Co všechno nabízí Google? Je toho hodně…

Pokusil jsme se zjistit, co všechno nabízí Google. Po několika hodinách objevování však stále mám pocit, že něco chybí...
Co všechno nabízí Google? Je toho hodně…

Webový marketing

Z něčeho Google žít musí, třeba z Google Adwords. To je služba, která vám zařadí reklamu na to nejlepší možné místo a v nejlepší okamžik – přímo do vyhledávače Googlu a to tehdy, kdy bude uživatel vyhledávat něco z oboru činnosti, který nabízíte. Výsledkem jsou tzv. sponzorované odkazy. Vaše reklama se také objeví na webech s podobným zaměřením, a to díky službě AdSense.

Klepněte pro větší obrázek
Za sponzorovanými odkazy stojí Adwords

Kolem peněz z internetové reklamy se točí i AdSense, tentokrát z toho ale můžete něco vytěžit i vy. Stačí mít dobře navštěvovaný web a nechat si na něj AdSense aplikovat. Ve vymezeném prostoru budou zobrazeny reklamní odkazy, které souvisí s obsahem vašich stránek. Když na ně budou návštěvníci klikat, Google se s vámi podělí o zisk od inzerenta. Ten si kampaň zaplatí prostřednictvím AdWords.

Klepněte pro větší obrázek 
AdSense

Reklama na internetu se točí kolem návštěvnosti. K jejímu přesnému měření a dalším podrobným statistikám slouží služba Analytics. Možnosti měření a analýz jsou ohromující.

Klepněte pro větší obrázek
Google Analytics v praxi

Google dále nabízí nástroje pro analýzu vyhledávaných výrazů. Jedním z nich je Google Insight for Search, který k hledanému výrazu zpracuje podrobnou statistiku výskytů výsledků hledání a v časové ose zaznamená i důležité události, které by průběh mohly ovlivnit. Nastavit lze mnoho filtrů od časového, přes geografický až po zdroje.

Klepněte pro větší obrázek
Google Insigh for Search

Druhým podobný nástrojem je Google Trends, který sleduje zájem o hledaný výraz. Jsou to podobné statistiky v trochu jednodušším zpracování.

Klepněte pro větší obrázek
Google Trends

Pro správce a vývojáře

Speciální sužbou je Google Apps. Jedná se o balíček základních služeb, které je ale možné spravovat pod vlastní doménou. Využití najde především u menších firem a organizací, ale poradí si i s většími subjekty, nebo naopak dobře poslouží i jednotlivcům. Chcete-li mít například e-mail pod vlastní doménou a neplatit hosting, je právě Google Apps snadným řešením.

Základní verze služby je nabízena zdarma. K dispozici je až 50 uživatelských účtů, každý přitom s kapacitou 7,3 GB. Každý uživatel má k dispozici svůj e-mail, kalendář, dokumenty a nově také adresář kontaktů. Pod doménou je možné vytvořit jednoduché webové stránky. Pokročilé funkce nabízí placená verze s ročním poplatkem 40 Eur na jeden účet. V Google Apps nejsou bohužel obsaženy všechny uživatelské služby Googlu, jsou tu jen „kancelářské“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka Google Apps • správa Google Apps

Pro vývojáře a programátory je určen Google Code, což je takový rozcestník mezi projekty, ve kterých má Google prsty a na kterých se můžete spolupodílet. Specialitkou je zde služba Google App Engine, která umožňuje využít výkonnostní potenciál Googlu k otestování vlastních aplikací. A takové aplikace klidně mohou sloužit veřejnosti - příkladem budiž Google Moderator, který právě na Google App Engine běží.


Programy

Google už se dávno nezaměřuje jen na webové služby, ale vyvíjí vlastní programy. Tím stěžejním, byť docela novým, je internetový prohlížeč Google Chrome. Ten je k dispozici ve finální první verzi, ale velice rychle probíhá vývoj verze druhé. Prohlížeč si získává své příznivce pro svou rychlost, jednoduchost a přehlednost. Některým uživatelům však připadá jednoduchý až příliš. Každopádně se uživatelská základna postupně rozrůstá.

Pro ostatní internetové prohlížeče připravil Google nástrojovou lištu pro snadný přístup ke službám Googlu a dalším službám. Doinstalovat ji můžete do Firefoxu nebo Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek

S internetovými prohlížeči souvisí i Google Gears. To je doplněk pro prohlížeče, který umožní používat některé webové aplikace Googlu i bez připojení k internetu – například Dokumenty nebo Kalendář. Google Gears je možné doinstalovat do Firefoxu nebo Internet Exploreru a jsou součástí prohlížeče Chrome.

Opět primárně za účelem snazší dostupnosti webových služeb Googlu vznikl Google Desktop. Ten umožňuje na plochu Windows umisťovat miniaplikace s různým posláním. Miniaplikací existuje už ohromné množství a zdaleka se netýkají jen služeb Googlu. Navíc mají atraktivní zpracování a dají se sdružovat v efektním postranním panelu.

Klepněte pro větší obrázek

Pro využití Google Talk je nutná stáhnout a nainstalovat stejnojmenný program. Je to standardní kecálek, který umí i telefonovat a obsluhovat webovou kameru.

Velice povedeným programem je správce fotografií Picasa. Je velice přívětivý, zorientuje se v něm okamžitě i méně zkušený uživatel a zajišťuje přitom všechny potřebné funkce pro zpracování fotografií. Kromě správy alb nabízí možnost úpravy fotografií, vytváření koláží a hlavně možnost jednoduchého exportu fotografií do webové galerie.

Klepněte pro větší obrázek

Program Google Earth už jsem zmiňoval v souvislosti s mapami. Je to virtuální glóbus s podrobnými snímky zemského povrchu, ale také se snímky hvězdné oblohy nebo planety Mars. Velké množství vrstev s doplňkovým obsahem dělá z Google Earth doslova zeměpisnou encyklopedii.

Klepněte pro větší obrázek

V Google Earth je možné zobrazovat 3D budovy a s jejich tvorbou můžete pomoci i vy. Stačí stáhnout a nainstalovat program Google Sketchup, který umožňuje velmi rychlou tvorbu efektních 3D objektů. Můžete se pokoušet o kreslení replik skutečných budov, nebo si jen tak hrát na architekta.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud chcete dovybavit čistý počítač větším množstvím programů od Googlu najednou, můžete využít službu Google Pack. Ta sdružuje instalaci nejdůležitějších programů od Googlu a přidává ještě užitečné programy partnerů, jako je antivir Norton Security Scan nebo Adobe Reader.

Témata článku: Software, Google, Web, Internet, Open office, Kosmetická změna, Oblíbené téma, Správce, Google AdWords, Vyhledávaný výraz, Šikovný správce, ICQ, Norton Security, Běžný dokument, Hod, Creator, Celá země, Finance, Překladače, Vývojář, Virtuální glóbus, Vyhledávání, Rychlé posílání, Google+, NAB, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk