Firefox 3 přichází, má konkurence důvod k obavám?

Po téměř třech letech vývoje vychází finální Firefox 3. Přináší ochranu proti virům a podvodným stránkám, nabízí vylepšený adresní řádek a nového správce historie, záložek a štítků.
Kapitoly článku

Za poslední týdny toho bylo na Živě.cz o webových prohlížečích napsáno skutečně mnoho, přesto nelze přehlédnout dnešní vydání finální verze Firefoxu 3, který neustále získává na oblibě mezi uživateli a svému největšímu rivalovi, modrému „e“, ukrajuje každým čtvrtletím viditelný podíl pomyslného koláče.

Konkurence se začíná bát, obliba Firefoxu neustále stoupá

Není žádným tajemstvím, že obliba a zvyšující se podíl Firefoxu dělá vrásky konkurenci, a to nejen vývojářům relativně nevýznamné Opery, ale i softwarovému gigantu Microsoft, který se pomocí Internet Exploreru 7 pokusil dotáhnout zanedbané roky, kdy vývoj webového prohlížeče nebyl na pořadu dne. Další evoluce se chystá v podobě osmé verze Internet Exploreru.

Zapříčiněním, že Microsoft začal brát internet vážně, byla zajisté i první verze Mozilly Firefox, uvolněná v listopadu 2004. Díky dobrému marketingu dosáhla dle statitiky v oblasti internetových prohlížečů podílu přibližně 3,66 %. V době vydání druhé verze, která spatřila světlo světa v říjnu 2006, oblíbenost Firefoxu dosahovala již 13,50 %, nyní, podle Net Applications, alokuje 18,28 % trhu.

Téměř tři roky vývoje Firefoxu 3 jsou za námi, výsledek je znát

Již od počátku, v době ohlašování chystaných vlastností a tradičních slibů, se dalo tušit, že třetí verze Firefoxu „Gran Paradiso“ v žádném případě nebude z globálního pohledu revolucí, pokud se ale naplní sliby vývojářů, bude to podstatný evoluční krok, a možná tak trochu malá revoluce pro samotný Firefox, který by tím dokázal vyhrát malý boj sám se sebou – paměťová náročnost, místy neohrabanost a relativní pomalost vykreslování.

Prosinec roku 2006 přinesl úplně první alpha verzi a ukázal, že to vývojáři se změnami mysleli vážně. S každou novou alpha verzí byly znatelné novinky, kromě oprav a nových vlastností, bylo možné také sledovat nejdůležitější změny, týkající se nárůstu výkonu a rychlosti vykreslování. Následující rok 2007 byl téměř celý ve znamení alpha verzí, až listopad přinesl první beta verzi.

Ve stejné době Mike Beltzner, koordinátor vývoje, vydal seznam problémových částí Firefoxu, na kterém se objevila i zmínka o nutnosti vyřešit problémy s uvolňováním paměti, což je nejkritičtější problém první a druhé verze Firefoxu. Kritika uživatelů na tuto „vlastnost“ byla vždy na místě, skutečnost, kdy otevřete desítky záložek, Firefox si alokuje třeba i stovky megabytů operační paměti, ale po uzavření záložek již nedojde k dostatečnému jejímu uvolnění, je závažný problém.

Tento problém a změny ve funkcionalitě byly hlavním tahounem jednotlivých beta verzí, se kterými jsme se setkávali až do dubna 2008. V květnu následovala první RC verze a již bylo jasné, že finální  Firefox 3 na sebe nenechá dlouho čekat. Za celý maraton 34 měsíců vývoje byly upraveny přibližně dva milióny řádků zdrojového kódu, což přineslo patnáct tisíc nejrůznějších oprav, vylepšení a změn.

Klepněte pro větší obrázek
Finální verze Firefoxu 3

Rychlost a standardy: Tak jsme se konečně dočkali

Po stažení Firefoxu 3 z oficiálních stránek (brzy bude dostupný), nainstalování a spuštění, pocítíte výrazné zvýšení rychlosti nejen při samotném spouštění, ale zvýšily se i celkové odezvy prohlížeče, práce s ním je tedy daleko svižnější. Další radost čeká při surfování internetem. Firefox 3 je oproti dřívějším verzím postavený na značně vylepšeném vykreslovacím jádře Gecko 1.9, což přináší vylepšenou stabilitu a především vyšší rychlost vykreslování. Mezi podstatné změny také patří korekce zobrazování stránek, podpora standardů, vylepšené CSS, SVG a také zobrazování písma. Firefox tak již po Safari a Opeře konečně splňuje ACID 2 test webových prohlížečů. S testem ACID 3 má ale problémy, dosahuje 71 bodů ze 100.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Firefox 3 s vykreslovacím jádrem Gecko 1.9 test ACID 2 splňuje, s ACID 3 má ale problémy

Výrazné změny v oblasti podpory se dotkly JavaScriptu, který je díky vylepšenému JavaScriptovému enginu Firefoxu znatelně rychlejší. Moderní webové aplikace Gmail a Zoho Office, postavené na AJAXové technice, jsou ve Firefoxu 3 až dvakrát rychlejší, než v předchozí verzi Firefoxu.

Ruku v ruce s rychlostí a stabilitou jde i předcházení před možnými problémy. Záložky, historie, cookie a uživatelské nastavení jsou nyní ukládány do vylepšené interní databáze, která právě předchází ztrátě dat v případě zhroucení systému. Snižuje se tedy riziko, že přijdete o uložená data ve Firefoxu.

Nový vzhled s lepší integrací do systémů

Firefox 3 přichází s novým moderním vzhledem, který se lépe integruje do systému a je tedy schopný využít nativní prvky operačního systému, čímž působí více přirozeně. Firefox pod operačním systémem Windows vylepšuje ikony a používá nativní vzhled prvků v prohlížeči a formulářích na webových stránkách.

Klepněte pro větší obrázek
 Nový vzhled a integrace do systému

Pokud jste uživateli operačního systému Mac OS X, tak panely nástrojů, ikony, menu a další prvky vypadají jako originální Mac OS X aplikace. Podobně tomu je i pod operačním systémem Linux, kde výchozí ikony, tlačítka, menu a styly využívají GTK témata.

Bezpečnost: Ochrana proti virům a podvodným stránkám

Firefox 3 přináší několik vylepšení pro bezpečné surfování internetem. Jedno ze stěžejních novinek je ochrana proti malware, což je označení pro software, který pro uživatele není žádoucí, jedná se o viry, trojské koně a spyware. Pokud přistoupíte na webové stránky, které jsou v databázi označeny za nebezpečné, bude vám na takový web přístup odepřen včetně zobrazení informační hlášky s varováním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Ochrana proti virům, spywaru a trojským koňům • ochrana proti podvodným stránkám

Další hrozbou pro uživatele internetu jsou podvodné stránky, které se snaží napodobit originální web například bankovních institucí a vylákat z uživatele přihlašovací a jiné citlivé údaje. Pokud není uživatel dostatečně pozorný a nezkontroluje skutečnou adresu v adresním řádku, na které se nachází, přichází na pomoc ochrana webového prohlížeče proti phishingu, která zobrazí upozornění.

Témata článku: Software, Windows, Linux, Firefox, Open source, Internet Explorer, Download, Zoho Office, Mozilla Firefox, Paradiso, Systém, Originální web, Nejrůznější rozšíření, Nový systém, Zabezpečené připojení, Nový standard, Paměťová náročnost, Snadné stažení, Rychlost, Evoluční krok, Dostatečná změna, Interní databáze, Konkurence, Stahování, Malá revoluce, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Od úsměvné animace po Vetřelce. Podívejte se na prehistorii sci-fi filmů
Jan Spěšný
Sci-fiHistorieHudba, filmy, seriály
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Google Pixel Watch. Berou si to nejlepší od Fitbitu, navrch přidávají nový WearOS a procesor od Samsungu

Google Pixel Watch. Berou si to nejlepší od Fitbitu, navrch přidávají nový WearOS a procesor od Samsungu

** Google ukázal své první hodinky s WearOS 3.5 ** Měření kompletně obstarává měřič a software od Fitbitu ** Procesor dodal Samsung, baterie je jednodenní

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky