, resp. jako důvěryhodný článek na libovolné téma. Tento stručný popis zároveň definuje i základní rozdíl mezi Wikipedií a Knolem. Zatímco tradiční Wikipedia se soustředí především na výkladový slovník tvořený komunitou, Knol je (nebo to má alespoň v plánu) databází nejrůznějších více či méně volných témat. Najdete tu tedy třeba rozsáhlý článek o tom, jak strávit týden v divočině, co si sebou vzít za oblečení a jakou konzervovanou stravu zabalit do KPZ.

knol4.png  knol3.png  knol5.png
Úvodní stránka, článek o dovolené v divoké přírodě a výsledky vyhledávání, které dokládají, že má Knol před sebou ještě pěkný kus cesty

A ještě jeden rozdíl, který je patrný na první pohled. Zatímco termíny na Wikipedii píše komunita, která může články neustále upravovat a vylepšovat, na Knolu si článek můžete sepsat sami, uzavřít jej pro editaci, zvolit preferovanou licenci a dokonce si vydělat – pomocí AdSense podobným způsobem jako na vašem webu.

Knol je tedy trošku jinou encyklopedií s důrazem na identitu autora a jeho zodpovědnost a tak trochu připomíná server About.com, kde pod každým článkem najdete jméno a zpravidla i fotografii autora, na kterého se můžete v případě nesrovnalostí obrátit. U Wikipedie to je poměrně složitější, musíte totiž přelouskat celou historii dokumentu a zjišťovat, který autor provedl jaké změny.

Napíše-li tedy na Knol článek o plejtvácích třeba profesor zoologie z bostonské univerzity, budete mít skutečně určitou záruku kvality i pro případnou citaci třeba ve své vlastní odborné práci. Samozřejmě můžete namítnout, že za onoho profesora se může vydávat kdokoliv, v praxi ale máte možnost své jméno a identitu autorizovat buď pomocí kreditní karty, případně pomocí telefonu.

Přívětivé uživatelské rozhraní

Pokud chce Google s Knolem uspět, bude potřebovat zvláště v počátku mnoho altruistů, kteří se vrhnou do díla a začnou sepisovat odborné články. Není se tedy čemu divit, že začít je snad až příliš snadné. Stačí registrace běžného Google účtu, se kterým se přihlašujete k ostatním službám a klepnout na tlačítko „Write a Knol“. Po prvním přihlášení Google prohledá vaše účty a pokud máte na Gmailu svůj osobní avatar, Knol jej rovnou použije jako profilové foto a nabídne propojení s dalšími službami.

Administrace Knolu je jednoduchá, nadchne vás přehledným atraktivním designem a všudypřítomným interaktivním AJAXem. Propojení s vaším AdSense účtem je otázka několika sekund, pokud tedy začnete psát zajímavé anglické články, které si najdou mnoho čtenářů, můžete si na anglickém trhu i zajímavě přivydělat.

knol1.png  knol2.png
WYSIWYG editor nového článku a jeho podrobné nastavení včetně propojení s AdSense a určení licence

Z hlediska autorství můžete článek uzavřít po další editaci, spolupracovat na něm s vybranými uživateli, případně jej zcela otevřít po vzoru Wikipedie. I když jej ale uzavřete, ostatní mohou psát připomínky ve formě komentářů a případně celý obsah označit jako nevhodný. Každý článek má také svou licenci. Na výběr máte v tuto chvíli Creative Commons Attribution 3.0 License, Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 License a nechybí ani tradiční „All Rights Reserved“, přičemž všechny typy autorství jsou i do detailu popsané včetně plného znění licence.

Knol jako zbraň v boji o sémantický vyhledávač?

Knol není typická encyklopedie. Spíše je to velká kniha osobních zkušeností a znalostí, na které se může podílet každý z vás. Pak je tu ale ještě jeden zajímavý rozměr, který souvisí se současným vývojem na poli internetových vyhledávačů. V určitém úhlu pohledu totiž Knol připomíná jeden velký webový hosting s tisící a časem snad i miliony webových stránek.

Vzhledem k volné definici, a tedy velmi širokému záběru, může Knol částečně suplovat skutečný web plný jinak nehodnověrných informací a Google tak může získat zajímavý zdroj relevantních informací pro celý vyhledávač, který v současné době bojuje zejména se softwarovými inženýry z Yahoo! Search a Microsoftu (Powerset) o to, komu se podaří nabídnout široké veřejnosti skutečně funkční sémantický vyhledávač. Bude-li mít Google za sebou Knol plný odborných a faktograficky vděčných témat, jistě se to časem odrazí i v samotném vyhledávači. Konkurence ostatně stejným způsobem využívá zatím bezkonkurenční Wikipedii.

Tak co? Už i vy máte svůj Knol?

Encyklopedie Google Knol

 Poznámka: zjistili jsme, že vyhledávač Googlu kupodivu Knol (zatím) nijak neupřednostňuje (více zde)

Diskuze (17) Další článek: Zotac GeForce 9600 GT: šest výstupů v základu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,