Connection Meter: nejenom pro modemisty

Téměř legendární český program určený původně k měření poplatků za telefonické připojení k internetu již dávno není omezen na majitele klasických modemů. Obsahuje všechny potřebné funkce pro měření a zobrazení statistik všech druhů připojení, od vytáčeného připojení modemem, přes GPRS, Wi-Fi až k ADSL nebo kabelovému modemu.

Plusy / minusy
+ práce s financemi
+ detailní statistiky
+ doplňkové funkce
– vypnuto automatické spouštění
– nastavení času v intervalové statistice
– export grafů jen do BMP

Rychle jsme si zvykli na rychlé připojení k internetu. Každý, kdo měl dříve k dispozici pouze obyčejnou telefonní linku s klasickým 56k modemem (a dříve i pomalejším), jistě občas zavzpomíná, jaké to bylo, když stahoval několik větších mailů nebo je nedejbože odesílal. Mnoho lidí je ale tímto způsobem připojeno i v dnešní době. V dobách 56k modemů se objevil zajímavý program, který umožňoval měřit čas strávený na internetu a pomáhal svým uživatelům předcházet neočekávaným poplatkům za telefon.

Dnes, kdy nabídka širokopásmového a bezdrátového připojení k internetu visí na každém rohu a kouká z mnoha poštovních schránek, je tu tento program stále. Connection Meter prošel zajímavým vývojem. Část kódu sdílí s programem Traffic Meter, který je určen pro měření přenesených dat po síti. Nicméně především z praktických důvodů došlo k úpravám Connection Meteru tak, aby posloužil jak dosavadní skupině modemistů, tak novým uživatelům, kteří chtějí měřit náklady za připojení i na ADSL, Wi-Fi, kabelovém připojení a podobných. Navíc toto Connection Meter umí mnohem více.

Přehledné záznamy v okně Connection Meteru

Začátečníci, žádný strach

Tento program jsem používal v době, kdy i já byl připojen klasickým modemem a nikdy jsem neměl problém mu porozumět. Praxe mě dnes donutila si u programů všímat toho, jak s uživatelem komunikují a jak složité je jejich nastavení. V případě Connection Meteru jsem byl mile překvapen jednoduchým nastavením po instalaci programu. Na jednoduché otázky, kdy začíná zúčtovací období a jakou kombinaci tarifu a poskytovatele používá, snad dovede odpovědět každý uživatel. Podmínkou samozřejmě je, aby dovedl pracovat s Windows a myši, tedy aby dovedl klepnout na patřičná místa v dialogu. Mimo tarif si ještě vyberete styl zobrazení grafu datových toků v informačním, plovoucím, okně a program je nastaven.

Velmi zjednodušeně řečeno, v této fázi po instalaci je program připraven k používání, usídlí se jako ikonka v liště vedle hodin a v grafu bude zobrazovat počet přenesených dat a rychlost připojení. Pro plné využití programu si s ním musíte ještě trochu vyhrát, ale tento stav je podle mě pro mnoho méně zkušených uživatelů naprosto dostačující.

 

Nastavení programu je rychlé a jednoduché

Možnosti nastavení

Jakmile poklepete na symbol programu v liště vedle hodin, zobrazí se vám jeho okno, kde můžete provést další úpravy nastavení. Jako první bych asi aktivoval automatické spouštění po startu Windows. Myslím, že toto nastavení by mělo být použito jako výchozí, případně by neškodilo jej nabídnout s odpovídajícím komentářem v průvodci nastavením po instalaci. Uživateli tak mohou uniknout neměřená data, pokud si nevšimne, že program nemá spuštěn. V obecném nastavení najdete volby pro klávesové zkratky, dotaz na ukončení programu, nastavení zobrazovaných jednotek a jiné. Zajímavá je možnost spuštění nebo přehrání nějakého souboru během určitých stavů programu (spuštění, spojení, odpojení, ukončení…).

Máte-li v počítači více síťových karet, pokusí se program automaticky rozpoznat rozhraní, které je použito pro připojení k internetu. Data lze měřit s pomocí služeb telefonického připojení sítě (DUN) nebo počítáním síťového provozu přes zvolené rozhraní. Nemáte-li telefonické připojení sítě nastaveno, program automaticky zablokuje volbu DUN, aby nedošlo k chybnému nastavení. Pro Windows 2000 a XP je nabídnuta možnost přesnějšího měření skutečných toků TCP/IP. Nastavit lze prioritu měření. Aby se nezapočítávaly přenosy v rámci lokální sítě, můžete je nechat automaticky rozpoznat, případně je k dispozici možnost zadání IP adresy a masky sítě. Dále můžete ovlivnit nastavení maximální hodnoty, kterou lze považovat za nulový přenos. Zajistíte tak ignorování minimálních toků, např. ICQ, kontroly pošty atd. a program můžete využít k automatickému vypnutí počítače po dokončení stahování v programech, které tuto funkci nemají.

Uživatele připojené klasickým modemem potěší ochrana před změnou nastavení telefonického připojení sítě. Brouzdáte-li po nedůvěryhodných stránkách, může vám Connection Meter v krizových případech ušetřit nemalé částky za podvodné přesměrování. Uživatelé širokopásmového připojení mohou pro jistotu nechat blokovat všechny porty, na kterých mají připojen modem nebo mobilní telefon. Stroje s ADSL připojením a stále přítomným a zapojeným klasickým modemem nejsou nijak neobvyklé.

Nastavení spojení s internetem

Hlídejte si finance

Důležitou vlastností Connection Meteru je přepočet přenesených dat / doby strávené na internetu na finance. Jak jsem již zmínil, v průvodci po instalaci si vybíráte tarif a poskytovatele. Program disponuje co nejaktuálnějším seznamem nabídek jednotlivých operátorů a poskytovatelů, nicméně může se stát, že budete potřebovat některé parametry výpočtu upravit. V nastavení najdete úpravu měsíčního paušálu za připojení, rozlišení počítání podle času nebo přenesených dat, detailní nastavení cen, zohlednění Fair User Policy a možnost různých nastavení pro různou denní dobu, pracovní dny a svátky.

O všem vás bude průběžně informovat plovoucí okno, jehož polohu na monitoru můžete libovolně měnit. V tomto okně můžete zobrazit až jednadvacet položek. V takové podobě byste se v něm asi již nezorientovali, proto si jej každý může upravit podle svých představ a momentálních potřeb. V nastavení programu najdete dále položku Limity. Ta vám umožní informovat se, případně ukončit připojení, pokud částka za určité období přesáhne nastavenou cenu, čas, nebo množství dat.

Nastavení plovoucího okna

Statistika nemusí být nudná

Zpívá se, že statistika nuda je. Dovolím si nesouhlasit, neboť pro každého, komu jde o peníze, budou statistické informace o připojení nejenom užitečné, ale i zajímavé. Connection Meter nabízí ve svém hlavním okně tři záložky, přičemž statistika je uprostřed. Informace zde zobrazené jsou rozděleny do čtyř hlavních skupin. V rámečku Aktuální připojení najdete nejenom čas, jak dlouho trvá aktuální připojení (pro uživatele síťového spojení to většinou znamená čas od spuštění počítače), informace o počtu jednotek a kreditu, ale i o počtu přenesených dat s rozlišením na přijatá a odeslaná a informaci o financích.

Podobné informace jsou zobrazeny také v rámečcích shrnujících aktuální zúčtovací období a aktuální den. Díky statistickým údajům si můžete nechat spočítat, jak bude vypadat konec zúčtovacího období nebo cyklu Fair User Policy, pokud budete s internetem pracovat ve stejné intenzitě jako doposud. Connection Meter dovede rozlišovat mezi více uživateli na jednom počítači, ale naměřená data umí i sčítat. Živitele rodiny tak bude zajímat, kolik celkem zaplatí, ale stejně tak důležitá pro něj bude informace, kolik z toho využil sám a kolik manželka a děti.

V programu najdete také samostatný dialog s různými přehledy, ať již ve formě tabulek nebo jako grafy. K dispozici máte informace o cenách, času, přenosech, efektivitě, rychlosti a poměru cena/čas. Grafy lze ukládat do formátu BMP. Zaujala mě možnost zobrazení statistiky pro určitý interval, který vůbec nemusí kopírovat nastavení zúčtovacích období. Stačí zadat konkrétní datum počátku a konce, omezení na uživatele nebo celý systém a číst získané informace. V různých žebříčcích se vždy setkáváte s pojmem NEJ. Devět NEJ najdete i v tomto programu: nejdelší připojení, nejvíce jednotek, nejvíce spojení za období, nejvíce za telefon, nejvíce za zprostředkování, nejdražší připojení, období s nejvyšším přítokem dat, období s nejvíce odesílanými daty a nejvyšší rychlost připojení.

Uvažujete o tom, zda je vaše současné připojení při času stráveném na internetu a počtu přenesených dat stále výhodné? Connection Meter vám na to odpoví velice rychle. Stačí si zvolit měsíc, vybrat některý tarif a program vám ihned sdělí, kolik byste při stávající intenzitě používání internetu zaplatili s jiným tarifem.

Connection Meter nabízí přehledné tabulky i zajímavé grafy

Užitečné doplňky

Program nabízí také několik dalších zajímavých funkcí, které přímo s měřením poplatků za internet nesouvisí. SMS brána umožňuje odesílání textových zpráv pomocí internetu na mobilní telefony. Přehledný ukazatel informuje o tom, kolik znaků ještě máte k dispozici. Telefonní čísla lze uložit do jednoduchého adresáře, který obsahuje položky jméno, mobilní e-mail, telefonní číslo, výchozí síť a bránu, přes kterou se budou zprávy doručovat. Jakmile zadáte telefonní číslo, automaticky se vybere brána, která bude použita pro odeslání. Program pracuje s T-Zones, placenou bránou Eurotelu, Oskarovou samoobsluhou, sponzorovanou bránou Eurotelu a zprávy je možné odesílat i přes SMTP.

Mezi dalšími doplňky najdete funkci pro seřízení systémového času. Tu využijí především majitelé Windows 98, které tuto funkci neměly zabudovánu. V plovoucím okně se můžete nechat informovat o nových zprávách ve svých elektronických poštovních schránkách. Můžete si také nastavit, aby se po klepnutí na toto okno automaticky spustil poštovní program.

Connection Meter poslouží pro rychlé odeslání zprávy na mobilní telefon

Dospělý Connection Meter

Současná verze Connection Meteru je doslova nabitá nejrůznějšími funkcemi, které rozhodně zefektivní vaši činnost s internetem. Sleduje přenesená data, strávený čas a finance, vše dovede přehledně rozpočítat a zobrazit v nejrůznějších statistikách. Navíc nabízí odesílání SMS, kontrolu pošty, seznam ActiveX prvků a ochranu před změnou parametrů připojení. Cena programu je v porovnání se zahraničními produkty velice příjemná, navíc je toto jeden z mála programů (nepočítaje Traffic Meter, tak asi jediný), který dovede v českých podmínkách přepočítávat přenesená data na finance. Nastavení tarifů i celý program je možné jednoduše aktualizovat přes Internet.

Connection Meter 6.2.6
produkt statistika připojení k internetu
výrobce E+P Studio
web www.conmet.cz
cena 160 Kč (200 Kč včetně CD)
systémy Windows 95/98/ME/NT/2000/XP

Diskuze (103) Další článek: Kabelový internet UPC čekají změny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,