GeForce GTX 295 v testu: vyhánění čerta ďáblem

GeForce GTX 295 jsme porovnali s Radeonem HD 4850 X2 a 4870 X2. V testu najdete nejen zprůměrované výsledky, ale i grafy průběhu snímkové frekvence v jedenácti hrách.
GeForce GTX 295 v testu: vyhánění čerta ďáblem

Přetaktování

V grafech už jste si nejspíš všimli, že se při přetaktování podařilo navýšit frekvenci obou jader z původních 575 na 676 MHz, stream procesory z 1 242 MHz na 1 517 MHz a paměti z původních 1 998 na výborných 2 488 MHz efektivně. Díky tomu se nárůst výkonu po přetaktování v testovaných titulech pohyboval mezi 2 – 18 %, v průměru byl dvanáctiprocentní. Opět ale připomeneme, že ne s každou kartou lze dosáhnout stejných výsledků – s trochou štěstí dopadnete lépe. Je ale velmi pravděpodobné, že to bude spíš horší – týká se to zejména pamětí – nárůst frekvence o 245 (490 MHz efektivně) rozhodně nelze pokládat za běžný. Přetaktování je také o něco náročnější (zejména na nervy), než u jednoprocesorových karet – zatímco v případě, že to u jednoprocesorové karty přeženete, objeví se v obrazu artefakty a většinou ještě stihnete zareagovat, hru zavřít a snížit frekvence. V případě GeForce GTX 295 se ale spíše než artefaktů dočkáte rovnou BSOD a restartu systému.

Až jednou dozrají...

Jako vždy si u této karty povzdechneme nad nešvary dvouprocesorových grafických karet, jako je microstuttering (trhání způsobené nepřesnou synchronizací obou jader, kvůli kterému se hra jeví, jako by běžela na nižší snímkové frekvenci, než je tomu ve skutečnosti a který se nevyhnul ani nové GeForce), problémy se škálováním výkonu v některých titulech, potřeba dvojnásobného množství paměti a samozřejmě i vysoká spotřeba a s tím související hlučnost dvouprocesorových karet.

Pochválit můžeme design karty (na ten mimochodem Nvidia u posledních modelů velmi dbá) – při pohledu na ni byste nehádali, že se tolik liší od GTX 280 či 260 a že má pod černou kapotou hned dva velké čipy, zatímco macatému a  těžkému Radeonu HD 4870 X2 to přímo kouká z očí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

ATI prezentuje vlastní dvouprocesorové karty jako elegantní, levný a výhodný způsob, jak dosáhnout vysokého výkonu bez nutnosti vyrábět „dinosaury“ v podobě koncepčně zastaralých velkých monolitických čipů. V čem má ale pro nás být tato cesta výhodnější, pokud konkurence dokáže při stejné ceně nabídnout obdobné řešení osazené dvěma velkými, „neefektivními“ a „neohrabanými“ monolitickými čipy? Není škoda plýtvat prostředky na válčení s produkty, které nenabídnou o moc víc, než řešení ze dvou samostatných karet propojené do SLI či CrossFire? Dočkáme se už toho, že spolu grafické procesory naváží bližší vztah, než mají dvě samostatné karty komunikující přes můstek a sběrnici?

Daň z luxusu

Kompromisy, které musejí konstruktéři karet dělat, aby se jim povedlo nenasytné čipy vtěsnat do prostoru dvou slotů, si vybírají svou daň na provozních vlastnostech karty. Maximální dosažená teplota jádra při zátěži se ustálila na ještě slušných 72 stupních, horší už je, že karta pěkně prohřívá nejen vlastní chladič a kryt, ale i zadní stěnu skříně. Radeony ale v tomto ohledu nejsou o nic lepší. Při přetaktování jsme se dostali až na 82 stupňů. Dlužno říci, že ventilátor měl pořád ještě slušnou rezervu.

Hlučností při zátěži se karta nikterak nevymyká tomu, co je v této třídě běžné – zkrátka řečeno, v zátěži je taková karta s přehledem největší zdroj hluku v sestavě. U výkonných jednoprocesorových karet je alespoň malá šance, že si výměnou chladiče za předražený, avšak výkonný model některého z renomovaných výrobců, polepšíte. U dvouprocesorových karet ale nebývá jiných alternativ, než chladičů dodaných přímo výrobcem (které ale často co do hlučnosti trumfne i referenční chladič), nebo vodních bloků, které se obvykle nějaký čas po uvedení karty objeví.

V klidu se teplota jádra pohybovala na slušných 55 stupních a hlučnost chladiče nikterak nepřehlušovala okolní komponenty v testovací sestavě (Noctua NF-P12@1 000 ot./min a 750W zdroj Corsair).

Spotřeba

Spotřeba sestavy při zátěži je dle očekávání vysoká – v Bioshocku se pohybovala na 452 Wattech. Útěchou budiž, že byla téměř o 30 W nižší, než u pomalejšího Radeonu HD 4870 X2 (480 W). Bez zátěže měla sestava s GTX 295 spotřebu 184 W, s GTX 280 to bylo 159 W a s Radeonem HD 4870 X2 199 W.

Cena

Ceny nových karet se v našich obchodech pohybují nad jedenácti tisíci korun s daní a nikterak významně se neliší od dvouprocesorových Radeonů HD 4870 X2. Co se poměru výkon/cena týče tedy v současnosti vychází GeForce GTX 295 lépe. Rovnovážný stav nastane, jakmile se do nich během pár týdnů promítnou avizované slevy dvouprocesorových Radeonů.

Témata článku: Hardware, Testovaný titul, Test, Pracovní úraz, Malá šance, Fear, Slušný potenciál, Call of Duty 4, Legenda, Rovnovážný stav, Chernobyl, DAB, Perseus, Shadow, GTX, Stalker, Válčení, Testovaná karta, Spotřeba, Bioshock, Call of Duty, Call, GeForce, World, Referenční karta, Honor 10 na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky