Deset nejlepších programů roku 2008

Vybrali jsme deset nejlepších webových služeb i nejzajímavější hardware roku. Zbývá to nejdůležitější. Přinášíme desítku nejlepších a nejzajímavějších programů loňského roku.

V pondělí jste se mohli seznámit s redakčním výběrem desítky nejlepších webových služeb a aplikací minulého roku, včera pak přispěl Adam Vágner událostmi ze světa hardware. Dnes internet a železo doplníme softwarem, bez kterého je každý počítač jen mrtvou schránkou.

Pokud jsme se u webových aplikací na pořadí a samotném výběru cekem shodli, se softwarem to už bylo skutečně mnohem těžší. Po dvoudenním redakčním boji ale přesto představujeme deset programů roku 2008, které celé dvanáctiměsíční období tak trochu definovaly, zároveň jsou to ale programy především spotřebního charakteru.

Najdete mezi nimi jak rozsáhlé aplikace na mnoha DVD médiích za desítky tisíce korun, tak i aplikace o několika málo megabajtech, za které ke všemu zaplatíte jen v rámci svého internetového připojení, jedná se totiž o freeware snadno dostupná třeba na naší GigaManii.

Ale dost řečí, tady je přehled softwarové desítky roku 2008 tradičně s vítězem až na konci článku.

10. Microsoft Windows Live

Desáté místo patří zdarma dostupnému balíku aplikací Windows Live. Získáte pohodlného e-mailového klienta, který není nutně vázaný pouze na Hotmail, ale dokáže spolupracovat i s IMAP nebo POP3, Writer pro snadné publikování svých příspěvků na mnoha blogovacích systémech, nebo třeba Fotogalerii určenou nejen pro třídění a jednoduché úpravy vašich fotek, ale i pro následnou pohodlnou publikaci na internetu. Využít můžete i IM prográmek Windows Live Messenger a Windows Live Calendar. Inovován byl i Movie Maker pro snadnou tvorbu videí. Všechny tyto aplikace plně spolupracují s webovými Live službami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Windows Live Mail dobře poslouží jako základní e-mailový klient s možností ukládání kontaktů a záznamů z kalendáře. I ostatní aplikace mají díky skutečnosti, že jsou nabízeny zdarma, hodně co nabídnout

9. Microsoft Office 2008 pro Mac OS X

Microsoft připravil speciální verzi svého kancelářského balíku Office i pro operační systém Mac OS X. Namísto verze 2007 přišel s jemně inovovanou verzí 2008, která přináší veškeré nutné vybavení známé z Windows. V balíku tak naleznete plně kompatibilní aplikace Word, Excel, PowerPoint a Entourage, což je vlastně Outlook pro Macy. Kancelářské aplikace umí pracovat stejně, jako kolegové pro Windows, disponují však poněkud odlišným a pro Macy typickým ovládacím rozhraním. Entourage pak zvládá kompletní funkci groupware a spolupráci s Exchange serverem. V balíku je obsažena i Mac verze IM kecálka Live Messenger. Příkladná je spolupráce s formáty dokumentů, rychlost a příjemné ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky Microsoft Office 2008 můžete na Macu pracovat stejně pohodlně, jako na Windows. K dispozici máte nejen klasické a známé aplikace pro text, tabulky a prezentace, ale i obdobu Outlooku pro správu e-mailů a času

8. KDE4

Do desítky jsme zahrnuli programy nejen pro Windows a Mac OS ale i pro Linux. Nejlepší linuxový program roku 2008 vybrala redakce magazínu LinuxEXPRES, která připravuje pro Živě.cz každých čtrnáct dní přehled ze světa Linuxu a open source. Na širší souhrn minulého roku se tedy můžete těšit už za týden.

KDE4 je synonymem zcela nové generace pracovního prostředí, které nepřináší jen parádní efekty (Plasma), ale také zbrusu nové nápady, koncepce a technologie. Desktopové vyhledávání, značkování a hodnocení souborů nebo nový správce oken jsou jen některé z nich. Teprve v blízké budoucnosti se ukáže, jak výrazný posun tento projekt pro celý linuxový svět představuje

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Linuxový grafický desktop KDE4 a 3D efekty Plasma

7. Zoner Photo Studio 11

Populární software ale umí dělat i čeští vývojáři. K těm nejpopulárnějším českým programům roku 2008 patří skvělý prohlížeč a komplexní editor fotografií Zoner Photo Studio 11. Kde jsou ty doby, kdy se jednalo o pomalého a těžkopádného molocha. Jedenáctá verze přinesla především velmi rychlý náhledový prohlížeč a editor nyní podporuje i jednoduchou práci s vrstvami – či spíše s jednou dočasnou maskou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Základní rozhraní Zoner Photo Studio 11 a rychlý prohlížeč obrázků

6. Adobe Photoshop Lightroom 2

Katalogizér a velmi luxusní workflow editor fotografií Adobe Photoshop Lightroom sice není zase až tak nový produkt, představen byl vlastně po dlouhém očekávání už předloni, druhá verze z letošního jara ale konečně rozumí 64bitové architektuře, nabízí podporu pro dva monitory a přinesla lokální úpravy fotografií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysoce ergonomické uživatelské rozhraní Adobe Photoshop Lightroom 2

5. Microsoft Visual Studio 2008 Express Edition

Vývojáři mají k dispozici naprosto unikátní nástroje pro tvorbu programů a webových aplikací ve formě Express edicí od Microsoftu. Redmondský výrobce softwaru uvolnil spolu s komerčním Visual Studiem 2008 i odlehčené varianty některých jeho částí. K dispozici je tak například Web Developer pro vývoj webových aplikací v ASP.NET, Visual Basic pro tvorbu aplikací a skriptů v tomto jazyce, nebo oblíbená "céčka" C++ a Csharp. Využít můžete i Microsoft Popfly ke tvorbě různých mashupů, gadgetů apod. Všechny nástroje navíc obsahují Service Pack 1, k dispozici jsou zdarma a po bezplatné registraci i na neomezenou dobu. Zdarma k dispozici je i SQL Server 2008 v omezené verzi, vhodný zejména pro webové databáze.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé nástroje nejsou sloučeny v jednom balíku, ale musí se instalovat samostatně. To je zároveň prakticky i jediná nevýhoda. Pro samostatné vývojáře jsou Express edice naprosto dostačující, navíc jsou zdarma

4. OpenOffice.org 3

OpenOffice.org je jedním z nejúspěšnějších a spotřebitelsky nejvděčnějších open source projektů. I sebevětší kritik musí uznat, že ze stařičkého základu StarOffice od Sun Microsystems se v průběhu let vypracoval jeden z nejpoužitelnějších komunitních programů a vlastně i druhý nejlepší kancelářský balík, který je dnes na trhu k dispozici. OpenOffice.org 3.0 přináší částečnou podporu pro formáty MS Office 2007, rozumí si s širokoúhlými monitory, výborně pracuje s PDF exportem, podporuje doplňky a dočkal se i několika desítek dalších drobných vylepšení a oprav. Oproti své komerční konkurenci ke všemu nabízí i použitelný vektorový editor Draw.

Klepněte pro větší obrázek
OpenOffice.org 3 konečně efektivně využívá širokoúhlých monitorů

3. Adobe Creative Suite 4

Jaké velké softwarové produkty se letos objevily? Nebudeme-li brát v úvahu linuxové distribuce, jistě vás napadne Visual Studio 2007 od Microsoftu a od téhož výrobce také Windows Server a SQL Server. VS a Server jsme nicméně do tabulky nezařadili, jedná se totiž o úzkoprofilový software. Jaký velký balík tedy zbývá? Samozřejmě Adobe Creative Suite 4 a potažmo tedy nový Photoshop, Premiere, InDesign a mnoho dalších populárních programů. Aplikace z balíku CS4 se konečně naučily ve větší míře používat více výpočetních jader, i když to stále vázne, na Windows rozumí 64bitové architektuře a ke slovu se dostala po vzoru Aera z Windows Vista a linuxových desktopů hardwarová akcelerace uživatelského rozhraní a akcelerace filtrů – tzv. Pixel Bender – pro Flash Player 10 nebo After Effects.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlajkovou lodí celého balíku je nový Photoshop CS4 s hardwarově akcelerovaným uživatelským rozhraním

2. Mozilla Firefox 3

Že je druhý nejpoužívanější prohlížeč součástí první desítky, asi nemůže být pro nikoho kdejakým překvapením. Mozilla loni na sklonku jara představila již třetí generaci Firefoxu, překonala rekord v počtu stažení prohlížeče během prvních 24 hodin a FF 3.0 otevřel cestu ještě rychlejšímu FF 3.1, který by se měl objevit snad už za pár týdnů a který se už nyní těší obrovskému očekávání.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mozilla loni představila třetí generaci Firefoxu, prohlížeče, jehož tržní podil se neustále zvětšuje

1. Google Chrome 1

Webový prohlížeč Chrome se na sklonku roku dočkal finální verze 1.0 a stal se vítězem naší softwarové desítky, na rozdíl od ostatních programů se totiž jedná o zcela novou aplikaci, která svým příchodem zapůsobila jako blesk z čistého nebe. Celý podzim se o Chromu mluvilo a pravděpodobně neupadne v zapomnění ani letos, stejně jako ten loňský i tento rok bude totiž rokem webových prohlížečů. A pak je tu ještě jedna zajímavá otázka pro následující období. Bude chtít Google i nadále štědře dotovat Mozillu, výrobce nyní již konkurenčního Firefoxu?

Klepněte pro větší obrázek 
Google Chrome vyplňuje mezeru na trhu

Celý rok byl na nový software skutečně bohatý, mnoho skvělých programů se nám tak do desítky nevlezlo. Platí to ostatně i o serverových a vývojářských aplikacích Microsoftu (plnohodnotné Visual Studio 2007 a Server), o kterých jsme psali celé první pololetí, které ale už neodpovídají požadavku spotřební aplikace, programu, který může zaujmout naprosto každého.


Máte jiný návrh, jak by měla vypadat desítka nejlepších (a nejzajímavějších) softwarových novinek minulého roku? Neváhejte a podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

Diskuze (34) Další článek: Apple MacBook Wheel: revoluční notebook s kolečkem místo klávesnice

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Software, Linux, Firefox, Nejlepší programy, GigaMania, Movie Maker, Movie Studio, Čisté nebe, Nový photoshop, Windows Live Mail, Plasma, Celý rok, Linuxová aplikace, Kancelářské aplikace, FF, Skvělý přehled, Nejlepší program, Pro, Software zdarma, Windows Movie Maker, Širokoúhlý monitor, Webové rozhraní, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz